Život ptáků je tak fascinující. Můj syn si pro zpracování projektu vybral téma Ptáci našich zahrad a okolí. O tuto problematiku se zajímá už docela dlouho. Jako malý kluk už pozoroval ptáky na zahradě, ptal se na různé zajímavosti a vyhledával si informace v encyklopediích. Spolu s ním jsem se na toto téma vrhla i já a přečetla si knihu Ptáci na naší zahradě, kterou vydala Grada Publishing, a.s., v Praze. Pojďte se společně se mnou vypravit na zajímavou cestu o životě ptáků. Dozvíte se mnoho zajímavostí a budete vědět, jak o ptáky během celého roku pečovat.
Tato kniha je podrobně zpracovaná. Najdete v ní mnoho zajímavostí o ptačím roce od jara až do zimy. Jak se na jaře probouzejí k životu, případně přilétají z teplých krajin, v létě jak pečují o svá mláďata, na podzim se chystají na dlouhou cestu do teplých krajin nebo na tuhou zimu tady u nás. Kniha obsahuje portréty 44 ptáků, kteří se nejčastěji objevují v našich zahradách. Jsou řazeny podle velikostí do třech skupin, v nichž jako měřítko velikosti slouží sýkora modřinka, vrabec a kos. Také se o nich dozvíte mnoho zajímavostí. Dále zde najdete návod na výrobu ptačí budky, jak pomoci nalezených ptáčkům, něco málo o nočních lovcích, také jak připravit zahradu, aby lákala ptáky se u vás zabydlet a mnoho dalších.
Na konci knihy je k dispozici obsah, dále rejstřík, pomocí kterého se lépe budete orientovat v této příručce.
Kniha mě moc zaujala a doporučím jí všem milovníkům přírody, především ptáků. Jak už jsem v úvodu psala, můj starší syn si vybral pro svou práci téma ptáci našich zahrad. Tato příručka pro něj byla opravdu cenným zdrojem informací. Je podrobně rozpracovaná, bohatá na fotografie, plná zajímavostí. Na obálce knihy je, jak jinak krásně barevný ptáček v podobě červenky obecné. V knize jsem načerpala mnoho informací, které jsem o životě ptáků vůbec nevěděla. Na této příručce si cením jejího obsahového zaměření, jelikož příroda je mým velkým koníčkem, dále bohatou fotogalerií, která je pro poznávání ptáků nesmírně důležitá, ale především to, že obsahuje praktické rady, jak o ptáky pečovat, abychom jim zbytečně neublížili.
V knize mě zaujalo povídání o ptačích hodinách. Tj. kdy přesně začíná ranní koncert ptáků, který z nich začíná první a kdo poslední.
Tak už nebudu více zdržovat, pusťte se do příjemného čtení a listování touto poutavou publikací. Nebudete vědět, na co se dříve dívat a co číst.
Několik slov o autorce:
Daniela Straußová žije v Dolním Sasku a pracuje jako učitelka na základní škole. Už
20 let se věnuje pozorovaní ptáků. Od roku 2009 pracovala ve Faunistické komisi Dolního Saska a v letech 2012 až 2013 jí řídila.
Autor: Daniela Straußová
Přeložila: Jitka Koubková
Žánr: metodická příručka
Počet stran: 96
Vydáno: 2019, vydala Grada Publishing, a.s., Praha
Vazba knihy: brožovaná
ISBN: 978-80-271-2265-3
Foto: Grada Publishing, a.s., Praha
Nejnovější komentáře