První mayovku produkční společnosti CCC Film provázely hned od začátku těžkosti. V celém procesu příprav vládl chaos a nemohl za to nikdo jiný než sám šéf. Artur Brauner, nesmírně aktivní a kreativní osobnost, byl současně vedoucím studia, filmovým producentem, scenáristou a obchodním partnerem mnoha distribučních firem, režisérů a herců. Všechno chtěl dělat sám a o všem musel rozhodovat – to chod společnosti pořádně zdržovalo, protože šéf nemohl být na třech místech současně.
Jako scenáristu se Braunerovi podařilo získat proslulého autora Daniela Mainwaringa (1902-1977), který byl sice velice dobrý znalec westernu, ale o existenci Karla Maye neměl ani ponětí. Podle původního plánu měla Daliah Lavi hrát Vinnetouovu sestru Nšo-či. Pak se ale Brauner dozvěděl, že tato postava zemře ve filmu Vinnetou, který právě natáčel Horst Wendlandt a musel ji ze scénáře vyškrtnout. Když si šéfdramaturg Gerhard F. Hummel přečetl osnovu scénáře, byl v šoku. Scénář neměl s příběhy Karla Maye nic společného a navíc se obával, že překroucené charaktery hlavních postav poškodí dobrou pověst právě se rozbíhající série mayovek. Vedení Constantinu scénář odmítlo, a tak se Brauner musel s Mainwaringem rozloučit.
Brauner byl odkázán na výborného maďarského scenáristu Ladislase Fodora (1898-1978). Fodor byl pilný, rutinovaný autor, zachránce mnoha nevydařených projektů a vyznal se v každém filmovém žánru, ale ke vší smůle ani on o Karlu Mayovi nikdy neslyšel. 23. července 1963 napsal šéfdramaturg Hummel producentu Braunerovi otevřený dopis: „Dříve než pan Fodor napíše 110-stránkový scénář, aniž by měl správnou představu o hrdinech z knih Karla Maye, důrazně mu doporučujeme, aby jeden den odpočíval a přečetl si román Petrolejový princ, který ještě dnes posíláme expresem.“ Fodor údajně knihu přečetl a pustil se do psaní nového scénáře. Začátkem září poslalo vedení společnosti Constantin Braunerovi telegram, v němž se píše, že ani scénář pana Fodora nesplňuje očekávání příznivců Karla Maye, má být urychleně přepracován a zaslán k posouzení do Constantin-Filmu.
Situace byla vážná, neboť termín natáčení se nezadržitelně blížil. Artur Brauner angažoval slovenského scenáristu a průkopníka izraelské kinematografie Leopolda Laholu (1918-1968), kterého pověřil i vedením režie. V Jugoslávii už probíhala stavba prvních kulis, ale nikdo s určitostí nevěděl, zda vůbec budou ve filmu použity. Z Ameriky přiletěl James Burke (1886-1968), budoucí představitel plukovníka Huntera, aby Laholovi pomohl s tvorbou dalších dialogů. Dne 23. září 1963, kdy bylo oficiálně zahájeno natáčení filmu Old Shatterhand, došlo k další, tentokrát už poslední výměně scenáristy. Do Jugoslávie přiletěl Robert A. Stemmle, aby přímo na místě vypracoval nový scénář. Měl se přitom držet motivů Ladislase Fodora a rad Artura Braunera. Na konci všeho snažení předložil vcelku obstojný příběh.
Ani výběr vhodného režiséra se neobešel bez komplikací. Brauner se rozhodl natočit film v hollywoodském formátu, proto se zprvu poohlížel po amerických režisérech. Ani jednomu z oslovených autorů se však nelíbila výše nabízeného honoráře a omezený čas na přípravu. Angažoval tedy zmíněného Leopolda Laholu, který měl pověst talentovaného tvůrce se slibnou budoucností. Kromě toho ovládal osm jazyků a byl nadšeným čtenářem románů Karla Maye. Dne 9. srpna 1963 uzavřel s Braunerem smlouvu a dohodl se na honoráři 20.000 DM. Avšak brzy bylo zřejmé, že Lahola na svůj úkol nestačí. Podle vedoucího produkce Georga Reuthera i ostatních členů filmového štábu byl velmi pomalý, nesoustředěný a nerozhodný, zcela bez ambicí natočit kvalitní dobrodružný film. Producent zvedl sluchátko a zavolal starému příteli Carolu Hellmanovi, zda neví o nějakém zkušeném režisérovi, který by byl schopen za pár dní natáčet. Hellman si vzpomněl na argentinského režiséra italského původu Huga Fregonese (1908-1987), který zrovna pobýval v Římě a neměl co na práci. Dne 18. září 1963, pouhých pět dní před začátkem natáčení, podepsal Fregonese smlouvu a nešťastný Leopold Lahola byl propuštěn.
Části seriálu: Old Shatterhand
- Old Shatterhand – Old Shatterhand (1964)
- Old Shatterhand – Scénář a režie
- Old Shatterhand – Průběh natáčení
- Old Shatterhand
Nejnovější komentáře