Čekáte pohádku z daleké Indie o chlapci, co se celý život pilně učil, pomáhal doma mamince s vařením, hrál s bráškou šachy a všechno úsilí se mu nakonec zúročilo ve známé televizní hře? Hned první záběry vás rychle vyvedou z omylu. Život v Indii není Bollywood a Žižkov s Karlínem patrně nebudou ty nejtvrdší čtvrti na světě.
Režisér Danny Boyle velmi rád zve své diváky na ne úplně známá místa a mezi ne úplně běžné lidi. V roce 1996 jsme byli svědky toho, jak žijí feťáci (Trainspotting), v roce 2000 jsme zase očima Lea DiCapria poznali lifestyle trochu jiných hippieků z Thajska (Pláž). Nyní, v roce 2009, ale poprvé padneme na prdel. Vsadím golfové hole a Twistera z KFC k tomu, že většina z vás nebude mít ponětí o tom, jak hrozný je být mladým, chudým Indem. Milionář z chatrče začíná záběrem na osmnáctiletého indického kluka, kterému chybí jen krůček k tomu, aby vyhrál 20 milionů rupií v soutěži „Chcete být milionářem?“. Jsou ale peníze důvodem, proč se hry zúčastnil? A jak je možné, že znal všechny odpovědi na složité otázky?
Druhá otázka se řeší hned v zápětí. To takhle hrdinu soutěže a celého filmu, Jamala Malika, seberou z ničeho nic místní policejní příslušníci a „velmi humánními“ metodami a la Guantanámo chtějí získat doznání, že podváděl. Postupně s ním projíždějí jednotlivé soutěžní otázky a Jamal, aby dokázal, že skutečně zná odpovědi, vypráví svůj životní příběh. Přesuneme se do slumu na předměstí Bombaje, místa tak děsivého, že chudoba se zde považuje za luxus. Zde je smrt součástí každodenní reality jako čaj u snídaně anglické smetánky. Jamal zde přežívá se svým starším bratrem Salimem a poměrně krátkou dobu i se svojí matkou. Její smrt, shánění jídla, peněz, místa k přespání to jsou jen některé z mnohých pozoruhodných příběhů, které nám hrdina vypráví. Jeho složitá a strastiplná cesta má ale jistý cíl. Tím je dívka Latika, kterou si Jamal zamiloval již dávno, ale shodou nepříjemných okolností ji musí stále hledat a bojovat za ni.
Získá-li nějaký film 4 Zlaté Glóby a 8 Oscarů včetně těch nejcennějších (nejlepší film, režie, scénář), je jisté, že se bude jednat o výjimečný snímek. Milionář z chatrče vsadil na city a nutno dodat, že je skutečně ždímačkou emocí. Představte si, jak musí být člověk silný, aby vydržel v nesnesitelných podmínkách chudinského ghetta. A přesně tak silný je i příběh, který nenechá žádného diváka chladným. Budete si připadat, že jste si tou bídou a bolestí prošli sami. Ohromný zážitek podporují výtečně dvě složky filmu. Nádherná hudba, o kterou se postaral A.R. Rahman, byť mou nejoblíbenější písní je skladba Paper Planes od britské zpěvačky M.I.A. A také perfektní obsazení. Danny Boyle nevsadil na známé obličeje a ve filmu tak vystupují zcela neznámí herci. Ti se svých úloh zhostili brilantně a neokoukanost pouze přidává na autentičnosti.
Až vám zase jednou bude připadat, že život je těžký, tak se běžte podívat na tenhle krásný a drsný film, ať si uvědomíte, jaké máte ohromné štěstí. Koho zaujalo Město bohů (2002) a kdo se nebojí oddat silným emocím, na toho čeká jeden z nejlepších filmů roku.
Naše hodnocení:
9
Podobné články
Recenze: Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů
Recenze: Koralína a svět za tajnými dveřmi
Recenze: Noc v muzeu 2
Recenze: Andělé a démoni
Recenze: Dvojí hra
Recenze: Krvavý Valentýn
Recenze: Pátek třináctého
Recenze: Gran Torino
Recenze: Rychlí a zběsilí
Recenze: JCVD
26. February 2009 - 1:31 — SushiCZ
Nejnovější komentáře