Rambo (Rambo: Do pekla a zpět) je americký akční film z roku 2008, který natočil Sylvester Stallone podle postavy Johna Ramba, kterou vytvořil spisovatel David Morrell v románu První krev. Jedná se o pokračování filmu Rambo III (1988), čtvrtý díl série Rambo, ve kterém hrají Julie Benz, Paul Schulze, Matthew Marsden, Graham McTavish, Rey Gallegos, Tim Kang, Jake La Botz, Maung Maung Khin a Ken Howard. Film je věnován památce Richarda Crenny, který zemřel v roce 2003; v předchozích filmech hrál plukovníka Sama Trautmana. Ve filmu Rambo (v podání Stalloneho) vede skupinu žoldáků do Barmy, aby zachránili křesťanské misionáře, které unesla místní pěší jednotka.
Práva na sérii Rambo byla v roce 1997 prodána společnosti Miramax poté, co společnost Carolco Pictures zkrachovala. Miramax měl v úmyslu natočit čtvrtý film, ale Stallone nebyl motivován k opakování role. Práva pak byla v roce 2005 prodána společnostem Nu Image a Millennium Films, které daly filmu zelenou ještě před uvedením filmu Rocky Balboa. Natáčení začalo v Thajsku, Mexiku a Spojených státech v lednu 2007 a skončilo v květnu 2007.
Rambo byl uveden do kin 25. ledna 2008 a dočkal se smíšených recenzí, které chválily i kritizovaly grafické násilí, režii, děj, postavy a politické komentáře. Celosvětově vydělal 113,2 milionu dolarů při produkčním rozpočtu 50 milionů dolarů. Po filmu následoval snímek Rambo: Poslední krev, který byl uveden do kin 20. září 2019.
Zápletka
Uprostřed politických protestů Šafránové revoluce v Barmě vede bezohledný důstojník SPDC major Pa Tee Tint vojenské jednotky barmské junty, které v rámci kampaně strachu drancují malé vesnice. Jeho vojáci sadisticky vraždí nevinné, unášejí dospívající chlapce, aby je odvedli do armády, a drží ženy jako rukojmí, aby je znásilnili jako sexuální otrokyně. Mezitím, dvacet let po událostech v Afghánistánu, žije veterán vietnamské války John Rambo stále v Thajsku a živí se jako chytač hadů a poskytováním projížděk na lodi. Michael Burnett, misionářský lékař, najme Ramba, aby převezl jeho skupinu po řece Salween do Barmy na humanitární misi, jejímž cílem je poskytnout lékařskou pomoc vesnici obývané Kareny. Rambo nejprve odmítá, ale pak souhlasí, když ho přesvědčí Michaelova snoubenka Sarah Millerová.
Během cesty je loď zastavena piráty, kteří výměnou za cestu požadují Sarah, a Rambo je nucen je zabít. Misionáři dorazí do vesnice, ale jsou napadeni Tintovými jednotkami. Sarah, Michael a další přeživší jsou zajati. Do Thajska přijíždí pastor církve misionářů a požádá Ramba, aby vedl pětičlenný tým žoldáků na záchranné misi. Rambo žoldáky odveze na místo výsadku a nabídne jim pomoc, ale Lewis, bývalý voják SAS a velitel týmu, odmítne.
Myint, karenský rebel, který se v oblasti vyzná, vede žoldáky na místo masakru. Zatímco si prohlížejí škody, přijíždí na nákladním autě oddíl Myintových vojáků se skupinou zajatců, které začnou mučit. Rambo přijíždí včas, zabije vojáky lukem a šípy a osvobodí rukojmí. Rambo se připojí k žoldákům a v noci se dostanou do Tintova tábora, kde nenápadně zachrání přeživší rukojmí.
Druhý den ráno je Tint a jeho vojáci pronásledují. Rambo vyláká část armády ke spící bombě Tallboy a odpálí ji pomocí načasované miny. Tintovy jednotky zajmou všechny kromě Ramba, Sarah a Školáka, odstřelovače žoldáků. Než je Tint stihne popravit, Rambo provede překvapivý útok s kulometem namontovaným na džípu a začne zabíjet Tintovy muže, což umožní žoldákům uniknout a zapojit se do útoku. Do boje se zapojí karenští povstalci pod vedením Myinta, kteří pomohou Tintovy vojáky přemoci. Poražený Tint se pokusí o útěk, ale Rambo ho zadrží a mačetou ho vykuchá.
O nějaký čas později se Rambo vrací do Spojených států, aby navštívil svého otce v jeho domě v Bowie v Arizoně.
Výroba
Vývoj a psaní
Film vznikl v nezávislé produkci společností Nu Image a Emmett/Furla Films pro Equity Pictures Medienfonds GmbH. Film měl zelenou a byl prodán ještě před uvedením filmu Rocky Balboa. Mezi natáčením třetího a čtvrtého filmu ze série Rambo původní producent filmů, společnost Carolco Pictures, zkrachoval. V roce 1997 koupila franšízu Rambo společnost Miramax. V následujícím roce měla dceřiná společnost Miramaxu Dimension Films v úmyslu natočit další film a byl najat scénárista, který napsal scénář, ale pokusy o jeho realizaci byly zmařeny Stallonem, který prohlásil, že už nechce točit akční filmy. V roce 2005 prodalo studio tato práva společnostem Millennium Films a Nu Image.
Stallone prohlásil, že jedním z důvodů, proč trvalo natáčení čtvrtého filmu tak dlouho, byl nedostatek přesvědčivého příběhu, který by ho motivoval k návratu k roli. Jedním z prvních nápadů bylo, aby Rambo odjel do Mexika zachránit unesenou mladou dívku. Stallone to považoval za „dobré“, nicméně měl pocit, že nápad postrádá „podstatu Ramba“, stále chtěl, aby postava byla „ztraceným mužem putujícím světem“. Tato premisa byla později použita ve filmu Rambo: Poslední krev. Stallone dostal nápad zasadit film do Barmy od Organizace spojených národů, který později předložil producentům.
Producentům se nápad zdál přesvědčivý poté, co navštívili karenské uprchlické tábory. Maung Maung Khin je bývalý karenský bojovník za svobodu a prohlásil, že kdyby přijal roli filmového padoucha, existovala by možnost, že by někteří z jeho rodiny byli v Barmě uvězněni, ale roli bez ohledu na to přijal, protože cítil, že je důležité přinést povědomí o Šafránové revoluci.
Preprodukce
K režii filmu byl původně přizván jiný režisér, ale kvůli tvůrčím neshodám odešel. Stallone se k režii filmu stavěl odmítavě kvůli tomu, že nebyl připraven ani neměl vizi filmu, ale později se nadchl, když přišel s nápadem: „Co kdyby film režíroval Rambo? Co kdyby ten film měl jeho osobnost?“. Graham McTavish později tuto myšlenku podpořil a prohlásil: „V mnoha ohledech film režíroval Rambo.“ Paul Schulze uvedl, že téměř každé ráno docházelo k přepisování Stalloneho scénáře. Na filmu pracoval produkční štáb čítající 560 lidí, z toho 450 členů thajského štábu a přes 80 zahraničních členů z Austrálie, Ameriky, Kanady, Myanmaru a Velké Británie.
Natáčení
Stallone prohlásil, že vzhledem k malému produkčnímu rozpočtu bylo jediným způsobem, jak udělat film zapamatovatelným, udělat ho graficky násilným. Řekl: „Všichni jsme seděli a dívali se na malý produkční rozpočet. Pak jsem řekl: „Hej, falešná krev je levná, udělejme to krvavé se vším všudy“.“ Natáčení začalo 22. ledna 2007 a skončilo 4. května 2007. Natáčelo se v thajském Chiang Mai a také v Mexiku a ve Spojených státech v Arizoně a Kalifornii. Při natáčení poblíž Barmy se Stallone a zbytek štábu jen o vlásek vyhnuli zastřelení barmskou armádou. Stallone popsal Barmu jako „pekelnou díru“. Řekl: „Stříleli nám nad hlavou“ a že „byl svědkem přeživších s uřezanýma nohama a nejrůznějšími zraněními způsobenými minami, ranami zamořenými červy a uříznutýma ušima“.
Postprodukce
Původní pracovní název filmu byl John Rambo, ale v USA byl změněn, protože Stallone se domníval, že by si diváci mohli myslet, že se jedná o poslední film ze série Rambo (kvůli tehdy nedávno uvedenému filmu Rocky Balboa), což nebyl jeho původní záměr. V mnoha jiných zemích se používá název John Rambo, protože první film Rambo byl v těchto zemích známý jako Rambo. V americké televizi měl film premiéru pod názvem Rambo, ale v titulcích byl uveden jako John Rambo.
Dne 12. října 2007 společnost Lionsgate oznámila, že název filmu se mění na Rambo: Do pekla a zpět. Po několika negativních ohlasech internetové komunity Stallone hovořil s Harrym Knowlesem a řekl:
Lionsgate to přehnala. Jen jsem si říkal, že název John Rambo je odvozený od Rockyho Balboy a mohl by v lidech vzbudit představu, že jde o poslední film o Rambovi, a já nemám nutně pocit, že tomu tak bude. Rozhodně je to vynikající sportovec, není důvod, proč by nemohl pokračovat v dalším dobrodružství. Podobně jako John Wayne s filmem The Searchers.
- Zdroj: Anglická Wikipedie
- Photo © Millennium Films
Části seriálu: Rambo
- Rambo: První krev
- Rambo II
- Rambo III
- Rambo: Do pekla a zpět
- Rambo: Do pekla a zpět
Nejnovější komentáře