Winnetou 1. díl je celovečerní film natočený podle stejnojmenného románu Karla Maye (film Karl May) v režii Haralda Reinla. V hlavních rolích se představí Lex Barker a Pierre Brice, Mario Adorf, Marie Versini a Ralf Wolter.
Film měl premiéru 11. prosince 1963. Kostýmy navrhl Irms Pauli.
Obsah filmu
Mladý apačský válečník Černý orel má z hory Nugget-tsil přinést pro svůj kmen několik zlaťáků. Přitom padne do rukou bandity Santera a jeho mužů, kteří ho nechají mučit, aby zjistili, odkud zlato pochází. Protože je Černý orel mlčenlivý a neukázněný, jeden ze Santerových kumpánů indiána zastřelí.
Náčelníkův syn Vinnetou si všimne, že přes území Apačů se proti všem dohodám staví železniční trať. Německý zeměměřič, známý také jako Old Shatterhand kvůli své rychlé a tvrdé pěsti, vyměřil příslušný úsek trati pro Velkou západní železnici tak, aby vedl v půlkruhu kolem apačského území. Proto je v Chicagu pověřen hlavním inženýrem Winterem, aby zkontroloval, zda je dodržován generální plán.
Old Shatterhand se zásobovacím vlakem z El Pasa přesouvá do železničního tábora. Na cestě se k nim přidávají skauti Sam Hawkens, Dick Stone a Will Parker. Kiowové, kteří jsou ve spolku se Santerem, zaútočí na vlak s vozy, ale jsou zahnáni.
V železničním táboře Old Shatterhand odhalí podvodné jednání stavitele Bancrofta. On a jeho společník Santer chtějí ušetřit několik set tisíc dolarů z nákladů na stavbu tím, že narovnají trať a tajně si je strčí do kapsy. Old Shatterhand se střetne s geodetem Billem Jonesem, který v dobré víře vytyčí železnici podle Bancroftova zfalšovaného plánu, přestože nelegálně vede přes území Apačů. Společnost Great Western se zaručila, že nebude zasahovat do loveckých oblastí Apačů, pokud se s indiány nedohodne na případných technických potížích.
Jako geodet však Old Shatterhand ví, že v tomto úseku žádné takové technické potíže nejsou. Když se objeví Vinnetou a apačský bílý rádce Klekih-petra, nařídí Jonesovi, aby odvezl veškerý materiál na původně plánovanou trasu. Zatímco s nimi Old Shatterhand vyjednává, náhle se objeví Santer se svými muži. Zastřelí Klekih-petra, zajme Vinnetoua a předá ho Kiowům, smrtelným nepřátelům Apačů. V noci se Old Shatterhandovi podaří osvobodit Vinnetoua z mučícího kůlu Kiowů. Neprozradí svou totožnost, ale vezme si Vinnetouův amulet, řetízek s drápem medvěda grizzlyho.
Old Shatterhand a železničáři se nyní přesouvají do Roswellu, nově založeného města na železniční trati, kde se Santer a jeho muži zabarikádovali v saloonu. Po přestřelce s velkými ztrátami se nakonec podaří salón s pomocí odkloněné lokomotivy přepadnout, ale to už se objeví Apači, aby pomstili Klekih-petrovu smrt. Roswell je zničen, Old Shatterhand je v boji těžce zraněn Vinnetouem a spolu s Hawkensem, Stonem a Parkerem odvezen do indiánské osady.
Těžce zraněného Old Shatterhanda ošetřuje náčelníkova dcera Nscho-tschi, než má on a jeho společníci zemřít na hranici. Old Shatterhand se nyní ukáže jako zachránce Vinnetoua z rukou Kiowů, ale nemůže to dokázat, protože jeho kabátec s amuletem zůstal v Roswellu. Proto je třeba rozhodnout božím soudem. V souboji na život a na smrt s náčelníkem Intschu-tschuna Old Shatterhand zvítězí, ale ušetří si život. Nšo-činavíc v Roswellu našel Old Shatterhandův plášť a může amulet předložit jako důkaz. Old Shatterhand se tak stává Vinnetouovým pokrevním bratrem.
Vinnetouova sestra Nšo-či se zamilovala do zraněného Old Shatterhanda, když ho ošetřovala. Aby se naučila jazyk a zvyky bělochů, chce se mladá žena přestěhovat do St.Louis. Potřebné prostředky na to chce získat z apačského zlatého pokladu v Nugget-tsilu. Se skupinou apačských bojovníků se tam nakonec vydali.
Protože ke zlatu má mít přístup pouze náčelníkova rodina, Inču-čuna a jeho děti se od Old Shatterhanda a Apačů na krátkou dobu oddělí. Santer se svými muži číhá na tříčlennou skupinu, zastřelí Inču-čuna a zasáhne i Nšo-či. Old Shatterhand však objevil stopu Santerovy bandy a přichází Vinnetouovi a jeho sestře s bojovníky na pomoc. Bandité se setkávají se smrtí. Postřelený Santer visí na útesu, z něhož nakonec spadne a zemře. Těžce zraněná Nšo-čiumírá. Vinnetou ujistí svého pokrevního bratra, že ho milovala, na což Old Shatterhand odpoví, že on také miloval Nšo-či a nikdy na ni nezapomene. Vinnetou se stává novým náčelníkem Apačů a po svém otci zdědí slavnou stříbrnou skříňku.
O filmu
Po velkém úspěchu filmu Poklad na Stříbrném jezeře předložil Harald G. Petersson již 17. ledna 1963 24stránkovou synopsi plánovaného nového filmu Winnetou Part 1. Ten se poměrně držel románové předlohy, ale banditu Rattlera nahradil Winnetouovým úhlavním nepřítelem Santerem, který stejně jako v románu zpočátku přežil a zemřel až ve třetím díle Winnetoua.
1. dubna 1963 se v Constantin Filmu konala schůzka ke scénáři pod vedením hlavního dramaturga Gerharda F. Hummela. Prosadil řadu změn ve scénáři. Z města Tascona se stal Roswell, objevili se Kiowové, přepadení krytého vozu a scéna v lokomotivním salonu. Santer měl být na konci filmu zabit. V prvním červnovém týdnu roku 1963 byl hotový konečný scénář. Natáčení začalo 1. července 1963. Filmový štáb sídlil v hotelu Zagreb ve městě Zadar. Jako „Nugget Tsil“ byl vybrán charakteristický vrchol Tulove Grede na Velebitu. Hned na začátku se tam natáčela scéna Nscho-tschiho smrti. V poslední Santerově scéně byl Mario Adorf pověšen na skálu s ocelovým lanem provlečeným skrz rukáv a ohnivým pásem. Kameraman Kalinke byl pro tuto scénu také přivázán ke své kameře.
Na úpatí hory byl postaven železniční tábor s železniční tratí. Na náhorní plošině nad řekou Zrmanja postavil architekt Vladimir Tadej pueblo Apačů, které však tvořil pouze čelní pohled. Pohled na řeku Zrmanju (ve filmu nazývanou „Rio Pecos“) se stal charakteristickým motivem Winnetoufových filmů. Režisér Harald Reinl nechal souboj mezi Old Shatterhandem a Intschu-tschuna odehrát v řece. Záběry byly pořízeny z voru taženého motorovým člunem před kánoemi protivníků. Podvodní záběry byly rovněž natočeny na původním místě. Všechny noční záběry byly pořízeny za denního světla s pomocí filtru (Day-for-Night nebo American Night).
Západní město Roswell bylo postaveno poblíž obce Zečevo na železniční trati ze Zadaru do Kninu. Filmový štáb se nyní ubytoval v hotelu Jadran v přímořském městě Šibenik. Jedním z vrcholů filmu je totální zničení westernového saloonu skutečnou lokomotivou. Za tímto účelem vybudovali několik set metrů dlouhou odbočku z železniční trati. Komplikací při natáčení bylo, že tuto scénu bylo možné natočit pouze jednou, protože poté byl saloon zcela zničen a filmovému štábu došel čas. Scéna se podařila, Erwin Lange účinně odpálil explozi, když lokomotiva vjela do salonu.
Romantické scény mezi Old Shatterhandem a Nscho-tschi se odehrávají u vodopádů Krka nedaleko Skradinu. Nedaleko města Knin se v údolní kotlině odehrálo setkání Santera a Černého orla.
Nakonec se filmový tým ocitl v Rijece. Poblíž Grobnik Polje, kde již stála Butlerova farma z filmu Poklad na Stříbrném jezeře, se natáčel přepad Kiowů na cestě s krytým vozem. Během natáčení bylo několik souběžně jedoucích krytých vozů taženo nákladními auty. Nečekaně se setkali s filmovým týmem vedeným Jürgenem Rolandem, který natáčel film Říční piráti Mississippi. Natáčení skončilo vyhozením prachového vozu do povětří.
Scény lovu bizonů byly převzaty z amerického filmu Poslední lov. Znovu se s nimi setkáte ve 3. části Winnetoua.
Premiéra filmu se uskutečnila 11. prosince 1963 ve filmovém paláci Mathäser v Mnichově. Téměř všichni hlavní herci byli přítomni a na jevišti se divákům poklonili. Úspěch byl ohromující. V roce 1967 vydal Constantin verzi zkrácenou o sedm minut s novým věkovým hodnocením 6. V roce 1971 byl film znovu uveden do kin a stále si nacházel široký okruh diváků.
V českém znění: Stanislav Fišer - Pierre Brice (Vinnetou), Vladimír Ráž - Lex Barker (Old Shatterhand), Josef Beyvl - Ralf Wolter (Sam Hawkens), Jana Drbohlavová - Marie Versini (Nšo-či), Josef Větrovec - Mario Adorf (Frederick Santer), Karel Beníško - Walter Barnes (Bill Jones), Vladimír Hrubý - Chris Howland (Lord Tuff-Tuff), Alena Vránová - Dunja Rajter (Belle), Jiří Adamíra - (prolog) + Tomislav Erak (Tangua), Antonín Zíb - Hrvoje Svob (Kleki-Petra), Oldřich Lukeš - Mavid Popovic (Inču-čuna), Čestmír Řanda - Niksa Stefanini (Bullock), Miroslav Homola - Branko Špoljar (Bancroft), František Holar - Antun Nalis (barman Hicks), Oldřich Musil - Vladimir Krstulovič (Harvey), Božena Böhmová - Ana Kranjceč (Úplněk, indiánská žena), Václav Kaňkovský - Stipe Delič (dělník), Josef Šulc - Ilija Ivezić (Joaquin), Josef Koza (pošťák), Josef Vinklář (předák), Pavel Spálený (kočí Bradford) a další
Zvuk: Milan Bor
Střih: Alois Vobora
Výroba: Miroslava Šmídová
České dialogy: Dr.Rudolf Vodička
Režie českého znění: Ludvík Žáček
Vyrobilo: Studio pro úpravu zahraničních filmů 1965
- Zdroj: Německá Wikipedie
- Dabing: Dabingforum.cz
- Photo © Jadran Film
Části seriálu: Vinnetou
- Vinnetou Winnetou - 1. Teil (1963) & Scénář a režie
- Vinnetou - Pod vrcholem masívu Tulove Grede
- Vinnetou - Apačské pueblo nad řekou Zrmanjou
- Vinnetou - Náčelník Dvojitý skalp
- Vinnetou - Westernové město Roswell
- Vinnetou - Z koně za výčep
- Vinnetou - Premiéra filmu
- Vinnetou - Obsah filmu
- Vinnetou
- Vinnetou: Filmová adaptace legendy amerického západu
Nejnovější komentáře