Ráda bych se s vámi podělila o čtenářský zážitek z knihy Kniha ztracených jmen, který je rozhodně silný a nezapomenutelný. Kristin Harmel je autorkou toho úžasného příběhu, který vydalo nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media.
Eva Abramsová uvidí fotografii v novinách, která roztočí sled událostí a vzpomínky na dobu války v ní opět ožívají. Kniha ztracených jmen v sobě skrývá osud mnoha židovských dětí, které se díky padělaným dokladům dostaly do Švýcarska do nových rodin. Eva se vypraví téměř po šedesáti letech od této události do Berlína, kde se snaží knihu objevit, ale také vzkaz od její lásky Rémyho, se kterým židovským dětem pomáhala. Podaří se odkaz po její lásce najít? Jak to nakonec vše dopadne, tak se nechte překvapit a pojďte se na to společně se mnou podívat. Eva Abramsová pro vás připravila silný, nezapomenutelný příběh o naději, zmařené lásce, ale i neskutečné víře a odhodlání, které Evě rozhodně nechybělo. Co vše pro děti udělala, jaké riziko podstupovala si dnes vůbec nedokážeme představit.
Kniha má 32 kapitol, celkem 352 stran, odehrává se v letech 1942 – 1944 a v roce 2005. Je zakončena poznámkou a poděkováním autorky. Na titulní stránce je mladá žena s červenou knihou za zády, která ve mně vyvolává pocity odhodlání a naděje.
Román mě naprosto nadchl a musím říci, že jsem jej četla jedním dechem. Některé pasáže jsem si přečetla i dvakrát, jelikož byly opravdu silné a nezapomenutelné. Nádherný příběh o Evě, která pomáhala židovským dětem, sama podstupovala velké riziko, které ji za to stálo, aby zmíněné děti zachránila. Moc jsem ji fandila, aby na to nikdo nepřišel a držela jsem ji palce. Román se četl dobře, je srozumitelně psaný. Od této autorky je to můj první román a rozhodně ne poslední, jelikož styl psaní autorky je velmi napínavý, emotivní, plný zvratů a velké naděje. Knihu doporučím všem, co mají rádi silné příběhy z válečné doby.
Ukázka z knihy:
Těsně před půlnocí přijel do stanice vlak do Annecy a Rémy s Evou se svou novou „rodinou“ mohli nastoupit. Posledních několik hodin strávili tím, že hlídali spící děti a šeptem si sdělovali, co se přihodilo v době, kdy nebyli spolu. Eva si chtěla užít každou minutu cesty, ale když se děti usadily a vlak vyjel do ztemnělé francouzské krajiny, přemohla ji únava. Už dva dny nespala a tady s Rémym po svém boku měla pocit bezpečí, jaký už nezažila celé měsíce.
„Odpočiň si,“ řekl šeptem, aby nevzbudil děti. „Budu hlídat. Kdyby někdo přišel kontrolovat doklady, vzbudím tě.“
Eva se snažila potlačit zívnutí. „Taky musíš být hrozně unavený.“
Lehce se dotkl její tváře. „Evo, pozorovat tě, jak spíš, bude pro mě dar.“
A tak asi hodinu spala opřená o Rémyho rameno a poté, co se znuděný německý policista zběžně podíval na jejich doklady, přemluvila ho, aby ji vystřídal. Opřel se o ni a Eva ho hladila po vlasech a pozastavovala se nad zázrakem, který je opět přivedl k sobě. Ale jak dlouho potrvá, než je osud znovu rozdělí?
Několik slov u autorce:
Kristin Harmel vyrůstala v amerických státech Massachusetts a Ohio. Její další cesta vedla na Floridu, kde vystudovala žurnalistiku. Po několika letech strávených v Paříži a Los Angeles našla domov v Orlandu, kde žije s manželem a synem. Vedle čtení knih má v oblibě cestování, vaření a degustaci vín. Autorka, jejíž romány byly přeloženy do třicítky jazyků a prodávají se po celém světě, v minulosti působila v médiích, včetně magazínu People. Největší úspěch zaznamenaly její knihy odehrávající se během druhé světové války Počkej na mě v Paříži (2020), Vinařova žena (2021) a Kniha ztracených jmen (2022).
Autor: Kristian Harmel
Přeložila: Irmgard Kolinská
Žánr: čtení pro ženy, světová beletrie, edice Druhá světová válka
Vydáno: 2022, Nakladatelství Motto ve společnosti Albatros media, Praha
Počet stran: 352
Vazba knihy: vázaná s papírovým potahem s laminovaným přebalem
ISBN: 978-80-267-2213-7
Nejnovější komentáře