Herec Adam Sander poměrně často rozděluje diváckou obec, někteří ho nemohou vystát pro mírně ujetý humor jednoduššího rázu, jiní jeho postavy milují. Faktem je, že Sander svou kariéru opravdu založil na postavách výstavních blbců (viz Vodonoš), jejichž sledování vás může až fyzicky bolet, zvlášť pokud nepokládáte za vtipné smát se čiré lidské hlouposti a řečové vadě, ale zároveň také v několika filmech dokázal, že má i jisté nepopiratelné herecké kvality a umí ztvárnit i postavy jiného ražení. V Zohanovi opět předvádí bláznivější část svého já, avšak ústřední postava zde naštěstí nemá v hlavě jen piliny, takže výsledkem je poměrně zdařilá komedie.
Hrdinou snímku je izraelský agent Zohan, který nemá na válečné frontě Izraele s Palestinou konkurenci. Problémem však je, že jej válka unavuje a touží začít nový život v Americe jako kadeřník. Řešením se nakonec stává předstíraná smrt, utajená cesta za oceán a snaha prosadit se v kadeřnické branži. Přes počáteční neúspěchy se to Zohanovi opravdu podaří (nutno podotknout, že s výraznou pomocí jeho, řekněme, ehm, erotického umu), avšak Amerika je plná izraelských i palestinských přistěhovalců, což s sebou pochopitelně brzo přináší problémy.
Film disponuje poměrně širokým spektrem humoru, takže si v něm každý najde to, co jej baví i to, co jej otravuje. Zohan je opravdu ultimátní machr, který chytá kulky v letu, plave rychleji než vodní skútr a dělá z lidí preclíky, čímž si film zdařile utahuje z nejprovařenějších klišé akčních filmů, v nichž nepřemožitelní agenti vše přežijí a ještě zvládnou sbalit nejlepší babu v okolí. Když si k tomu přidáte osobitý přízvuk doplněný neobvyklými židovskými slovy (myslím, že jejich česká obdoba se povedla) máte opravdu nezapomenutelného hrdinu.
Zohan přináší i menší dávku humoru pro náročnější, najdete několik vypointovaných inteligentnějších vtípků, které si nedělají hlavu s politickou korektností (např. telefonní linka Hizballáhu). Film dobře a s nadhledem reflektuje izraelsko-palestinské vztahy a dělá si z nich legraci, aniž by nadržoval jedné ze zúčastněných stran. Na druhou stranu je tu však značná porce humoru jednoduššího, křečovitějšího a občas tak přehnaného, že to zavání rozpaky a trapností. Jedná se o gagy zaměřené a nižší lidské pudy a ve zbytečně velké míře orientované na bujně zarostlou hrdinovu mužskou pýchu a obšťastňované seniorky.
Objevuje se tu také častý nešvar komedií, a sice nikterak precizně propracovaný scénář. Film chvílemi působí pouze jako směsice výstředních scének, ale faktem je, že základní linie stále směřuje kupředu a některé skvělé situace menší roztříštěnost vynahradí. Také stopáž je na žánr trochu přehnaná, ale naštěstí to nedojde tak daleko, že by se divák nudil. Sandlerova kreace je zde přesně taková, jakou tato bláznivá komedie vyžaduje, a Zohan je přes drobné výhradu opravdu sympatická postava. Navíc zde po dlouhé má snesitelnou, vlastně dokonce i vtipnou, roli Rob Schneider.
Film, na který bude mít určitě mnoho diváků vyhraněný názor. Já zůstala někde uprostřed. Kvality vysoko nasazené zdařilou parodií agentských filmů a vtipně pojatým tématem izraelsko-palestinských vztahů u mě snižuje jednodušší a mnohdy přehnaně vyhrocený humor sexuálního ražení.
Nejnovější komentáře