Snímek „Na západní frontě klid“ (1930) je díky ztrátě končetin a krvavým úmrtím, které jsou zobrazeny poměrně explicitně, bezpochyby nejbrutálnějším americkým filmem své doby. Je to proto, že produkční kód byl přísně uplatňován až od roku 1934, a také proto, že společnost Universal Pictures považovala téma za natolik důležité, že násilí umožnila zhlédnout. O scéně, v níž voják uchopí ostnatý drát a poté je rozstřílen dělostřeleckým granátem, přičemž mu zůstanou jen ruce, které se stále drží ostnatého drátu, vyprávěl režisérovi Lewisi Milestoneovi bývalý německý voják pracující jako komparsista, který to viděl během francouzského útoku na jeho pozice během války. Milestone to použil ve filmu.
Zasu Pitts byla původně obsazena do role paní Bäumerové (matky postavy Paula Bäumera v podání Lewa Ayrese). Verzi s Pittsovou viděli pouze diváci v předpremiéře. Protože byla známá spíše jako komička, diváci se údajně začali smát, když se Pittsová objevila na plátně. Následně byly všechny její scény natočeny znovu a Pittsovou nahradila Beryl Mercerová.
„Na západní frontě klid“ byl posledním filmem Raymonda Griffitha, který hrál umírajícího francouzského vojáka Gerarda Duvala, kterého pobodala Ayresova postava. O hlas přišel kvůli nemoci už v dětství. Oblíbená hvězda němého filmu s příchodem zvuku ukončila svou kariéru.
Ayrese hluboce zasáhlo protiválečné poselství tohoto filmu, a když v roce 1942 populární hvězda filmu „Mladý doktor Kildare“ (1938) a následujících filmů „Dr. Kildare“ narukovala do armády, byl odpůrcem vojenské služby z přesvědčení. Amerika byla pobouřena a kina se zapřísahala, že už nikdy nebudou promítat jeho filmy, ale v tichosti dosáhl požadovaného statutu zdravotnického sboru a sloužil jako zdravotník pod palbou v jižním Pacifiku a jako kaplanský pomocník na Nové Guineji a na Filipínách. Jeho návrat k filmu po válce byl nevýrazný až do filmu Johnny Belinda (1948); role sympatického lékaře ošetřujícího hluchoněmou Jane Wymanovou mu vynesla nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon.
6. listopadu 2024 Pyšná princezna: Pohádka, která si získala srdce generací Pyšná princezna je československá filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana z roku 1952, inspirovaná dílem Boženy Němcové. Jde o jeden z nejznámějších filmů české kinematografie, který si […] Posted in Speciály
1. listopadu 2024 Jaroslav Dušek odkrývá Tajemství smrti V době, kdy je většina členů českého filmového rybníčku na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, vchází do širší distribuce, nikým takřka nezaznamenán snímek režiséra Viliama […] Posted in Filmové recenze
Nejnovější komentáře