Kritiky.cz > Recenze knih > Michele Campbell – Cizinec na pláži

Michele Campbell – Cizinec na pláži

Recenze knihy 1 2
Recenze knihy 1 2
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nového článku!

Společnost e.on ve spolupráci s Palmknihami během dubna dávali několik e-knih zadarmo ke stažení pomocí unikátních kódů. V této „akci“ se mi podařilo zajistit i knihu Cizinec na pláži od autorky Michele Campbell. Tuto autorku už jste na mém blogu mohli vidět díky recenzi na její první knihu, Vždycky je to manžel. Jak u mně ale obstál Cizinec na pláži se dozvíte níže v článku!

Autor – Michele Campbell
Nakladatelství – Mystery press
Početstran – 384
Rokvydání – 2019
Série – /

Caroline Starková má úžasný nový dům na pláži, ideální pro pořádání nákladných večírků a dovolených se svou rodinou. Ale její muž je lhář a všechno v jejím životě je momentálně vzhůru nohama. Když se na párty, na které se Caroline veřejně pohádá s manželem, objeví jako barman neznámý muž jménem Aidan, nikomu to nepřipadá nijak zvláštní.

Carolinino manželství se hroutí a přepychový život, na kterém si zakládala, se začíná rozpadat. Útěchu a zároveň pomstu hledá zhrzená žena v Aidanově náručí. Z krátkého a zoufalého románku, který pro ni neznamenal nic, zato pro něj všechno, se ale náhle stává děsivá noční můra, v níž jde o život.

Kdo manipuluje kým v téhle smrtící hře plné vášně, chorobné posedlosti a snahy o ovládnutí toho druhého? Kdo na sebe vezme vinu, když dojde k vraždě? A jaké tajemství skrývá samotná Caroline…?

V knize Cizinec na pláži pozorujeme jeden velice tajemný příběh, který je tu vyprávěn ze dvou pohledů – krásné a šarmantní Caroline a tajemného cizince Aidana. Ti dva se shodou okolností seznámí na pláži, pak se potkají v baru. Slovo dá slovo a skončí nakonec v posteli. Caroline to považuje jako románek na jednu noc, ale Aidan s takovou myšlenkou zásadně nesouhlasí. Tím se tu začíná rozvíjet story dvou lidí, kteří jsou milenci, ale zároveň nepřátelé. Nebo … to je celé úplně jinak?

„Milenec, stalker nebo vrah?“

U této knihy jsem kupodivu neměla vůbec problém se začíst, jako to mívám u jiných knih. Možná to bude z toho důvodu, že autorčina první kniha mě velice bavila a tak nějak jsem očekávala minimálně stejně napínavý příběh, jaký jsem dostala v knize Vždycky je to manžel. Ovšem, tady se stalo něco naprosto … jiného.Během čtení jsem si tak v hlavě říkala – buď jsem magor já, nebo jedna z těch postav, nebo obě postavy, anebo je to divně přeložené. Abyste to pochopili, co tím myslím – příběh vypráví dvě postavy. Jenže každá dané události vypráví úplně jinak, než se staly. A čtenář má tím pádem celkem těžký úkol – rozeznat, co je pravda a co je lež. Jak se tak propracovává stránkami a rozplétá celkem zamotaný příběh dvou rádoby běžných milenců, na pozadí celého toho příběhu číhá mnohem větší nebezpečí.

Vše začíná tím, když na večírek, který ve svém plážovém domě hostí Caroline, si její manžel přivede „milenku“. Tedy drtivá většina lidí si myslí, že je to milenka, včetně jeho manželky. Jenže on tvrdí,že je to pouze kolegyně. Což mu samozřejmě manželka vůbec nevěří. Během pár dní se situace vyhrotí do takových výši, že se začne mezi těmi dvěma mluvit o rozvodu. A někde na půli cesty mezi nimi stojí jejich dcera Hannah, zakřiknutá citlivá slečna, která studuje na vysoké škole a která nemá skoro ani ponětí, co se mezi jejími rodiči odehrává. Do toho se nám tu přimotává Aidan, barman z baru U červené kotvy.

Autorka má naprosto geniální vlastnost udržet čtenáře u knihy. Ale jako vážně. Možná se tím opakuji, protože skoro stejnou větu jsem napsala i u její první knihy, ale když já si nemůžu pomoci. Co jsem se zaměřila více na knihy z tohoto nakladatelství, tak narážím na samé skvělé kousky. Michele Campbell, Tim Weaver … Tuhle knihu prostě neodložíte, dokud nedočtete do konce. Ta kniha vám to prostě nedovolí. Pozorujete tu vyvíjející se „vztah“ dvou lidí, který ale možná vlastně vůbec není vztahem. Proč ten příběh vypráví každý jinak? A jak to vlastně tedy ve skutečnosti bylo? Je opravdu Aidan psychopatický stalker, který Caroline jen pronásleduje a tvrdí, že je naprosto zaslepený láskou k ní?

Zhruba od poloviny knihy začne příběh nabírat neskutečné grády. Do celého příběhu zasáhne vražda a její vyšetřování, u kterého vám můžou vstát vlasy na hlavě. Celý ten příběh je tak skvěle vyprávěný, že jsem zhruba 80 procent zhltla za jedno odpoledne. Nešlo odolat, nešlo se odtrhnout. Ačkoliv jsem měla menší pochybnosti, jak to vlastně skončí, až do posledních kapitol jsem byla napnutá jak kšandy a čekala na to grandiózní vyvrcholení, které se nakonec událo a má čtenářská zvědavost byla uspokojena.

Bohužel jsem tu ale našla jednu vadu na kráse – v e-knize jsem měla sem tam občas překlep. Nevím, jestli jsou ty překlepy i v papírové verzi, ale v e-knize, zvlášť od druhé poloviny knihy sem tam nějaký byl. Nebylo jich až tolik, aby se za to strhávala hvězda dolů, i když uznávám, že si korektura mohla dát trošičku více práce (možná ponaučení pro lidičky z Mystery press, až budou dělat korekturu nové knize od této autorky, která má vyjít na podzim?) Ale jak říkám, bylo to opravdu sem tam, nebylo to vyloženě na každé stránce, což už by stálo za pováženou.

Abych to nějak shrnula – kniha rozhodně stojí za přečtení. Napínavý thriller, na který budu asi myslet ještě dlouho, minimálně do doby, než vyjde ta nová kniha (akorát tedy mám před sebou knihu Byla to dívka, kterou jsem přeskočila). Přečtěte si jí. Fakt. Jinka určitě stojí za povšimnutí fakt, že Mystery Press do e-knih (nevím, jak je to u papírových knih) dává na konec vždy ukázku z jedné či dvou jiných knih, aby člověk mohl najít případně inspiraci na další čtení. Což jsem zatím nikde ještě neviděla, že by jiné nakladatelství dělalo. 

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)


Webové stránky autorky

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,58943 s | počet dotazů: 301 | paměť: 71731 KB. | 14.07.2024 - 13:27:26