Tak se o protagonistech svého dokumentárního filmu vyjádřila režisérka Theodora Remundová na novinářské projekci dne 2.5.2019 a musím potvrdit, že má pravdu. Pohled 25 obyvatel bývalého Československa na situace běžného života v kontextu společenských změn je nejen zajímavý, ale také nečekaně zábavný a poučný. Hlavním záměrem projektu bylo zmapovat osudy spoluobčanů, kteří se narodili v roce 1918, kdy vzniklo samostatné Československo. Režisérka nechává jednotlivé protagonisty hovořit o situacích, které se zásadně dotkly jejich života, o zážitcích, na které nemohou zapomenout, i o názorech na svůj život nebo společenské události. Dojemně působí vzpomínky na dětství a rodiče, protože před 100 lety byly nejen velké rozdíly sociální, ale také rozdíly způsobu života v rodinách na vesnici i ve městech. Úsměvné jsou vzpomínky na první lásky i nadhled, s jakým protagonisté hovoří o vztazích v dospívání nebo v rodině. Jednotlivé protagonisty pak odlišují zkušenosti a vzpomínky na dopady společenských změn do jejich profesního nebo osobního života.
Tvůrčí tým dokázal přenést do filmu bezprostřednost i životní energii a optimismus, které mají mnozí protagonisté na rozdávání. I když jsou jejich vzpomínky a vyprávění zasazeny do historického rámce prostřednictvím dobových fotografií a filmových ukázek, strhávají na sebe vypovídající osoby pozornost. Některé svým pohnutým osudem, odvahou, osobitým přístupem k životu nebo způsobem, jak se vyrovnávají se svým vysokým věkem.
Tvůrčí skupině, kterou, kromě Theodory Remundové, tvoří kameraman David Čálek, zvukař Štěpán Škoch a střihačka Katarína Buchanan Geyerová, se podařilo povýšit skutečné lidské příběhy na úroveň, kterou by jim mohl závidět nejeden fiktivní filmový hrdina.
Mezi účinkujícími jsou mimo jiné František Hamada (104 let), zakladatel Hradišťanu, který byl vězněn nacisty, Linda Wichterlová (101 let), lékařka, manželka Otty Wichterleho, Růženka Kubů (100 let), svědkyně masakru německých vojáků v Soběslavi na konci druhé světové války nebo Rudolf Zajac (100 let), voják, který bojoval na východní frontě, byl shozen z letadla do dějiště SNP a později byl aktivní v armádě a i v KSČ. Novinářské projekce se zúčastnil také jeden z protagonistů, nejstarší český skaut pan Eda Hroznýš Marek (102let).
Producentkou dvojdílného dokumentu, který byl natočen pro Českou televizi v roce 2018, je Lenka Poláková.
Nejnovější komentáře