Jen málokdy se mi stává, abych usedl k počítači, odklikal Word a nevěděl, jak zařadit rychlost. Tvůrčí strasti mě obvykle nepostihují na startovní čáře, ale až později – v průběhu vypichování, propírání a jen výjimečně v závěrečných minutách. Ještě do včerejška jsem pomyslný rozjezd považoval za snadno pokořitelnou bariéru. Ovšem až do včerejška. V případě Rockyho mě totiž zasáhla nečekaná krize.
Ačkoliv by se slušelo nastartovat něčím ve stylu „Těžko říci, proč se toto přihodilo…“ a vzápětí si nepochopitelně protiřečit vylíčením důvodů, tentokráte se spokojte s pouhým: „A není to nic překvapujícího.“ Šestý Rocky mě totiž (a proč si to nepřiznat) dostal. Navzdory popáté obkreslené šabloně… navzdory nikterak novátorskému hávu… no snad navzdory všemu skeptickému.
V globálu (čili z ptačí perspektivy) se nesetkáváme s ničím novým. Máme tady známé postavy, typický jedničko-pětkovský rozjezd v mantinelech špinavé Philadelphie, nevyhnutelnou úvahu o návratu do ringu, tradiční a chytlavou hudbou podbarvený trénink, kde se zase zvedají řetězy, kde se opět vybíhají schody a kde se Rockyho trenér může náležitě vyřvat, a konečně toliko toužebně vyhlížený zápas mezi provazy. Přesto všechno (a nemyslete si, že jsem se nedivil) je to tentokrát o něčem jiném. Od pětky uplynulo předlouhých šestnáct let a stejná porce letokruhů - nemýlím-li se - uběhla i v životě Rockyho. Troufám si tvrdit, nebýt tak dlouhé pauzy mezi posledním a předposledním dílem, byla by mnou nakousnutá zajímavost tatam. To, co Balbou osvěžuje a pozvedává na hodnotu 7.6 (hodnocení na IMDb.com), jsou právě radikální změny v životě hrdinů a jejich momentální vyhlídky do budoucna.
Návštěva po takové době, byť do notoricky známých míst, je prostě příjemná. Rocky, i když smýšlí stále stejně a nezapře v sobě toho hodného prosťáčka odvedle, který se v každé druhé scéně schovává za onošený úšklebek a jenž by za vámi skočil i do žumpy, pakliže byste křičeli „Pomoc!“, je totiž časem ošlehaný, o něco málo moudřejší a hlavně – s minulostí slavného boxera je spjat jen prostřednictvím zarámovaných fotek ve své restauraci. Více či méně patrné změny postihly zcela logicky i ostatní postavy. Nezůstalo tak jen u ex-ex-ex…ex-šampióna v těžké váze, ale i u jeho (už) třicetiletého syna, který si své pracovní úspěchy/neúspěchy opodstatňuje slavným příjmením, a střídmě naloženého Pouliho. Samozřejmě, nejvíce se na snímku podepisuje (ne)vynucená eliminace Adriany.
Avšak záměrně. Nenadálé úmrtí Rockyho manželky má právě zde patřičné opodstatnění. Nebýt jej, nenacházel by se slavný boxer tam, kde se nachází (tj. v psychické hnilobě, v mysli se stále vraceje do minulosti, neprožívaje přitom důležitou současnost), a zcela určitě by nezamýšlel návrat do ringu a neriskoval tak na stará kolena zesměšnění.
Ne náhodou mě během projekce stíhal pocit, že Stallone natočil film o sobě (a doteď mě onen pocit rozleptává). Vždyť i on pořádně riskoval, když se na sklonku kariéry rozhodl natočit další sequel – kór ke zdánlivě zašněrované sérii. Podobně jako Rocky, který je ve snímku neustále odepisován, i dříve neomylný Sly podstoupil nerovný souboj s nepřízní přihlížejících (diváci se potulně usmívali a producent aby byl baterkou pohledán). Jak už to tak ale chodí - tolik se očekával propadák, až se ve výsledku zrodil poměrně uspokojivý počin. Stallone se dal náležitě do kupy, předem se smířil s tím, že neprotne cílovou pásku jako první, a nakonec se z toho všeho vylízal se vztyčenou hlavou.
A tak i když může leckdo z vás namítnout, že je to „pořád o tom samém - jen s několika vráskami na povrchu“ (obzvlášť, pokud zohledníte pomyslné rozestavení figurek na šachovnici), nejen tíha nostalgie vás v průběhu „aplikace“ přiměje k přehodnocení. Stejně jako byla jednička o jedinečně šanci a „předem prohraném souboji“, dvojka o odvetě a pětka o nevydařené trenérské dráze, stejně tak šestka přináší něco, na co bychom v předešlých částech nenarazili. Zřetelné potlačení boxu jako takového, podrobnou pitvu Rockyho osobnosti a hlavně - příběh o člověku, který zapomněl žít a jenž chce alespoň na okamžik vzkřísit zašlou slávu dávných let. Rocky Balboa je tedy stejně tak boxerský jako palčáková rukavice ležící vedle zablácených sáněk. Netěšte se na žádný velkolepý souboj v duchu předchůdců, ani na obsáhlou tréninkovou montáž. Obojí zabírá jen nezbytné minimum stopáže.
Přestože se výše osazené odstavce příjemně pročítají, rozhodně to neznamená, že bych na šestce nevystopoval několik drobných, na výsledném verdiktu se výrazně nepodepisujících, chybiček. Ba naopak. Ono by se toho našlo mnoho. Ať už je to poněkud ukvapený a lehce odbytý přechod mezi dramatem boxerským a pouličním, závěrečné titulky, které jsou doprovázeny sestřihem ve stylu „Natoč to!“ (tahle série si zasluhuje nostalgické doťuknutí, nikoliv parodické vybíhání schodů), nebo snad televizně pojatý souboj v ringu, jenž jaksi neladí s předchozím (oldschoolově střiženým) materiálem.
Jak už ale bylo napsáno, nic z toho nemá takovou kadenci, aby to otřáslo s předem avizovaným verdiktem. Stallone povstal z popela a natočil snímek, který zkrátka nenudí.
Co z toho vyplývá? Překvapivě nic překvapivého. Rocky Balboa není nikterak převratnou náloží, která by stmelila jindy nestmelitelné masy diváků. Je to snímek natočený pro radost. Avšak nejenom pro radost jeho stvořitele, ale i pro potěšení jeho skalních přívrženců. Diváci, kteří si Rockyho dopřáli jen tehdy, pakliže se jim nechtělo spát a v televizi nedávali zrovna nic lepšího, budou zřejmě nevěřícně kroutit hlavou, ale upřímně… já jim to rozhořčení přeji.
Části seriálu: Rocky
- „ROCKY IV.“
- „ROCKY V.“
- „ROCKY BALBOA“
- Rocky Balboa - Není důležité, kolik ran rozdáš, ale jak dlouho vydržíš.
- Rocky - Nejvíce oceňové drama Sylvestera Stalloneho
- Rocky II
- Rocky III
- Rocky IV - Trochu netradiční „Vánoční“ film
Nejnovější komentáře