Dvanáctiletý Heduš rád tráví svůj volný čas venku v přírodě. Tentokrát si s sebou bere napodobeninu pušky, protože si najde místo, odkud je dobrý výhled na silnici a jako zábavu „střílí“ na protijedoucí auta. Baví ho, jak se řidiči leknou, ale jen do té chvíle, kdy v jednom z řidičů pozná svého kamaráda. Je to čtrnáctiletý Mára, který auto ukradl a jede sám do světa. Heduš ho přesvědčí, aby jeli společně, a tak začíná jejich cesta za dobrodružstvím. Cestou potkávají mladou stopařku, která se s nimi kousek sveze. Heduš a Mára jsou kluci v pubertě, takže jejich myšlenky se upínají na holky a vše, co se týká kluků a holek. Vedou také „chlapské“ řeči, ale v jejich podání je to spíše k smíchu. Po jedné hádce stopařka odchází a následně společné cestování končí i Heduš. Shodou okolností zadrží Máru policista, a na policejní stanici začíná Mára vyprávět svůj příběh.
Scénář k filmu napsal Petr Pýcha, jehož inspirovala zpráva o nezletilém chlapci, který byl zadržen při jízdě autem. Tuto informaci pak rozepsal do scénáře, ve kterém jsou hlavními postavami dva nezletilí chlapci, kteří společně zažívají dobrodružnou cestu za svobodou a životem.
Režisérem snímku je režisér Olmo Omerzu, který má za sebou celovečerní snímek Rodinný film, za nějž získal Cenu za umělecký přínos na filmovém festivalu v Tokiu, dvě Ceny české filmové kritiky a řadu dalších ocenění. Kreativní producent Jaroslav Sedláček mu poslal scénář a Olma Omerzu zaujal. Líbil se mu příběh, i jak scénárista pohlíží na svět mladých i dobře napsané dialogy. Natočení filmu pak probíhalo na podzim a v zimě, protože toto období je pochmurné a tajemné.
Hlavní roli Máry si zahrál Tomáš Mrvík, pro kterého je to první herecká zkušenost, stejně tak jako pro představile Heduš, Jana Františka Uhera. Tvůrci filmu vybírali tyto představitele z dramatických kroužků, ze škol, přes casting. Na tiskové konferenci, která proběhla po novinářské projekci filmu, prozradil Tomáš Mrvík, že pro něj bylo nejtěžší noční natáčení a koupání ve vodě při záchraně psa. Pro Jana Františka Uhera byla zpočátku těžká vulgární slova při dialozích a nejtěžší bylo natáčení v noci. Své první natáčení ale zvládli skvěle a přesvědčivě. Dobře jim sekunduje i stopařka v podání Elišky Křenkové. Ta si už zahrála v několika filmech a televizních seriálech. Role mladé a dobrodružné dívky jí sedla velmi dobře, jen jí dodala trochu dospěláckého rázu. Do rolí policistů byli obsazeni Lenka Vlasáková a Martin Pechlát. V jejich podání jsou dospělí vůči mladým chápaví, ale zároveň ví, jak dosáhnout svého. Svět dospělých se tak střetává se světem mladých, realita se setkává s naivním pohledem na život a odhodláním.
Při putování krajinou nejsou nejdůležitější místa, kde se příběh odehrává, ale naopak celková atmosféra a spontánní herecký projev představitelů hlavních rolí. Scény dotváří i hudební doprovod, tvůrci použili skladby Girls, Staring At The Sun, Why, ad.
Film měl svoji premiéru na letošním Filmovém festivalu v Karlových Varech, kde obdržel Olmo Omerzu cenu za nejlepší režii. Do českých kin jde ve čtvrtek 6.září a poté bude představen na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a dalších festivalech.
Snímek je nevhodný pro děti do 12 let, protože se v něm hovoří hodně vulgárně, ale je směrován na starší a dospělé diváky. Mladí lidé si ve filmu dodávají svými vulgarismy odvahu, dělají ramena na ostatní. Ale ve skutečnosti jsou stále naivní, bezelstní a něžní ve světě, který je kolem nich. Dospělí tak mohou díky filmu nahlédnout do světa dospívající mládeže, který je tak odlišný od jejich světa. A společně tak mohou doufat, že jednou Všechno bude.
Hodnocení: 75 %
Nejnovější komentáře