Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > 1917 -  Filmů odehrávajících se v časech první světové války je jako šafránu.

1917 -  Filmů odehrávajících se v časech první světové války je jako šafránu.

1917
1917
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Ten s názvem 1917 je zatím posledním příspěvkem z řady velkolepě a draze pojatých děl.

Jméno režiséra Sama Mendese ve mně pozitivně rezonuje už od jednoho krásného letního večeru, kdy jsem v letňáku viděl jeho slavný film Americká krása. Byl jsem tedy - a asi i oprávněně - zvědavý, jak si poradí s dost specifickým válečným tématem.

Inu, poradil.

Film nás přivádí do dubna roku 1917 krátce před ofenzívou vojsk Dohody. Je vybrána dvojice vojáků, kteří musí projít "území nikoho" ke spojenecké jednotce a varovat ji před útokem (neboť Němci se namísto  útěku pouze stáhli do předem připravených pozic). Místy trochu jako slavné Gallipoli od Petera Weira, hm? Celý film je tak pojat jako určitá mozaiková "válečná road movie", s dost zvláštními motivy a setkáními. Chvílemi na mě sálal i duch Coppolovy Apokalypsy.

Působivé to je tedy dostatečně, k tomu si přidejme slušný hudební podkres (Thomas Newman, mimochodem také autor hudby k Americké kráse) a řemeslně velmi dobře zvládnutou práci. Mnoho scén je natočeno prakticky na jeden záběr (což mám velmi rád minimálně od zhlednutí filmu Nejdelší den), což umocňuje dojem, že jsem taky "tam". Napadlo mě také, zda se tvůrci trochu neinspirovali při práci s kamerou od nějakých počítačových her. Akce a napětí tu jsou velmi pečlivě propracovány do nejmenších detailů, a to natolik, že v podstatě nedávají "vyniknout" ani tomu nakolik je samotný scénář víceméně banální.


Photo © Universal Pictures

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,73987 s | počet dotazů: 256 | paměť: 72309 KB. | 24.05.2024 - 12:44:35