Krokodýl Dundee II je akční komedie z roku 1988 a druhý díl filmové série Krokodýl Dundee. Navazuje na film Krokodýl Dundee (1986) a byl následován filmem Krokodýl Dundee v Los Angeles (2001). Herci Paul Hogan a Linda Kozlowski si zde zopakovali své role Micka Dundeeho, respektive Sue Charltonové, kteří jsou zde zobrazeni jako odpůrci kolumbijského drogového kartelu.
Režisérem filmu byl John Cornell a natáčelo se v New Yorku a v Severním teritoriu v Austrálii. Jeho natáčení stálo 14 milionů dolarů.
Děj
Uplynul rok od událostí ve filmu Krokodýl Dundee a Mick Dundee a Susan „Sue“ Charltonová spolu šťastně žijí v New Yorku. Ačkoli Mickova neznalost městského života je nebezpečím, když se pokouší pokračovat ve svém dřívějším životním stylu, jako je lov ryb na odstřel ve vodách Manhattanu, Sue se díky svému psaní stala populární veřejnou osobností. Později začne pracovat pro Leroye Browna, mírně řečeno prodavače papírnictví, který se snaží dostát své vlastní image „drsňáka z ulice“.
Při práci pro DEA v Kolumbii pořídí Suein bývalý manžel Bob (v prvním filmu zmíněný, ale neviděný) fotografie vraždy neznámé osoby, kterou provedl vůdce drogového kartelu, a je spatřen jednou ze stráží kartelu. Než je zavražděn, pošle fotografie Sue. Vůdce kolumbijského kartelu Luis Rico a jeho bratr a vrchní poručík Miguel se vydávají do New Yorku, aby fotografie získali.
Gangsteři vezmou Sue jako rukojmí, což vede Micka k tomu, aby požádal Leroye o pomoc. Leroy kontaktuje místní pouliční gang, který Mick požádá, aby odvedl pozornost houkáním na obvodu sídla, čímž většinu strážců kartelu přiměje k honičce, zatímco Mick zachrání Sue. Rico se ukryje, aby se vyhnul zatčení, a poté, co jeho nohsledi neuspějí při dalším pokusu o zabití Sue, se Mick rozhodne vzít Sue do Austrálie, aby se ochránili na známé půdě. Ve Walkabout Creek je Mick nadšeně přivítán přáteli. Poté, co získá zásoby, se se Sue uchýlí na jeho osobní pozemek, pojmenovaný Belonga Mick („Mickovo místo“; viz bilong v jazyce Tok Pisin). Zde Sue zjistí, že Mick legálně vlastní rozsáhlý pozemek včetně zlatého dolu.
Rico a jeho muži je vystopují až do Austrálie, kde si najmou na pomoc několik místních obyvatel, ale jejich domorodý stopař je opustí, když se dozví, že jejich lomem je Mick (z toho vyplývá, že Mick je dobrý a vážený přítel). Gangsteři pak vezmou Mickova přítele Waltera jako rukojmí, ale Mick svého přítele zachrání tím, že Waltera lehce postřelí.
Walter přesvědčí gangstery, že Mickovo neúspěšné přepadení bylo způsobeno tím, že je jedinou vhodnou osobou, která je může vést, a tak ho vezmou jako náhradního stopaře. Poté vede gangstery po falešné stopě napříč vnitrozemím, během níž se Mickovi s pomocí domorodých přátel, které přivolal pomocí býčí mašiny, daří snižovat počty protivníků jednoho po druhém a zbytek je stále nervóznější. Nakonec získá Waltera z rukou Rica a Miguela a nechá druhého z nich, aby mu čelil sám.
Rico založí požár v buši, aby Micka zahnal do kouta, ale Mick získá převahu, zajme Rica a vymění si s ním oblečení, aby Miguela vylákal do zranitelné pozice. Sue, Walter a Miguel začnou na dvojici z dálky střílet, přičemž si spletou své cíle. Walter a Miguel zastřelí Micka, respektive Rica, a Rico se zřítí ze srázu a zemře. Sue postřelí a zabije Miguela, načež se od jednoho z domorodců dozvědí o výměně oblečení. Sue s úlevou zjistí, že Walterův výstřel zranil pouze Micka, a oba se obejmou. Zeptá se jí, jestli je připravena jít domů, na což ona radostně odpoví: „Jsem doma.“
- Obsazení
- Paul Hogan jako Michael J. „Krokodýl“ Dundee
- Linda Kozlowski jako Susan „Sue“ Charltonová
- John Meillon jako Walter Reilly
- Hechter Ubarry jako Luis Rico
- Juan Fernández jako Miguel
- Charles S. Dutton jako Leroy Brown
- Kenneth Welsh jako Brannigan
- Stephen Root jako agent DEA
- Dennis Boutsikaris jako Bob Tanner
- Ernie Dingo jako Charlie
- Steve Rackman jako Donk
- Gerry Skilton jako Nugget
- Gus Mercurio jako Frank
- Susie Essman jako průvodce
- Colin Quinn jako divák na zájezdu. Mansion
- Luis Guzman jako Jose
- Alec Wilson jako Denning
- Jim Holt jako Erskine
- Bill Sandy jako Teddy The Aboriginal Tracker
- Alfred Coolwell jako Aboriginal
- Tatyana Ali jako Park Girl
- Jace Alexander jako Rat
Vydání
Film měl premiéru 25. května 1988 ve Spojených státech a Kanadě. V roce 1987, v průběhu výroby filmu, Paramount přeplatil mezinárodní jednotku 20th Century-Fox za celosvětová práva na pokračování filmu.
Recepce
Box office
Krokodýl Dundee II byl také celosvětovým hitem, ale ne tak velkým jako jeho předchůdce.
Film vytvořil rekord v otevíracím týdnu v Austrálii a dále vydělal v Austrálii 24 916 805 dolarů, což v roce 2022 odpovídá 59 890 392 dolarům.
Film byl uveden do kin ve Spojených státech společností Paramount Pictures v květnu 1988. Za prvních šest dní amerického uvedení jeho tržby v pokladnách kin ve výši 29,2 milionu dolarů překonaly tržby filmu Rambo III ve výši 21,2 milionu dolarů. V pokladnách kin ve Spojených státech a Kanadě vydělal 109 306 210 dolarů. Pro Paramount to byl druhý nejvýdělečnější film toho roku (druhý po filmu Coming to America) a šestý nejvýdělečnější film v pokladnách kin ve Spojených státech. Ve Spojeném království měl také největší premiéru v historii s tržbami za první týden ve výši 2 797 164 liber.
Kritické ohlasy
Janet Maslinová z The New York Times považovala pokračování za horší a poznamenala, že „novinka se začala vyčerpávat, i když pan Hogan zůstává obecně neodolatelný“. Variety film označil za „zklamání navazující na odzbrojující okouzlující jedničku s australskou hvězdou Paulem Hoganem. Pokračování je příliš pomalé na to, aby bylo dobrodružstvím, a má příliš málo smíchu na to, aby bylo komedií - výsledkem je mírně zábavných 111 minut, které mají mnohem méně svěžesti a jiskry, jež legie filmových diváků milovaly v originále“. Gene Siskel z Chicago Tribune udělil filmu dvě a půl hvězdičky ze čtyř a napsal, že „zpočátku je příliš akční a v první polovině filmu ztrácí svůj charakteristický jemný nádech. Film je mnohem přesvědčivější v závěrečných scénách v australském vnitrozemí než v komediálně-akčních scénách v New Yorku, které film otevírají. Výsledkem je, že z kina odcházíme s mírným úsměvem, ale jen mírným. Není to stabilní, ucelený film.“ Kevin Thomas z Los Angeles Times byl vcelku pozitivní a označil film za „téměř stejně zábavný i napodruhé. Jako dobrodružství to není nic zvláštního, přesto je to inspirativní a dobromyslná prezentace jedné z nejsvěžejších a nejsympatičtějších osobností filmového plátna, která se objevila v posledním desetiletí.“ Hal Hinson z deníku The Washington Post film označil za „tak pohodový film, u jakého si pravděpodobně nikdy nezdřímnete. Hercům trvá věčnost, než odříkají své repliky, a scény se odvíjejí, jako by si tvůrci pronajali plátno na měsíc.“ Hinson dodal, že Cornell „zřejmě nepochopil, že aby Dundeeho hrdinský lakonismus fungoval, musí mít svět kolem něj nějakou energii, musí se hýbat. Ale Cornell neví, jak vytvořit tempo nebo pohyb. Režíruje, jako by se houpal v houpací síti.“
Na agregátoru recenzí Rotten Tomatoes má film skóre 9z 32 recenzí s průměrným hodnocením 3,60/10. Shoda kritiků zní: „Krokodýl Dundee II opakuje stejný vtip svého předchůdce s klesajícím výnosem a zábavnost franšízy jde dolů.“ (více) Na serveru Metacritic má film na základě recenzí od 21 kritiků skóre 41, což znamená „smíšené nebo průměrné hodnocení“. Diváci dotazovaní serverem CinemaScore udělili filmu průměrnou známku „B “ na stupnici od A do F, což je stejná známka jako u jeho předchůdce.
Zdroj: Anglická Wikipedie
Dobrý den, jak jinak pojmenovat „býčí mašina“? Nemohu na Googlu dohledat význam a ráda bych věděla, jak Dundee dělal ten zvuk v divočině. Děkuji za odpověď.