Raynor a Moth jsou manželé, kteří společně vybudovali od základu rodinnou farmu ve Walesu. Během jednoho dne, díky špatné investici se ocitnou na ulici a bez peněz. Aby toho nebylo málo, záhy se Moth dozvídá, že trpí nevyléčitelným degenerativním onemocněním. Co teď? Za poslední peníze koupí stan a dva batohy a vyrazí na cestu podél jihozápadního anglického pobřeží. Raynor se při balení věcí vzpomene na knihu s názvem Procházka na pět set mil, kterou četla někdy jako dvacetiletá holka, jenž vypráví o muži, který putoval touto cestou. Co vše na své cestě musí zvládnout? Jaké překážky ještě musí překonat? Dokážou vyžít s osmačtyřiceti librami na týden? I když nemají mnohdy co na jídlo, nebo se kde umýt, neztrácí naději i vzájemnou lásku, která je celý život pojí. Během jejich cesty se autorka dotýká i problematiky bezdomovectví.
Silný a velice upřímný příběh o putování, ztrátě i nalézání, o tom, jak je snadné domov ztratit, ale ne znovu nalézt, taktéž o nepřízni osudu i komplikacích, které musí během cesty přežít. Dechberoucí čtení, které vás nenechá jen tak být.
Kniha se mně moc líbila, i když to nebylo úplně lehké čtení jen tak na odpočinek. Často jsem nad určitými pasážemi musela delší dobu přemýšlet a knihu na chvíli odložit. I přesto jsem si čtení moc užila, jelikož autorka napsala opravdu zajímavý příběh. Nesmírně se mně líbilo, jak hlavní postavy Raynor a Moth měly krásný vztah, i přes nepřízeň osudu si dokázaly společně poradit. Zajímavý námět o ztrátě a zároveň hledání něčeho jiného, nového. Autorka se zmínila o problematice bezdomovectví, o které se příliš snadno nemluví a myslím si, že se jí to velice dobře podařilo.
Několik slov o autorce:
Raynor Winnová se i po dokončení Jihozápadní pobřežní cesty stále pravidelně věnuje dálkovým pochodům, píše o přírodě, bezdomovectví a táboření pod širým nebem. Žije v Cornwallu se svým manželem Mothem a jejich psem Montym. Toto je její první kniha.
Ukázka z knihy:
Teprve před několika dny se Raynor dozvěděla, že její manžel Moth trpí nevyléčitelnou nemocí. A k tomu právě přišli o dům a s ním i o práci.
Nezbývá jim skoro nic - ani čas. A tak se rozhodnou vydat na pouť dlouhou tisíc kilometrů. Chtějí projít Jihozápadní pobřežní cestu, která vede po anglickém pobřeží, ze Somersetu přes Devon a Cornwall až do Dorsetu. Putují přímořskou krajinou, po útesech mezi mořem a oblohou a v batozích si nesou jen to nejnutnější. S každým krokem, každým dalším setkáním a potížemi, jimž musejí čelit, se z prosté pěší výpravy stává životní pouť.
Náš svět se měnil, jeho kraje bledly, jak nás cesta vedla mezi mořem, skalami a oblohou. Jako bychom postupně splývali s divočinou a cesta, kterou jsme kráčeli, jako by nás nesla úplně jinam.
- Autor: Raynor Winnová
- Přeložila: Lucie Mikolajková
- Vydáno: 2020, Nakladatelství KAZDA, Brno
- Žánr: světová literatura, cestopisy
- Počet stran: 349
- Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem
- ISBN 978-80-88316-94-7
Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.
Nejnovější komentáře