Peter Jackson je bůh! Věřte tomu, nebo ne, ale tenhle chlapík vypálil všem rybník. Ještě nedávno zatracovaný režisér ryzích béček se Společenstvem Prstenu katapultoval mezi nejužší hollywoodskou elitu a druhým pokračováním s podtitulem Dvě věže jen potvrdil má slova, že v prvním případě nešlo o lecjakou náhodu. Čeká-li někdo, že v této recenzi nalezne většího množství námitek vztažených vůči kvalitě zpracování, může se letmo mrknout na závěrečný verdikt a přečíst si článek nepropírající titul s tak zvučným jménem. Ano, napsat obsáhlejší snůšku slůvek k druhému dílu Pána prstenů je záležitost dosti nezáviděhodná, ale přesto se musím přiznat, že touto šancí příliš nepohrdnu.
Po příběhové stránce se výraznějších odchylek nedočkáme. Dvě věže totiž svižně navazují na konec Společenstva Prstenu a velmi věrně popisují události, které předcházejí závěrečné finálové bitvě u Helmova žlebu. Frodo a jeho věrný sluha Sam putují napříč Středozemí a snaží se dostát svého cíle - zničit Prsten moci v Hoře osudu. Jejich cestu jim však nečekaně zkomplikuje náhle se zjevivší Glum, chtějící získat nazpět svého miláška. Elf Legolas (známý to lučištník s nekonečnou zásobou šípů) a trpaslík Gimli se naopak pokouší ve sprintérském tempu dohnat unikající tlupů skurutů se zajatou dvojicí hobitů. A zkušený hraničář Aragorn, který je rovněž doprovází, si pomalu, ale jistě klestí cestičku k vysněnému trůnu mírumilovného krále. Z hlediska knižní předlohy se zkrátka vše ubírá správným směrem...
A proto se nesmíme divit, že velkolepou vřavou u Helmova žlebu nic nekončí, ale právě začíná. Druhý díl Tolkienovy ságy je i protentokrát utnut v nejnevhodnější okamžik, resp. ve chvíli, kdy je divák neznalý knihy zaskočen náhlým koncem a v útrobách své mysli lituje tak „krátké“ stopáže. Zásluhou neúprosně dlouhých prodlev mezi jednotlivými díly se tak klíčové bitvy o osud Středozemě dočkáme nejdříve až za rok.
Vzhledem ke kvalitě Společenstva Prstenu bylo na devadesát devět procent jasné, že Dvě věže budou neméně vynikajícím filmovým zážitkem. Nejsem si však jist, zdali je srovnání s o rok starším bratříčkem vhodné. Peter Jackson totiž natočil zcela jiný film, který si z prvního Pána prstenů vypůjčil jen rozehranou zápletku a většinu ústředních postav. Zřejmě nejpodstatnější změnou je obměna osob na postu hlavního hrdiny. Ač je Frodo tím, kdo má zamezit blížící se zkáze a na koho by se měla logicky upínat největší pozornost, ve Dvou věžích je jeho výkon zastiňován věrohodně hrajícím Glumem a omezován na naprosté minimum v důsledku toho, že se druhý díl soustřeďuje především na postavu Aragorna.
Zajímavý je ovšem i způsob, jakým jsou Dvě věže prostříhávané. Peter Jackson pojal tříhodinovou výpravnou pohádku „seriálovým“ způsobem a původní Společenstvo Prstenu ponechal rozmetané do tří skupinek. Každé z nich vymezil na plátně určitý filmový prostor. Chvíli tedy sledujeme Pipina a Smíška, jak se snaží přimět Stromovouse k účasti v boji proti desetitisícům skřetů, o pár minutek později jsme svědky Frodova setkání s bratrem zesnulého Boromira a koneckonců nejčastěji náš zrak konzumuje scény se zbylou trojicí hrdinů.
Místy se projevující stereotyp prostřednictvím těch či oněch scén je úspěšně kompenzován hned třemi trumfy, které ze Dvou věží činí mnohem temnější a akčnější pokračování. Tím prvním je efektně natočený souboj Balroga s Gandalfem, který je po vzájemné výměně úderů završen vítězstvím sympatického vousatého čaroděje a jeho následnou korunovací do bílého řádu. Druhým aspektem, díky něhož si Dvě věže jistě vyslouží Oscara v kategorii trikových efektů, je počítačem ztvárněná postava Gluma. To, co programátoři dokázali, je přinejmenším hodné samostatného článku, neboť výsledek jejich několikaměsíční práce působí mnohem přirozeněji než v případě Final Fantasy. Glum na plátně předvádí úžasný herecký výkon a jakožto Prstenem rozpolcená osobnost vrhá stín i na svého „páneška“ Froda a jeho sluhu Sama.
Poslední jistotou úspěchu je pak třicetiminutová bitva u Helmova žlebu, která je po vzoru celkového pojetí snímku prolínána s útokem entů na Železný pas. Jackson s výraznou pomocí počítačové trikové technologie rozehrává na plátně jeden z nejmasivnějších filmových ataků a k udržení řádně našponované nálady si vypomáhá pohledy z ptačí perspektivy, jež zachycují dunivý pochod Sarumanovy desetitisícové armády, podrobnými studiemi skřetích chrupů a rovněž záběry s potřebnou dávkou patetičnosti.
Ani Jacksonovo veledílo se však nevyvarovalo klasických chyb, a proto ve filmu narazíme hned na několik diskutabilních pasáží (příchod elfů do Helmova žlebu, slejdující Legolas ap.). Nedostatky, které nepatrně kazily dojem z jinak skvělého Společenstva Prstenu, byly buďto nadobro odstraněny, anebo byl jejich výskyt ve Dvou věžích omezen na naprosté minimum. Mírně zneklidňujícím prvkem je sama o sobě tupost skřetí armády a v neposlední řadě i nadměrná patetičnost, projevující se např. ve scéně s cválajícím bílým hřebcem. Poměrně zbrkle je ve snímku vylíčeno i několik událostí, které by si jistě zasloužily podrobnější rozbor (viz. vykreslení vztahu Éowyn k Aragornovi). Naštěstí pro všechny příznivce Pána prstenů jsou všechny zápory a nedostatky zapomenuty divákem ve chvíli, kdy se snímek přehoupne do své druhé fáze, v níž budete jen s ústy dokořán a zatajeným dechem sledovat mocně gradující finiš s nadměrným výskytem veskrze silných momentů.
A jaké je resumé? Ptám se sám sebe, jestli je u takového titulu vůbec nezbytné. Já sám jsem měl o bodovém přídělu jasno již před vstupem do kina a po zhlédnutí Dvou věží jsem zjistil, že je rozsah naší stupnice pro film takového měřítka zcela nedostatečný. Peter Jackson zkrátka opět natočil dílo, které se výraznou měrou zapíše do dějin filmové kinematografie.
Foto: New Line Cinema
Části seriálu: Pán prstenů
- Pán Prstenů - Společenstvo Prstenu
- Pán prstenů: Dvě věže - cesta k Mordoru pokračuje!
- Pán prstenů: Návrat krále - 11 zasloužených Oscarů
- Co napsat o Pánovi prstenů, aby jste byli šokovaní?
- Pán prstenů: Společenstvo prstenu - Frodo, Sam, Smělmír, Peregrin, Gimli, Legolas, Gandalf, Aragorn a Boromir - ti všichni vás provedou pohádkovým světem...
- Pán prstenů: Dvě věže - Není to horší... Není to lepší... Je to zkrátka jiné...
- Pán prstenů: Návrat krále - Srazí vás do kolen.
- Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
- Pán prstenů: Dvě věže - Z trilogie Pána Prstenů druhý nejlepší.
- Pán prstenů: Návrat krále - Nadchází čas rozhodující bitvy o přežití Středozemě.
- Pán prstenů: Zajímavosti z natáčení - Aneb článek, který jsem tvořil čtyři hodiny.
- Glum alias Andy Serkis
- Hobit: Neočekávaná cesta
- Hobit: Šmakova dračí poušť
- Hobit: Bitva pěti armád - 90 %
- Pán prstenů: Prsteny moci - Epizoda 1: Stíny minulosti + Epizoda 2: Na moři
Pána Prstenů stejně brzo zakážou protože tam nehrajou černoši a LGBT lidi.
a nebo kvůli tomu že černý skurut hai jsou zobrazení jako zlý