Bea (Sydney Sweeney) a Ben (Glen Powell) na první pohled vypadají jako perfektní pár. Po úžasné první schůzce se však něco stane a to, co vypadalo jako žhavá přitažlivost, spadne na bod mrazu. Pak se ale nečekaně potkají cestou na svatbu do Austrálie. A tak udělají to, co by udělal každý dospělý: předstírají, že jsou pár....
Romantické komedie (Rom-Coms) možná mají období své největší divácké úspěšnosti dávno za sebou, přeci jen se ovšem na ně pořád chodí, protože jde pořád o logické volby pro návštěvu kina v rámci rande. A občas se nějaká ještě také zvládne povést. Se žánrem romantické komedie má poté režisér Will Gluck zkušenosti díky filmům Panna nebo orel a Kamarád taky rád. Po pauze skrze muzikálovou Annie a dvojici filmů Králíček Petr se poté Gluck vrací k romanticko-komediálnímu žánru s dvěma vycházejícími hvězdami. Sydney Sweeney a Glen Powell se tak střetávají v komedii, která sice nepřináší do romantického žánru dvakrát nic nového, vše se vyvine tak nějak dle očekávání a výsledek nejspíš v paměti neutkví na vždy. Zároveň jde ovšem vlastně v rámci žánru o velmi fajn příspěvek, který nemusí nutně urazit v případě, že si něžná polovička vydupe návštěvu kina v domácnosti s ryze maskulinním mužem.
Will Gluck se kromě režie společně s Illanou Wolpertovou (autorkou námětu) podílel také na scénáři, samotný film poté volně vychází z divadelní komedie Williama Shakespeara s názvem Mnoho povyku pro nic. I proto může pro mnohé být zvláštní, že se objevují jisté citáty pocházející od Shakespeara a v ději se na něj i párkrát odkáže. Zápletka pracuje s tak trochu složitější formulí „lhář odhalen“, kdy je těch lží na skladě po celou dobu hned několik. Přesto se dá vlastně po celou dobu snadno odhalit, které činy budou mít jaké důsledky a jak se to celé vyvrbí. Přesto to skutečně moc dvakrát nevadí.
Zápletka tak dost možná není komplikovaná a dalo by se vlastně snadno říci, že je i tak trochu hloupá, nahoru to ovšem táhne především obsazení, které působí dojmem, že si své role zvládají užít. Nutné přitom není mluvit pouze o ústřední dvojici - Sydney Sweeney a Glen Powell - ale také o vedlejších postavách, které ztvárňují Dermot Mulroney, Bryan Brown nebo Rachel Griffiths. Stačí přidat krásné prostředí Austrálie, pár zábavných momentů (většinou trošku peprnějších) a vlastně akorát nekomplikovanou zápletku, že nutně nemusí urazit ani diváka s vyššími nároky. I když rýpat se do této komedie dá.
Samotný ústřední konflikt, který rozběhne komplikovaný vztah dvou protagonistů, se jak je zvykem rozjíždí na vlně nedorozumění a zdánlivě iracionálního chování. Obě postavy si prochází nějakým problémem, oba do velké míry vlastně nevědí, co chtějí. V moment, kdy poté zdánlivě to, co chtějí dostanou, se poté ukáže, že tomu vlastně dost možná tak úplně být nemusí. Především díky výkonům Sweeney a Powella je to postupné sbližování, prolomování bariér a propadnutí reálným citům emocionálně uspokojivé. Snadno se dá vlastně říci, že je S tebou nikdy přesně tím filmem, který propagují trailery. A přesně takový film divák dle traileru skutečně dostane. Nemůže se tak cítit být podveden a předem jistě tuší, na co přesně se chystá.
Celé je to přisprostlé, láká na vnadné části těla nejen ústřední dvojice, netrpí pocity amorální romantické komedie a výsledek je díky tomu tak nějak příjemný i když vyloženě obyčejný. Will Gluck se ovšem alespoň projevuje jako schopný komediální režisér, který umí sem tam prodat nějaký vtip, nějak vytěžit vedlejší postavy (i když ne přebornicky) a navíc Gluck schopně zvládá ty momenty, kdy se jede na vážnější notu. V hlavních rolích se pořád objevují dva mladí pohlední i šikovní aktéři, kteří zvládají předvést své největší trumfy. A snadno nabídnout důkaz o tom, proč jsou zrovna tito dva vycházející hvězdami této generace.
Nedá se říci, že by S tebou nikdy byla nejvtipnější komedie. Nedá se říci, že by někteří herci a herečky v jistých projevech možná až příliš okatě servírovali limity svého herectví. Největší hloubka poselství jde možná nalézt pouze v tom, že „pokud někoho miluješ, není co řešit.“ Jde ovšem snadno říci, že nejde o romantickou komedii, která by většinu času nabízela výrazně amorální a opovrženíhodné postavy. A to v rámci žánru dnes již také není žádná jistota. Na startu roku vlastně ideální romantická komedie, která sice není bůhvíjak přelomová, přesto jde o feel-good jednohubku, tak nějak ideální ke startu jistě nabitého filmového roku 2024. Kdo čeká něco víc, shoří jako papír. Kdo čeká něco přesně takového, z kina bude pravděpodobně odcházet tak nějak spokojený. A dost možná i pozitivně naladěný.
Sydney Sweeney a Glen Powell jsou dohromady sympatické duo, rozhodně poté největší klad této nové romantické komedie Willa Glucka. Ten pořád dokazuje, že umí za kamerou prodat humor, může pracovat s lákavým prostředím Austrálie (koaly jsou super!) a při základech ve Williamu Shakespearovi také dodat jednoduše neurážející feel-good romantickou komediální jednohubku, která rozhodně nemusí sázet pouze na půvab Sydney Sweeney a její častou přítomnost v plavkách. Jak už žánr romantických komedií není v roce 2024 rozhodně žádnou jistotou, S tebou nikdy je ve finále vlastně tak akorát uspokojivé....
Nejnovější komentáře