Thomas Anderson, přezdívaný Neo, je zaměstnancem přední softwarové firmy ve velikém městě. Většinu noci „prosurfuje“ na adresách Internetu, kde krade data jako slavný hacker. Zbytek noci se potom snaží marně prospat, protože ho pronásledují děsivé noční můry o tajemném Morpheovi, zákeřných Agentech a o čemsi jménem „Matrix“. Neo svým snům nevěnuje zpočátku vážnou pozornost, postupem času ovšem zjišťuje, že jeho sny mají přeci jen něco společného se skutečnou podstatou našeho světa. Záhy se Neo setkává s temným Morpheem, od kterého se dozvídá zdrcující pravdu o našem světě. Svět, ve kterém Neo dosud žil, byl totiž jen pouhá iluze vytvořená inteligentními počítači. Celý Neův život byla jen náplast přes oči, aby neviděl skutečný svět. Ten se odehrává na konci 22. století, kdy je celá Země zpustošená, nebe vypáleno a lidstvo zotročeno počítači. Všichni lidé jsou uvězněni (nebo spíše žijí) v obrovských inkubátorech naplněných divným slizem, kde jsou udržováni při životě a napojeni na počítačový simulační program „Matrix“, který v jejich mozcích vytváří iluzi normálního života na konci 20. století.
Pouze hrstka lidí se dokázala vzepřít a zavčasu uprchla do malého města Sion, které se nachází hluboko u zemského jádra, kde je ještě teplo. A to všechno jenom proto, aby lidská těla dodává oněm počítačům potřebnou energii a teplo. Zákeřní a téměř nezničitelní Agenti se sice snaží dobře ukrytý Sion najít, aby mohl být i zbytek lidské populace podroben umělým tvorům, ale výsledky jejich dosavadního hledání jsou naštěstí nulové. Jedním z mála, kdo zná polohové souřadnice Sionu, je právě Morpheus, a proto si na něj už Agenti brousí své virtuální zuby.
Ačkoliv zní slova vycházející z Morpheových úst neuvěřitelně, je to bohužel pravda. Neo je zhroucen, nemůže věřit svým uším. Jestli je to, co Morpheus říkal, skutečně pravda, tak to znamená, že celý Neův život byl jen předem naprogramovaný program, který se ve skutečnosti nikdy neodehrál. Morpheus nabízí Neovi ze situace východisko: „Teď máš poslední šanci. Když si vezmeš modrou pilulku, tak pohádka skončí, probudíš se ve své posteli a budeš věřit, čemu chceš. Když si naopak vezmeš červenou, zůstaneš v Kraji divů a já ti ukážu, jak hluboko králičí nora vede.“ Není divu, že Neo sáhne po červené. Krátce poté podstoupí Neo menší „operaci“ a probouzí se až na palubě futuristického vznášedla Nabukadnesar, odkud podniká pravidelně Morpheův tým výpady do „Matrixu“. Do „Matrixu“ samozřejmě proniká pouze jejich mysl, jejich těla mezitím bezvládně leží ve virtuálním křesle, kde jsou napojené na kdejaký počítačový program. Nebezpečí je ovšem až příliš skutečné, protože když je někdo v „Matrixu“ zabit, znamená to okamžitou smrt i pro jeho skutečné tělo, které mezitím, jak už jsem napsal, klidně podřimuje v křesílku (to je vcelku pochopitelné, poněvadž mysl se bez svého těla prakticky neobejde).
Následující dny Neo podlehne tvrdému a tuhému výcviku (tvrdému tak akorát na mozek), kdy se naučí ovládat snad všechny druhy bojových umění a hlavně ovlivňovat svou myslí realitu „Matrixu“, která je značně kolísavá. Tato schopnost se však nenaskýtá pouze Neovi, ale i některým členům z Morpheova týmu, zvláště pak agentům, kteří se můžou navíc převtělovat do jiných lidí. Souboje pak ze všeho nejvíc připomínají hongkongské akční filmy, kdy aktéři běhají po zdech, skákají do vysokých výšek, ovlivňují tok času nebo uhýbají vystřeleným kulkám.
Teď si určitě kladete otázku, jaká má ta ovesná kaše okolo Nea vůbec smysl. Odpověď je velmi jednoduchá - tajemná Vědma (která žije mimochodem v „Matrixu“) kdysi dávno předpověděla příchod „vyvoleného“, který vyvede lidstvo z počítačového otroctví. Morpheus zasvětil celý svůj život hledáním „vyvoleného“ a teď se zdá, že ho konečně našel - je jím Neo. A co si myslíte vy, dokáže to nebo ne? A je Neo vůbec „vyvolený“? Odpověď byste si neměli opravdu nechat ujít, protože je velmi zajímavá a...
Prokousat se dějem a pochopit, co je to „Matrix“ (kromě toho, že je to název filmu), dá pořádně zabrat. Po nepříliš vydařených filmech s počítačovou tématikou navštívila naše kina (videopůjčovny) excelentní sci-fi, která zaujme nejen po stránce výtvarné, ale také výborně napsaným scénářem a neméně dobrou režií, které se ujali bratři Wachovští. Ačkoliv se zmiňované režie a scénáře ujala téměř neznámá dvojice, film vyzařuje velikou dávkou originality a hravě zadupe do země velmi slabého „Johnnyho Mnemonica“, poslední díl „Vetřelce“ nebo drsnou „Hvězdnou pěchotu“ Paula Verhoevena.
Efektní sci-fíčko se v dnešní době neobejde bez pořádných triků, takže tvůrci zapojili do filmu také počítače, s nimiž dotáhli efekty k absolutní dokonalosti (např. let vystřelené kulky a následné Neovo zpomalené uhýbání nebo náraz helikoptéry do proskleného mrakodrapu). Takže se nedivte, že se rozpočet filmu vyšplhal až na sto miliónů dolarů. Opravdu málokdy se stane, aby nějaké filmové studio vrazilo tolik peněz do seriózní sci-fi. Z pohledu producentů to byl vlastně velký risk, vždyť Wachovští neměli doposud s točením filmů žádnou větší zkušenost, ale teď po zhlédnutí amerických žebříčků, můžu radostně konstatovat, že se to vyplatilo. V Americe se strhl okolo tohoto filmu takový „poprask“, že ho mnozí kritici považují již dnes za kultovní. Tvůrci filmu prý dokonce chystají druhé pokračování (jen aby to nedopadlo jako se „Ztraceným světem“, který v mnoha ohledech zklamal).
Vedle ďábelsky rychlého střihu, perfektní kamery a drsného hudebního doprovodu, o který se postarali např. „Prodigy“, německá kapela „Ramstein“ nebo „Marylin Manson“, vynikají ve filmu skvělé herecké výkony, snad nejpřesvědčivější podává Laurence Fishburne v podání temného Morphea a australský herec Hugo Weaving jako nekompromisní Agent Smith („Pane Andersone, vaši smrt si vychutnám“). Matrix je zkráceně špičková akční sci-fi, na které se stěží hledají nějaké chyby. Na závěr by se hodil nějaký citát - Neo: „Bolí mě oči.“ Morpheus: „To proto, že si je nikdy nepoužíval.“
Části seriálu: Matrix
- Matrix - Klasická a dnes již kultovní otázka - „What is the Matrix?“ - je i dnes aktuální...
- Matrix Reloaded - Wake up Neo... again.
- Matrix Revolutions - Všechno, co má svůj začátek, má nejenom svůj konec, ale také další začátek.
- Matrix Reloaded
- Matrix Revolutions
- Matrix Resurrections (The Matrix Resurrections) – Recenze – 60 %
Nejnovější komentáře