O TVŮRCÍCH
RICHARD GLATZER a WASH WESTMORELAND (scénář, režie) se zapsali do dějin festivalu Sundance v roce 2006, kdy jejich snímek Patnáctiletá získal jak cenu diváků, tak i hlavní cenu poroty. Následně získal celou řadu dalších ocenění včetně ceny Humanitas za scénář, a v roce 2007 cenu John Cassavettes Spirit Award.
Jejich snímek Poslední láska Robina Hooda s Kevinem Klinem, Susan Sarandon a Dakotou Fanning měl v roce 2013 premiéru na festivalu v Torontu a do kin byl ve Spojených státech uveden v září 2014.
Mezitím se oba jako vedoucí výroby podíleli na snímku Pedro z roku 2008, životopisném příběhu aktivisty v boji proti AIDS Pedra Zamory pro stanici MTV. Film měl premiéru na festivalech v Torontu a v Berlíně a na televizní obrazovky ho uvedl prezident Bill Clinton.
Mezi jejich další celovečerní snímky patří The Fluffer z roku 2001 a Grief z roku 1994, který získal hlavní ceny na festivalech San Francisco Frameline Festival a Outfest.
Richard Glatzer je držitelem titulu PhD v oboru anglického jazyka z Virginské univerzity.
Wash Westmoreland pochází z Leedsu ve Velké Británii a vystudoval politiku na Univerzitě v Newcastle-upon-Tyne.
JULIANNE MOORE (Alice) je jednou z nejvšestrannějších a nejcharismatičtějších současných hereček, která se proslavila bezpočtem nezapomenutelných hereckých výkonů v komediích i dramatech, kasovních trhácích i uměleckých filmech a na stříbrném plátně i televizních obrazovkách.
Zatím naposledy jsme ji měli možnost spatřit ve filmu Sedmý syn s Jeffem Bridgesem, který byl do kin uveden v únoru 2015, a ve filmu Davida Cronenberga Mapy ke hvězdám po boku Mii Wasikowske, Roberta Pattinsona a Johna Cusacka. Předtím byla k vidění v roli prezidentky Almy Colinové ve filmu Hunger Games: Síla vzdoru 1. část s Jennifer Lawrence a Philipem Seymourem Hoffmanem, který měl premiéru v listopadu 2014. V současné době natáčí nezávislé drama Freeheld s Ellen Page a Zachem Galifianakisem.
Moore je devátou osobou v historii filmové Akademie, která byla v témže roce nominována na Oscara ve dvou kategoriích za svůj výkon ve filmech Daleko od nebe (nominace za nejlepší ženský herecký výkon) a Hodiny (za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli). Za obě tyto role získala také celou řadu dalších ocenění, včetně nominací na cenu SAG a na Zlatý globus. Za svou kariéru byla celkem čtyřikrát nominována na Oscara, osmkrát na Zlatý globus, šestkrát na cenu SAG, čtyřikrát na cenu BAFTA a třikrát na cenu Independent Spirit, kterou v roce 2003 za snímek Daleko od nebe také získala. V roce 2012 obdržela cenu Primetime Emmy za výjimečný výkon v minisérii či televizním filmu za roli aljašské guvernérky Sarah Palinové v původním filmu stanice HBO Prezidentské volby. Za tuto roli v roce 2013 získala také cenu SAG a Zlatý globus. Mezi její další ocenění patří například cena Excellence in Media, kterou získala v roce 2004 v rámci udílení cen GLAAD Media Awards, Stříbrný medvěd z berlínského filmového festivalu z roku 2003, cena Copa Volti z filmového festivalu v Benátkách v roce 2003, cena Actor Award z udílení Gotham Awards v roce 2002 a cena „Přínos nezávislým vizím“ z festivalu Sundance v roce 2001.
Mezi její nejznámější filmy patří například remake snímku Carrie, Non-Stop, Bláznivá, zatracená láska, Děcka jsou v pohodě, Single Man, Zloději paměti, Co všechno věděla Maisie, Učitelka angličtiny, Zákon přitažlivosti, Pokušení, 6 Souls, Slepota, Divoká krása, Beze mě: Šest tváří Boba Dylana, Potomci lidí, Hannibal, Ztracený svět: Jurský park, Uprchlík, Dva v tom, Benny a Joon, Ruka na kolébce, Hranice lásky, Hříšné noci, Magnolia, Vítejte v Holly Springs, Prostřihy, Don Jon, remake snímku Psycho od Guse Van Santa, Safe, Vanya on 42nd Street, Přežila jsem Picassa a Big Lebowski.
Moore je také uznávanou spisovatelkou, která před nedávnem vydala svou čtvrtou knihu My Mother Is a Foreigner, But Not to Me, ve které popisuje své zážitky z dětství se svou skotskou matkou. Mezi její předchozí literární díla patří série knih pro děti – Freckleface Strawberry, Freckleface Strawberry and the Dodgeball Bully a Freckleface Strawberry Best Friends Forever. V roce 2013 vydala na iTunes aplikaci Monster Maker, která se inspiruje hlavní postavou jejích dětských knih a která umožňuje uživatelům vytvořit si vlastní příšerku a tu poslat rodině a přátelům. Julianne před nedávnem představila svou druhou aplikaci Dreamtime Playtime, která podporuje rozvoj početních dovedností již od útlého věku. Její první kniha byla také adaptována do podoby úspěšného muzikálu, uvedeného v newyorských divadlech.
Poté, co vystudovala herectví na Bostonské univerzitě, si Moore zahrála v celé řadě divadelních představení v New Yorku, mezi něž patřila hra Serious Money Caryl Churchill a Ice Cream/Hot Fudge v Public Theater. Objevila se v Hamletovi v podání Guthrie Theater v Minneapolis, a podílela se na nastudování Strindbergovy hry The Father s Alem Pacinem a hry Wendy Wasserstein An American Daugther s Meryl Streep. Na Broadwayi Moore debutovala v roce 2006 ve hře The Vertical Hour v režii Sama Mendese, kterou napsal David Hare.
Se svou rodinou žije v New Yorku.
KRISTEN STEWART (Lydia) v současné době natáčí snímek Equals, ve kterém si zahraje po boku Nicholase Houlta v režii Drakea Doremuse. Před nedávnem dokončila natáční filmu American Ultra s Jesse Eisenbergem. Snímek Camp X-Ray, ve kterém se objevuje společně s Paymanem Maadim, měl v roce 2014 premiéru na festivalu v Sundance a v kinech bude mít premiéru na podzim. Stejně tak před nedávnem dokončila snímek Sils Maria s Juliette Binoche a Chloe Grace Moretz a také film Tima Blakea Nelsona Anesthesia.
Stewart si zahrála roli Belly Swanové v sérii Twilight. Krom toho ji diváci mohli spatřit v úspěšném snímku společnosti Universal Sněhurka a lovec s Chrisem Hemsworthem a Charlize Theron, a ve filmové adaptaci románu Jacka Kerouaca Na cestě, kterou natočil Walter Salles.
Stewart, kterou diváci poprvé poznali v roce 2002, kdy se po boku Jodie Foster objevila ve filmu Úkryt, velice rychle stoupala na žebříčcích popularity a v roce 2012 ji magazín Forbes uvedl na jednom z míst žebříčku nejlépe placených hereček roku. Má na svém kontě pozoruhodně rozmanité role, mimo jiné například ve filmech Zábavný park, Útěk do divočiny režiséra Seana Penna, roli Joan Jettové ve filmu The Runaways, snímek Svět podle Mallory, The Cake Eaters v režii Mary Stuart Masterson, The Yellow Handkerchief s Williamem Hurtem, Co se vlastně stalo, Na území žen, Prokletí domu slunečnic, Zathura: Vesmírné dobrodružství, Mluv, Nelítostná rasa, Chyťte tu holku, Undertow, Cold Creek Manor a Životní jistoty.
Stewart žije v Los Angeles.
KATE BOSWORTH (Anna) se z mladé hollywoodské hvězdičky vypracovala na pozici jedné z nejžádanějších současných hereček. Zahrála si roli Lois Laneové ve filmu Superman se vrací Bryana Singera a spatřit jsme ji měli možnost také ve filmu Kevina Spaceyho Za mořem, v němž si zahrála roli filmové legendy Sandry Dee po boku Spaceyho v roli Bobbyho Darina. Před nedávnem jsme ji měli možnost spatřit ve filmu Michaela Polishe Big Sur s Joshem Lucasem, který měl premiéru na festivalu Sundance v roce 2013, a také ve filmu Nevyřízený účet podle scénáře Sylvestera Stalloneho s Jasonem Stathamem a Jamesem Francem. Současně před nedávnem dokončila natáčení snímku Michaela Polishe Unconscious s Wesem Bentleym.
Kromě toho má na svém kontě například thriller Katie Aselton Black Rock s Lake Bell, komedii S tím nic nenaděláš s Krysten Ritter a Rachel Bilson, nezávislé drama Sama Levinsona Další šťastný den s Demi Moore a Ellen Barkin, remake snímku Strašáci s Jamesem Marsdenem a Alexanderem Skarsgardem, akční snímek The Warriors Way s Dannym Hustonem a Geoffreym Rushem, drama Davida Auburna Dívka v parku společně se Sigourney Weaver, film Roberta Luketice Oko bere a nezávislý film Ptáčata s Juno Temple.
Bosworth, která se do povědomí diváků asi nejvíce vepsala svým výkonem v obrovsky úspěšném snímku Johna Stockwella Osudové léto, získala tuto svou první hlavní roli poté, co absolvovala intenzivní výuku surfování. Následně byla k vidění v temném nezávislém životopisném snímku Wonderland masakr, ve kterém si zahrála skutečnou přítelkyni pornoherce Johna Holmese v podání Vala Kilmera.
Poté si zahrála ve filmu Rande s celebritou, romantické komedii Roberta Luketice, ve které se objevila po boku Tophera Grace a Joshe Duhamela. Bosworth se v malé roli objevila také ve filmu Tajná přání po boku Maxe Minghelly, Richarda Gere a Juliette Binoche.
Ačkoliv na plátnech kin debutovala již ve svých čtrnácti letech ve snímku Roberta Redforda Zaříkávač koní, rozhodla se upřednostnit vzdělání a vybírala si tedy pouze takové role, které dokázala zkombinovat se svým školním rozvrhem. Na střední škole si zahrála v úspěšném letním seriálu stanice WB Young Americans a objevila se také ve filmu Jerryho Bruckheimera Vzpomínka na Titány. Po dokončení školy byla k vidění ve filmu Rogera Avaryho Pravidla vášně.
ALEC BALDWIN (John) vystudoval Newyorskou univerzitu a v roce 2010 mu od jejího vedení byl udělen čestný doktorát v oboru výtvarných umění. Zatím naposledy byl na plátnech kin k vidění ve hře Petera Shaffera Equus v režii Tonyho Waltona v divadle Guild Hall. Na divadelních prknech se dále objevil například ve hře Entertaining Mr. Sloane Joea Ortona v režii Scotta Ellise, Loot, která získala cenu Theatre World Award, ve hře Caryl Churchill Serious Money, ve hře Prelude to a Kiss, oceněné Obie Award, Tramvaj do stanice touha (nominována na cenu Tony), ve hře Macbeth či ve hře The Twentieth Century v divadle Roundabout.
Baldwin byl k vidění ve více než padesáti filmech, mezi něž patří Beetlejuice, Podnikavá dívka, Miami Blues, Hon na Rudý říjen, Konkurenti, V moci posedlosti, Porotce, Na ostří nože, Duch minulosti, Velké trable malého města, Kocour, Smolař (cena National Board of Review, nominace na Oscara), Letec, Skrytá identita a Nějak se to komplikuje. Na televizních obrazovkách se objevil po boku Tiny Fey v seriálu stanice NBC Studio 30 Rock, který získal v letech 2007, 2008 a 2009 cenu Emmy za nejlepší komediální seriál. Baldwin sám pak za svůj výkon v tomto seriálu obdržel celkem sedmkrát cenu SAG, třikrát Zlatý globus, cenu Television Critics Award a dvakrát cenu Emmy. V roce 2011 získal Baldwin svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.
Jeho produkční společnost El Dorado Pictures má na svém kontě několik projektů, mimo jiné také televizní film Norimberk stanice TNT (nominace na cenu Emmy), Zákon pomsty pro stanici Showtime (cena WGA za nejlepší adaptaci) a film Davida Mameta Velké trable malého města. Alec Baldwin je také velkým zastáncem celé řady aktivit, týkajících se veřejnosti a umění. Je členem představenstva organizace People for the American Way, Mezinárodního filmového festivalu v Hamptons a také Guild Hall of East Hampton. Aktivně podporuje The Radiation and Public Health Project, East Hampton Day Care Center, The Actors Fund, The Public Theatre/New York Shakespeare Festival, The Roundabout Theatre, People for the Ethical Treatment of Animals a The Water Keeper Alliance.
Na podzim roku 2009 Baldwinovi vyšla v paperbacku jeho kniha A Promise to Ourselves.
HUNTER PARRISH (Tom) je nejvíce známý rolí panikářského Silase Botwina v kritikou velice ceněném seriálu stanice Showtime Tráva. Po osm sezón se v něm objevoval po boku Mary Louise Parker, Justina Kirka a Kevina Nelaona. Během uplynulé sezóny byl také pravidelně k vidění v zásadní roli psychicky narušeného studenta Jeffreyho Granta, který v úspěšném seriálu stanice CBS Dobrá manželka zavraždil postavu Willa Gardnera v podání Joshe Charlese.
Jeho jméno je velice známé také na Broadwayi, kde se objevil v roli Ježíše Krista v obnovené premiéře hry Stephena Schwartze Godspell v režii Daniela Goldsteina. Na Broadwayi Parrish debutoval za velkého ohlasu kritiky v roli Melchiora, mladého, inteligentního a sexy hrdiny cenou Tony oceněného muzikálu Awakening na motivy kontroverzní hry Franka Wedekinda. Hudbu k tomuto muzikálu napsal Duncan Sheik, texty Steven Sater. V červnu 2012 vydal Parrish svou první desku Guessing games.
V létě se na divadelní prkna vrátí v roli Claudea v chystaném nastudování muzikálu Vlasy v Hollywood Bowl, které v roce 2009 získalo ceny Tony a Drama desk za nejlepší obnovenou premiéru muzikálu. Zahraje si v něm po boku Kristen Bell v roli Sheily, Amber Riley coby Dionne, Jenny Ushkowitz v roli Jeanie a Beverly D’Angelo v roli matky. Režii a choreografii má na svém kontě Adam Shankman.
Parrish se v roce 2009 objevil v hitu Nancy Meyers Nějak se to komplikuje s Meryl Streep, Alecem Baldwinem a Stevem Martinem. Kromě toho má na svém kontě také film Burra Steerse Znovu 17, film Kierana Mulroneyho a Michele Mulroney Papírový hrdina, snímek Richarda La Gravenese Mezi řádky a film Barryho Sonnenfelda Rodinná dovolená a jiná neštěstí.
Parrish se narodil v Richmondu ve Virginii, vyrůstal v texaském Planu a v současné době žije v Los Angeles.
LEX LUTZUS (producentka) má na svém kontě více než patnáct let zkušeností ve filmovém průmyslu. Začínala svou kariéru jako mediální plánovačka v reklamním průmyslu, aby následně založila několik vlastních úspěšných společností, od módních značek až po umělecké galerie. Současně také pomohla získat více než 30 milionů liber investičních prostředků pro nejrůznější mediální společnosti a dohlížela na provedení více než patnácti sloučení a odkupů. Poté, co opustila společnost DreamWorks, kde se podílela na takových hitech, jakými byly snímky Shrek či Madagascar, se přesunula do britské nezávislé filmové distribuční společnosti Tartan Films, kde zastává roli COO. V prosinci 2009 Lutzus úspěšně získala 25 milionů liber, které byly použity k financování jejích vlastních, ale také dalších nezávislých celovečerních filmů prostřednictvím londýnského fondu. Lutzus před nedávnem dokončila práce na svém prvním scénáři The Silence, který by měl být do filmové podoby převeden v létě 2015. Snímek bude koprodukovat společně s novou finanční a produkční společnosti AMG Film International.
JAMES BROWN (producent) začal svou kariéru v nezávislé filmové produkci a kritice ve své rodné Austrálii. Jako kritik pracoval pro národní rozhlasovou síť Austereo Radio Network a jako novinář pro celou řadu tištěných médií.
Pro australskou televizi režíroval dokumentární projekty a za svůj dramatický krátký film Fugue získal v roce 2004 na festivalu v Berlíně cenu Panorama Jury Prize.
Poté, co se přestěhoval do Londýna, se Brown podílel na akvizicích v řadě nezávislých britských distribučních společnostech a ve společnostech jako Tartan Films a Metrodome zastával také pozici vedoucího akvizice. Koncem roku 2013 spustil svou vlastní distribuční společnost House.
Jeho prvním snímkem jakožto producenta byl film Čas hrdinů z roku 2011 se Seanem Beanem, který produkoval společně se svou produkční partnerkou Lex Lutzus.
Pořád jsem to já je jeho druhým produkovaným celovečerním snímkem.
PAM KOFFLER (producentka) je držitelkou cenu Emmy, která v roce 1995 se svou partnerkou Christine Vachon spoluzaložila nezávislou společnosti Killer Films. Koffler, která pracuje v New Yorku, produkovala více než 60 úspěšných nezávislých snímků, mezi něž patří také snímek Todda Haynese Beze mě: Šest tváří Boba Dylana, který sklidil velké úspěchy na festivalu v Benátkách, a také Haynesův kontroverzní první celovečerní snímek Jed. Od té doby produkovala jedny z nejoceňovanějších amerických nezávislých filmů, mezi něž patří i oscarové snímky Daleko od nebe, Kluci nepláčou, Expres foto, Hedwig a Angry inch, Štěstí, Safe a Střelila jsem Andyho Warhola, ale také Dirty Girl, Konečně spolu a Divoká krása. Na televizních obrazovkách byla v roce 2005 vedoucí výroby na cenu Emmy nominovaného televizního filmu Paní Harrisová a pro společnost HBO se jako vedoucí výroby podílela na minisérii Mildred Pierceová, která získala Zlatý globus.
Mezi její aktuální projekty patří snímek Pořád jsem to já v režii Washe Westmorelanda a Richarda Glatzera s Julií Moore, Alecem Baldwinem, Kristen Stewart a Kate Bosworth, film Za každou cenu! s Dennisem Quaidem a Zacem Efronem v režii Ramina Bahraniho, snímek Zbav se svých miláčků s Danielem Radcliffem pod režijním vedením Johna Krokidase, či film Poslední láska Robina Hooda s Dakotou Fanning, Susan Sarandon a Kevinem Klinem, který režírovali Westmoreland a Glatzer.
CHRISTINE VACHON (vedoucí výroby) je držitelkou cen Independent Spirit Award a Gotham Award, která v roce 1995 společně s Pamelou Koffler spoluzaložila nezávislou filmovou společnost Killer Films. Za uplynulých patnáct let společně produkovaly jedny z nejoceňovanějších amerických nezávislých filmů, mezi něž patří i snímky Daleko od nebe (nominace na Oscara ve čtyřech kategoriích), Kluci nepláčou (získal Oscara), Expres foto, Kids, Hedwig a Angry inch, Štěstí, Sametová extáze, Safe, Střelila jsem Andyho Warhola, Camp, Swoon či Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (nominovaný na Oscara). Na televizních obrazovkách se nedávno coby vedoucí výroby podílela na minisérii stanice HBO Mildred Pierceová, která získala ceny Emmy a Zlatý globus.
Mezi její aktuální projekty patří Zbav se svých miláčků s Danielem Radcliffem v režii Johna Krokidase, Magic Magic s Michaelem Cerou v režii Sebastiana Silvy, Pořád jsem to já Washe Westmorelanda a Richarda Glatzera s Julianne Moore, Alecem Baldwinem a Kristen Stewart, a chystaný snímek Carol Todda Haynese s Cate Blanchett, Rooney Marou, Kylem Chandlerem a Sarah Paulson.
MARIA SHRIVER (vedoucí výroby) je matkou čtyř dětí, zakladatelkou The Shriver Report, novinářkou, oceněnou cenami Peabody a Emmy, šestinásobnou autorkou bestsellerů a moderátorkou pořadu NBC News Special, ve kterém informuje o měnících se rolích a vyvíjejících se potřebách moderních žen. Od roku 2009 produkuje přelomový a řadou cen ohodnocený seriál Shriver Report, který monitoruje a zkoumá zásadní změny v americké kultuře a společnosti, týkající se dnešních žen. Zatím poslední z nich odhalil, že 42 milionů pracujících žen a 28 milionů jejich dětí žijí na pokraji chudoby. O jedné takové ženě pojednával i dokument stanice HBO Paycheck to Paycheck: The Life and Times of Katrina Gilbert, který byl nominován na cenu Primetime Emmy.
Shriver byla v období let 2003 až 2010 první dámou Kalifornie a v průběhu tohoto období založila významný ženský sjezd The Women’s Conference, a vytvořila také ceny The Minerva Awards, určené významným ženám. Vystupuje pod hlavičkou své neziskové organizace A Woman’s Nation, ale aktivně podporuje také Best Buddies – Team Maria, Special Olympics, the Alzheimer Association a Save the Children a je poháněna svým přesvědčením, že všichni máme schopnost stát se takzvanými „strůjci změn“ - lidmi, kteří pokud ve svém okolí nebo komunitě spatří problém, jsou ochotni opustit zaběhlou cestu a udělat, co je třeba, aby problém vyřešili.
Je podnikatelkou a investorkou Blaze Pizza a Lovin“ Scoopful, které nemalou část svých výdělků věnuje na podporu paraolympiády. Je také vedoucí výroby celovečerního filmu Pořád jsem to já s Julianne Moore, Alecem Baldwinem a Kristen Stewart na motivy stejnojmenného románu Lisy Genova z roku 2007. Snímek, který vypráví příběh ženy, postižené ranou verzí Alzheimerovy choroby, se chystá do kin počátkem roku 2015. Shriver vystudovala Univerzitu Georgetown v oboru amerických studií.
ILAN ESHKERI (hudba) je dynamický a nadaný britský skladatel, který již má na svém kontě hudbu k filmům Hvězdný prach, Královna Viktorie a Kick-Ass, stejně jako spolupráci s řadou hudebníků a množství koncertů.
Jeho kariéra je pozoruhodná svou rozmanitostí. Před nedávnem napsal hudbu k filmu Kevina Macdonalda Black Sea s Judem Lawem, k filmu 47 roninů s Keanu Reevesem, ke snímku Alan Partridge: Alpha Papa, k filmu společnosti Working Title Dávám tomu rok a také ke snímku Vášeň mezi řádky, který byl nominován na Oscara a jedná se o druhý režijní počin Ralpha Fiennese. O Vánocích 2013 složil hudbu k filmu The Snowman and the Snowdog, pokračování britské animované klasiky The Snowman, se kterou vystupoval živě v rámci koncertní série.
Eshkeriho hudba zazněla také v pařížském Louvre, v pražském Rudolfinu a v Royal Albert Hall v Londýně. Spolupracoval s lidmi jako Tim Wheeler z kapely Ash, Smith & Burrows, Emmy The Great, Tom Odell, Coldplay, David Gilmour a Annie Lennox. S Amonem Tobinem spolupracoval na živém koncertním představení, pro Sinead O’Connor napsal skladbu Only You, která zazněla ve filmu Královna Viktorie, spolupracoval s kapelou Take That na hudbě ke snímku Hvězdný prach, a byl také pověřen napsáním hudby pro světově uznávaného klavíristu Langa Langa.
Eshkeriho soundtrack k filmu The Snowman and the Snowdog byl nominován na cenu BAFTA a jeho hudba k filmu Královna Viktorie byla nominována na cenu Ivora Novella a po několik dní se držela na vrcholcích žebříčků prodejnosti britské klasické hudby. Snímek Hvězdný prach získal od International Film Music Critics Association cenu za nejlepší soundtrack. V rámci udílení World Soundtrack Awards byl Eshkeri nominován na objev roku za hudbu ke snímku Po krk v extázi. Na tuto cenu byl nominován ještě třikrát.
Části seriálu: Pořád jsem to já
- Pořád jsem to já - Obsah/O filmu - slovy režiséra
- Pořád jsem to já - O tvůrcích
Nejnovější komentáře