Když před čtyřmi lety vpadl do kin film neznámé dvojice režisérů a scénáristů, který nás utvrdil v tom, že vše okolo nás je ve skutečnosti výplodem počítačového programu, jen málokdo mohl tušit, jaké šílenství tím bude způsobeno. Z Matrixu se stal takřka přes noc kultovní snímek, uctívaný milióny lidí po celém světě, a zároveň jedna z nejhodnotnějších akčních sci-fi konce dvacátého století. A ať už se mnou souhlasíte, nebo ne, myslím, že všechno výše uvedené se stalo zcela po právu. I proto jsem byl hodně zvědavý na pokračování, které mělo dle slov autorů dále prohloubit myšlenky okolo virtuálního světa a mimo to omámit diváka extrémně „nabušenou“ akcí.
Nyní, nedlouho po premiéře, mohu s čistým svědomím potvrdit, že to, co bylo producentem Silverem tak nadneseně prorokováno, bylo koneckonců i naplněno. Vzhledem k tomu, že všechny podstatné fakta byly vyřčeny v původním filmu, Matrix Reloaded spíše rozvíjí načaté myšlenky a celkovou zápletku posouvá dále jen nepatrně. Z logického hlediska tedy nic nečekaného, a proto vás nabádám, že pokud si budete chtít druhý díl opravdu vychutnat, postupujte dle následujících instrukcí. V prvé řadě si přečtěte pár českých recenzí v prestižních magazínech, které vás ujistí v názoru, že nový Matrix není taková „šleha“, jak by se dalo předpokládat, před vstupem do kina pak vyřaďte z provozu část mozku kladoucí „nesmyslné“ otázky a zejména, na což si dejte skutečně majzla, nepodceňte příběh jako já. Splníte-li veškeré tyto podmínky, potom vám zaručuji, že budete nadmíru spokojeni a že nebudete moci dospat premiéry třetího dílu.
Je bez debat, že jestli se stane Matrix Reloaded něčím opravdu výjimečným, budou to právě vizuální efekty a precizně ztvárněné souboje. Zatímco jednička bazírovala nejenom na tomto komerčním koření, dvojka, vědoma si vysoko nastavené laťky, přináší především neutuchající akci, která je však natolik úchvatná, že lze jen stěží uvěřit tomu, že je dílem lidské tvořivosti. Jako blesk z čistého nebe vás zasáhne hned úvodní scéna, v níž Trinity efektním způsobem zdemoluje svou motorku, a stejně tak budete nevěřícně kroutit hlavou při souboji Nea s desítkami agentů Smithů. Většina střetů, ač nedává v rámci děje či logiky hlubšího smyslu (viz. Serafův způsob ověřování identity), je opravdu „cool“ a nejinak je tomu i v případě dvacetiminutové automobilové honičky, kvůli níž si nechali filmaři postavit tříkilometrový úsek dálnice.
Souboje jsou, jak už jsem několikrát zmínil, rozhodně ne skvělé, nýbrž dechberoucí a v leckterých případech si budete klást otázku, zdali jsou jejich aktéři normální lidé a nikoliv gumové panenky. Hongkongský choreograf bojových umění Yuen Wo Ping si bez diskusí zaslouží slova mého uznání. Keanu Reeves, přestože působí v mluvených scénách poněkud nejistě, jako bojovník je naprosto přesvědčivý, a potkat jej v noci na ulici... zřejmě bych volil úprk. Způsob bojování je zejména v druhé půli velmi originální a délka jednotlivých soubojů by v celkovém součtu vystačila na samostatný film. A i když se místy člověk neubrání pocitu stereotypnosti (to když Neo potká už poněkolikáté agenta Smithe), bratři Wachowští vždy dokáží následující akci ozvláštnit něčím novým, a troufnu si říci, že dosud neviděným (viz. čelní náraz dvou kamionů a následná exploze). V důsledku toho se bojuje doslova všude – ve vzduchu i na zemi, v autech, na kapotách náklaďáků i na střechách přívěsů, na schodech a koneckonců i na dvorcích. K tomu si dále připočtěte spoustu zpomalených záběrů, několik efektních explozí a vzduchem poletující kameru, a vyjde vám po všech stránkách dokonalá akce, kterou prostě musíte vidět, i kdyby příběhová náplň stála za starou belu.
Zápletka, i když by se dala shrnout do jediné věty (Neo musí vyhledat Serafa, ten ho dovede k Vědmě a ta jej nasměruje za Merovingianem, jenž vězní Klíčníka - postavu, na jejíž bedrech spočívá osud Siónu), vyžaduje neustále zvýšenou pozornost. Zejména v závěru je divák zavalen celou řadou překvapivých rozuzlení a jediný okamžik nezájmu vystačí k tomu, abyste se v příběhu úplně ztratili (ne nadarmo většina kritiků doporučuje strávit film nadvakrát). I proto je dosti diskutabilní, zdali je zápletka opravdu tak slabým článkem, jak se tvrdí. Jsem si však jist, že se odpovědi na tuto otázku dočkáme již koncem listopadu - do té doby považuji jakékoliv hodnocení za zbytečné a uspěchané.
>
Nezaujat ostatními články, musím se přiznat, že mě Matrix Reloaded příjemně překvapil (což ovšem může být zásluhou předčasného odsouzení snímku). Samozřejmě, pár výtek by se našlo (jako například občasně krkolomné posouvání příběhu kupředu), a být na místě režisérů (ještě že nejsem:), pár věcí bych určitě pozměnil, ale když toto dílo zhodnotíme jako celek a přihlédneme ke skutečnosti, že se jedná o pokračování, které zpravidla nedosahuje kvalit svého předchůdce (notabene tak „dokonalého“), pak nám nezbývá nic jiného něž přijmout film s otevřenou náručí. Pakliže tak učiníte, ocitneme se na stejné palubě:).
Části seriálu: Matrix
- Matrix - Klasická a dnes již kultovní otázka - „What is the Matrix?“ - je i dnes aktuální...
- Matrix Reloaded - Wake up Neo... again.
- Matrix Revolutions - Všechno, co má svůj začátek, má nejenom svůj konec, ale také další začátek.
- Matrix Reloaded
- Matrix Revolutions
- Matrix Resurrections (The Matrix Resurrections) – Recenze – 60 %
Nejnovější komentáře