Kritiky.cz > Speciály > Barbar Conan

Barbar Conan

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Conan the Barbarian je ame­ric­ký výprav­ný film s mečem a kouz­ly z roku 1982, kte­rý reží­ro­val John Milius a k němuž napsa­li scé­nář Milius a Oliver Stone. Film byl nato­čen pod­le kni­hy Roberta E. Howarda Conan, v hlav­ních rolích se v něm obje­vi­li Arnold Schwarzenegger a James Earl Jones a vyprá­ví pří­běh bar­bar­ské­ho váleč­ní­ka Conana (Schwarzenegger), kte­rý se chce pomstít za smrt svých rodi­čů rukou Thulsy Dooma (Jones), vůd­ce hadí­ho kul­tu.

Náměty na film o Conanovi byly navr­že­ny již v roce 1970; výkon­ný pro­du­cent Edward R. Pressman a spo­lu­pra­cov­ník pro­du­cen­ta Edward Summer zahá­ji­li v roce 1975 sou­stře­dě­né úsi­lí o nato­če­ní fil­mu. Trvalo jim dva roky, než zís­ka­li fil­mo­vá prá­va, poté zís­ka­li Schwarzeneggera pro hlav­ní roli a Stonea pro pří­pra­vu scé­ná­ře. Pressmanovi chy­běl pro ten­to pro­jekt kapi­tál. V roce 1979, poté co jeho návrhy na inves­ti­ce odmít­la vel­ká stu­dia, pro­dal pro­jekt Dinovi De Laurentiisovi; jeho dce­ra Raffaella film pro­du­ko­va­la. Režisérem byl jme­no­ván Milius, kte­rý pře­psal Stoneův scé­nář. Do koneč­né­ho scé­ná­ře byly zakom­po­no­vá­ny scé­ny z Howardových poví­dek a z japon­ských fil­mů Sedm samu­ra­jů (1954) a Kwaidan (1965). Natáčení pro­bí­ha­lo ve Španělsku po dobu pěti měsí­ců v oblas­tech kolem Madridu a v pro­vin­cii Almería. Kulisy, kte­ré navr­hl Ron Cobb, vychá­ze­ly z kul­tur doby tem­na a obra­zů Conana od Franka Frazetty. Milius se vyhý­bal optic­kým efek­tům a radě­ji své nápa­dy rea­li­zo­val pomo­cí mecha­nic­kých kon­struk­cí a optic­kých kla­mů. Schwarzenegger pro­vá­děl vět­ši­nu svých kaska­dér­ských kous­ků sám a pro jeho posta­vu byly vyko­va­né dva typy mečů, kaž­dý v ceně 10 000 dola­rů. Střih trval více než rok a něko­lik násil­ných scén bylo vystři­že­no.

Conan the Barbarian byl dis­tri­bu­o­ván spo­leč­nos­tí Universal Pictures v Severní Americe a 20th Century Fox v ostat­ních teri­to­ri­ích. Ve Španělsku měl pre­mi­é­ru 16. břez­na 1982 a v Severní Americe 14. květ­na 1982. Po uve­de­ní do kin zís­kal film od kri­ti­ků i divá­ků smí­še­né hod­no­ce­ní, pře­váž­ně klad­né za akč­ní sek­ven­ce, výpra­vu, režii, vizu­ál­ní styl a efek­ty, ale nega­tiv­ní za násil­ný obsah a scé­nář a někte­ré pod­prů­měr­né herec­ké výko­ny. Přesto se film stal pro své pod­po­ro­va­te­le komerč­ním úspě­chem a v poklad­nách kin po celém svě­tě vydě­lal 68,9 až 79,1 mili­o­nu dola­rů při roz­počtu pou­hých 20 mili­o­nů dola­rů. Výnosy však nedo­sáh­ly úrov­ně, kte­rá by film kva­li­fi­ko­va­la jako kasov­ní trhák.

Film vyne­sl Schwarzeneggerovi celo­svě­to­vé uzná­ní. Conan the Barbarian byl čas­to vydá­ván na domá­cím videu, jehož pro­dej zvý­šil do roku 2007 trž­by fil­mu na více než 300 mili­o­nů dola­rů. V letech násle­du­jí­cích po svém uve­de­ní se stal kul­tov­ním fil­mem a jeho úspěch dal vznik­nout pokra­čo­vá­ní s názvem Conan niči­tel (1984). To nako­nec ved­lo k nato­če­ní stej­no­jmen­né­ho rebo­o­tu z roku 2011.

Děj

Kovář vyko­ve meč a uká­že ho své­mu syno­vi Conanovi, když mu vyprá­ví o „Hádance oce­li“, afo­ris­mu o význa­mu kovu pro jejich národ, Cimmeřany. Jednoho dne sku­pi­na nájezd­ní­ků vede­ná Thulsou Doomem Cimmeřany zma­sa­kru­je; psi zabi­jí Conanova otce a Doom sebe­re meč a setne hla­vu Conanově mat­ce. Děti jsou odve­de­ny do otroc­tví a při­pou­tá­ny k prá­ci ve vel­kém mlýně, Kolu boles­ti. Conan pře­ži­je do dospě­los­ti a sta­ne se z něj mohut­ný sval­na­tý muž. Jeho pán z něj vycvi­čí gla­di­á­to­ra. Poté, co vyhra­je nespo­čet zápa­sů a absol­vu­je výcvik a vzdě­lá­ní na Východě, je Conan osvo­bo­zen. Brzy je pro­ná­sle­do­ván divo­ký­mi psy a hle­dá úto­čiš­tě v hrob­ce atlant­ské­ho váleč­ní­ka, kde zís­ká sta­ro­by­lý meč. Conan putu­je svě­tem, v jed­né chý­ši se setká­vá s věš­tec­kou čaro­děj­kou a poté se spřá­te­lí se Subotai, hyr­kán­ským zlo­dě­jem a lučišt­ní­kem.

Na radu čaro­děj­ky se Conan a Subotai vydá­va­jí do měs­ta Zamora hle­dat Zkázu. Tam se set­ka­jí s Valerií, lou­pež­ni­cí. Přepadnou Hadí věž, ukrad­nou ze sva­ty­ně šper­ky a dal­ší cen­nos­ti (včet­ně nej­vět­ší­ho kle­no­tu ze všech: Hadího oka) a zabi­jí při tom obrov­ské­ho hada. Po útě­ku s kořis­tí zlo­dě­ji osla­vu­jí a Conan se vyspí s Valerií. Městské strá­že tro­ji­ci zajmou a při­ve­dou ke krá­li Osrikovi, kte­rý je požá­dá, aby za sluš­nou odmě­nu zachrá­ni­li jeho dce­ru, prin­cez­nu Yasiminu - nyní hor­li­vou člen­ku Doomova kul­tu. Subotai a Valeria odmít­nou úkol při­jmout; Conan se však, moti­vo­ván nená­vis­tí k Doomovi a tou­hou po pomstě, vydá sám do padou­cho­va chrá­mu Set, zná­mé­ho také jako Hora moci.

V přestro­je­ní za kně­ze Conan pro­nik­ne do chrá­mu, ale je odha­len, zajat a mučen. Doom ho pou­ču­je o síle těla, což demon­stru­je tím, že hyp­no­tic­ky zlá­ká dív­ku ke sko­ku na smrt. Poté naří­dí, aby byl Conan ukři­žo­ván na Stromu běd. Barbar je na pokra­ji smr­ti, když ho obje­ví Subotai a při­ve­de k Akirovi, čaro­dě­ji z mohyl, kte­rý žije na pohře­biš­ti váleč­ní­ků a krá­lů (a kte­rý film vyprá­ví jako Conanův kro­ni­kář). Čaroděj vyvo­lá duchy, aby Conana uzdra­vi­li, a varu­je, že si „vybe­rou vyso­kou daň“, kte­rou je Valeria ochot­na zapla­tit. Tito ducho­vé se také poku­sí Conana unést, ale ten se uzdra­ví poté, co je Valeria a Subotai zaže­nou.

Subotai a Valeria se dohod­nou, že Conanovi pomo­hou dokon­čit Osricův úkol a pro­nik­nout do Setova chrá­mu. Zatímco se kult oddá­vá kani­bal­ským orgiím, zlo­dě­ji zaú­to­čí a uprch­nou i s prin­cez­nou, ale Conan se nedo­ká­že pus­tit do boje s Doomem, kte­rý se kouz­lem pro­mě­nil ve vel­ké­ho hada a odplí­žil se pryč. Valerii Doom smr­tel­ně zra­ní poté, co na ni vystře­lí ztuhlé­ho hada jako šíp. Umírá Conanovi v náru­čí, uzná­vá cenu „mýt­né­ho“, kte­ré jí před­po­vě­děl čaro­děj výmě­nou za Conanův život, a je zpo­pel­ně­na v Mohylách, kde se Conan se Subotaiem a čaro­dě­jem při­pra­vu­je na boj s Doomem. Conan požá­dá Croma, boha své­ho lidu, aby mu dopřál pomstu. Pomocí nástrah a vyu­ži­tí teré­nu se jim poda­ří pobít Doomovy bojov­ní­ky (včet­ně Thorgrima), když dora­zí. Právě když se Doomův poru­čík Rexor chys­tá Conana pře­mo­ci, obje­ví se na krát­ký oka­mžik Valeria jako val­ký­ra, aby ho zachrá­ni­la před smr­tel­nou ranou. Poté, co Doom při­jde o své muže, vystře­lí na prin­cez­nu ztuh­lý hadí šíp, ale Subotai stře­lu zablo­ku­je svým ští­tem a padouch prchá do své­ho chrá­mu. Bitva kon­čí tím, že Conan zís­kal od nepřá­tel meč své­ho otce, kte­rý se v boji roz­tříš­til jeho vlast­ní rukou.

Conan a prin­cez­na Yasimina (kte­rá už není pod Doomovým vli­vem a chce se mu pomstít za to, že se ji poku­sil zabít) se vplí­ží zpět do chrá­mu, kde Doom pro­mlou­vá k čle­nům své­ho kul­tu. Conan se posta­ví Doomovi, kte­rý ho při­jme s ote­vře­nou náru­čí a poku­sí se ho zhyp­no­ti­zo­vat, ale bar­bar se vze­pře a pomo­cí zlo­me­né­ho meče své­ho otce setne hla­vu své neme­sis. Poté, co se zkla­ma­ní kul­tis­té roze­jdou, Conan chrám vypá­lí a vrá­tí prin­cez­nu krá­li Osrikovi.

Postavy

Postava Conana a svět Hyborie vznik­ly na zákla­dě výtvo­rů spi­so­va­te­le pul­po­vé lite­ra­tu­ry Roberta E. Howarda z 30. let 20. sto­le­tí. Jeho série o bar­ba­ro­vi, pub­li­ko­va­ná v časo­pi­se Weird Tales, byla u čte­ná­řů oblí­be­ná; bar­ba­ro­va dob­ro­druž­ství v divo­kém a mystic­kém svě­tě, plném krvepro­li­tí a bru­tál­ních vražd, uspo­ko­jo­va­la fan­ta­zii čte­ná­řů o „moc­ném obro­vi, kte­rý neži­je pod­le jiných pra­vi­del než pod­le svých vlast­ních“. Od 60. let 20. sto­le­tí si Conan zís­kal šir­ší pub­li­kum, pro­to­že o něm zača­ly vychá­zet romá­ny, kte­ré v napo­do­be­ní Howardova sty­lu napsa­li L. Sprague de Camp a Lin Carter. Obálky těch­to romá­nů od Franka Frazetty upev­ni­ly Conanovu image „muž­né­ho bar­ba­ra se seke­rou, kože­ši­nou a leb­kou“. Režisér fil­mu John Milius zamýš­lel, že Conan bude „seve­ro­ev­rop­ský mýtic­ký hrdi­na“. Danny Peary popsal Conana jako „sval­na­té­ho, majestát­ní­ho, chyt­ré­ho, ale s ambi­va­lent­ní­mi skru­pu­le­mi“. Don Herron, odbor­ník na Howarda a jeho pří­běhy, s tím nesou­hla­sil a pozna­me­nal, že Conanova osob­nost ve fil­mu se od té lite­rár­ní znač­ně liší. Conan v kni­hách nesná­ší ome­zo­vá­ní své svo­bo­dy a otroc­tví by se brá­nil násil­ným způ­so­bem, zatím­co fil­mo­vá ver­ze svůj osud při­jí­má a musí se nechat osvo­bo­dit. Robert Garcia v recen­zi fil­mu v časo­pi­se American Fantasy uvá­dí: „Tento Conan je méně sil­ný, méně upo­ví­da­ný a méně vzdě­la­ný než Howardův.“

Ženská před­sta­vi­tel­ka Valeria má své koře­ny ve dvou sil­ných žen­ských posta­vách z Howardových pří­bě­hů o Conanovi. Její jme­nov­ky­ně byla Conanovou spo­leč­ni­cí v „Rudých hře­bech“, zatím­co její osob­nost a osud vychá­zí z osob­nos­ti Bêlit, krá­lov­ny pirá­tů z „Královny čer­né­ho pobře­ží“. Podle Kristiny Passmanové, docent­ky kla­sic­kých jazy­ků a lite­ra­tu­ry, je fil­mo­vá Valeria doko­na­lým arche­ty­pem „dob­ré“ posta­vy Amazonky, divo­ké, ale domes­ti­ko­va­né bojov­ni­ce, ve fil­mu. Rikke Schubartová, fil­mo­vá věd­ky­ně, uved­la, že Valeria je „dob­rá“ Amazonka, pro­to­že je zkro­ce­ná lás­kou, a ne kvů­li něja­kým altru­is­tic­kým sklo­nům. Valeriina zdat­nost v boji se vyrov­ná Conanovi a je také zob­ra­ze­na jako jemu rov­ná co do schop­nos­tí a posta­ve­ní. Věrnost a lás­ka, kte­rou Conanovi pro­je­vu­je, z ní činí víc než jeho spo­leč­ni­ci; před­sta­vu­je jeho „mož­nos­ti lid­ské­ho štěs­tí“. Její obě­to­vá­ní se pro Conana a její krát­ký návrat ze smr­ti půso­bí jako hrdin­ský kodex a ilu­stru­je, že obě­ta­vé hrdin­ství při­ná­ší „nehy­nou­cí slá­vu“. Valeriino jmé­no je ve fil­mu vyslo­ve­no až po její smr­ti.

Milius zalo­žil Conanova dal­ší­ho spo­leč­ní­ka, Subotaje, spí­še na hlav­ním Čingischánově gene­rá­lo­vi Subotajovi než na někte­ré z Howardových postav. Podle fil­mo­vé­ho kri­ti­ka Rogera Eberta Subotai plní roli „kla­sic­ké­ho lite­rár­ní­ho typu - nej­lep­ší­ho kama­rá­da“. Pomáhá bar­ba­ro­vi zabít obří­ho hada a odříz­ne ho od ukři­žo­vá­ní; zlo­děj také plá­če za své­ho dru­ha při Valeriině kre­ma­ci s vysvět­le­ním, že „(je) to Conan, Cimmeřan. Nechce pla­kat, tak za něj plá­ču já.“

Conanův nepří­tel, Thulsa Doom, je spo­je­ním dvou Howardových výtvo­rů. Své jmé­no pře­vzal od padou­cha z Howardovy série pří­bě­hů Kull z Atlantidy, ale cha­rak­te­ro­vě má blí­že k Thoth-Amonovi, sty­gij­ské­mu čaro­dě­ji z kni­hy „Fénix na meči“. Zkáza ve fil­mu při­po­mí­ná kri­ti­kům Jima Jonese, vůd­ce sek­ty, jehož vliv na své stou­pen­ce byl tako­vý, že stov­ky z nich upo­slechly jeho roz­kaz spáchat sebe­vraž­du. Milius uve­dl, že inspi­ra­cí pro Doomův hadí kult byl jeho výzkum sta­ro­vě­kých řádů Hašišů a Thugů. V původ­ních Howardových pří­bě­zích není Setův kult, ačko­li je až pří­liš děsi­vý, žád­nou sek­tou, ale sta­le­tí­mi for­ma­li­zo­va­ným stát­ním nábo­žen­stvím Stygie (kte­rá je prak­tic­ky teo­kra­cií).

Produkce

Pozadí

Od 70. let stá­ly v ces­tě vzni­ku fil­mo­vých ver­zí cona­nov­ských pří­bě­hů pro­blémy s licen­ce­mi. Společnost Lancer Books, kte­rá zís­ka­la prá­va v roce 1966, se dosta­la do nuce­né sprá­vy a o naklá­dá­ní s vyda­va­tel­ský­mi prá­vy ved­la práv­ní spo­ry, kte­ré nako­nec ved­ly k jejich zmra­ze­ní na zákla­dě soud­ní­ho pří­ka­zu. Edward Summer navr­hl Conana jako poten­ci­ál­ní pro­jekt výkon­né­mu pro­du­cen­to­vi Edwardu R. Pressmanovi v roce 1975 a poté, co mu uká­zal komiksy a Frazettovy kres­by, Pressmana pře­svěd­čil. Na zajiš­tě­ní fil­mo­vých práv byly potře­ba dva roky. Dva hlav­ní účast­ní­ci soud­ní­ho spo­ru, Glenn Lord a de Camp, zalo­ži­li spo­leč­nost Conan Properties Incorporated, kte­rá se sta­ra­la o veš­ke­ré licen­co­vá­ní mate­ri­á­lů sou­vi­se­jí­cích s Conanem, a Pressman krát­ce nato zís­kal fil­mo­vá prá­va. Na práv­ní poplat­ky za pomoc při řeše­ní soud­ní­ho spo­ru vyna­lo­žil více než 100 000 USD a prá­va ho stá­la dal­ších 7 500 USD. Úspěch fil­mu Hvězdné vál­ky v roce 1977 zvý­šil zájem Hollywoodu o pro­duk­ci fil­mů, kte­ré zob­ra­zu­jí „hrdin­ská dob­ro­druž­ství v nad­při­ro­ze­ných báj­ných zemích“. Pozornost fil­mo­vé­ho prů­mys­lu upou­ta­la popu­la­ri­ta Conana mezi mla­dý­mi Američany muž­ské­ho pohla­ví, kte­ří si kupo­va­li reprin­ty pří­bě­hů s Frazettovou kresbou a adap­ta­ce od Marvel Comics.

Vývoj

John Milius popr­vé pro­je­vil zájem o režii fil­mu o Conanovi v roce 1978 po dokon­če­ní natá­če­ní fil­mu Velká stře­da, jak uve­dl Buzz Feitshans, pro­du­cent, kte­rý s Miliusem čas­to spo­lu­pra­co­val. (Milius byl dlou­ho obdi­vo­va­te­lem fil­mů jako Vikingové z roku 1958.) Milius a Feitshans oslo­vi­li Pressmana, ale nesho­dy v něko­li­ka otáz­kách zabrá­ni­ly tomu, aby se jed­ná­ní posu­nu­la dál.

Muž, oblečený v kabátě a šále, si mračí čelo.

Oliver Stone (foto­gra­fie z roku 1987) byl k pro­jek­tu při­zván jako „scé­náris­ta zvuč­né­ho jmé­na“.

Oliver Stone se k pro­jek­tu Conan při­po­jil poté, co spo­leč­nost Paramount Pictures nabíd­la, že zafi­nan­cu­je počá­teč­ní roz­po­čet fil­mu ve výši 2,5 mili­o­nu dola­rů, pokud bude v týmu „scé­náris­ta zvuč­né­ho jmé­na“. Po zajiš­tě­ní Stoneových slu­žeb Pressman oslo­vil Franka Frazettu, aby se stal „vizu­ál­ním kon­zul­tan­tem“, ale nedo­hod­li se. Producent poté anga­žo­val Rona Cobba, kte­rý prá­vě dokon­čil prá­ci na scé­no­gra­fii fil­mu Alien (1979). Cobb pro Pressmana vytvo­řil řadu maleb a kre­seb, než ode­šel k Miliusovi na jiný pro­jekt.

Odhady na rea­li­za­ci Stoneova hoto­vé­ho scé­ná­ře se vyšpl­ha­ly na 40 mili­o­nů dola­rů; Pressman, Summer a Stone nedo­ká­za­li pře­svěd­čit stu­dio, aby jejich pro­jekt finan­co­va­lo. Pressmanova pro­dukč­ní spo­leč­nost měla finanč­ní potí­že, a aby ji udr­žel nad vodou, půj­čil si pení­ze od ban­ky. Problémem pro­jek­tu bylo i to, že se nepo­da­ři­lo najít vhod­né­ho reži­sé­ra. Jako o mož­ných spo­lu­re­ži­sé­rech se uva­žo­va­lo o Stoneovi a Joe Alvesovi, kte­rý byl reži­sé­rem dru­hé jed­not­ky fil­mu Jaws 2, ale Pressman řekl, že „to byl dost šíle­ný nápad a [nikam] se s ním nedo­sta­li“. Stone také řekl, že požá­dal Ridleyho Scotta, kte­rý dokon­čil režii Aliena, aby se úko­lu ujal, ale byl odmít­nut.

Cobb uká­zal Miliusovi svou prá­ci na Conanovi a Stoneův scé­nář, což pod­le něj zno­vu vzbu­di­lo Miliusův zájem; reži­sér kon­tak­to­val Pressmana a dohod­li se: Milius bude film reží­ro­vat, pokud mu bude dovo­le­no scé­nář upra­vit. Milius byl ve fil­mo­vém prů­mys­lu zná­mý svý­mi machis­tic­ký­mi scé­ná­ři k fil­mům Hříšný Harry (1971) a Magnum Force (1973). Na režii své­ho dal­ší­ho fil­mu však měl smlou­vu s Dino De Laurentiisem, vliv­ným pro­du­cen­tem v oblas­ti fan­ta­sy fil­mů. Milius nad­ne­sl De Laurentiisovi myš­len­ku ujmout se Conana a po roce jed­ná­ní se Pressman a De Laurentiis dohod­li na kopro­duk­ci. De Laurentiis pře­vzal finan­co­vá­ní a pro­duk­ci a Pressman se vzdal veš­ke­rých náro­ků na zisk z fil­mu, i když si pone­chal sou­hlas se změ­na­mi scé­ná­ře, obsa­ze­ní a režie. Dino De Laurentiis pově­řil pro­duk­cí svou dce­ru Raffaellu a Feitshanse. Milius byl for­mál­ně jme­no­ván reži­sé­rem počát­kem roku 1979 a Cobb byl jme­no­ván výtvar­ní­kem scé­ny. De Laurentiis pře­svěd­čil spo­leč­nost Universal Pictures, aby se sta­la dis­tri­bu­to­rem fil­mu pro Severní Ameriku. Studio se také podí­le­lo na pro­dukč­ním roz­počtu ve výši 17,5 mili­o­nu dola­rů a při­pra­vi­lo 12 mili­o­nů dola­rů na rekla­mu fil­mu.

Když pra­co­va­li na zajiš­tě­ní fil­mo­vých práv, Pressman a Summer uva­žo­va­li také o hlav­ní roli. Summer uve­dl, že zva­žo­va­li Charlese Bronsona, Sylvestera Stalloneho, komi­ka a býva­lé­ho hrá­če rug­by Jethra a Williama Smithe - všich­ni hrá­li drs­né posta­vy, ale v roce 1976 oba pro­du­cen­ti zhléd­li hrubý sestřih kul­tu­ris­tic­ké­ho fil­mu Pumping Iron a shod­li se, že Arnold Schwarzenegger je pro roli Conana ide­ál­ní díky své obrov­ské sval­na­té posta­vě. Podle Schwarzeneggera ho Pressmanův „nená­pad­ný“ pří­stup a „vel­ká vnitř­ní síla“ pře­svěd­či­ly, aby se k pro­jek­tu při­po­jil. Paul Sammon, spi­so­va­tel časo­pi­su Cinefantastique, řekl, že býva­lý šam­pi­on v kul­tu­ris­ti­ce byl prak­tic­ky „živým ztě­les­ně­ním jed­né z Frazettových paper­bac­ko­vých ilu­stra­cí“. Schwarzeneggerovi bylo vypla­ce­no 250 000 dola­rů a byl mu při­dě­len hono­rář; pod­mín­ky smlou­vy ho ome­zo­va­ly v tom, aby hrál v dal­ších fil­mech o meči a magii. Schwarzenegger pro­hlá­sil, že Conan byl jeho nej­vět­ší pří­le­ži­tos­tí, jak se pro­sa­dit v zábav­ním prů­mys­lu.

Díky Pressmanově pev­né důvě­ře v něj si Schwarzenegger roli Conana udr­žel i poté, co byl pro­jekt fak­tic­ky pro­dán De Laurentiisovi. Milius chtěl mít na svém hlav­ním her­ci atle­tič­těj­ší vzhled, a tak Schwarzenegger před začát­kem natá­če­ní pod­stou­pil osm­nác­ti­mě­síč­ní tré­nin­ko­vý režim. Kromě běhá­ní a zve­dá­ní činek jeho ruti­na zahr­no­va­la šplh na laně, jízdu na koni a pla­vá­ní. Zeštíhlel z 240 na 210 liber (109 na 95 kg). Kromě Conana ztvár­ni­li začí­na­jí­cí her­ci i dal­ší dvě pod­stat­né role. Subotai byl Gerry Lopez, šam­pi­ón v sur­fo­vá­ní, jehož jedi­nou vět­ší herec­kou zku­še­nos­tí bylo zahrát si sám sebe v Miliusově fil­mu Velká stře­da. Schwarzenegger pobý­val u Lopeze doma více než měsíc před začát­kem natá­če­ní, aby si moh­li své role nacvi­čit a vybu­do­vat si vztah. Valerii hrá­la Sandahl Bergmanová, taneč­ni­ce, kte­rá měla za sebou malé role v něko­li­ka diva­del­ních před­sta­ve­ních a fil­mech. Miliusovi ji dopo­ru­čil Bob Fosse, kte­rý ji reží­ro­val ve fil­mu All That Jazz (1979), a po pře­čte­ní byla do role při­ja­ta.

Milius uve­dl, že her­ci byli vybrá­ni, pro­to­že jejich vzhled a osob­nost odpo­ví­da­ly jejich rolím. Chtěl her­ce, kte­ří by nemě­li žád­né před­sud­ky, kte­ré by se pro­mí­ta­ly do jejich rolí. I když měl Milius výhra­dy, když byl svěd­kem něko­li­ka prv­ních zábě­rů nováč­ků při prá­ci, věřil, že se při prá­ci zlep­ší, a upra­vil scé­nář tak, aby odpo­ví­dal jejich schop­nos­tem. Schwarzenegger se v roce 1980 něko­lik týd­nů učil u Roberta Eastona, hla­so­vé­ho kou­če něko­li­ka holly­wo­od­ských hvězd, aby zlep­šil svůj pro­jev. Jeho prv­ní repli­ka ve fil­mu byla parafrá­zí pro­je­vu mon­gol­ské­ho císa­ře Čingischána o dob­rých věcech v živo­tě a herec ji pro­ne­sl se sil­ným rakous­kým pří­zvu­kem; kri­ti­ci poz­dě­ji popsa­li to, co sly­še­li, jako „roz­dr­tit své nepřá­te­le - vidět dem [je] hná­ny před sebou a sly­šet nářek dair vimen [jejich žen]“. Schwarzenegger násled­ně absol­vo­val inten­ziv­ní řeč­nic­ký tré­nink u Miliuse. Každý z jeho poz­děj­ších del­ších pro­je­vů byl nacvi­čo­ván nejmé­ně 40krát. Problémem byly také Lopezovy repli­ky; ačko­li byl Milius s Lopezovou pra­cí spo­ko­jen, sur­fa­řo­vy repli­ky pro finál­ní střih pře­da­bo­val diva­del­ní herec Sab Shimono. Zdroj blíz­ký pro­duk­ci uve­dl, že se tak sta­lo, pro­to­že Lopez nedo­ká­zal „[udr­žet] urči­tou kva­li­tu své­ho hla­su.“

Do dal­ších rolí byli zva­žo­vá­ni Sean Connery a John Huston. James Earl Jones a Max von Sydow byli pod­le Miliuse naja­ti s nadě­jí, že budou inspi­ra­cí pro Schwarzeneggera, Bergmana a Lopeze. Jones byl oce­ňo­va­ným vete­rá­nem mno­ha diva­del­ních a fil­mo­vých před­sta­ve­ní. Von Sydow byl švéd­ský herec mezi­ná­rod­ní­ho věhla­su. Role Thulsy Dooma byla Jonesovi nabíd­nu­ta v době, kdy zva­žo­val, zda se uchá­zet o roli Grendela v při­pra­vo­va­ném celo­ve­čer­ním fil­mu pod­le stej­no­jmen­né­ho romá­nu Johna Gardnera; poté, co se dozvě­děl, že jde o ani­mo­va­ný film, pře­če­tl si Jones Conanův scé­nář a roli Dooma při­jal. Když zača­lo natá­če­ní, hrál Jones také v jed­né broadwa­yské hře - ve hře Poučení pro Aloes od Arthola Fugarda. S fil­mo­vým štá­bem zko­or­di­no­val své roz­vrhy tak, aby se mohl při­po­jit ke zbý­va­jí­cím před­sta­ve­ním hry. Jones se zají­mal o Schwarzeneggerovo herec­tví a čas­to mu dával rady, jak má před­ná­šet své repli­ky.

Japonsko-amerického her­ce Mako Iwamatsu, pro­fes­ně zná­mé­ho jako „Mako“, při­ve­dl Milius k pro­jek­tu kvů­li jeho zku­še­nos­tem; hrál role v mno­ha diva­del­ních hrách a fil­mech a byl nomi­no­ván na Oscara a cenu Tony. Ve fil­mu Conan hrál Mako čaro­dě­je z mohyl a namlu­vil úvod­ní řeč fil­mu. William Smith, ačko­li byl pro hlav­ní roli odmít­nut, byl najat pro roli bar­ba­ro­va otce. Dva Doomovy poru­čí­ky, Thorgrima a Rexora, si zahrá­li Sven-Ole Thorsen, dán­ský kul­tu­ris­ta a mis­tr kara­te, a Ben Davidson, býva­lý hráč ame­ric­ké­ho fot­ba­lu v týmu Oakland Raiders. Čarodějnici hrá­la Cassandra Gava. Milius najal ve Španělsku více než 1 500 kom­par­zis­tů. Najati byli také pro­fe­si­o­nál­ní her­ci z evrop­ské­ho fil­mo­vé­ho prů­mys­lu: Do role Osricovy dce­ry byla vybrá­na Valérie Quennessenová, deví­ti­le­tou ver­zi Conana ztvár­nil Jorge Sanz a jeho mat­ku Nadiuska.

Příprava scénáře

Příprava pří­bě­hu pro Conanův film zača­la v roce 1976; Summer vymys­lel scé­nář s pomo­cí Roye Thomase, komik­so­vé­ho sce­náris­ty a znal­ce Conana, kte­rý psal dob­ro­druž­ství této posta­vy po léta pro Marvel Comics. Summerův a Thomasův pří­běh, v němž měl Conana zaměst­nat „pochyb­ný kněz, aby zabil zlé­ho čaro­dě­je“, vychá­zel z vel­ké čás­ti z Howardovy kni­hy „Tuláci v domě“. Jejich scé­nář byl opuš­těn, když se k pro­jek­tu při­po­jil Oliver Stone. Stone v té době pro­chá­zel obdo­bím závis­los­ti na koka­i­nu a depre­si­vech. Jeho scé­nář byl napsán pod vli­vem drog a výsled­kem bylo něco, co Milius nazval „totál­ním dro­go­vým horeč­na­tým snem“, i když inspi­ro­va­ným. Podle Schwarzeneggera Stone dokon­čil před­lo­hu počát­kem roku 1978. Stone se inspi­ro­val Howardovými fil­my Černý kolos a Zrodí se čaro­děj­ni­ce a navr­hl čtyř­ho­di­no­vý pří­běh, v němž se hrdi­na zasa­zu­je o obra­nu prin­cezni­na krá­lov­ství. Místo v dale­ké minu­los­ti se Stoneův pří­běh ode­hrá­val v posta­po­ka­lyp­tic­ké budouc­nos­ti, kde Conan vede armá­du v masiv­ní bitvě pro­ti hor­dě 10 000 mutan­tů.

Muž v černé zbroji klečí vedle muže oděného pouze v bederní roušce. Druhý muž má na těle namalované černé symboly a přes uši obvazy.

Námět nama­lo­vat Conanovi na tělo sym­bo­ly, kte­ré mají pomo­ci odhá­nět duchy, je pře­vzat z japon­ské povíd­ky „Hoichi Bezuchý“, jak je zachy­ce­na ve fil­mu Kwaidan (1965).

Když byl Milius jme­no­ván reži­sé­rem, pře­vzal i úkol napsat scé­nář. Ačkoli byl uve­den jako spo­lu­au­tor, pod­le Stonea Milius do koneč­né­ho pří­bě­hu neza­pra­co­val žád­ný z jeho návrhů. Milius zavr­hl dru­hou polo­vi­nu Stoneova pří­bě­hu. Z prv­ní polo­vi­ny pone­chal něko­lik scén, napří­klad Conanovo utr­pe­ní při ukři­žo­vá­ní, kte­ré bylo pře­vza­to pří­mo z fil­mu „Zrodí se čaro­děj­ni­ce“, a výstup na Hadí věž, kte­rý byl odvo­zen z fil­mu „Sloní věž“. Jednou z Miliusových původ­ních změn bylo roz­ší­ře­ní Stoneovy krát­ké expo­zi­ce Conanova mlá­dí - pře­pa­de­ní cim­me­rij­ské ves­ni­ce - o jeho dospí­vá­ní s bar­bar­ským zot­ro­če­ním u Kola boles­ti a výcvi­kem gla­di­á­to­ra. Milius také při­dal nápa­dy zís­ka­né z jiných fil­mů. Japonský nad­při­ro­ze­ný pří­běh „Hojči Bezuchý“, jak jej ztvár­nil Masaki Kobajaši ve fil­mu Kwaidan (1965), inspi­ro­val malo­vá­ní sym­bo­lů na Conanově těle a hem­že­ní duchů během bar­ba­ro­va zmrtvýchvstá­ní a film Akiry Kurosawy Sedm samu­ra­jů (1954) ovliv­nil Miliusovu vizi Conanovy závě­reč­né bitvy pro­ti Osudovým mužům. Milius také zařa­dil scé­ny z postho­war­dov­ských pří­bě­hů o Conanovi; bar­ba­rův objev hrob­ky během jeho počá­teč­ní­ho puto­vá­ní a zís­ká­ní meče v ní vychá­ze­ly z de Campovy a Carterovy „Věci v kryp­tě“. Podle Dereka Elleyho, stá­lé­ho fil­mo­vé­ho kri­ti­ka Variety, byl Miliusův scé­nář s ori­gi­nál­ní­mi nápa­dy a odka­zy na pul­po­vé pří­běhy věr­ný Howardovým před­sta­vám o Conanovi.

Milius měl pocit, že „všech­ny základ­ní emo­ce [ve scé­ná­ři] jsou vždy pří­stup­né divá­kům. Všechny věci, kte­ré Conan dělá, cítí­me všich­ni sami. On je jen koná s vět­ší inten­zi­tou než my. Je to posta­va, kte­rá se spo­lé­há na zví­ře. A já vždyc­ky věřím, že zví­ře­cí instink­ty jsou čas­to jejich nej­hor­ší sou­čás­tí. Jediné, co dělá­te, když se vyví­jí­te, je, že se dří­ve nebo poz­dě­ji zka­zí­te.“

Film

Původní úvod ve filmu

Věz, ó prin­ci; že mezi lety, kdy oce­á­ny vypi­ly Atlantidu, a vze­stu­pem Synů Árjů nastal Věk, o kte­rém se nesni­lo ... Sem jsem při­šel já, Conan, zlo­děj, žrout, zabi­ják, abych rozšla­pal dra­ho­ka­my ověn­če­né trů­ny země pod svý­ma noha­ma. Teď však mé oči pohas­ly. Sedni si se mnou na zem, neboť jsi jen zbyt­ky mého věku. Dovol mi vyprá­vět ti o dnech vel­kých dob­ro­druž­ství.

Král Conan

Natáčení zača­lo v ang­lic­kých Shepperton Studios v říj­nu 1980 a Schwarzenegger, nalí­če­ný tak, aby vypa­dal jako král Conan ve vyso­kém věku, četl úry­vek z „Nemedianských kro­nik“, kte­ré Howard napsal jako úvod ke svým cona­nov­ským pří­bě­hům. Tento záznam měl původ­ně slou­žit jako upou­táv­ka, ale Milius se roz­ho­dl pou­žít jej mís­to toho jako úvod­ní sek­ven­ci fil­mu. Podle Cobba se Laurentiis a Universal Pictures obá­va­li Schwarzeneggerova pří­zvu­ku, a tak Milius udě­lal kom­pro­mis a pře­su­nul sek­ven­ci na konec. Schwarzenegger tré­no­val s hla­so­vým kou­čem Robertem Eastonem a s Miliusem, aby svůj pří­zvuk odstra­nil, ale jejich úsi­lí se uká­za­lo jako neú­spěš­né, tak­že plá­no­va­né vyprá­vě­ní, kte­ré mělo tou­to scé­nou začí­nat, neby­lo do koneč­né­ho fil­mu zařa­ze­no.

Původním mís­tem hlav­ní­ho natá­če­ní byla býva­lá Jugoslávie, ale kvů­li oba­vám o sta­bi­li­tu země po smr­ti její hla­vy stá­tu Josipa Broze Tita a sku­teč­nos­ti, že jugo­sláv­ský fil­mo­vý prů­my­sl se uká­zal jako nevhod­ný pro vel­ko­fil­mo­vou pro­duk­ci, se pro­du­cen­ti roz­hod­li pře­su­nout pro­jekt do Španělska, kte­ré bylo lev­něj­ší a kde byly sná­ze dostup­né zdro­je. Přesun trval něko­lik měsí­ců, štáb a tech­ni­ka dora­zi­ly v září a natá­če­ní zača­lo 7. led­na 1981. Producenti vyčle­ni­li na pro­duk­ci ve Španělsku 11 mili­o­nů dola­rů, z nichž asi 3 mili­o­ny byly vyna­lo­že­ny na stav­bu 49 kulis. Na stav­bě pra­co­va­lo 50 až 200 lidí; naja­ti byli také uměl­ci z Anglie, Itálie a Španělska.

Jako síd­lo pro­duk­ce slou­žil vel­ký sklad 20 mil (32 km) od Madridu, kde byla umís­tě­na také vět­ši­na inte­ri­é­ro­vých kulis pro Hadí věž a chrám Zkázy; pro dal­ší inte­ri­é­ro­vé kuli­sy byl pro­na­jat men­ší sklad. Zbývající inte­ri­é­ry pro Hadí věž byly posta­ve­ny v opuš­tě­ném han­gá­ru na letec­ké základ­ně Torrejón. V han­gá­ru byla posta­ve­na 40 stop (12 m) vyso­ká ver­ze věže ve sku­teč­ném měřít­ku; ten­to model byl pou­žit pro natá­če­ní výstu­pu Conana a jeho spo­leč­ní­ků na stav­bu.

Jeden ze skalních útvarů Ciudad Encantada: Vrchol této kamenné stěny je zaoblený a širší než její základna; útvar obklopuje řídký lesní porost.

Skalní útva­ry Ciudad Encantada (Cuenca, Španělsko) poskyt­ly kuli­sy pro nad­při­ro­ze­né setká­ní ve fil­mu Conan.

Štáb natá­čel něko­lik exte­ri­é­ro­vých scén na ven­ko­vě neda­le­ko Madridu; cim­mer­ská ves­ni­ce byla posta­ve­na v lese poblíž lyžař­ské­ho stře­dis­ka Valsaín, již­ně od Segovie. Na zemi byly roz­sy­pá­ny mra­mo­ro­vé hob­li­ny v hod­no­tě asi jed­no­ho mili­o­nu peset (12 084 dola­rů), aby simu­lo­va­ly sníh. Scéna Kolo boles­ti se ode­hrá­la v pro­vin­cii Ávila. Conanovo setká­ní s čaro­děj­ni­cí a Subotai se natá­če­lo mezi skal­ní­mi útva­ry Ciudad Encantada v pro­vin­cii Cuenca. Většina ven­kov­ních scén se natá­če­la v pro­vin­cii Almería, kte­rá nabí­ze­la polo­su­ché pod­ne­bí, roz­ma­ni­tý terén (pouš­tě, plá­že, hory) a řím­ské a maur­ské stav­by, kte­ré bylo mož­né při­způ­so­bit mno­ha pro­stře­dím.

Conanovo ukři­žo­vá­ní se natá­če­lo v břez­nu 1981 mezi píseč­ný­mi duna­mi na jiho­vý­chod­ním pobře­ží Almeríe. Strom utr­pe­ní tvo­ři­ly vrst­vy sád­ry a poly­sty­re­nu nane­se­né na kost­ru ze dře­va a oce­li. Byl při­pev­něn na otoč­ném sto­le, což umož­ni­lo jeho otá­če­ní, aby úhel stí­nů zůstal po celé tři dny natá­če­ní stej­ný. Schwarzenegger seděl na seda­dle z jízd­ní­ho kola upev­ně­ném na stro­mě a na zápěs­tí a nohy mu byly při­pev­ně­ny umě­lé hře­bí­ky. Scéna, v níž Valeria a Subotai boju­jí s duchy, aby zachrá­ni­li Conana, a závě­reč­ná bitva s Doomovými sila­mi se natá­če­ly v sol­ných baži­nách Almerimaru. Byly zde vzty­če­ny „rui­ny podob­né Stonehenge“ a písek navr­šen do kop­ců, kte­ré dosa­ho­va­ly 9 m (30 stop). Změny v kra­ji­ně vyvo­la­ly pro­tes­ty ochrán­ců život­ní­ho pro­stře­dí a pro­du­cen­ti slí­bi­li, že po skon­če­ní natá­če­ní mís­to obno­ví.

Řada čtvercových věží, spojených hradbami a zakončených cimbuřím (ochrannými výstupky), se klene od úpatí až po vrchol horského svahu.

Hrady Alcazaby ve špa­něl­ské Almeríi poskyt­ly ve fil­mu loka­ci pro bazar.

Setův chrám byl posta­ven v horách, asi 12 km západ­ně od měs­ta Almería. Stavba byla 50 met­rů dlou­há a 22 met­rů vyso­ká. Byl to nej­draž­ší ze sou­bo­rů, stál 350 000 dola­rů a byl posta­ven z růz­ných dru­hů dře­va, laků a tun beto­nu. Její scho­diš­tě mělo 120 scho­dů. Milius a jeho štáb natá­če­li také na his­to­ric­kých mís­tech a v kuli­sách z před­cho­zích fil­mů. Scény baza­ru se natá­če­ly v maur­ské Alcazabě v Almeríi, kte­rá byla oble­če­na tak, aby zís­ka­la fik­tiv­ní hyb­rid­ní vzhled. Shadizar byl rea­li­zo­ván na již exis­tu­jí­cí fil­mo­vé scé­ně v alme­rij­ské pouš­ti; pev­nost pou­ži­tá při natá­če­ní fil­mu El Condor (1970) byla zre­kon­stru­o­vá­na jako sta­ro­by­lé měs­to.

Stavba vel­kých kulis byla náklad­ná a Milius se nechtěl spo­lé­hat na optic­ké efek­ty a mat­te pain­tings (malo­va­né kra­ji­ny). Místo toho štáb pou­žil tech­ni­ky mini­a­tur­ních efek­tů (hra s per­spek­ti­vou), aby u něko­li­ka scén dosá­hl ilu­ze veli­kos­ti a vel­ko­le­posti. Emilio Ruiz sestro­jil zmen­še­né mode­ly sta­veb a umís­til je před kame­ry tak, aby se na fil­mu jevi­ly jako stav­by v plné veli­kos­ti; tou­to tech­ni­kou byla scé­na v Šadizaru roz­ší­ře­na tak, že vypa­da­la více než dva­krát vět­ší. Ruiz posta­vil osm vel­kých mini­a­tur­ních mode­lů, včet­ně 4 sto­py (1,2 m) vyso­ké­ho palá­ce a zob­ra­ze­ní celé­ho měs­ta Shadizar, kte­ré se roz­klá­da­lo na plo­še 120 čtve­reč­ních stop (11 m).

Scénický návrh Josefa Hoffmana pro sál v Die Walküre zahrnuje strom, který je nejméně třikrát vyšší než člověk. Jeho velmi silné kořeny a větve se široce rozprostírají na podlaze, respektive na vrcholu.

Jeden z aka­de­mi­ků pozna­me­nal, že Strom smut­ku při­po­mí­ná rekvi­zi­tu z insce­na­ce Die Walküre Richarda Wagnera z roku 1876.

Cobbův pokyn pro scé­no­gra­fii zněl „zru­šit his­to­rii“, „vymys­let [si] vlast­ní fan­task­ní his­to­rii“, a při­tom zacho­vat „rea­lis­tic­ký, his­to­ric­ký vzhled“. Vyhnul se řecko-římským obra­zům hoj­ně pou­ží­va­ným ve fil­mech s mečem a san­dá­lem z 60. let a rea­li­zo­val svět, kte­rý byl spo­je­ním kul­tur doby tem­na, napří­klad Mongolů a Vikingů. Několik scé­ná­řů vzdá­va­lo hold Frazettovým obra­zům Conana, napří­klad „polo­na­há otro­ky­ně při­pou­ta­ná ke slou­pu s vrčí­cím leo­par­dem u nohou“ při orgi­ích hadí­ho kul­tu. David Huckvale, před­ná­še­jí­cí na Open University a hla­sa­tel roz­hla­so­vé sta­ni­ce BBC, uve­dl, že návrhy Stromu neštěs­tí a kos­tý­mů se zda­jí být vel­mi podob­né těm, kte­ré byly pou­ži­ty v ope­rách Ring of the Nibelung Richarda Wagnera v Bayreuth Festspielhaus v roce 1876. Hlavní natá­če­ní bylo dokon­če­no v polo­vi­ně květ­na 1981. Filmový štáb po dokon­če­ní natá­če­ní na kaž­dé scé­ně vypá­lil cim­me­rij­skou ves­ni­ci a chrám Set.

Kaskadérské kousky a meče

Několik akč­ních scén v Conanovi bylo nato­če­no pomo­cí „mini­ji­bu“ (dál­ko­vě ovlá­da­ná elek­tro­nic­ká kame­ra umís­tě­ná na moto­ri­zo­va­ném leh­kém jeřá­bu), kte­rý vymys­lel Nick Allder, vedou­cí spe­ci­ál­ních efek­tů, když pra­co­val na fil­mu Dragonslayer (1981). Kaskadérské kous­ky koor­di­no­val Terry Leonard, kte­rý pra­co­val na mno­ha fil­mech, včet­ně Miliusových před­cho­zích pro­jek­tů a fil­mu Stevena Spielberga Nájezdníci na ztra­ce­nou archu (1981). Leonard uve­dl, že Schwarzenegger, Bergman a Lopez pro­vá­dě­li vět­ši­nu svých kaska­dér­ských kous­ků sami, včet­ně sou­bo­jů.

Tři her­ci pro­šli před natá­če­ním výcvi­kem bojo­vých umě­ní. Od srp­na 1980 se jim věno­val Kiyoshi Yamazaki, drži­tel čer­né­ho pásu v kara­te a mis­tr šer­míř, kte­rý je dri­lo­val v bojo­vých sty­lech s mečem, díky nimž měli vypa­dat jako zběh­lí v pou­ží­vá­ní zbra­ní. Před natá­če­ním si kaž­dý chvat v boji pro­cvi­či­li nejmé­ně pat­náct­krát. Yamazaki radil Leonardovi s cho­re­o­gra­fií sou­bo­jů s mečem a měl epi­zod­ní roli jed­no­ho z Conanových instruk­to­rů.

Tim Huchthausen, rekvi­zi­tář, spo­lu­pra­co­val s mečí­řem Jody Samsonem na vytvo­ře­ní robust­ních zbra­ní, kte­ré Milius pova­žo­val za nezbyt­né. Zvláštní pozor­nost byla věno­vá­na dvě­ma mečům, kte­rý­mi Conan vlád­ne: meči jeho otce („Mistrovský meč“) a čepe­li, kte­rou najde v hrob­ce („Atlanťanský meč“). Obě zbra­ně byly rea­li­zo­vá­ny pod­le Cobbových kre­seb. Jejich čepe­le byly ruč­ně vybrou­še­ny z uhlí­ko­vé oce­li a tepel­ně zpra­co­vá­ny a pone­chá­ny nena­ostře­né. Rukojeti a hla­vi­ce byly vytva­ro­vá­ny a odli­ty meto­dou ztra­ce­né­ho vosku; nápi­sy byly na čepe­le dopl­ně­ny elek­troero­ziv­ním obrá­bě­ním. Samson a Huchthausen vyro­bi­li čty­ři mis­trov­ské a čty­ři atlant­ské meče, při­čemž cena jed­né zbra­ně čini­la 10 000 dola­rů. Kopie atlant­ské­ho meče byly vyra­že­ny a roz­dá­ny čle­nům pro­duk­ce.

Samson a Huchthausen se shod­li, že zbra­ně jsou těž­ké a nevy­vá­že­né, a tudíž nevhod­né pro sku­teč­ný boj; v Madridu byly vyra­že­ny leh­čí ver­ze z hli­ní­ku, skel­ných vlá­ken a oce­li; tyto kopie o váze 3 liber (1,4 kg) byly pou­ži­ty v bojo­vých scé­nách. Podle Schwarzeneggera byly těž­ké meče pou­ži­ty v detail­ních zábě­rech. Ostatní zbra­ně pou­ži­té ve fil­mu neby­ly tak pro­pra­co­va­né; Valeriin talár byl vybrou­šen z hli­ní­ko­vé­ho ple­chu.

Hojné množ­ství krve pro­li­té v bojo­vých scé­nách pochá­ze­lo z pyt­lů s faleš­nou krví při­pev­ně­ných na tělech účin­ku­jí­cích. Zvířecí krev nasbí­ra­ná na jat­kách byla vyli­ta na pod­la­hu, aby simu­lo­va­la kalu­že lid­ské krve. Když scé­na vyža­do­va­la smr­tí­cí úder, pou­ží­va­ly se vět­ši­nou tri­ko­vé meče vyro­be­né ze sklo­la­mi­ná­tu. Tyto meče, navr­že­né fir­mou Allder, moh­ly také zasou­vat čepe­le a z něko­li­ka z nich stří­ka­la krev. Přestože meče měly být bez­peč­něj­ší alter­na­ti­vou ke kovo­vým zbra­ním, stá­le moh­ly být nebez­peč­né: při jed­nom ze sou­bo­jů se Bergmanová utka­la s kom­par­zist­kou, kte­rá nedo­dr­že­la cho­re­o­gra­fii a roz­sek­la si prst.

Nehody se stá­va­ly i při kaska­dér­ských kous­cích, kte­ré neza­hr­no­va­ly zbra­ně. Kaskadér si při jízdě na koni v plném trysku roz­bil obli­čej o kame­ru a Schwarzeneggera napa­dl jeden z cvi­če­ných psů. Použití živých zví­řat také vyvo­la­lo oba­vy z kru­tos­ti; Americká humán­ní aso­ci­a­ce zařa­di­la film na svůj „seznam nepři­ja­tel­ných“. Mezi pro­hřeš­ky, kte­ré aso­ci­a­ce uved­la, pat­ři­lo kopá­ní do psa, bití vel­blouda a podrá­že­ní koní.

Mechanické efekty

Pták s hnědým peřím se dívá doprava. Na spodní části krku má masu hnědě zbarveného peří.

Pro záběr, v němž se Schwarzenegger zakous­ne do krku ptá­ka, byla poskyt­nu­ta figurí­na s část­mi z mrt­vé­ho supa.

Carlo De Marchis, vedou­cí spe­ci­ál­ních mas­kér­ských efek­tů, a Colin Arthur, býva­lý vedou­cí stu­dia Madame Tussaud’s, byli zod­po­věd­ní za lid­ské figurí­ny a faleš­né čás­ti těla pou­ži­té ve fil­mu. Figuríny nafouk­ly počet lidí a zastou­pi­ly mrt­vá těla, zatím­co čás­ti těl byly pou­ži­ty ve scé­nách zob­ra­zu­jí­cích násled­ky rva­ček a kani­ba­lis­tic­ké hos­ti­ny kul­tu. Ve scé­ně stě­tí Thulsa Dooma Schwarzenegger roz­se­kal figurí­nu a zata­hal za skry­tý řetěz, aby jí oddě­lil hla­vu. Dekapitace Conanovy mat­ky byla slo­ži­těj­ší: ple­xisklo­vý štít mezi Jonesem a Nadiuskou zasta­vil jeho meč, když se po ní ohnal, a umě­lá hla­va pak spadla do zábě­ru kame­ry. Složitější hla­va byla pou­ži­ta pro detail­ní zábě­ry; z této rekvi­zi­ty stří­ka­la krev a pohy­by jejích očí, úst a jazy­ka byly ovlá­dá­ny kabe­ly ukry­tý­mi pod sně­hem.

Allder vytvo­řil za 20 000 dola­rů 36 stop (11 m) dlou­hé­ho mecha­nic­ké­ho hada pro bojo­vou scé­nu v Hadí věži. Tělo hada mělo prů­měr 2,5 sto­py (0,76 m) a jeho hla­va byla 2,5 sto­py (0,76 m) dlou­há a 2 sto­py (0,61 m) širo­ká. Jeho kost­ra byla vyro­be­na z dura­lu (sli­ti­na pou­ží­va­ná v rámech leta­del) a jeho kůže byla z vul­ka­ni­zo­va­né pěno­vé gumy. Had ovlá­da­ný oce­lo­vý­mi lany a hyd­rau­li­kou mohl vyvi­nout sílu mezi 3,5 a 9,0 tuna­mi. Byli vyro­be­ni dal­ší dva hadi stej­ných roz­mě­rů, jeden pro sta­ci­o­nár­ní zábě­ry a jeden pro deka­pi­ta­ci Schwarzeneggera. Obrovské roz­mě­ry mecha­nic­ké­ho hada způ­so­bi­ly, že se na plac nevešel celý, tak­že ve fil­mu moh­la být uká­zá­na pou­ze jeho před­ní část. Pro vytvo­ře­ní scé­ny u Stromu neštěs­tí štáb při­vá­zal k vět­vím živé supy a vytvo­řil mecha­nic­ké­ho ptá­ka, kte­ré­ho měl Schwarzenegger uštknout. Peří a kří­d­la atra­py ptá­ka pochá­ze­la z mrt­vé­ho supa a jeho ovlá­da­cí mecha­nismy byly vede­ny uvnitř faleš­né­ho stro­mu.

Podle Sammona „jed­ním z nej­vět­ších spe­ci­ál­ních efek­tů ve fil­mu [byla] pro­mě­na Thulsy Dooma na plát­ně v obří­ho hada“. Zahrnovala zábě­ry faleš­ných čás­tí těla, živých a atrap hadů, mini­a­tur a dal­ších kame­ro­vých tri­ků spo­je­ných do ply­nu­lé sek­ven­ce s rozuz­le­ním kola. Poté, co byl Jones nato­čen v pozi­ci, byl nahra­zen dutým rámem s gumo­vou mas­kou, na kte­rou zeza­du tla­či­la lout­ka ve tva­ru hadí hla­vy, aby se vytvo­ři­la ilu­ze změ­ny Doomových obli­čejo­vých kos­tí. Hlava byla poté nahra­ze­na šest stop (1,8 m) dlou­hým mecha­nic­kým hadem; když se pohy­bo­val smě­rem ven, člen štá­bu stis­kl nož­ní pedál, aby se rámec zhrou­til. Pro závě­reč­nou část sek­ven­ce byl na mini­a­tur­ní kuli­sy nato­čen sku­teč­ný had.

Optické efekty

Dvě kamery, několik cívek, měřidla a různá pouzdra bloků jsou namontovány na kovovém rámu a tvoří stroj.

Speciální efek­ty VCE se sklá­da­ly s hra­ný­mi cív­ka­mi přes dvou­hla­vou optic­kou tis­kár­nu, aby vzni­kl finál­ní výtisk.

Ve fil­mu Conan the Barbarian bylo pou­ži­to málo optic­kých efek­tů. Milius vyzná­val ambi­va­lent­ní vztah k fan­ta­sy prv­kům a dával před­nost pří­bě­hu, kte­rý uka­zu­je úspě­chy rea­li­zo­va­né vlast­ním úsi­lím bez závis­los­ti na nad­při­ro­ze­nu. Uvedl také, že se v otáz­kách spe­ci­ál­ních efek­tů řídil rada­mi Cobba a dal­ších čle­nů pro­duk­ce. V říj­nu 1981 byla anga­žo­vá­na efek­to­vá spo­leč­nost Petera Kurana Visual Concepts Engineering (VCE), aby se posta­ra­la o post­pro­dukč­ní optic­ké efek­ty pro Conana. VCE již dří­ve pra­co­va­la na fil­mech jako Plavci ztra­ce­né archyDragonslayer. Mezi jejich úko­ly pro Conana pat­ři­lo při­dá­ní les­ku a třpy­tu do Hadího oka a Valeriiny zbro­je Valkýry. Ne všech­ny prá­ce VCE se dosta­ly do finál­ní podo­by; pla­me­ny Valeriiny pohřeb­ní hra­ni­ce byly původ­ně vylep­še­ny spo­leč­nos­tí, ale poz­dě­ji byly obno­ve­ny do původ­ní ver­ze.

Pro scé­nu, ve kte­ré Valeria a Subotai muse­li odra­zit duchy, aby zachrá­ni­li Conanův život, vytvo­ři­la „vrou­cí mra­ky“ spo­leč­nost Industrial Light and Magic George Lucase, zatím­co VCE dosta­la za úkol vytvo­řit duchy. Jejich prv­ní pokus o natá­če­ní prouž­ků fil­mo­vé emul­ze zavě­še­ných v kádi s viskóz­ním roz­to­kem vyvo­lal stíž­nos­ti pro­du­cen­tů, kte­rým se zdá­lo, že výsled­ní ducho­vé vypa­da­jí pří­liš podob­ně jako ve scé­ně z fil­mu Raiders of the Lost Ark, a tak se VCE obrá­ti­la na ani­ma­ci, aby úkol dokon­či­la. Nejprve nakres­li­li sval­na­té bojov­ní­ky v pří­zrač­ných podo­bách na cely a pomo­cí ani­mač­ní­ho sto­ja­nu Oxberry a kon­takt­ní tis­kár­ny vytisk­li obráz­ky na film. Oxberry byl vyba­ven pou­ži­tým objek­ti­vem, kte­rý do výtis­ků vná­šel odles­ky objek­ti­vu; zámě­rem VCE bylo pou­ži­tím staré­ho objek­ti­vu dosáh­nout toho, aby výsled­né obra­zy duchů vypa­da­ly, jako by šlo o sku­teč­né objek­ty nato­če­né kame­rou. Finální kom­po­zi­ce vznik­la tak, že kotou­če fil­mu pro efek­ty a hra­né sek­ven­ce pro­šly dvou­hla­vou optic­kou tis­kár­nou a výsle­dek byl zachy­cen kame­rou.

Hudba

Milius si k vytvo­ře­ní hud­by k fil­mu Conan při­zval své­ho pří­te­le Basila Poledourise; měli za sebou úspěš­nou spo­lu­prá­ci na fil­mu Velká stře­da. Obvyklou pra­xí fil­mo­vé­ho prů­mys­lu bylo uzavřít smlou­vu se skla­da­te­lem, kte­rý začal pra­co­vat až po nato­če­ní hlav­ních scén, ale Milius najal Poledourise ješ­tě před zahá­je­ním hlav­ní­ho natá­če­ní. Skladatel dostal mož­nost slo­žit hud­bu k fil­mu na zákla­dě prv­ních sto­ry­bo­ar­dů a upra­vo­vat ji v prů­bě­hu natá­če­ní, než ke kon­ci pro­duk­ce hud­bu nahrál. Poledouris hoj­ně vyu­ží­val Musync, hard­wa­ro­vý a soft­wa­ro­vý sys­tém pro úpra­vu hud­by a tem­pa, kte­rý vyna­le­zl Robert Randles (poz­dě­ji nomi­no­va­ný na Oscara za vědec­ký pří­nos), aby upra­vil tem­po svých skla­deb a syn­chro­ni­zo­val je s dějem ve fil­mu. Systém mu pomohl usnad­nit a urych­lit prá­ci; doká­zal auto­ma­tic­ky upra­vit tem­po, když uži­va­tel změ­nil roz­mís­tě­ní tak­tů. Například v mon­tá­ži, kde Conan vyrůs­tá, nechal Poledouris Randlese po tele­fo­nu při­pra­vit dlou­hé acce­le­ran­do, kte­ré po ces­tě při­stá­va­lo na přes­né momen­ty v obra­ze. Poledouris by jinak musel diri­go­vat orchestr a upra­vo­vat kom­po­zi­ce za pocho­du. Conan je prv­ním fil­mem, kte­rý má v titul­cích uve­den Musync.

Milius a Poledouris si po celou dobu natá­če­ní vymě­ňo­va­li nápa­dy a vymýš­le­li téma­ta a „emo­ci­o­nál­ní tóny“ pro jed­not­li­vé scé­ny. Podle Poledourise si Milius před­sta­vo­val Conana jako ope­ru s mini­mem nebo žád­ný­mi dia­lo­gy; Poledouris slo­žil dosta­tek hudeb­ních skla­deb pro vět­ši­nu fil­mu (v dél­ce asi dvou hodin). Jednalo se o jeho prv­ní roz­sáh­lou orchest­rál­ní hud­bu a cha­rak­te­ris­tic­kým rysem jeho prá­ce zde bylo, že čas­to zpo­ma­lo­val tem­po posled­ních dvou tak­tů (úse­ků tak­tů) před pře­cho­dem na dal­ší hudeb­ní sklad­bu. Poledouris uve­dl, že parti­tu­ra pou­ží­vá hod­ně kvint jako nej­pri­mi­tiv­něj­ších inter­va­lů; ter­cie a sex­ty se obje­vu­jí až v prů­bě­hu děje. Skladatel během natá­če­ní něko­li­krát navští­vil fil­mo­vé kuli­sy, aby si pro­hlé­dl obra­zy, kte­ré bude jeho hud­ba dopro­vá­zet. Po dokon­če­ní hlav­ních zábě­rů mu Milius poslal dvě kopie sestří­ha­né­ho fil­mu: jed­nu bez hud­by a dru­hou se scé­na­mi, kte­ré byly zasa­ze­ny do děl Richarda Wagnera, Igora Stravinského a Sergeje Prokofjeva, aby ilu­stro­val emo­ci­o­nál­ní pod­text, kte­rý chtěl.

Poledouris uve­dl, že začal pra­co­vat na parti­tu­ře roz­vo­jem melo­dic­ké lin­ky - vzor­ce hudeb­ních nápa­dů pod­po­ře­ných rytmy. První návrh byla báseň zpí­va­ná do brn­ká­ní na kyta­ru, kom­po­no­va­ná tak, jako by Poledouris byl bar­dem pro bar­ba­ra. Z této před­lo­hy se sta­la „Ocelová hádan­ka“, sklad­ba hra­ná „mohut­ný­mi dechy, smyč­ci a bicí­mi nástro­ji“, kte­rá záro­veň slou­ží jako Conanovo osob­ní téma. Hudba popr­vé zazní, když Conanovi jeho otec vysvět­lu­je hádan­ku. Laurence E. MacDonald, pro­fe­sor hud­by na Mott Community College, uve­dl, že téma vzbu­zu­je pat­řič­né emo­ce, když se opa­ku­je během Conanova sli­bu pomstít své rodi­če. Hlavní hudeb­ní téma fil­mu, „Cromova kovad­li­na“, kte­rá ote­ví­rá film „decho­vým zvu­kem 24 les­ních rohů v dra­ma­tic­ké into­na­ci melo­die, zatím­co buší­cí bub­ny dodá­va­jí nepře­tr­ži­tě hna­cí ryt­mic­ký pohon“, se opa­ku­je v něko­li­ka poz­děj­ších scé­nách.

Poledouris dokon­čil hud­bu, kte­rá dopro­vá­zí útok na Conanovu ves­ni­ci na začát­ku fil­mu, v říj­nu 1981. Milius původ­ně chtěl, aby v této sek­ven­ci ohla­šo­val pří­chod Zkázy a jeho bojov­ní­ků sbor zalo­že­ný na Carmině Buraně Carla Orffa. Poté, co se dozvě­děl, že ve fil­mu Excalibur (1981) bylo pou­ži­to Orffovo dílo, změ­nil názor a požá­dal své­ho skla­da­te­le o ori­gi­nál­ní kre­a­ci. Poledourisovo téma pro Dooma se sklá­dá z „ener­gic­kých sbo­ro­vých pasá­ží“, kte­ré skan­du­jí padou­cho­vi stou­pen­ci, aby pozdra­vi­li své­ho vůd­ce a své činy v jeho jmé­nu. Text byl slo­žen v ang­lič­ti­ně a zhru­ba pře­lo­žen do lati­ny; Poledouris se „více sta­ral o to, jak latin­ská slo­va zně­jí, než o to, jaký smy­sl sku­teč­ně dáva­jí“. Tato slo­va opat­řil melo­dií pře­vza­tou z gre­go­ri­án­ské­ho hym­nu ze 13. sto­le­tí Dies irae, kte­rá byla vybrá­na tak, aby „zpro­střed­ko­va­la tra­gic­ké aspek­ty kru­tos­ti, kte­rou Thulsa Doom páchal.“

Hudba fil­mu vět­ši­nou zpro­střed­ko­vá­vá pocit síly, ener­gie a bru­ta­li­ty, přes­to se v ní obje­vu­jí i něž­né momen­ty. Zvuky hobo­jů a smyč­co­vých nástro­jů dopro­vá­ze­jí intim­ní scé­ny Conana a Valerie a pro­půj­ču­jí jim pocit svě­ží roman­ti­ky a emo­ci­o­nál­ní inten­zi­ty. Podle MacDonalda se Poledouris odchý­lil od pra­xe, kdy se milost­né scé­ny bodo­va­ly melo­di­e­mi při­po­mí­na­jí­cí­mi dobo­vé roman­tic­ké sklad­by; mís­to toho Poledouris uči­nil melan­cho­lic­ké milost­né téma Conana a Valerie jedi­neč­ným díky pou­ži­tí „mollo­vé har­mo­nie“. David Morgan, fil­mo­vý novi­nář, sly­šel ve „vzlet­ných roman­tic­kých melo­di­ích“ východ­ní vli­vy. Page Cook, zvu­ko­vý kri­tik časo­pi­su Films in Review, popi­su­je hud­bu k fil­mu Conan the Barbarian jako „vel­ké plát­no potře­né barev­ným, ale vel­mi cit­li­vým štět­cem. Za Poledourisovým sché­ma­tem se skrý­vá vro­ze­ná inte­li­gen­ce a dosa­že­né vrcho­ly jsou čas­to výmluv­né se str­hu­jí­cí inten­zi­tou.“

Na kon­ci lis­to­pa­du 1981 strá­vil Poledouris tři týd­ny nahrá­vá­ním své hud­by v Římě. Angažoval orchestr o 90 nástro­jích a 24členný sbor z Accademia Nazionale di Santa Cecilia a Národní sym­fo­nic­ký orchestr RAI a osob­ně je diri­go­val. Hudební sklad­by orchestro­val Greig McRitchie, Poledourisův čas­tý spo­lu­pra­cov­ník. Sbor a orchestr byly nahrá­ny oddě­le­ně. Čtyřiadvacet stop zvu­ko­vých efek­tů, hud­by a dia­lo­gů bylo dow­n­mi­xo­vá­no do jed­no­ka­ná­lo­vé podo­by, čímž se Conan the Barbarian stal posled­ním fil­mem vyda­ným vel­kým stu­di­em s mono­fon­ní zvu­ko­vou sto­pou. Podle Poledourise se Raffaella De Laurentiisová ohra­di­la pro­ti nákla­dům (30 000 dola­rů) na ste­re­o­fon­ní zvu­ko­vou sto­pu a obá­va­la se nedo­stat­ku kin vyba­ve­ných ste­re­o­fon­ní­mi zvu­ko­vý­mi sys­témy.

Vydání

V roce 1980 zača­li pro­du­cen­ti s rekla­mou, kte­rá měla film pro­pa­go­vat. V kinech po celých Spojených stá­tech byly vyvě­še­ny upou­táv­ko­vé pla­ká­ty. Na pla­ká­tech byla zno­vu pou­ži­ta Frazettova kres­ba, kte­rá byla objed­ná­na pro obál­ku fil­mu Conan the Adventurer (1966). Laurentiis chtěl, aby se Conan the Barbarian začal hrát v kinech o Vánocích 1981, ale vede­ní spo­leč­nos­ti Universal si vyžá­da­lo dal­ší úpra­vy poté, co v srpnu zhlédlo před­běž­nou ver­zi fil­mu. Podle zasvě­ce­né­ho holly­wo­od­ské­ho zdro­je se vede­ní obá­va­lo zob­ra­ze­ní nási­lí ve fil­mu. Premiéra byla odlo­že­na na násle­du­jí­cí rok, aby moh­ly být pro­ve­de­ny změ­ny. Z úto­ku Thulsy Dooma na Conanovu ves­ni­ci bylo vyškrt­nu­to mno­ho scén, včet­ně detail­ních zábě­rů na usek­nu­tou hla­vu Conanovy mat­ky; pozd­ní ozná­me­ní změn donu­ti­lo Poledourise rych­le upra­vit hud­bu před nahrá­vá­ním hud­by k této sek­ven­ci. Mezi dal­ší vystři­že­né scé­ny nási­lí pat­ři­lo Subotaiovo zabi­tí netvo­ra na vrcho­lu Hadí věže a Conanovo usek­nu­tí ruky kapsá­ři na tržiš­ti. Milius měl v úmys­lu uká­zat 140 minut dlou­hý pří­běh; koneč­ná ver­ze měla 129 minut (ve Spojených stá­tech zkrá­ce­na na 126 minut). Podle Cobba se cel­ko­vé nákla­dy na výro­bu v době uve­de­ní fil­mu blí­ži­ly 20 mili­o­nům dola­rů.

Veřejnosti ve Spojených stá­tech byla 19. úno­ra 1982 v texaském Houstonu nabíd­nu­ta před­pre­mi­é­ra. V násle­du­jí­cím měsí­ci se před­pre­mi­é­ry kona­ly ve 30 měs­tech po celé zemi. Ve Washingtonu D.C. tvo­ři­ly masy fil­mo­vých divá­ků dlou­hé fron­ty, kte­ré se táh­ly přes uli­ce a způ­so­bo­va­ly doprav­ní zácpy. V Denveru byly vstu­pen­ky rych­le vypro­dá­ny a v Houstonu muse­lo být odmít­nu­to 1 000 lidí. Většinu lidí ve fron­tách tvo­ři­li muži; jeden z návštěv­ní­ků kina v Los Angeles řekl: „Diváci byli vět­ši­nou bílí, čis­tě ostří­ha­ní a ve věku stře­do­ško­lá­ků nebo vyso­ko­ško­lá­ků. Nebyli to pun­ko­ví nebo těž­ko­o­děn­ci, ale straš­ně moc z nich mělo vybou­le­né sva­ly.“ Dne 16. břez­na měl film Conan the Barbarian celo­svě­to­vou pre­mi­é­ru na Fotogramas de Plata, kaž­do­roč­ním pře­dá­vá­ní fil­mo­vých cen v Madridu, a o měsíc poz­dě­ji se začal běž­ně pro­mí­tat ve Španělsku a Francii. O zahra­nič­ní dis­tri­buci fil­mu se posta­ra­la spo­leč­nost Twentieth Century Fox. Společnost Universal původ­ně naplá­no­va­la ofi­ci­ál­ní uve­de­ní fil­mu Conan ve Spojených stá­tech na víkend před Memorial Day - začát­kem let­ní sezó­ny fil­mo­vé­ho prů­mys­lu, kdy se na měsíc zaví­ra­jí ško­ly. Aby se stu­dio vyhnu­lo kon­ku­ren­ci s jiný­mi vyso­ko­roz­počto­vý­mi a pres­tiž­ní­mi fil­my, posu­nu­lo uve­de­ní Barbara Conana a 14. květ­na 1982 měl film ofi­ci­ál­ní pre­mi­é­ru v 1 400 kinech po celé Severní Americe.

Barbar Conan byl vydán v něko­li­ka růz­ných ver­zích na domá­cím videu. Kromě 126minutové kopie pro kina dis­tri­bu­o­va­la spo­leč­nost Universal v 80. letech 20. sto­le­tí film ve 115minutovém a 123minutovém sestři­hu na VHS. Pro spe­ci­ál­ní edi­ci fil­mu na DVD v roce 2000 byla vytvo­ře­na mír­ně pro­dlou­že­ná ver­ze, kte­rá obsa­hu­je pět minut doda­teč­ných zábě­rů a jejíž sto­páž je 131 minut. Stejná ver­ze byla poz­dě­ji v roce 2011 vydá­na na blu-ray s remi­xo­va­nou zvu­ko­vou sto­pou, ver­ze na Amazon Prime je však 126minutový sestřih z ame­ric­kých kin.

Kritické ohlasy

Reakce médií na Conana byly pola­ri­zo­va­né. Aspekty fil­mu ostře kri­ti­zo­va­né jed­nou stra­nou byly dru­hou stra­nou vní­má­ny pozi­tiv­ně; pro­fe­sor Kenneth von Gunden napsal, že „na kaž­dou pozi­tiv­ní recen­zi, kte­rou film zís­kal, při­padly dvě nega­tiv­ní“. Názory Rogera Eberta z dení­ku Chicago Sun-Times a Richarda Schickela z dení­ku Time ilu­stru­jí nejed­not­nost názo­rů jejich kole­gů. Ebert ozna­čil Barbara Conana za „doko­na­lou fan­ta­sy pro odci­ze­né prea­do­lescen­ty“, zatím­co Schickel řekl: „Conan je něco jako psy­cho­pa­tic­ké Hvězdné vál­ky, hloupé a ohlu­pu­jí­cí.“ Ačkoli v době uve­de­ní fil­mu byly recen­ze smí­še­né, moder­ní žánro­ví kri­ti­ci hod­no­tí film pozi­tiv­ně­ji. Na agre­gá­to­ru recen­zí Rotten Tomatoes má film na zákla­dě 40 recen­zí hod­no­ce­ní 65 s prů­měr­ným hod­no­ce­ním 6,6/10. Shoda kri­ti­ků na webu zní: „Ačkoli se Conan mož­ná pro něko­ho bere pří­liš váž­ně, je ten­to dob­ro­druž­ný film o býva­lém otro­ko­vi tou­ží­cím po pomstě plný cito­va­tel­ných Schwarzeneggerových hlá­šek a drs­né akce.“. Na ser­ve­ru Metacritic zís­kal film na zákla­dě 10 recen­zí skó­re 43 bodů, což zna­me­ná „smí­še­né nebo prů­měr­né hod­no­ce­ní“.

Krev tryská z usek­nu­té pra­vé ruky zuba­té gori­ly, když se Conan na bes­tii při­chy­tí a bodá do ní mečem. Svědkem scé­ny je žena naho­ře bez. Někteří kri­ti­ci měli pocit, že je ve fil­mu pří­liš mno­ho nási­lí, zatím­co jiní se domní­va­li, že nási­lí neod­po­ví­dá Howardovu ztvár­ně­ní (jak to ilu­stro­val Hugh Rankin v Podivných pří­bě­zích).

V době, kdy byl Conan uve­den do kin, se média při­klá­ně­la k odsu­zo­vá­ní holly­wo­od­ské­ho ztvár­ně­ní nási­lí; typic­ké akč­ní fil­my uka­zo­va­ly hrdi­nu, kte­rý dosa­hu­je svých cílů zabí­je­ním všech, kdo mu sto­jí v ces­tě. Conan byl odsu­zo­ván zejmé­na pro své násil­né scé­ny, kte­ré Jack Kroll z Newsweeku ozna­čil za „neve­se­lé a bez­sty­lo­vé“. Stu Schreiberg v jed­nom ze svých člán­ků pro San Francisco Chronicle napo­čí­tal 50 lidí zabi­tých v růz­ných scé­nách. Jiní fil­mo­ví kri­ti­ci se roz­chá­ze­li v názo­ru na zob­ra­ze­ní nási­lí ve fil­mu. David Denby ve své recen­zi pro časo­pis New York napsal, že akč­ní scé­ny byly jed­ním z mála pozi­tiv­ních rysů fil­mu; nicmé­ně jak­ko­li byly vzru­šu­jí­cí, scé­ny jako napří­klad stě­tí Conanovy mat­ky půso­bi­ly nesmy­sl­ně. Naopak Vincent Canby, Carlos Clarens a Pascal Mérigeau se shod­li v názo­ru, že zob­ra­ze­né nási­lí ve fil­mu nespl­ni­lo jejich oče­ká­vá­ní: tem­po fil­mu a Howardovy povíd­ky nazna­čo­va­ly krva­věj­ší mate­ri­ál. Podle Paula Sammona Miliusovy škr­ty, kte­ré měly zmír­nit oba­vy z nási­lí, způ­so­bi­ly, že scé­ny „při­po­mí­na­ly kari­ka­tu­ry“.

Srovnání s před­lo­hou při­nes­lo mezi kri­ti­ky také roz­díl­né reak­ce. Danny Peary a Schickel oče­ká­va­li, že film zalo­že­ný na pul­po­vých pří­bě­zích a komik­sech bude odleh­če­ný nebo kýčo­vi­tý, a Miliusovo zave­de­ní nie­tz­s­che­ov­ských témat a ide­o­lo­gie jim nesed­lo. Na ostat­ní Miliusovo zpra­co­vá­ní jeho myš­le­nek neu­dě­la­lo dojem; James Wolcott je ozna­čil za těž­ko­pád­né a Kroll řekl, že mate­ri­ál postrá­dá obsa­ho­vé pro­ve­de­ní. Témata indi­vi­du­a­lis­mu a pohan­ství však u mno­ha divá­ků rezo­no­va­la; před­sta­va bojov­ní­ka, kte­rý se spo­lé­há pou­ze na svou vlast­ní zdat­nost a vůli, aby pře­ko­nal pře­káž­ky v ces­tě, našla u mla­dých mužů zalí­be­ní. Wolcott v časo­pi­se Texas Monthly napsal, že tato téma­ta se líbí „98kilovým sla­bo­chům, kte­ří chtě­jí kopat písek do obli­če­je rvá­čů a zís­kat zadý­cha­ný obdiv dob­ře nama­za­né­ho plá­žo­vé­ho zajíč­ka“. Podle Krollova názo­ru divá­ci milu­jí nási­lí a krvepro­li­tí, ale jsou cynič­tí vůči „filo­zo­fic­ké bom­bas­tič­nos­ti“. Ačkoli se divá­kům líbi­lo, tea­trál­ní zpra­co­vá­ní bar­ba­rů odmí­ta­li někte­ří zary­tí fanouš­ci a znal­ci Howardových pří­bě­hů. Sporným bodem byla zejmé­na fil­mo­vá ver­ze Conanova půvo­du, kte­rá je v roz­po­ru s Howardovými názna­ky o mlá­dí posta­vy. Jejich názor pod­po­řil Kerry Brougher, ale pod­le Dereka Elleyho, Clarense a Sammona byl Milius věr­ný ide­o­lo­gii Howardova díla.

V kri­ti­ce byl čas­to zmi­ňo­ván výkon Arnolda Schwarzeneggera. Clarens, Peary, Gunden a Nigel Andrews pat­ři­li k těm, kte­ří klad­ně hod­no­ti­li herec­ký výkon býva­lé­ho kul­tu­ris­ty: pod­le nich byl jako bar­bar fyzic­ky pře­svěd­či­vý svý­mi pohy­by těla i vzhle­dem. Andrews dodal, že Schwarzenegger vyza­řo­val jis­tý šarm - s pří­zvu­kem, kte­rý mu zko­mo­lil dia­lo­gy -, díky němuž byl film pro jeho fanouš­ky při­taž­li­vý. Royal S. Brown z Fanfare nesou­hla­sil a byl vděč­ný, že her­co­vy dia­lo­gy číta­ly „dvě strán­ky stro­jo­pi­su“. Schickel shr­nul Schwarzeneggerovo herec­tví jako „plo­ché“, zatím­co Knoll byl mno­ho­mluv­něj­ší a cha­rak­te­ri­zo­val her­co­vo ztvár­ně­ní jako „tupou hrou­du s ost­rým mečem, lid­skou koláž pek­to­rá­lů a latis­si­mů, kte­rá má méně sty­lu a vti­pu než Lassie“. Zatímco Sandahl Bergman si vyslou­žil uzná­ní za to, že do fil­mu vne­sl půvab a dyna­mi­ku, zku­še­něj­ší her­ci fil­mu neby­li ušet­ře­ni kri­ti­ky. Podle Gundena von Sydow nepro­je­vil dosta­teč­né nasa­ze­ní pro svou roli a Clarens hod­no­til Jonesovo ztvár­ně­ní Thulsa Dooma jako hor­ší než tábo­ro­vé. Ebert však Jonesův výkon pochvá­lil s tím, že do role, kte­rá se zdá být stej­nou měrou inspi­ro­vá­na Hitlerem, Jimem Jonesem a Goldfingerem, vne­sl „sílu a pře­svěd­či­vost“. Brougher žád­né­mu z her­ců jejich výko­ny nevy­čí­tal, vinu nao­pak sva­lo­val na Miliusův scé­nář.

Box office a další média

Podle úda­jů spo­leč­nos­ti Rentrak Theatrical, kte­rá se zabý­vá ana­lý­zou médií, debu­to­val Conan na prv­ním mís­tě ame­ric­kých pokla­den, když za úvod­ní víkend utr­žil 9 479 373 dola­rů. Údaje spo­leč­nos­ti Rentrak o fil­mu Conan pokrý­va­jí 8 týd­nů po uve­de­ní fil­mu do kin; během toho­to obdo­bí vydě­lal Conan v poklad­nách kin ve Spojených stá­tech 38 513 085 dola­rů. Po ode­čte­ní čás­tek nále­že­jí­cích maji­te­lům kin zís­ka­la spo­leč­nost Universal Pictures 22,5 mili­o­nu dola­rů. Tato část­ka - nájem­né - byla vyš­ší než pení­ze, kte­ré Universal inves­to­val do nato­če­ní fil­mu, čímž se Conan kva­li­fi­ko­val jako komerč­ní úspěch; veš­ke­ré dal­ší pří­jmy z fil­mu byly pro stu­dio čis­tým zis­kem. Marian Christy, taza­tel pro Boston Globe, zmí­nil, že film byl kasov­ně úspěš­ný i v Evropě a Japonsku. Celosvětově Conan the Barbarian vydě­lal na pro­de­ji vstu­pe­nek 68,9 až 79,1 mili­o­nu dola­rů.

David A. Cook, pro­fe­sor fil­mo­vých stu­dií na Emory University, uve­dl, že výkon Conana v Severní Americe nedo­sá­hl část­ky, kte­rou vra­ce­jí bloc­kbus­te­ry; pro­ná­jmy tako­vých fil­mů z jejich uve­de­ní na kon­ti­nen­tě měly činit nejmé­ně 50 mili­o­nů dola­rů. Půjčovné Conana bylo 13. nej­vyš­ší za rok 1982 a v souč­tu s půj­čov­ným za fil­my E.T. the Extra-Terrestrial (nej­ú­spěš­něj­ší film toho roku s půj­čov­ným 187 mili­o­nů dola­rů), On Golden PondThe Best Little Whorehouse in Texas - všech­ny dis­tri­bu­o­va­né spo­leč­nos­tí Universal Pictures - tvo­ři­lo 30 % cel­ko­vé­ho půj­čov­né­ho za ten­to rok. Podle Arthura D. Murphyho, ana­ly­ti­ka fil­mo­vé­ho prů­mys­lu, to bylo popr­vé, kdy jedi­ný dis­tri­bu­tor zís­kal tak význam­ný podíl na fil­mo­vém trhu.

Videokazetová ver­ze fil­mu byla vydá­na 2. říj­na 1982. Prodejní a půj­čov­ní čís­la video­ka­ze­ty byla vyso­ká; od své­ho uve­de­ní na trh se titul 23 týd­nů umis­ťo­val v žeb­říč­ku Billboard Videocassette Top 40 (kate­go­rie pro­dej a půj­čov­na). Podle Sammona zvý­šil pro­dej fil­mu díky čas­té­mu vydá­vá­ní na domá­cím videu jeho hrubý výdě­lek do roku 2007 na více než 300 mili­o­nů dola­rů. Barbar Conan byl napsán pod­le romá­nu Lina Cartera a man­že­lů de Campsových (L. Sprague a jeho ženy Catherine). Marvel jej také adap­to­val do komik­so­vé podo­by; komiks, k němuž napsal scé­nář Michael Fleisher a nakres­lil jej John Buscema, byl jed­ním z nej­vzác­něj­ších paper­bac­ků vyda­ných tou­to spo­leč­nos­tí.

Legacy a dopad

Zatímco vět­ši­na komik­so­vých a pul­po­vých adap­ta­cí byla v 80. letech 20. sto­le­tí kasov­ně neú­spěš­ná, Barbar Conan byl jed­ním z mála fil­mů, kte­ré vydě­la­ly. Podle Sammona se stal eta­lo­nem, pod­le kte­ré­ho se pomě­řo­va­ly fil­my o meči a magii až do debu­tu Pána prs­te­nů Petera Jacksona: Společenstvo prs­te­nu v roce 2001; něko­lik sou­čas­ných fil­mů stej­né­ho žán­ru bylo kri­ti­kou hod­no­ce­no jako klo­ny Conana, napří­klad Bestiář (1982). Úspěch Conana inspi­ro­val níz­ko­roz­počto­vé napo­do­be­ni­ny, napří­klad Ator, bojo­vý orel (1982) a Deathstalker (1983). Jeho pokra­čo­vá­ní, Conan, niči­tel, bylo nato­če­no a uve­de­no do kin v roce 1984; z těch, kte­ří se podí­le­li na prv­ním fil­mu, jako Schwarzenegger, Mako a Poledouris, se vrá­ti­lo jen něko­lik. Pozdější adap­ta­ce pří­bě­hů Roberta E. Howarda na vel­kém i malém plát­ně pova­žo­val Sammon za hor­ší než film, kte­rý ten­to trend odstar­to­val. Vedlejším dílem Conana byl dva­ce­ti­mi­nu­to­vý hra­ný pořad The Adventures of Conan: A Sword and Sorcery Spectacular, kte­rý běžel v letech 1983 až 1993 v Universal Studios Hollywood. Pořad, jehož výro­ba stá­la 5 mili­o­nů dola­rů, obsa­ho­val akč­ní scé­ny pro­ve­de­né na hud­bu, kte­rou slo­žil Poledouris. Vrcholem show byla pyro­tech­ni­ka, lase­ry a 18 stop (5,5 m) vyso­ký ani­ma­t­ro­nic­ký drak, kte­rý chr­lil oheň.

Muž s hranatým obličejem v obleku a kravatě: plešatí, má úzce zastřižené bílé vlasy a strniště bílých vousů.

Producent Dino De Laurentiis (foto­gra­fie z roku 2009) na fil­mu Conan vydě­lal, ale s poz­děj­ší­mi fil­my měl men­ší úspěch.

Někteří z těch, kte­ří se na fil­mu podí­le­li, skli­di­li krát­ko­do­bý pro­spěch. Zlatý gló­bus Sandahl Bergmanové za roli Valerie před­sta­vu­je její nej­vět­ší úspěch ve fil­mo­vé bran­ži; její poz­děj­ší role jí dal­ší uzná­ní nezís­ka­ly. Dino De Laurentiis od úspě­chu fil­mu King Kong v roce 1976 pro­du­ko­val řadu kasov­ních pro­pa­dá­ků; zdá­lo se, že Barbar Conan by mohl být zlo­mem v jeho osu­dech. Pokračování bylo také výdě­leč­né, ale mno­ho De Laurentiisových poz­děj­ších vel­ko­roz­počto­vých pro­jek­tů nevrá­ti­lo své výrob­ní nákla­dy a v roce 1988 byl nucen vyhlá­sit ban­krot. Pro Johna Miliuse je Barbar Conan jeho dosa­vad­ním „nej­vět­ším reži­sér­ským úspě­chem“; jeho dal­ší poči­ny se jeho úspě­chu a popu­la­ri­tě nevy­rov­na­ly.

Pressman nedo­stal z kasov­ních zis­ků Conana žád­né pení­ze, ale pro­dal De Laurentiisovi fil­mo­vá prá­va na cona­nov­skou sérii za 4,5 mili­o­nu dola­rů a 10 pro­cent z výděl­ku pří­pad­né­ho pokra­čo­vá­ní Barbara Conana. Tento pro­dej více než spla­til dlu­hy jeho spo­leč­nos­ti vznik­lé pro­duk­cí fil­mu Starší par­ťá­ci a zachrá­nil ho před finanč­ním kra­chem; Pressman řekl, že tato doho­da „mu [mu] vydě­la­la více peněz tím, že pro­dal, že nena­to­čil film, než kdy vydě­lal tím, že něja­ký nato­čil“. Zařídil také, aby spo­leč­nost Mattel zís­ka­la prá­va na výro­bu řady hra­ček pro ten­to film. Přestože hrač­kář­ská spo­leč­nost od licen­ce upus­ti­la poté, co její vede­ní roz­hod­lo, že Conan je pro děti „pří­liš násil­ný“, Pressman je pře­svěd­čil, aby mu umož­ni­li nato­čit film pod­le jejich nové řady hra­ček Masters of the Universe. Výroba stej­no­jmen­né­ho fil­mu stá­la 20 mili­o­nů dola­rů a v roce 1987 vydě­lal v poklad­nách kin ve Spojených stá­tech 17 mili­o­nů dola­rů.

Nejvíce na pro­jek­tu vydě­la­li Basil Poledouris a Arnold Schwarzenegger. Poledourisova repu­ta­ce ve fil­mo­vém prů­mys­lu vzrost­la s uzná­ním kri­ti­ky, kte­ré se dosta­lo jeho hud­bě; MacDonald ozna­čil Poledourisovu prá­ci na fil­mu Conan za „jeden z nej­pů­so­bi­věj­ších úspě­chů fil­mo­vé hud­by dese­ti­le­tí“ a Page Cook ji ozna­čil za jedi­ný důvod, proč se na film dívat, a za dru­hou nej­lep­ší fil­mo­vou zvu­ko­vou sto­pu (po E.T.) za rok 1982. Poté, co Paul Verhoeven sly­šel hud­bu Conana, anga­žo­val Poledourise pro své fil­my Tělo a krev (1985), RoboCop (1987) a Hvězdná pěcho­ta (1997). Hudba ve Verhoevenově fil­mu Total Recall (1990) rov­něž nes­la vliv hud­by Conana; její skla­da­tel Jerry Goldsmith pou­žil Poledourisovu prá­ci jako vzor pro své kom­po­zi­ce.

Conan při­ne­sl Schwarzeneggerovi celo­svě­to­vé uzná­ní jako akč­ní hvězdě a vytvo­řil vzor pro vět­ši­nu jeho fil­mo­vých rolí: „ledo­vý, sval­na­tý a nevý­raz­ný - a přes­to něja­kým způ­so­bem okouz­lu­jí­cí“. Jeho image bar­ba­ra se sta­la trva­lou; když vedl kam­paň za kan­di­da­tu­ru George H. W. Bushe na pre­zi­den­ta, byl před­sta­ven jako „Conan Republikán“ - tato pře­zdív­ka mu zůsta­la po celou dobu jeho poli­tic­ké kari­é­ry a média ji čas­to opa­ko­va­la i během jeho půso­be­ní ve funk­ci guver­né­ra Kalifornie. Schwarzenegger si byl vědom pří­no­su, kte­rý mu film při­ne­sl, a roli Conana uznal jako „boží dar pro [jeho] kari­é­ru“. Přijal ten­to obraz: když byl guver­né­rem Kalifornie, vysta­vo­val ve své kan­ce­lá­ři kopii atlant­ské­ho meče a občas s ním mával na návštěv­ní­ky a nechá­val je, aby si s ním hrá­li. Své pro­slo­vy nejed­nou oko­ře­nil Conanovým „roz­drť své nepřá­te­le, viz je, jak jsou před tebou hná­ni, a slyš nářek jejich žen.“

Další díly

Conan niči­tel byly uve­de­ny v roce 1984 a Schwarzenegger a Mako si své role zopa­ko­va­li. Plánovaný tře­tí díl tri­lo­gie, Conan Dobyvatel, byl avi­zo­ván na kon­ci fil­mu Destruktor. Film byl plá­no­ván na rok 1987 a jeho reži­sé­rem měl být buď Guy Hamilton, nebo John Guillermin. Arnold Schwarzenegger byl zavá­zán k natá­če­ní fil­mu Predátor a De Laurentiisova smlou­va s tou­to hvězdou vypr­še­la po jeho závaz­cích k fil­mům Red SonjaRaw Deal a on neměl zájem vyjed­ná­vat o nové. Třetí film Conan se pro­pa­dl do vývo­jo­vé­ho pek­la a odvo­ze­ný scé­nář byl nako­nec adap­to­ván do fil­mu Kull Dobyvatel, uve­de­né­ho do kin v roce 1997.

V říj­nu 2012 spo­leč­nost Universal Pictures ozná­mi­la, že se Schwarzenegger plá­nu­je vrá­tit do role Conana pro film The Legend of Conan. Plánovaný pří­běh byl přímým pokra­čo­vá­ním původ­ní­ho fil­mu a „obchá­zel“ Conana Ničitele a film z roku 2011 s Jasonem Momoou v hlav­ní roli. V letech násle­du­jí­cích po ozná­me­ní pra­co­va­li na scé­ná­ři Will Beall, Andrea Berloff a pro­du­cent Chris Morgan a Schwarzenegger vyjá­d­řil nad­še­ní pro pro­jekt a potvr­dil plá­ny hrát ve fil­mu. V dub­nu 2017 však Morgan uve­dl, že spo­leč­nost Universal od pro­jek­tu upus­ti­la, ale že zůstá­vá mož­nost tele­viz­ní­ho seri­á­lu.


  • Zdroj: Anglická Wikipedie
  • Všechno foto: Wikimedia Commons pod licen­cí CC BY-SA

Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest


0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Soudce Dredd26. dubna 2022 Soudce Dredd Soudce Dredd je americký akční sci-fi film z roku 1995 natočený podle stejnojmenného komiksu 2000 AD. Režíroval ho Danny Cannon a v hlavní roli se představil Sylvester Stallone, strážce […] Posted in Speciály
  • Soudce Dredd23. července 2024 Soudce Dredd Chápu že tento film není pro každého, ale pro mě osobně je to perfektní devadesátkový béčkový film, který Vás ohromně pobaví při sobotním či nedělním odpoledni. Akce smíchaná s […] Posted in Retro filmové recenze
  • Terminátor: Kultovní Sci-fi film, který odstartoval fenomén2. června 2024 Terminátor: Kultovní Sci-fi film, který odstartoval fenomén Terminátor je americký akční sci-fi film z roku 1984, který režíroval James Cameron, scénář napsali Cameron a Gale Anne Hurdová a Hurdová ho produkovala. V hlavní roli Terminátora, […] Posted in Speciály
  • Za zdí role: Max von Sydow a jeho cesta k normálu10. dubna 2024 Za zdí role: Max von Sydow a jeho cesta k normálu "Když jsem hrál Krista, začal jsem se cítit odříznutý od světa. Noviny se staly jedním z mých největších luxusů. Všiml jsem si, že někteří z mých blízkých přátel se ke mně začali chovat s […] Posted in Zajímavosti
  • James Earl Jones: Cesta od mladého poručíka ve "Dr. Divnoláska" po nezaměnitelný hlas Dartha Vadera ve "Star Wars"17. ledna 2024 James Earl Jones: Cesta od mladého poručíka ve "Dr. Divnoláska" po nezaměnitelný hlas Dartha Vadera ve "Star Wars" První filmovou rolí Jamese Earla Jonese byla postava mladého a upraveného poručíka Lothara Zogga, bombardéra letounu B-52 ve filmu Dr. Divnoláska aneb: Jak jsem se naučil přestat se bát a […] Posted in Zajímavosti
  • V tento den roku 1973 byl do kin uveden film "Vymítač ďábla"26. prosince 2023 V tento den roku 1973 byl do kin uveden film "Vymítač ďábla" Vzhledem k tomu, že se jednalo o horor, který výrazně překročil rozpočet a v hlavních rolích se neobjevily žádné velké hvězdy, neměla společnost Warner Brothers od "Vymítače ďábla" velká […] Posted in Zajímavosti
  • Smrtonosná zbraň4. dubna 2023 Smrtonosná zbraň Smrtonosná zbraň je americká akční policejní komedie z roku 1987, kterou režíroval a spoluprodukoval Richard Donner, scénář napsal Shane Black a koproducentem byl Joel Silver. Vedle Garyho […] Posted in Speciály
  • Flash Gordon9. února 2023 Flash Gordon Flash Gordon je superhrdinský space opera fillm z roku 1980, který režíroval Mike Hodges podle stejnojmenného komiksu Alexe Raymonda z nakladatelství King Features. Ve filmu hrají Sam J. […] Posted in Speciály
  • Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas25. listopadu 2022 Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas Naked Gun 33 1⁄3: The Final Insult je americká kriminální komedie z roku 1994, třetí a poslední díl filmové série Bláznivá střela, která vznikla na motivy televizního seriálu Policejní […] Posted in Speciály
  • Obi-Wan Kenobi - recenze23. června 2022 Obi-Wan Kenobi - recenze Obi-Wan Kenobi začal velmi nadějně a skončil na vysoké notě, bohužel prostřední třetina patřila mezi to nejslabší, co nám zatím Star Wars na Disney+ nabídlo. A to je škoda, jde totiž o […] Posted in Filmové recenze
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,92889 s | počet dotazů: 259 | paměť: 64547 KB. | 04.05.2025 - 03:15:01