Na sobotní datum 15. 10. 2016 čekali mnozí mladí čtenáři. A to kvůli Humbooku, u nás historicky prvnímu literárnímu festivalu pro mladé čtenáře – zaměřující se na young adult literaturu, která v posledních letech získává stále více a více příznivců. Jaký byl jeho průběh?
Festival se konal v Praze, kousek od centra, v Sálu Elektra v Holešovicích. Humbook začínal v poledních hodinách workshopy s redakcemi Cooboo a Fragment o tom, jak se vaří kniha. Diváci se mohli dozvědět, co stojí za vznikem obálky, proč se vymýšlejí nové názvy knih, z jakých částí se kniha skládá a jak vypadá celý proces, než se nám náš vysněný kousek dostane do rukou. Nejen, že byly workshopy opravdu moc zajímavé, zábavné a každému čtenáři daly mnoho cenných rad, ale pomohly také se zorientovat v nakladatelské branži a práci redaktorů. Nechyběli ani soutěžní kvízy a výhry, jak jinak než knižní.
Ale v hlavním sálu bylo teprve to, na co všichni čekali. Nejprve proběhla beseda s ruskou autorkou slavné fantasy „Časodějové“ Nataljou Ščerbovou, následovaná třemi českými autorkami – Marií Rejfovou, Lenkou Dostálovou a Michaelou Burdovou. Všechny spisovatelky byly moc milé a dokázaly skvěle nastínit proces psaní, tvoření knihy (dá se to zvládnout, i když jste na mateřské!) a i ten fakt, že u nás se lze psaním uživit jen těžko.
V odpoledních hodinách pak ale přišlo opravdu to nejvíce očekávané: beseda a následná autogramiáda Ruty Sepetys a Christophera Paoliniho – důkazem bylo obrovské množství zúčastněných, neskutečný nedostatek kyslíku, poměrně málo míst k sezení, vedro a nedýchatelno. Ale co si budeme povídat, stálo to zato! Ruta Sepetys, která představovala novinku „Sůl moře“ i Christopher Paolini, jenž je autorem bestselleru Odkazu dračích jezdců, byli charismatičtí, milí, vstřícní, vtipní a zábavní. Skvěle komunikovali s nadšeným publikem a bylo to jedním slovem úžasné. Upřímně jsem vážně moc ráda, že jsem se akce zúčastnila, protože příběhy o tom, jak Christopher kopal na zahradě jámu, a Ruta byla „nemocná“, jsou nezapomenutelné.
Jejich následné autogramiády se protáhly i o několik hodin, ale věřte mi, že setkání a popovídání si a takovými významnými autorky, jako je Christopher anebo Ruta, rozhodně stojí za to.
V průběhu festivalu si bylo možné také odchytit na slovíčko jakéhokoliv redaktora (např. z oblíbeného nakladatelství Cooboo), nebo vyzpovídat různé překladatele – např. šéfredaktora Petra Eliáše, který přeložil osmý díl slavného Harryho Pottera. Ten měl k večeru společně s dalšími překladateli také besedu – jak jinak než o překládání. Tu moderovali známé Youtube hvězdy – Johny Machette a Molly v knize.
Nechyběl ani bohatý doprovodný program - za zmínku stojí např. hra Pukec, Instagraf, tetování hennou, chill out zóna, nebo stánek Knihy Dobrovský, kde se prodavači nestíhali otáčet za požadavky návštěvníků.
Humbook si nemůžu jinak než vynachválit! Akce byla moc povedená a já se již nemůžu dočkat na další ročník.
Fotky ve větším rozlišení najdete v naší Galerii - Humbook 2016.
Nejnovější komentáře