Džiddú Krišnamúrti se o svém díle vyjádřil: „(Můj přístup) nežádá ani nevnucuje žádnou víru, neusiluje o žádné následovníky, netvoří kulty, o ničem nepřesvědčuje, a jedině díky tomu se můžeme setkat na stejném poli, naladit se na tutéž vlnu a vyjít z týchž základů. Pak můžeme společně pozorovat zázračné jevy lidské existence....“
Kniha s příznačným názvem „Co děláte se svým životem?“ je vybraným souborem nejpoutavějších myšlenek z jednotlivých hovorů autora Džiddú Krišnamúrti. tj. muže, který celý svůj život cestoval a promlouval k četným skupinám posluchačů.
Hlavním tématem jeho hovorů bylo především sebepoznání, snaha odpoutat se od strachu, naučených vzorců chování, autorit a dogmat, a od tohoto všeho se pokud možno osvobodit.
Mohlo by se zdát, že samotná kniha je jakousi učebnicí života, ale není tomu tak.
Je to kniha plná velmi zajímavých myšlenek, která má svého čtenáře donutit se zamyslet se a přehodnotit své dosavadní postoje. Texty nejsou nijak filozoficky náročné a velmi dobře se čtou. A ani rozsah není nijak obsáhlý, naopak, můžete si v jednotlivých kapitolách libovolně listovat dle tématu a pročítat si vše, co vám momentálně přelétne přes oči.
„Jak by měl člověk normálně žít?“
„Tak, jako by mu zbýval jediný den,
jediná hodina.“
„Co děláte se svým životem?“ je tématově rozdělena do čtyř částí. Každé kapitole jsou věnované jednotlivé hovory a vypíchnuté hlavní myšlenky k zamyšlení.
Kapitoly se věnují těmto oblastem:
1) Vaše „Já“ a život
2) Sebepoznání: klíč ke svobodě
3) Vzdělání, práce a peníze
4) Vztahy
V první části se snaží autor přimět čtenáře, aby si přišel na to, kdo je, co chce, co mu dělá potěšení, radost. Zároveň si pokládá otázku, proč všechno chceme za každou cenu měnit? A poodkrývá i otázku: „Co je smyslem života?“
Druhá část věnovaná „sebepoznání“ se zamýšlí nad tím, co jednotlivé pojmy znamenají, a jakým způsobem zasahují do našeho života, jaký mají na náš život vliv. Těmito zásadními pojmy jsou: strach, hněv a násilí, nuda a zájem, sebelítost, strádání, utrpení, žárlivost, majetnictví, závist, touha a chtění, samolibost - úspěch a selhání, osamělost, deprese, zmatek a sebe-rozpuštění.
Třetí část se zaměřuje na vzdělání a jeho vliv do našich každodenních životů. Co je to vzdělání? Srovnávání a rivalita, spolupráce. Práce - jak se rozhodnout? Co je základem správného jednání?
Čtvrtá a poslední část je vyčleněná vztahům. Co je to vztah? Láska, žárlivost, sex, závislost. Rodina a společnost - vztah nebo odloučení. Příroda a Země. Manželství - láska a sex, vášeň. Pravda, bůh, smrt, meditace a pozornost.
V anotaci knihy je krásně napsáno: „Život může být pořádně bolestný, ale málokdy nás někdo na životní situace připraví. Natož aby nás naučil, jak zacházet sami se sebou.“ A právě tato kniha toto vše dokáže!
Naučí vás žít přítomným okamžikem, vážit si každé chvíle, a tak trochu přehodnotit svůj dosavadní život, neohlížet se do minulosti a nežít zbytečně v budoucnosti, která ani nemusí přijít....
Navíc všechny myšlenky jsou podány velmi poutavou formou, které vás nijak nezahltí, naopak vaše pojetí života velmi zjednoduší, ukáže, na co se máte zaměřit a zbytečně těmi chvílemi, co vám jsou dány, neplýtvali na malichernosti….
- CO DĚLÁTE SE SVÝM ŽIVOTEM?
- DŽIDDÚ KRIŠNAMÚRTI
- Překlad: Vojtěch Ettler
- Vydal Nakladatelský dům Grada pod značkou Alferia
- Praha 2021
- První vydání
- Počet stran:265
- ISBN: 978-80-271-1390-3
Foto: Andrea Bátovská & Grada Publishing a.s.
Nejnovější komentáře