Víte, že většina ptáků našich zahrad původně obývala les? Že vlaštovky musejí vyletět z hnízda za potravou za den až pětsetkrát? Pokud ne, tak právě vám je určena kniha Poznáte ptáky našich zahrad, kterou vydalo nakladatelství Kazda v Brně.
Co v této knize vlastně naleznete? Především mnoho zajímavostí o tom, odkud ptáci zahrad vlastně pocházejí, jaké druhy autor na své zahradě viděl, co je to tzv. ptačí hodinka, jak vytvořit ty správné podmínky po hnízdění ptáků, jak ptáky vlastně správně krmit. Dále zde uvidíte bohatou fotogalerii ptáků s uvedením mnoha zajímavostí o nich, též jejich rozdělení na pěvce, šplhavce, rorýse, sovy, holuby, bahňáky, dravce a mnoho dalších. Na konci publikace je doporučená literatura pro další zájemce, užitečné adresy a odkazy a rejstřík všech ptáků, který vám usnadní lepší orientaci v knize.
Kniha se mně moc líbila. Publikací o ptáčcích mám doma opravdu hodně a musím říci, že tato se určitě povedla. Je plná zajímavostí a informací ze života ptáků, má bohatou fotogalerii, která vás bude bavit jen tak prohlížet a nebo se začít do zajímavých odstavců v knize. Jelikož máme na zahradě krmítko, snažíme se o ptáčky pečovat, aby se jim dařilo a u nás líbilo. Není nám lhostejné, že v zimě nemají co jíst. Tato kniha nám bude velkým pomocníkem při poznávání návštěvníků našeho krmítka i celé zahrady.
Autorem knihy je Ulrich Schmid, který je v této problematice velký odborník.
Jaké ptáky zde vlastně můžete v bohaté fotogalerii vidět a přečíst si o nich mnoho zajímavého? Především pěnkavu obecnou, červenku obecnou, sýkoru modřinku, koňadru či babku, dále také kosa černého, špačka obecného, zvonka zeleného, vrabce domácího a řadu dalších opeřenců. Pojďte se společně se mnou a s touto báječnou příručkou vydat na zajímavou cestu do života nespočetného množství ptáků. Věřte, že vám bude přecházet zrak z té jejich krásy.
Věděli jste, že trnité keře na zahradě chrání hnízda ptáků před kočkami? Že ptáci zbožňují koupání a pítko v zahradě? Nebo že pravidelným čištěním krmítka můžete předcházet přenosu nemocí? I takové informace se zde dočtete.
V knize najdete více než 400 fotografií a ilustrací.
Ukázka z knihy:
„Většina ptáků, které můžeme pozorovat v zahradách, původně obývala les i dnes se v lesích vyskytují nejhojněji.“
Sýkora koňadra se řadí mezi nejvýraznější druhy. Nemá sice tak silný zobák jako zrnožraví ptáci, ale svého dosáhne i jinak: semena si přidržuje nohama a energicky do nich klove. Hnízdní budka pro koňadru by měla mít vletový otvor o průměru 30-32 mm. Hlas je velmi rozmanitý, že to člověka může mást. Zpívá již od konce zimy zpravidla hlasitým, kovově znějícím a poněkud monotónním „ci-ci-terr, ci-ci-terr“ nebo“ci-bé ci-bé.“ Běžně má dvě snůšky ročně se šesti až dvanácti vejci. V létě se koňadry živí převážně hmyzem, v zimě částečně přesedlají na semena rostlin, jako jsou bukvice (mají-li si vybrat, dávají přednost živočišné potravě).
Několik slov o autorovi:
Biolog a autor vědeckých publikací Ulrich Schmid se od nejútlejšího mládí pohyboval v přírodě s dalekohledem a lupou. V zahradě rodičů trávil čas v improvizované skrýši vedle pítka pro ptáky: ve staré dece přehozené přese několik tyček, které zpevňovaly stonky fazolu, byl otvor, kterým bylo možné pozorovat okolí v jeho dílně vznikaly důmyslně konstruované, ovšem ledabyle zhotovené hnízdní budky, či automatická krmítka. Později se pro něj z této vášně stalo téměř povolání. Několik let strávil na ptačích ostrovech na pobřeží Severního moře pozorováním táhnoucích ptáků. V současnosti vede oddělení komunikace ve Státním přírodovědeckém muzeu ve Stuttgartu, zaměřené na vzdělávání a práci s veřejností. Vyšla mu již celá řada publikací.
- Autor: Ulrich Schmid
- Přeložila: Lenka Pučalíková
- Žánr: příručka
- Vydáno: 2020, Nakladatelství Kazda, Brno
- Počet stran: 192
- Vazba knihy: paperback, brožovaná
- ISBN 978-80-88316-91-6
- Foto knihy: Nakladatelství Kazda, Brno
- Fotka od Edgar Gonzalez z Pixabay
Nejnovější komentáře