Policejní akademie je americká komedie z roku 1984, kterou režíroval Hugh Wilson jako svůj režijní debut a kterou distribuovala společnost Warner Bros. Pictures. Jeho příběh sleduje novou náborovou politiku akademie nejmenovaného policejního oddělení, které je povinno přijmout každého rekruta, který si chce vyzkoušet práci policisty. Ve filmu hrají Steve Guttenberg, Kim Cattrall a G. W. Bailey.
Film produkovala společnost The Ladd Company. Premiéru měl 23. března 1984. O premiérovém víkendu vydělal 8,5 milionu dolarů a celosvětově přes 149 milionů dolarů při rozpočtu 4,5 milionu dolarů a do roku 2021 zůstává nejúspěšnějším filmem série. Film dal vzniknout šesti pokračováním série Policejní akademie a na serveru Rotten Tomatoes má na základě 29 recenzí hodnocení 55 %. Filmová série od té doby získala status kultovní klasiky.
Obsah filmu
Kvůli nedostatku policistů požaduje starostka nejmenovaného města Mary Sue Bealová, aby policejní oddělení přijímalo všechny nováčky. Lehkovážný Carey Mahoney, který se opakovaně dostal do problémů se zákonem, dostane od policejního kapitána Reeda na výběr: buď se přihlásí na policejní akademii, nebo půjde do vězení. Mahoney souhlasí s první možností, ale plánuje být tak špatným studentem, že bude vyloučen. Policejní šéf Henry Hurst, pobouřený starostovým plánem, se rozhodne, že nováčkům ztrpčí život natolik, že to vzdají.
Poručík Thaddeus Harris jim znepříjemňuje život, i když velitel Eric Lassard chce dát novým kadetům šanci. Harris jmenuje Copelanda a Blankese veliteli družstev, aby mu pomohli.
Lassard prozradí Mahoneymu svou dohodu s kapitánem Reedem, že ho udrží na policejní akademii dalších 24 týdnů. Mahoney se zamiluje do kadetky Karen Thompsonové a spřátelí se s ostatními kadety Larvellem Jonesem, lidským beatboxerem, „dámským“ mužem Georgem Martinem, pistolemi posedlým strážným Eugenem Tackleberrym, zbabělcem Lesliem Barbarem a něžným obrem Mosesem Hightowerem.
Blankes a Copeland vyšetřují večírek pořádaný Mahoneym, který je oklame tvrzením, že jde o večírek v gay baru Modrá ústřice. Dvojice nastrčí do Mahoneyho koleje prostitutku, kterou najdou při kontrole pokojů. Při jejím pašování z areálu školy je Mahoney nucen se s ní schovat pod pódiem, když velitel Lassard vede skupinu policistů. Zatímco se Mahoney nedívá, prostitutka provádí Lassardovi felaci. Mahoney vyjde zpod pódia, ale zjistí, že Lassard je stále přítomen, což vede Lassarda k domněnce, že Mahoney byla pod pódiem sama.
Hightower Mahoneymu prozradí, že od svých dvanácti let neřídil auto. Aby Hightowerovi pomohli připravit se na řidičský test, ukradnou Copelandovi auto. Poté, co Hightower složí zkoušku, Copeland rasisticky urazí kolegyni kadetku Laverne Hooksovou kvůli nehodě. Hightower, rozzlobený urážkou, převrátí Copelandovo auto. Harris vyhodí Hightowera z akademie, čímž naštve ostatní kadety.
Blankesovi a Copelandovi se nepodaří obelstít Mahoneyho, aby s nimi bojoval poté, co najdou Copelandovo zničené auto. Barbara se Mahoneyho zastane a omráčí Copelanda tácem s obědem. Blankes se mstí a Mahoney se nechtěně zaplete do rvačky. Když se Harris zeptá, kdo rvačku začal, Mahoney vezme vinu na sebe a je vyloučen.
V centru města Fackler vyhodí z policejního auta jablko, které zasáhne muže zezadu do hlavy; to vyvolá řetězovou reakci násilí, která rychle přeroste ve všeobecnou vzpouru. Mahoney, který se právě chystá odejít, se místo toho připojí k ostatním kadetům, aby dav zpacifikoval. Kadeti se omylem dostanou do epicentra nepokojů a jeden zločinec ukradne Blankesovi a Copelandovi revolvery, načež se oba ukryjí v baru Blue Oyster. Gang výtržníků zajme Harrise a vůdce jejich skupiny si ho vezme jako rukojmí. Mahoney se pokusí Harrise zachránit, ale je rovněž zajat jako rukojmí. Objeví se Hightower, šíleného muže oklame a srazí ho ze schodů, aby ho Hooksová zatkla.
Mahoney i Hightower jsou znovu přijati do služby a za záchranu Harrise a dopadení jeho únosce obdrží nejvyšší ocenění akademie a medaile. Film končí promocí všech kadetů.
Výroba
Vývoj
Paul Maslansky říká, že nápad na film dostal, když v San Franciscu natáčel film The Right Stuff:
Všiml jsem si party směšně vypadajících policejních kadetů, které oblékal frustrovaný seržant. Byla to neuvěřitelná banda - včetně dámy, která musela vážit přes dvě stě kilo, a povadlého muže, kterému bylo hodně přes padesát. Zeptal jsem se na ně seržanta a ten mi vysvětlil, že starosta nařídil, aby oddělení přijalo na akademii široké spektrum. „Musíme je přijmout,“... [řekl] ... „A jediné, co můžeme udělat, je vyprat je.“ „A co s tím?“ zeptal jsem se.
Maslansky řekl, že ho zajímá: „Ale co když to skutečně zvládnou?“ „Ne,“ odpověděl. S tímto nápadem se obrátil na Alana Ladda mladšího, který souhlasil s financováním. Neal Israel byl najat, aby společně s Patem Proftem napsal scénář. Israel řekl:
Jde o blok komediálních scén. Snad nejznámější byly zjevné výsledky chlapů, kteří jedli fazole ve filmu ´Blazing Saddles´. Pokud máte čtyři nebo pět takových blokových komediálních scén v teenagerovské komedii, máte hit. Pokud jsou vaše blokové komediální scény velmi, velmi silné, máte trhák.
Hugh Wilson byl najat jako režisér na základě svého úspěchu s filmem WKRP v Cincinnati, přestože neměl mnoho zkušeností s filmy tohoto žánru. Viděl pak spoustu takových filmů a říká: „Bylo to dost skličující. To mě okamžitě přesvědčilo, abych ubral na slizkosti. Požádal jsem o pravomoc vylepšit scénář Israel-Proft a dostal jsem ji. Při zachování hesla ´vtipné jsou peníze´ jsem chtěl jít spíše po skutečném smíchu než po prvcích, jako je bezdůvodný sex a protistátní výboje. Chtěl jsem vtipy, které mají kořeny v realitě.“
Maslansky říká, že Wilson „odstranil spoustu vulgarit; některé věci jsem považoval za nezbytné. Obával jsem se, že se to začíná homogenizovat, a řekl jsem Hughovi: ´Nechme tam nějakou tu flatulenci´.“
Wilson říká: „Zjistil jsem, že scéna ve sprše, scéna na večírku a scéna felace jsou povinné; musel jsem je tam dát. Takže jsem se musel snažit, aby ty scény byly co nejumělečtější.“
Podle Los Angeles Times zůstalo z izraelské a proftské verze filmu asi „20 hlavních prvků“. Israel říká, že když Wilson a Maslansky odevzdali Ladd Company svůj přepis, „byl odmítnut a projekt byl téměř odložen. Teprve když tam vrátili desítky našich gagů, dostal projekt zelenou“.
Mezi scény, s nimiž Wilson nebyl spokojen, patřila scéna felace a scéna, v níž byl policejní seržant vržen do hřbetu koně. Bylo dosaženo kompromisu, kdy tyto akty nebyly ve skutečnosti ukázány.
„Uvědomuji si, že nechutnosti, hrubosti a hrubosti můžete dotáhnout jen tak daleko, než to divákům začne připadat strašně repetitivní a ne tak vtipné,“ řekl Wilson. „Po obrovském úspěchu Policejní akademie si už nemyslím, že musíte ukazovat ženská prsa nebo dělat kruté etnické vtipy - nemluvě o rozbujelém sexismu. A už vůbec nemusíte reprodukovat zvuky, které vydává přecpané tělo.“
Natáčení
Úvodní scény se natáčely v Torontu v Ontariu. Scéna s kamerovou budkou se natáčela na mostě Cherry Street Bridge v Torontu. Samotná akademie se dříve nacházela v areálu psychiatrické léčebny Lakeshore v Etobicoke a od té doby se z ní stal kampus Humber College v Lakeshore. Studiové scény se natáčely v Lakeshore Film Studios, městské scény se natáčely v různých částech Toronta.
Photo © Warner Bros. Pictures
Nejnovější komentáře