Kde se vzal nápad na film FAKJŮ PANE UČITELI?
Lena Schömannová: Bora Dagtekin uvažoval o námětu na tento film dlouhou dobu. Hlavní myšlenkou bylo - přivést drobného zlodějíčka na místo suplujícího učitele ve škole. Bora si pro tuto roli vždy představoval Elyase M’Bareka. Pověděl mi o tomto nápadu, když jsme točili Turečtinu pro začátečníky a hned se mi to zalíbilo. Velmi nám záleželo na tom, aby byl náš další film středoškolskou komedií. A protože oba pocházíme z učitelských rodin, toto téma je nám blízké a hodně nám na něm záleží. Kdybych nebyla filmovou producentkou, asi bych byla učitelkou. Vlastně… asi bych byla stejným typem exota jako Lisi Schnabelstedtová.
Herecké obsazení ve FAKJŮ PANE UČITELI je plné vynikajících talentů. Jak těžké bylo přilákat tak silný kalibr německých herců?
Lena Schömannová: Když máte vynikající scénář, zaujmete vynikající herce. Bora Dagtekin je autorem a skutečným umělcem. Píše své postavy s rozhodností a odhodláním. Dialogy zpracovává do nejjemnějších detailů. Jeho postavy nejsou nikdy hloupé nebo groteskní. Z toho také vyplývá, že herci jsou vždy nadšení hrát jeho postavy a vyzkoušet své vlastní hranice.
Propagátoři německé kultury by mohli protestovat, že jméno Johanna Wolfganga von Goethe není v názvu filmu FAKJŮ PANE UČITELI zcela správně napsáno.
Lena Schömannová: Název filmu byl Borův spontánní nápad, včetně poněkud neobvyklého pravopisu. A teď se obávám, že nebudu schopná napsat Goethovo jméno správně po zbytek svého života. Původní záměr byl použít FAKJŮ PANE UČITELI jako jakýsi druh záchodového humoru, ale pak to ve filmu začalo hrát klíčovou roli, obzvlášť ve chvíli, kdy Zeki, Lisi a studenti pomalují vlak graffiti – jakýsi druh výtvarné výchovy. Název filmu jsme diskutovali dlouho. Lidé tím mohou být zpočátku zaskočeni, ale to je přesně ten moment a lákadlo tohoto filmu, to je, že vás donutí se podívat dvakrát.
Dodal Vám úspěch „Turečtiny pro začátečníky“odvahu, abyste použili ostřejší tón, pokud jde o jazyk filmu FAKJŮ PANE UČITELI?
Lena Schömannová: Již v Turečtině pro začátečníky nebyl použitý jazyk politicky korektní. Dávali jsme si pozor, aby to tentokrát nebylo příliš vulgární nebo se moc nenadávalo. Přesto bylo důležité, aby ve filmu zazněl určitý druh běžné mluvy. Mladí diváci budou film brát vážně pouze tehdy, pokud se bude v dialozích odrážet jejich vlastní řeč. A chtěli jsme, aby jazyk ve FAKJŮ PANE UČITELI zněl autenticky. Jedním z hlavních vtipů je, že Zeki Müller ani v nejmenším nemluví jako učitel, ale spíš jako teenager. Z toho vyplývalo, že jsme museli použít i nespisovné výrazy.
Co dělá tento film tak přitažlivým?
Christian Becker: Na myšlence, kterou Bora rozvíjel s koproducentkou Lenou Schömannovou, je skvělé to, že se může každý v příběhu najít. Všichni známe učitele a všichni jsme měli spolužáky. Většina z nás školu nenáviděla a některým se v ní líbilo. Bora Dagtekin se toho všeho ve svém filmu dotýká. Je to kriminální a romantický příběh v jednom.
Podle mého názoru je dnes Bora Dagtekin nejlepším komediálním scénáristou v Německu. Martin Moszkowicz z Constantin Filmu velmi brzy rozpoznal jeho talent a podepsal s ním exkluzivní smlouvu. Jeho dialogy jsou neuvěřitelně chytré a mají tolik dobře napsaných point. Tento druh humoru baví velmi mladé publikum, ale i dospívající a dospělé. Bora dokáže vymyslet jednu vtipnější hlášku za druhou a vy se popadáte za břicho i při čtení scénáře.
Části seriálu: Fakjů pane učiteli
- Rozhovor s režisérem a scénáristou Bora Dagtekinem
- Rozhovor s producenty Lenou Schömannovou a Christianem Beckerem
Nejnovější komentáře