Kritiky.cz > Speciály > Old Shatterhand

Old Shatterhand

Photo © Avala Film
Photo © Avala Film
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...

Old Shatterhand je western z roku 1964. Film z řady německých filmů Karla Maye režíroval Hugo Fregonese. Hrají v něm Lex Barker a Pierre Brice.

Děj

Po tom, co bílí bandité spolu s několika opilými Komanči přepadnou farmu holandských osadníků Kampendijk, zanechají tam dva zavražděné apačské bojovníky. Zdá se, že tím bylo porušeno příměří s Indiány. Zpočátku neznámá osoba chce zabránit armádě z pevnosti Grant v uzavření mírové smlouvy s indiány.

Old Shatterhandovi se po návratu na Západ podaří osvobodit Vinnetouova adoptivního syna Tujungu z rukou těchto banditů. Poté v misijní stanici na Pěnivých vodách vyhledá Palomu Nakamu, poloviční indiánku, která se ujala malého Toma, jenž byl svědkem přepadení farmy svých rodičů, a proto ví, že ho nespáchali Apači. Shatterhand chce Palomu a Toma odvézt do města Golden Hill, kde jsou v bezpečí. V tomto městě se však právě zdržuje jistý Dixon se svými muži a právě on je zodpovědný za útok na farmu. Dixon dostane od neznámého muže instrukce, aby přepadl a vyloupil vojenský vlak, který má právě přijet. Old Shatterhand a jeho společníci se cestou na Zlatý vrch setkávají s tímto pochodem, který vedou kapitán Bradley a desátník Bush. Pomáhá jim Old Shatterhandův starý přítel Sam Hawkens a dva jeho přátelé jako zvědové. Po přepadení treku v kaňonu jsou na místě nalezeni dva mrtví Apači. Old Shatterhand však tuto lest prokoukne.

Ve Zlatém kopci se o Palomu a Toma starají saloonská hospodyně Rosemarie a Sam Hawkens, zatímco Shatterhand se vydává hledat bandity. Při tom se setkává s Vinnetouem a společně zjišťují, že loupeže mají na svědomí Komančové spolu s Dixonovým gangem. V souboji Vinnetou zabije náčelníka Komančů Velkého medvěda. Mezitím dorazí přepadený vojenský trek do pevnosti, kde kapitán Bradley hlásí veliteli, generálu Taylorovi, že trek byl napaden Apači. Generál Taylor si však nedokáže představit, že by Apači chtěli ohrozit nadcházející mírovou smlouvu, a proto se sejde s Vinnetouem a Old Shatterhandem, aby se poradili. Při společném kouření dýmky míru se obě strany navzájem ujišťují, že mír bude dodržován.

Ve Zlatém vrchu se Sam Hawkens snaží zmírnit napětí střeleckým trikem, se kterým mu má pomoci malý Tom. Přitom zločinec Joe Burker Toma ze zálohy zavraždí a zlikviduje tak jediného svědka loupeže na farmě. Mezitím se generál Taylor vydává z Fort Grantu s vojenským doprovodem, aby podal zprávu svým nadřízeným o mírových jednáních s Apači. Po dobu své nepřítomnosti pověří velením pevnosti plukovníka Huntera. Old Shatterhand se mezitím střetne s Burkerem na jeho ranči a je přepaden Dixonovým gangem. Sam Hawkens a Paloma přijíždějí právě včas, aby mu pomohli. Old Shatterhand odveze Burkera k Vinnetouovi do apačského tábora, kde Burker pod Shatterhandovým nátlakem podepíše přiznání.

Zatímco je Shatterhand s Burkerem ve Vinnetouově táboře, na Burkerův ranč přijíždí kapitán Bradley a desátník Bush. Tam najdou těžce zraněného Dixona, který jim řekne, že Burkera odvedl Old Shatterhand, načež omdlí. Bradley pak nařídí Bushovi, aby ranč zapálil, a odhalí se jako neznámý strůjce, který chce za každou cenu sabotovat mírová jednání. V pevnosti pak Bradley hlásí, že Apači vypálili i Burkerův ranč. Plukovník Hunter pak vyšle poručíka Millera, aby Bradleyho zprávu potvrdil. Burker, který se chce zároveň vrátit na ranč, je na Bradleyho rozkaz zastřelen desátníkem Bushem. Mezitím plukovník Hunter na Bradleyho radu vyšle za Vinnetouem posla, aby ho požádal o rozhovor ohledně Burkerova ranče. Ujišťuje náčelníka Apačů o bezpečném postupu. Vinnetou a Old Shatterhand dorazí do pevnosti, kde mezitím převzal velení kapitán Bradley. V osobním rozhovoru s Vinnetouem pak Bradley odhalí i důvod své nenávisti k indiánům: Bradleyho žena a děti byly indiány zavražděny. Když se Old Shatterhand zeptá na plukovníka Huntera, Bradley ho zavede do místnosti, kde plukovník leží na zemi. Bradley tvrdí, že plukovník podlehl hadímu uštknutí. To znamená, že plukovníkova záruka bezpečného chování již neplatí. Bradley nabídne Shatterhandovi volný průchod pro sebe a Vinnetoua výměnou za Burkerovo přiznání. Shatterhand je nucen na tuto dohodu přistoupit.

Mezitím u Zpěněných vod vojáci zajmou Tujungu, který chtěl jednomu z nich zabránit v obtěžování Palomy, která se koupe nahá. Při této akci však byl voják zabit. Tujungovi nyní hrozí šibenice; ostatní vojáci ho odvedou do pevnosti Grant. Paloma o této události informuje Vinnetoua a Old Shatterhanda, načež Apači požadují, aby je Vinnetou vedl na válečnou stezku a osvobodil Tujungu. Shatterhand však Vinnetoua požádá, aby ještě dva dny počkal, protože se chce pokusit Tujungu osvobodit. Mezitím by měl Sam Hawkens co nejrychleji odjet ke generálu Taylorovi a informovat ho o tom, co se děje. Při pokusu osvobodit Tujungu je kapitánem Bradleym zatčen také Old Shatterhand. Po uplynutí časového limitu se Vinnetou a jeho bojovníci vydávají na válečnou stezku, aby osvobodili Tujungu a Shatterhanda. Rozpoutá se divoká bitva, v níž vojáci dokonce střílejí na indiány z děl. Shatterhand, přivázaný ke kůlu v pevnosti, musí bezmocně přihlížet. Během tohoto boje se však Tujungovi podaří vyprovokovat desátníka Bushe natolik, že ho vyvede z cely. Při následné potyčce mezi Tujungou a Bushem dojde k výstřelu z Bushova revolveru, který způsobí výbuch v prachárně pevnosti. Tujunga a Bush jsou zabiti. Tím boj končí. Generál Taylor se vrací do pevnosti a nechává zatknout kapitána Bradleyho. Umírajícího Dixona mohl ještě vyslechnout poručík Miller na Burkerově ranči. Bradleyho bude soudit vojenský soud. Shatterhand a Vinnetou se vracejí na loviště Apačů s mrtvým Tujungou.

Produkce

Film, kterým chtěl producent Artur Brauner navázat na mimořádný úspěch konkurenčního snímku Poklad na Stříbrném jezeře Horsta Wendlandta, vznikal pod značným časovým tlakem. Braunerovi se podařilo obejít práva na veškerý americký materiál, která Wendlandt získal od nakladatelství Karla Maye, a vytvořit film, který nebyl založen na žádném románu Karla Maye. Účast Vinnetouovského herce Pierra Brice byla nakonec zajištěna Braunerovým souhlasem s uvolněním Elke Sommerové, která s ním měla smlouvu, pro pozdější Wendlandtův film, což bylo vykoupeno její účastí ve filmu Mezi supy.

Producent Artur Brauner se zpočátku snažil získat režiséra s hollywoodskými zkušenostmi, ale nepodařilo se mu dohodnout ani s Henrym Kosterem, ani s Georgem Shermanem, ani s Donaldem Siegelem. Podepsal tedy smlouvu s Leopoldem Laholou, který měl málo zkušeností, ale pak se s ním zase rozloučil. Režiséra se podařilo získat až pět dní před plánovaným začátkem natáčení v podobě Huga Fregonese, Argentince, který byl momentálně nezaměstnaný a pobýval v Římě.

Jelikož film nebyl natočen podle románu, panovala ohledně zápletky velká nejistota. V neposlední řadě za to mohla společnost Constantin, která byla zodpovědná za distribuci a trvala na obsahové kompatibilitě s produkcí Horsta Wendlandta. Proto musela být vytvořena nová role pro Daliah Lavi, která měla původně hrát Vinnetouovu sestru Nscho-tschi. Původní scénář Daniela Mainwaringa a dva návrhy Ladislava Fodora zůstaly nevyhovující, takže při zahájení natáčení byly k dispozici pouze návrhy a jednotlivé scény. Konečný scénář byl napsán až v Jugoslávii během natáčení Robertem A. Stemmlem, který přiletěl a zkombinoval existující předlohy s návrhy producenta Artura Braunera a režiséra Huga Fregonese.

Tentokrát se Vinnetouův apačský tábor nacházel v Národním parku Krka poblíž tamních vodopádů a odklonil se tak od vesnice Pueblo z filmu Vinnetou – část 1, který běžel krátce předtím. Hlavní natáčení probíhalo v Dubrovníku, kde měl filmový štáb své ubytování v hotelu Argentina. Fort Grant byl postaven v údolí Popovo polje, nedaleko Burkerova ranče. Západní město Golden Hill se nacházelo v údolí Zupci a v bočním údolí byl Severní ranč. Koncem listopadu se pak tým přesunul na jih do Ulcinje, kde se za stále nepříznivého počasí odehrál přepad treku a souboj Vinnetoua s náčelníkem Komančů.

Skok zcela nahé Palomy do vodopádů, v době vzniku filmu neobvykle efektní scénu, předvedla tehdy šestnáctiletá Gordana Zeitz-Ceko.

-Old Shatterhand byl nejdražším ze všech filmů Karla Maye, celkové náklady se pohybovaly kolem pěti milionů marek. Skladatel Riz Ortolani měl dokonce možnost použít pro svou hudbu sbor (což trochu připomíná hudbu z filmu Sedm statečných).

Pozdější „kmenový indián“ ve východoněmeckých indiánských filmech DEFA Gojko Mitić se v tomto filmu poprvé objevil v roli tančícího apačského válečníka. V titulcích je však uveden jako Georg Mitić. Mitić se objevil ještě ve dvou adaptacích Karla Maye: Vinnetou část 2 a Mezi supy.

Zloduch kapitán Bradley je jediným filmovým záporákem Vinnetoua, který nakonec přežil. Jeho herec Guy Madison v roli indiána „Falkenauge“ také předvedl své střelecké umění s lukem a šípy.

Skutečný zpěvák písně „Die Stunde kam“ (Přišla hodina), kterou ve filmu zpívá barmanka Rosemarie (Kitty Mattern), již není znám.

Na rozdíl od některých tvrzení nemá 70mm filmová verze podle Archivu Karla Maye v Göttingenu šestikanálový magnetický zvuk. Nebyly využity zvukové technické možnosti 70mm formátu, také filmová hudba je k dispozici pouze v monofonní verzi.

Premiéra filmu se konala 30. dubna 1964 v mnichovském Mathäser Film Palace.

Oficiálně není Jugoslávie, kde se film natáčel, mezi zúčastněnými zeměmi uvedena. Na rozdíl od francouzských a italských koproducentů se jugoslávská společnost Avala Film na dohodě o produkci nepodílela. Avala Film vystupovala výhradně jako servisní partner CCC-Film.

Dne 27. září 1970 se Old Shatterhand po dlouhém úsilí stal prvním filmem Karla Maye, který byl kdy uveden v německé televizi (ARD), a dosáhl sledovanosti 34 % se 17,88 miliony diváků.

Ohlasy a hodnocení diváků

Na IMDb má 1622 hodnocení (od roku 2022), což dává celkové skóre 6,1 hvězdiček z 10. Na ratingové platformě Rotten Tomatoes je naopak film uveden bez hodnocení, protože zde hlasovalo méně než 50 diváků – kvůli jeho nízkému mezinárodnímu významu (k 12. 2022).

„Scény, v nichž stovky indiánů a kavaleristů bojují v posledním boji, jsou úchvatné. Barevné záběry horského světa patří k tomu nejlepšímu, co bylo na plátně po dlouhé době k vidění.“

– Nürnberger Zeitung, 16. května 1964

„Dialogy jsou tak krutě kýčovité a herci tak mizerní, že si člověk připadá jako na karnevalovém plese. Válečný tanec Apačů vzbuzuje bouřlivé veselí a bengálské práce ohňostrůjce v bitvě o pevnost si všimne i krátkozraká stará matka.“

– Junge Stimme, Stuttgart, 13. června 1964

„Zatímco bitevní scény snesou veškeré srovnání s americkými westerny, chybí zde dotvoření atmosférických sekvencí adekvátní literární předloze.“

– Aschaffenburger Volksblatt, 20. června 1964

„Na rozdíl od dvou předchozích produktů německé westernové vlny se OLD SHATTERHAND nespokojuje s barvitým, romantickým obrazovým obloukem Divokého západu, ale snaží se dohnat styl moderních, sociálně kritických westernů.“

– Die Welt, 11. července 1964

„Naprosto neinspirativní, dřevěná adaptace klasické knihy pro mládež; filmová hudba, vynikající barevné fotografie, smysl pro detail a velkolepá krajina vynahrazují režijní katastrofu.“

– ADOLF HEINZLMEIER UND BERNDT SCHULZ: Lexikon Filme im Fernsehen, 1990

„Film dokáže diváka zaujmout a fascinuje fantastickými záběry, dobrými herci a shovívavou hudbou.“

– MICHAEL PETZEL: Karl-May-Filmbuch, 1998

„Na motivy několika románů Karla Maye natočený ‚evropský western‘ s efektní vizuální stránkou, rutinně a vzrušujícím způsobem inscenovaný […]. Částečně mytické přehánění titulní postavy působí nepříjemně.“

– Lexikon des internationalen Films

„Western ze série Karla Maye, který sice nezapře americký vliv v realističnosti scén, ale jinak se dopouští nepřijatelného mytického přehánění titulní postavy.“

– Evangelischer Film-Beobachter, kritika č. 229/1964

Ocenění

-Zlaté plátno pro více než 3 miliony návštěvníků během 12 měsíců. Cena byla udělena 8. října 1965 v Gloria-Palast v Berlíně.


Zdroj: Německá Wikipedie


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Old Shatterhand – Průběh natáčení5. srpna 2018 Old Shatterhand – Průběh natáčení Natáčení filmu Old Shatterhand začalo 23. září 1963 v Národním parku Krka. U Skradinských vodopádů vystavěli filmaři misijní stanici, v níž pobýval pod ochranou Lata Nalguta malý Tom […] Posted in Speciály
  • Old Shatterhand – Scénář a režie4. srpna 2018 Old Shatterhand – Scénář a režie První mayovku produkční společnosti CCC Film provázely hned od začátku těžkosti. V celém procesu příprav vládl chaos a nemohl za to nikdo jiný než sám šéf. Artur Brauner, nesmírně aktivní […] Posted in Speciály
  • Old Shatterhand – Old Shatterhand (1964)3. srpna 2018 Old Shatterhand – Old Shatterhand (1964) Po úspěšné premiéře Pokladu na Stříbrném jezeře chtěli také další producenti natočit vlastní film o Vinnetouovi. Jenže Horst Wendlandt si chytře pojistil práva na všechny romány Karla Maye […] Posted in Speciály
  • Každoroční prázdninový program v televizi: Vinnetou od Pokladu do posledního výstřelu12. července 2023 Každoroční prázdninový program v televizi: Vinnetou od Pokladu do posledního výstřelu Letošní prázdniny budou pro mnoho diváků televize nezapomenutelné. Na obrazovkách se totiž objeví každoroční prázdninový program, kterým je filmová série o Vinnetouovi. Od Pokladu až po […] Posted in Zajímavosti
  • Vinnetou18. prosince 2021 Vinnetou Winnetou 1. díl je celovečerní film natočený podle stejnojmenného románu Karla Maye (film Karl May) v režii Haralda Reinla. V hlavních rolích se představí Lex Barker a Pierre Brice, Mario […] Posted in Speciály
  • Vinnetou – Rudý gentleman – Obsah filmu13. července 2018 Vinnetou – Rudý gentleman – Obsah filmu Po smrti svého otce stal se náčelníkem všech Apačů žijících na rozsáhlých lovištích mezi Texasem a Novým Mexikem mladý Vinnetou. Dobyvatelé ze všech končin světa pronikali do dalších a […] Posted in Spoilery
  • Vinnetou – Rudý gentleman – Premiéra filmu Rudý gentleman13. července 2018 Vinnetou – Rudý gentleman – Premiéra filmu Rudý gentleman Premiéra filmu proběhla 17. září 1964 v Essenu. Tisíce a desetitisíce diváků chtělo vidět Vinnetoua, Old Shatterhanda, Ribannu, Castlepoola a padoucha Forrestera, ale jen 4.416 z nich […] Posted in Speciály
  • Vinnetou – Rudý gentleman – Suma sumárum13. července 2018 Vinnetou – Rudý gentleman – Suma sumárum Komparsisté dostávali za jeden natáčecí den odměnu ve výši 16 marek, specialisté si denně přišli na 53 marek a kaskadérům bylo vypláceno 160 marek za jeden pád. Pronájem jugoslávské […] Posted in Speciály
  • Vinnetou – Rudý gentleman – Škrlak13. července 2018 Vinnetou – Rudý gentleman – Škrlak Už při natáčení prvních mayovek se skupina kaskadérů spřátelila s německým personálem i s režisérem Reinlem. Také on měl rád tyhle rozpustilé mladíky, zejména proto, že svoji kaskadérskou […] Posted in Speciály
  • Vinnetou – Rudý gentleman – Požár v New Venangu11. července 2018 Vinnetou – Rudý gentleman – Požár v New Venangu Dne 28. května 1964 začalo natáčení jedné z nejakčnějších scén v celém filmu: požár v New Venangu. Petrolejové pole s dřevěnými věžemi, domy a skladišti postavil Vladimir Tadej […] Posted in Speciály
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,52509 s | počet dotazů: 253 | paměť: 57181 KB. | 13.10.2024 - 22:59:08