Vzhledem k tomu, že se jedná o kriminální příběh natočený dle skutečné události, kdy na palubě ponorky šíleného vědce dojde k vraždě a rozčtvrcení těla mladé investigativní švédské novinářky, byla jsem moc zvědavá, jak se s tímto tématem autoři poprali. A ejhle, byla jsem velmi mile překvapená.
10. srpna 2017 nastoupila mladá švédská novinářka Kim Wallová na palubu soukromé ponorky Nautilus, jejímž majitelem a konstruktérem byl vynálezce Peter Madsen, aby s ním udělala rozhovor. Bohužel se tato ponorka nevrátila do kodaňského přístavu a bylo po ní vyhlášeno pátrání.
O něco později se dovídáme, že se ponorka na moři potopila i s ubohou novinářkou. Zachránil se pouze Peter Madsen, kterého z vody vytáhli záchranáři a ihned byl zadržen policií. Po vyzvednutí ponorky z mořského dna však chybí tělo novinářky, a proto se rozjíždí rozsáhlé pátrání a vyšetřování.
Po 6 dílů sledujeme mravenčí práci dánských policistů, kteří sice mají od první chvíle pachatele, ale nemají dostatek důkazů o jeho hrůzném činu. Jsme tichými svědky celého náročného procesu vyšetřování, hledání jednotlivých indicií, které ne vždy do sebe zapadají a uchylování se k novým metodám pátrání jako je například nasazení speciálních psů, jež dokáží označit ve vodě mrtvé tělo.
Moc se mi líbilo, že se tvůrci seriálu zaměřili především na zprostředkování jednotlivých postupů a způsobů vyšetřování, jež vedly nakonec i k usvědčení pachatele než k samotné hrůzné události.
V seriálu vidíme nelehkou cestu plnou nesnází, překážek, strastí a slepých uliček, jež se jim stavěli při vyšetřování do cesty, ale pomocí jejich houževnaté a titěrné práci se jim nakonec podařilo zajistit všechny potřebné důkazy, jež mohly být nakonec použity u soudu k usvědčení vraha.
Zajímavé přitom je, že postava samotného pachatele a oběti se ani na chvíli v seriálu neobjevila, ale to vůbec ničemu nevadilo, právě naopak.
Některým divákům může vadit velmi pomalé tempo seriálu, kdy je spousta času věnována potápěčům a jejich hledání těla oběti prostřednictvím prohledávání jednotlivých sektorů moře. Spousta času, kdy se nic neděje, ale o to víc to působí na diváka autenticky a mrazivě.
Jednotlivé epizody seriálu jsou proloženy střípky z osobního života hlavního vyšetřovatele Jense, kdy na úkor rodiny je plně pohlcen do své práce. Na jedné straně ho manželka podporuje a chápe, a na druhé straně trpí jeho vztah s těhotnou dcerou, jež mu jeho pracovní vytížení neustále vyčítá. Nikdy tu pro ni nebyl, a i teď není, na prvním místě místo rodiny je pro něj práce a řešení případů, což mu velmi vyčítá.
Zároveň jsem zde velmi ocenila, že autoři zařadili i jednotlivé scény s rodiči zavražděné, jejich vnímání emocí, pocitů a bezpráví, včetně toho, jak celý hrůzný čin vnímalo jejich bezprostřední okolí.
Dost mě zasáhla scéna, kdy za zdrcenou matkou přichází všichni sousedé z okolí s květinami, aby tak vyjádřili své soucítění s rodinou a jakousi podporou, že tu pro ně vždycky jsou a budou. Dalším takovým silným momentem je okamžik, kdy lidé u mořského pobřeží vytvořili velké srdce pro Kim z plážových oblázků
„Případ: Ponorka“ předčil moje očekávání a mohu jen a jen doporučit. Příběh zfilmovaný dle skutečné události precizním způsobem zdokumentoval celý proces vyšetřování, hledání důkazů, ale i vnímání rodičů oběti a jejich snaze dopátrat se pravdy, a tím ulevit i své bolesti.
- Srovnání nejlepších televizorů - Na sledování filmů a seriálů
Nejnovější komentáře