SESKOK HALO
Parašutistický seskok HALO (high altitude, low opening neboli vysoká nadmořská výška, nízké otevření) je parašutistická technika používaná elitními armádními jednotkami k nezjistitelnému sestupu v nepřátelském terénu. Ve snímku Mission: Impossible – Fallout se Cruise stal prvním herce v celovečerním akčním filmu, který kdy skočil z Boeingu C-17 Globemaster III z výšky téměř 8 kilometrů. Scéna seskoku se měla původně natáčet v RAF Brize Norton, což je základna vojenského letectva zhruba 75 km severozápadně od Londýna. V této lokalitě se natočily některé venkovní i vnitřní scény, ale zpoždění, které bylo způsobeno Cruisovým zranění, posunulo natáčení až do zimní Anglie, kvůli čemuž Cruise nemohl podstoupit potřebný výcvik.
„Potřeboval jsem velmi intenzivní výcvik, protože tahle scéna je velmi technická a abych byl upřímný, i velmi nebezpečná,“ říká Cruise.
Část výcviku se odehrávala v anglických Leavesden Studios, kde Neil Corbould, supervizor speciálních efektů, dohlížel na konstrukci největšího vertikálního větrného tunelu na světě. „Navrhovali jsme to společně s Aerodromem v Lotyšsku,“ říká. „Odvedli úžasnou práci. Trvalo zhruba 6 týdnů ho navrhnout a 5 měsíců ho postavit.“
„Běžný větrný tunel pro parašutistický výcvik má 800kilowattový motor, který vytváří vítr o rychlosti zhruba 200 km/hod,“ říká Corbould. Tunel, který se pro produkci vytvořil, měl čtyři takové motory poháněné čtyřmi megawattovými generátory.
„Největším rizikem pobytu v 8kilometrové výšce je hypoxie neboli kyslíkový deficit,“ vysvětluje Allan Hewitt, bývalý člen Red Devils (tým britského armádního parašutistického regimentu), který sestavil tým parašutistů, kteří na scéně s Cruisem pracovali. „Jste v jisté euforii, ale poté váš mozek přestane pracovat. Museli jsme být připraveni na situaci, že Tom bude hypoxický, abychom mohli hned přestat natáčet. Když začnete být hypoxičtí, sami o tom nevíte. Máte pocit, že vám je dobře, takže je to dost nebezpečná situace.“
Další klíčovou členkou týmu byla doktorka Anna Hicks, kvalifikovaná lékařská zkušební komisařka armádního letectva se specializací na parašutismus a letecká specialistka civilního letectví Spojených arabských emirátů (GCAA). Ta byla zodpovědná za to, že všichni z týmu a herci byli schopni podstoupit extrémní podmínky létání ve velké nadmořské výšce a také za jejich monitorování během letů a seskoků.
„K tomu všemu je potřeba speciální kyslíkové vybavení a jediní lidé, kteří ho mají, jsou ti od armády,“ vysvětluje parašutistická expertka. „Jejich vybavení je navrženo tak, aby vám zachránilo život do té doby, než se dostanete do bezpečné nadmořské výšky. Není navržené k ničemu, co se týká volného pádu, takže jsme veškeré kyslíkové vybavení museli upravit na míru. Potřeba byla celoobličejová přilba, se kterou můžete do osmi kilometrové výšky, což nikdy nikdo nevytvořil, takže jsme museli začít úplně od začátku a vymyslet, jak na to.“
Hewitt spolupracoval s modelářem Tobym Shearsem a s designovým modelářem Danem Rutterem, aby toto zařízení vytvořili. „Helmu jsme původně vytvořili z 3D vytištěné pryskyřice,“ vysvětluje Shears, „ale nebyla dostatečně pevná, takže jsme její části museli elektricky zpevnit vrstvou mědi, která jim dodá značnou sílu, a obarvili jsme je černou barvou. Jednou z nejsložitějších částí helmy bylo LED osvětlení, které muselo být umístěno kolem obličeje, aby bylo na herce vidět. Žárovky byly potaženy silikonem, aby se předešlo vznícení kyslíku, kdyby žárovička začala hořet.“
Výcvikový plán na seskok HALO byl velmi drsný. Každý den musel Cruise 4x nebo 5x seskočit z plošníku Twin Otter a po obědě ještě 3x seskočit z C-17. Většina parašutistů tímto tempem trénuje maximálně 2 týdny bez přestávky, ale od té doby, co započalo natáčení, Cruise takto trénoval více než 4 týdny.
„Říkal jsem si, že jsem v dobré kondici, takže pokud seskočím tak 10 až 15x denně, musím být v pohodě,“ říká herec. „Ale když jsme začali pracovat, došlo mi, že to, co děláme, je neskutečně fyzicky náročné pro všechny z nás.“
Když jsme se společně s McQ a Jakem podívali na poslední záběr třetí sekce, svolali jsme celý tým a ukázali jim to,“ říká Cruise. „A najednou to bylo, jako kdybychom všichni společně udělali rozhodnutí: to bylo ono – film byl hotov! Všichni byli opravdu nadšení a pyšní na to, co jsme dokázali. Je to ten nejúžasnější pocit a myslím si, že je to ten důvod, proč jsem závislý na tvorbě filmů. Je to opravdu něco, když pracujete s tak nesmírně talentovanými lidmi v různých oblastech, kteří milují filmy a chtějí diváky pobavit. Když nastane tenhle moment, je to úžasný pocit, který vážně nikdy nezapomenete.“
Nejnovější komentáře