Když nahlédnete do slabé knížky v kroužkové vazbě a začnete ji prohlížet, málem byste uvěřili, že nakukujete do sešitu dítka školou povinného. Úhledné psací písmo na čtverečkovaném papíře, důležité pasáže zvýrazněné podtrhnutím, popis pracovního postupu přesně krok za krokem přesně tak, jak nás to učili ve škole. Až na dětské písmo, patřící spíše dvanáctiletému žáčkovi než devatenáctiletému studentovi prvního ročníku vysoké školy, vás knížka skutečně přenese do doby, kdy jste se z maminčiny kuchyně stěhovali s jednou pánví, rendlíkem, naběračkou, dvěma talíři a ručním mixérem na kolej nebo do podnájmu.
Autorkou knihy Moje studentská kuchařka je Helena Rytířová, manželka zesnulého textaře Zdeňka Rytíře. Její jméno ti, kteří sledují trh knižně vydávaných kuchařek, už dobře znají. Její kuchařky odlišuje od jiných nápad a také to, že si jídla – díky své původní profesi – na stránky kuchařky sama dobře nafotí. Ohledně jejích nápadů – vydala řadu kuchařek pro děti, a také Kuchařku pro tebe s podtitulem Báječné recepty pro celý rok. Ta je zase zajímavá tím, že je na rozdíl od klasických kuchařek rozčleněna na jednotlivé měsíce v roce. A pro každý měsíc v roce je v ní nachystáno kompletní nedělní obědové menu složené z polévky, hlavního chodu a zákusku či salátu. V porovnání s Kuchařkou pro tebe je Studentská kuchařka pojata mnohem jednodušeji. I když – kdo jednou studoval a bydlel na koleji nebo v podnájmu s dalšími spolubydlícími, ví, že student má čas snad na všechno, jen ne na vaření. Grilovaná kuřata ze stánku, hamburgery od mekáče, bagety ze sámošky a vajíčka na všechny způsoby se ale brzy přejí a na každodenní jídlo v restauraci se zase nedostávají peníze. Pak nastane ten pravý čas poohlédnout se po jednoduchém, na přípravu, kuchyňské náčiní, suroviny a samotné vaření nenáročném receptu. V klasických kuchařkách se začátečník, nepolíbený základními kuchařskými pojmy jako restování, pasírování, blanšírování, gratinování nebo dražírování, může prostě ztrácet. Helena Rytířová ve Studentské kuchařce hovoří polopaticky, srozumitelně, až máte pocit, že jídlo podle jejích receptů zvládne uvařit i cvičená opice. Otázka je, zda skutečně tak dobře, aby vypadalo přesně tak, jak je naaranžované na fotografii naproti receptu…
V jednotlivých receptech naleznete kromě potřebných surovin a pracovního postupu i tipy pro servírování nebo na to, jak si vaření ulehčit. Věděli jste třeba, že aby šla vařená vejce lépe oloupat, je dobré je naťuknout na širší straně a ponořit do studené vody? Nebo jak ohřát párky, aby nepopraskaly? Také je popsáno, kolik lidí se z receptu nají. U polévek jsou to zpravidla čtyři osoby, u hlavních chodů je počítáno buď s jednotlivcem, nebo dvěma až třemi osobami.
Někdy vás mohou překvapit studentské chutě, na něž jste už zapomněli – třeba to, že šunkofleky chutnají nejlépe pokapané maggi a buřtguláš na talíři bude ještě lepší posypaný nejen nakrájenou cibulí, ale i vejcem. A co že se ještě bude podávat? Tak třeba dýňová polévka, těstovinový salát, italské rizoto, houbový kuba, palačinky se špenátem, kuřecí křidýlka na medu, škvarková pomazánka nebo tvarohový koláč bez těsta. Tak dobrou chuť!
Moje studentská kuchařka
Autor: Helena Rytířová
Žánr: kuchařky pro dospělé
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2015
Počet stran: 128
Hodnocení: 75 %
Kniha ke koupi na Albatrosmedia.cz
Nejnovější komentáře