Pohádkový poklad, neohrožení hrdinové, dechberoucí příroda a nezapomenutelná hudba. Film „Poklad na Stříbrném jezeře“ z roku 1962, inspirovaný knihou Karla Maye, se stal klasikou dobrodružného žánru a ikonou německé kinematografie. Přenesl diváky do světa indiánů a banditů, kde každé dobrodružství bylo naplněno romantikou, nebezpečím a hrdinskými činy.
Stručný děj
Kdesi vysoko v horách je ukryto pohádkové bohatství - zlatý poklad, který po staletí střeží Tonkawové před chamtivými bělochy. Avšak Cornel a jeho banda trampů se rozhodnou poklad získat za každou cenu. Na scéně se však včas objeví Vinnetou, Old Shatterhand a početná skupinka jejich přátel, aby se pustili do boje za spravedlnost. Film je plný dobrodružství, romantiky, nebezpečí a krásných scenérií jugoslávské přírody.
Produkce a natáčení
Tento legendární film měl světovou premiéru 12. prosince 1962 ve stuttgartském kině Universum. Promítání se zúčastnili tvůrci i hlavní herci jako Götz George (Fred Engel), Karin Dor (Ellen Patterson) a Ralf Wolter (Sam Hawkens), kteří byli nadšeně uvítáni diváky už v polovině filmu.
Hudba
Hudbu k filmu složil Martin Böttcher, jehož skladby hráli členové Symfonického orchestru Hamburg a Berlínského filharmonického orchestru. Böttcher se natáčení nezúčastnil a veškeré detaily konzultoval s producentem po telefonu. Ústřední melodie filmu „Old-Shatterhand-Melodie“ se držela celých 17 týdnů na špičce německé hitparády.
Zajímavosti z natáčení
- Lex Barker (Old Shatterhand) a Pierre Brice (Vinnetou) milovali rychlá auta a během natáčení se jednou pustili do automobilového závodu. Brice však havaroval, ale naštěstí vyvázl jen s lehkými zraněními.
- Film byl prodán do 60 zemí světa, včetně Spojených států.
- Při dabování Vinnetoua, herci Stanislavu Fišerovi, trvalo namluvení všech replik pouhé 4 hodiny.
- Kostýmy k filmu navrhla Irms Pauli, která měla na jejich výrobu jen deset týdnů.
- Režisér Harald Reinl byl manželem herečky Karin Dor, která ve filmu hrála Ellen Patterson.
- Ralf Wolter (Sam Hawkens) byl v době natáčení pouhých 36 let, i když jeho postava působí dojmem staršího muže.
Filmový úspěch a odkaz
„Poklad na Stříbrném jezeře“ se stal základem pro další mayovské adaptace a proslavil několik hereckých hvězd. Oslavil krásnou jugoslávskou krajinu a významně přispěl k rozvoji německé kinematografie. Film držel rekord v délce nepřetržitého promítání v českých kinech celých 19 týdnů.
Závěrem
„Poklad na Stříbrném jezeře“ zůstává jedním z nejvýznamnějších filmů natočených podle románů Karla Maye. I dnes, více než 60 let po své premiéře, přitahuje pozornost diváků svou kombinací dobrodružství, romantiky a nezapomenutelných filmových momentů.
Zdroj: Čsfd.cz
Části seriálu: Poklad na Stříbrném jezeře
- Poklad na Stříbrném jezeře - Der Schatz im Silbersee (1962)
- Poklad na Stříbrném jezeře - Režie, scénář, kostýmy
- Poklad na Stříbrném jezeře - Hlavní hrdinové
- Poklad na Stříbrném jezeře - Natáčení u Plitvických jezer
- Poklad na Stříbrném jezeře - Grobničko polje a boj o Butlerovu farmu
- Poklad na Stříbrném jezeře - Lišák Slavko Andres
- Poklad na Stříbrném jezeře - Westernové město Tulsa a kostelík v El Doru
- Poklad na Stříbrném jezeře - Záhadná scéna
- Poklad na Stříbrném jezeře - Melodie Old Shatterhanda
- Poklad na Stříbrném jezeře - Světová premiéra v kině Universum
- Poklad na Stříbrném jezeře - Obsah filmu
- Poklad na Stříbrném jezeře
- Poklad na Stříbrném jezeře: Legenda mezi dobrodružnými filmy
Nejnovější komentáře