Existuje svět, kam se lidé dostanou, jenom když zavřou oči a usnou – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí...
Adaptování komiksu Sandman Neila Gaimana předcházela dlouhá cesta, kdy se naposledy chtěl filmové adaptace chopit herec Joseph Gordon-Levitt, který chtěl film natočit ihned po svém režijním debutu Don Jon z roku 2013 a chopit se přitom i hlavní role. Přesto až v roce 2022 definitivně dochází k adaptování populárního komiksu, nakonec ovšem v podobě 10-dílného seriálu pro Netflix, kdy se na tvorbě podílel i samotný Gaiman. I díky tomu tak ve výsledku zůstává výsledný seriál poměrně věrný komiksové předloze, který má ovšem potenciál k Gaimanově dílu dostat novou základnu fanoušků. I díky faktu, že prvních 10 epizod zpracovává pouze první dva svazky Gaimanova komiksu, kdy jich zbývá ještě několik (konkrétně 8) pro případné pokračování. Vyplatí se ovšem od seriálového Sandmana čekat další nášup?
Dle Gaimanovy tvorby již vznikli adaptace jako Hvězdný prach Matthewa Vaughna či Koralína a svět za tajemnými dveřmi a dle reakcí fanoušků Gaimanovy tvorby jich většina z nich zůstává velmi spokojená. Což ovšem automaticky neznamená, že by Sandman nutně nemohl oslovit ty, kteří se Sandmanem ještě žádnou zkušenost nemají. Sandman již od počátku upoutá například svou vizuální stylizací, která se velmi věrně pokouší napodobit stylizaci své komiksové předlohy. Výsledný seriál se poté snaží ignorovat pojítka původní předlohy na svět DC Comics (například místo Johna Constantinea tak dorazí Johanna Constantine), přesto dokáže představit dostatečně zajímavý svět a protagonistu, se kterým by se klidně ještě ten nějaký čas strávit dal.
Seriál dokáže přesně evokovat to fascinující na Gaimanově tvorbě, tedy ono kreativní zapojení mnoha mýtických a fantastických prvků, které by v kdejakém světě mohli někomu přerůst přes hlavu, Gaimanovo kombinování fantastických postav či křesťanských figur ovšem k takovému bodu nikdy nedospěje. Je to rozhodně svěží komiksová adaptace, která dokáže některými výjevy šokovat a přitom dokázat, že nejspíš existuje důvod, proč se tolik lidí pokoušelo o adaptování Sandmana a nejspíš existuje i pravý důvod, proč se muselo čekat tak dlouho. Je totiž očividné, že Sandman není látkou, která by se dala adaptovat tak snadno a přispění Gaimana spolutvůrcům seriálu Davidu S. Goyerovi a Allanovi Heinbergovi nejspíš přineslo to správné ovoce.
Látka, která měla pověst nemožnosti adaptování, se může spoléhat především na velmi solidní casting stěžejních rolí. Takový Tom Sturridge je jako Morpheus sice poměrně solidní, zajímavější je to ovšem u zcela jiných rolí. Fenomenální je například Boyd Holbrook v roli Corinthiana, který se po delší době konečně opět dočkává výraznější role. Za zmínku ovšem stojí i David Thewlis v roli Johna Dee, Gwendoline Christie v roli vládce pekel Lucifera a v rámci hlasových rolí třeba Mark Hamill, jehož fenomenální hlas je adekvátně využit pro ztvárnění postavy jménem Mervyn Pumpkinhead, stejně tak skvělý hlasový projev podává i Patton Oswalt v roli Morpheova havrana Matthewa. Celý casting je ovšem velmi solidní (například i super Charles Dance či výtečný Stephen Fry) a z výraznějších rolí nakonec nejvíc nefunkčně působí snad jen Jenna Coleman v roli Johanny Constantine.
Za 10 epizod se představí mnoha zajímavých postav, na kterých celé vyprávění stojí. Na seriálu je svěží, že vlastně nesvádí k žádné velkoleposti, ale víceméně představuje filozofické hloubání do smyslů života, smrti či věčnosti. Přitom všem ovšem pořád seriál působí dostatečně velkolepě a nejvíc zamrzí, že seriálu v epizodách 7-9 trochu dojde dech, aby si nakonec seriál napravil reputaci finální epizodou. Tři slabší epizody přesto sympatické pocity z celého seriálu dvakrát nesníží.
Sandman je pořád seriál s poměrně výraznými produkčními hodnotami, přesto poměrně výrazně stojí na dialozích a i proto se je při sledování vyplatí sledovat. V jistých momentech poté seriál dokáže i správně dojmout, v jistých momentech je ovšem snaha o emocionální líznutí víceméně zbytečná. Přesto seriál dokáže dostát pověsti komiksové předlohy a obhájit si tak početnou fanouškovou základnu. Pokud se navíc seriál dočká prodloužení, v případě udržení si stejné kvality rozhodně bude o co stát.....
Trailer:
Verdikt: 4 z 5
Nejnovější komentáře