Můžete představit postavu, kterou ve filmu hrajete?
„Na rozdíl od jiných postav ve filmu, které jsou historicky dané a skutečně existovaly, je Blaženka fiktivní postava, je to jeho sekretářka v Londýně. Je tam především proto, aby Janu Masarykovi pomáhala a možná i trošku zastupovala jeho matku. Jsem ráda, že jsem ji mohla hrát ve slovenštině, protože v té době byl tento česko-slovenský prvek naprosto přirozený.“
Jak jste říkala, má k Janovi spíše mateřský vztah…ale pro něj je nepostradatelná…
„Je to člověk, který mu je blízký, spolu s Janem sdílí osud, který ho postihl a postihl celou Československou republiku, co se týká Mnichova. Mně osobně tato doba velmi zajímá, mnoho věcí jsem si nastudovala již dávno před tím, než jsem roli dostala, protože prezident Masaryk je pro mne stále osobností, která pro mě velmi znamená. Vedl mě k tomu můj dědeček a můj syn se jmenuje Tomáš, a jmenuje se tak proto, že pro mě byl Tomáš G. Masaryk na koni, jehož portrét měl dědeček ve svém pokoji, od malička idolem.“
Alice Masaryková - Zuzana Krónerová
Ve filmu hrajete Janovu sestru Alici Masarykovou, a přestože nejde o roli rozměrnou, jistě bylo třeba respektovat historickou věrnost postavy. Jak jste ji s režisérem vytvářeli?
„Pan režisér mi poslal poznámky k roli a výňatky z knihy Pavla Kosatíka o Janu Masarykovi, které byly velmi zajímavé. Alice měla trochu smutný osud, protože se velmi chtěla podobat svému otci, což samozřejmě nebylo možné. Když čtete její dopisy, zdá se, že byla až taková sebemrskačská, stále opakovala, že nemá dost talentu a intelektu na to, aby mohla být myslitelkou, filosofkou jako její otec. Myslím, že to byla mimořádná osobnost, ale zároveň mi je jí líto.“
Doba, události i osoby, které film popisuje, byly dlouho v naší historii zamlčované nebo zkreslované. Když se řekne Masaryk, co je pro vás tou první myšlenkou, která se vám vybaví ?
„Protože patřím již k těm dříve narozeným, tak jsem to vždycky vnímala tak, že Tomáš Garrigue Masaryk byl náš první prezident a s ním se spojuje slovo demokracie. Měli jsme ve svém okruhu několik rodinných přátel, kteří byli českého původu i Slováci a i těch, kteří zažili demokracii v Anglii a ti osobně znali T.G. Masaryka. Díky nim to pro mě byla obrovská autorita už od útlého dětství. A jsem ráda, že už o takových osobnostech můžeme volně mluvit. A když se řekne jméno Jan Masaryk, okamžitě mne napadne slovo vražda. Nikdy jsem nevěřila, že by to byla sebevražda nebo nějaká nešťastná náhoda. Myslím si, že byl zavražděn. Jan byl také úplně jiný než jeho otec, ale byl to nesmírně hluboký člověk a velký diplomat.“
Dobrý den paní Vášáryová, nemám Facebook, a ve vztahu k bezpečnosti jej také ani nechci. Toto je důvod, proč využívám tuto stránku, byť jsem si vědom, že tyto řádky k Vám nemusí „doplout“.
Dnes jsem viděl v ČT pořad s Vámi, ani nevím jak jaký druh to byl, neboť jsem pospíchal se psem ven, na jeho pravidelnou procházku na volno.Kdo jednou je, tak je (velmi ořezané-pan WERICH). Jste velice šarmantní žena, prostě Dáma a to je devize, která umí a nikdy Vás toho nemůže nikdo zbavit.
S úctou
Josef Kempa
Velká Bystřice