Komunistická diktatura nedovolila moc filmům ze západní produkce přístup do ČSSR. Občas však cenzoři, nejspíš náhodně osvíceni jakousi nadpřirozenou mocí vpustili do kin a následně televizí kultovní snímek Souboj Titánů. Přiznám se, že tuto dobu nepamatuji :-), avšak vidím před sebou den, kdy mi můj dědeček tento film pustil poprvé. A od té doby patří Clash mezi mé nejoblíbenější filmy. Na následujících řádcích jej rozeberu a zdůvodním, proč podle mne patří mezi kultovní díla světové kinematografie.
Snímek je jednoznačně nejkvalitnějším dílem, které vychází z řecké mytologie.
Film pojednává o Perseovi, synu Diovu, který zachraňuje město Joppa před nestvůrným Krakenem. Tuto bestii porazí pouze pohled ještě nebezpečnější Medusy, kteru tedy musí hlavní hrdina zničit jako první, neboť ji asi těžko přivede v poutech a použije proti nestvůře živou :D. Ve filmu máme jasně daný příběh, hrdiny i padouchy a rozhodně nehrozí, že by se v něm někdo nevyznal.
Herecký ansámbl je sestaven z několika hvězdných postav, jež doplňují umělci, kteří si kromě pár filmů v ničem pořádném nezahráli.
Persea ztvárnil Harry Hamlin, pro něhož to byla první větší filmová role. Zhostil se jí perfektně a fanoušci filmu jej považují za perfektního hrdinu. Po Clashi si však tento herec již moc neškrtl, připomeňme třeba dabing Persea ve hře God of War 2.
Největší hrdina z filmové řecké mytologie
Nejvyššího boha Dia zahrála jednoznačně největší hvězda celého hereckého týmu, samotný Laurence Olivier. Bývalý Hamlet, Dr. Szell či Ezra Liebermann dal vládci bohů jasnou tvář a skvělou auru, která z něj čišela na sto honů.
Myslím, že samotný Zeus by Oliviera schválil 🙂
Postava mořské bohyně Thetidy připadla na Maggie Smith, kterou většina filmových fanoušků zná jako Minervu McConagal z Harryho Pottera. Její napůl kladná a napůl záporná role patří ve filmu mezi nejdůležitější a podle mě je právě tato postava i tím nejlepším, co ve filmu vidíme.
Byť nebyla krásná, zahrála roli bohyně perfektně.
Dalšími herci, kteří si ve filmu střihli role nesmrtelných bohů byly třeba Claire Bloom jako Héra či afroditovská Ursula Andress, známá to Bondgirl z filmu Dr. No (1962).
Během natáčení si Ursula Andress prožila románek s Perseem Harry Hamlinem.
Z „hereckých smrtelníků“ vyčnívá hlavně Burgess Meredith, jenž si zahrál Perseova mentora Amona. Ostatní lidi nebyli zahráni výraznějšími hereckými hvězdami.
Meredith se mimo Clash proslavil rolí trenéra Mickeyho ve filmu Rocky (1976).
Vedle herců mají ve filmu velkou roli i všelijaké bestie. Trikový expert Ray Harryhausen, který se podílel i na filmech Jáson a Argonauti či King Kong, si však neuvědomil, že filmová trikařina už poskočila na vyšší úroveň... Nadpřirozené bytosti, bájné stvůry a další postavy vytvořené Harryhausenem a jeho týmem ted působí ve většině případů komicky. Filmu to naštěstí moc neubližuje, spíše naopak, dodává mu tím nějaký ten pohádkový punc. Posuďte sami...
Sup rozhodně neděsí, malé děti se na film mohou v klidu podívat.
Důležitá postava, sova Bubo, hrála v příběhu zásadní roli.
Medusa působí strašidelněji než ostatní stvůry.
Hudební doprovod Clashe je vynikající ve všech ohledech. Laurence Rosenthal nasadí laťku již úvodní skladbou, kterou znají milióny fanoušků po celém světě (a ne vždy si ji spojí s tímto filmem). Velmi zajímavá je i skladba, která doprovází Perseův souboj s Medusou.
Úvodní skladba bývá často hrávána i na akcích nejrůznějšího typu.
Souboj Titánů se stal kultovním filmem, uchytil se zvláště v zemích východního bloku. Američtí fanoušci jej sice též milují, ale podle mě nemají k tomuto dílu takový vztah jako my.
Nejnovější komentáře