Bílý bizon je fantasy western z roku 1977 režiséra J. Lee Thompsona s Charlesem Bronsonem, Kim Novak, Jackem Wardenem, Slimem Pickensem a Willem Sampsonem v hlavních rolích.
Děj
Divokého Billa Hickoka pronásledují sny o obrovském bílém bizonovi natolik, že se vydá na cestu po Západě, aby zvíře našel. Cestou se Hickok setkává s velkým lakotským válečníkem Bláznivým koněm, který také pátrá na pláních po obřím bílém buvolovi, jenž zabil Bláznivého koně, dceru. Hickok a Bláznivý kůň se spojí, aby nepolapitelného bizona zabili.
(V kultuře indiánů z plání je bílý buvol posvátným zvířetem, které má velký duchovní význam; zejména v historii a náboženství Lakotů hraje zásadní roli prostřednictvím příběhu o Bílé buvolí ženě s teletem)
Výroba
Film byl natočen podle románu Richarda Saleho vydaného v roce 1975. Larry McMurtry při recenzi románu řekl, že Sale „si vybral téma s velkými možnostmi, proměnil ho v nabroušený kůl a pokračoval v nabodávání na něj.“
Filmová práva zakoupil Dino De Laurentiis, který se Saleem podepsal smlouvu na adaptaci románu. Sale řekl, že De Laurentiis byl spolu s Darylem Zanuckem jedním z nejlepších producentů, s nimiž kdy pracoval.
Bronson podepsal smlouvu na natáčení filmu v červenci 1975.
„Je to Moby Dick západu,“ řekl režisér J. Lee Thompson. „Je to film, který, jak doufáme, bude fungovat na mnoha úrovních. Na té první je to nádherný, citlivý příběh mezi Divokým Billem Hickokem a velkým indiánským náčelníkem Šíleným koněm. Na té druhé vypráví o člověku, který musí najít sám sebe, hledat svůj osud, zbavit se strachu a stát se více člověkem.“
Velká část filmu byla natočena na zvukové scéně v Los Angeles, záběry se natáčely v Coloradu a Novém Mexiku. Pro scény s bizony si producent Laurentiis najal Carla Rambaldiho, aby navrhl animatronického bizona v životní velikosti, který by se pohyboval po kolejích. Vycházel přitom z jeho práce ve větším měřítku na jejich předchozím společném filmu King Kong (1976).
Podobně se na King Kongovi podíleli i herci Ed Lauter a David Roya a skladatel John Barry.
Recepce
Ohlasy kritiky
Film se dočkal jen sporadického uvedení v různých „zkušebních nasazeních“ a nebyl promítán pro kritiky.
Na serveru Metacritic má film na základě hodnocení 4 kritiků vážený průměr 25 bodů ze 100, což znamená „obecně nepříznivé hodnocení“.
Gene Siskel z Chicago Tribune udělil filmu 2 hvězdičky ze 4 a označil ho za „lovecký příběh, který je třeba číst v nejširších souvislostech. Hickok, který nenávidí indiány, a Šílený kůň, který nenávidí bílé muže, si díky filmu vypěstují vzájemný respekt. Odvaha zabíjí rasismus. Je škoda, že toto téma není více rozvinuto. Scénář, který vychází z románu Richarda Saleho, si místo toho dělá vedlejší výlety do standardní barové přestřelky a setkání Charlese Bronsona se starou přítelkyní (Kim Novaková).“
Arthur D. Murphy z Variety napsal: „Měsíce před recenzenty zadržovaný „Bílý bizon“ je krocan .... Odborníci se musí divit, jak se takový projekt může dostat na scénu, když dialogy stačí k tomu, aby vyvolaly divácký jásot. Titulní bestie vypadá jako kocovina z pouti, a to i přes pokusy o maskování pomocí hokey soundtracku, rušné hudby Johna Barryho, mdlé fotografie a rychlého střihu.“ Gary Arnold z deníku The Washington Post uvedl, že film „je předurčen k téměř okamžitému zmaru při domácím uvedení, což je pro režiséra J. Lee Thompsona, hvězdu Charlese Bronsona a všechny ostatní, kteří se na tomto fiasku podílejí, vyvrcholení, které nemůže přijít ani o minutu dříve.“ Bizon podle něj vypadal velmi falešně a „producent pod bílým prostěradlem skandující „boogie-boogie-boogie“ by byl účinnější.“
Jonathan Rosenbaum z The Monthly Film Bulletin napsal: „Člověk by se musel podívat do románu Richarda Saleho, aby zjistil, zda lze podivné mezery, odbočky a červené nitky připsat (zcela nebo zčásti) původnímu zdroji. Ve filmové verzi zmatený nedostatek motivace Hickokovy opakující se noční můry s bílým bizonem, z níž se vždy probouzí s pistolemi v každé ruce, naznačuje, spolu s mnoha dalšími nedomyšlenostmi, že velká část expozice v pozadí byla buď odstraněna, nebo drasticky zredukována, což za sebou zanechalo podivně rozložené vyprávění...“. Stejně bizarní a nepřesná je i samotná titulní bestie - nemotorný mechanický výmysl připomínající obří chlupatou hračku, jejíž řev se nepříjemně podobá zvukům kručícího žaludku.“
„Bílý bizon“ má na Rotten Tomatoes na základě pěti recenzí 20% hodnocení.
Zdroj: Anglická Wikipedie
Nejnovější komentáře