Tak se nám Robert Zemeckis vrátil. Po delší době si vzal pod svá křídla film, který není animovaný. Zrežíroval hraný film.
Jak říkají synopse od distributora:
„Kapitán Whip Whitaker je velezkušený pilot, kterému sebeprudší turbulence ani nestojí za zvýšení hlasu či adrenalinu v krvi. Když během rutinního letu jím pilotované dopravní letadlo vlétne do mohutné bouře, chladnokrevně ho vyvede do bezpečí, za což si vyslouží potlesk 96 cestujících a šesti členů posádky. Radost je předčasná, letadlu postupně začnou vynechávat funkce, je čím dál neovladatelnější a Whip se odhodlá k šílenému činu – otočí ho vzhůru nohama, což ho má déle udržet ve vzduchu a mezitím se pokusí najít co nejvhodnější místo k přistání. Před rovným pásem louky ho znovu otočí a ve dvousetkilometrové rychlosti sedne na zem. Jako zázrakem přežije 96 lidí. Když se Whip posléze probudí v nemocnici, dozví se, že se stal národním hrdinou. Adorace ale trvá jen do chvíle, než padne klíčová otázka: Co dělal kapitán před osudným letem? V tu chvíli pro něj začíná nový boj. Boj, který nakonec bude těžší než ten, který svedl se živly a neovladatelným letadlem.“
Tak jde hlavně o to, aby hlavní postava, která je závislá na alkoholu a drogám, dokázala všem lidem, kteří ji můžou dostat do vězení, že v době řízení letu nebyla pod vlivem návykových látek. Nevím, kolik toho bylo od scénáristů vymyšleno, kolik je procent je skutečně reálných, které věci v životě se mohli třeba stát, ale rozhodně se jedná o americký film, který v rámci filmy hodně věcí si přizpůsobí, že vypadají jako realita, ale přesto to není v normálním životě možné.
Řekneme-li, že první takovou nereálnou věcí je vlastně ihned hlavní postava. Já už vůbec nevěřím tomu, že by zaměstnavatel nedělal nějaké kontrolní činnosti svých zaměstnanců. Nevím, jestli na to náhodou v Americe naprosto se*** ale já si myslím, že asi ne. Která aerolinka by si zaměstnala pilota, který je alkoholik a bere drogy. A hlavně prošel by zaměstnanec, pilot, kontrolním sítem? Asi to potom nechám v diskusi v článku, ať se nějací odborníci vyjádří. Já osobně určitě bych své zaměstnance, pokud jsou na tolik zodpovědných místech, kontroloval jako oko v hlavě.
Druhou zajímavou věcí, kterou já za realitu nepovažuji, je samotné přistání pilota s letadlem a přistávací manévr. Mám totiž veliký dojem, že takto velká letadla nejsou přizpůsobena k tomu, aby letěla tak dlouho na zádech, zdá se mi to velice přemrštěný aerodynamický blábol, který byl vymyšlen hlavně kvůli tomu, aby se zdůraznila odvaha pilota a jeho schopnosti, které byly uzpůsobeny alkoholu. A jak víme, tak lidé pod parou mají více štěstí než rozumu. Druhou částí, která se mi na samotném letu vůbec nelíbila a zdá se mi nereálná je samotné plácnutí na zem s částí klouzavého letu. Veliké letadlo se cca 100 lidmi na palubě asi nepatří mezi kluzáky, aby se chovalo tak, jak je ukazováno ve filmu. Neříkám, že není schopno letět bez motorů, ale doba letu, ani styl letu, vypovídal o tom, že je to výmysl scénáristů z důvodu příběhové linky. Samotné přistání se mi v hlavě zjevuje pořád, protože to bylo přistání vlaštovky, ne velikého letadla. Vůbec u letadla, které má o sobě váhu více 50 tun, nebyly zachovány základní fyzikální zákony. Jak je vidět, tak si vždy Amerika ráda vymýšlí a upravuje realitu, aby se jí to více hodilo do líbivosti diváků.
Takové nereálné věci tedy celý film degradují do části Sci-fi. Samotný příběh je vymyšlený docela dobře, ale klasicky americký, že se hlavní postava na konci filmu pochlapí a udělá jedinou správnou věc za celý svůj alkoholický život. Robert Zemeckis chtěl hlavně pro svůj, po dlouhé době další hraný, film šokovat veřejnost. Nejen příběhem, ale i natočenými věcmi. Nereálné přistání, které postrádá fyzikální zákony, ale i ihned v prvních minutách celým nahým ženským tělem (Američané jsou „puritání“).
Jak to teda z finalizovat? Dost šoků na to, že režisér se znovu vrátil do hrané tvorby. Chybí mi hlavně zajímavý příběh, u kterého mi nevadilo, že si vymýšlí věci, které nejsou v našem vesmíru reálné. Pokud to má být drama, jak je tedy možné, že celý film je čas od času protkán malými humornými vložkami, kterými se celý sál filmových kritiků bavil. Bohudík, že alespoň všechny herecké i technické věci byli velice dobré. Nikde jsem nenašel žádnou botu, která by degradovala film. Pouze ty, které vytýkám v tělu článku.
Nejnovější komentáře