Tento úžasný a psychologický thriller precizně prolíná události odehrávající se v dávné minulosti, ale i v současnosti, jež v závěru knihy splynou dohromady a utvoří o událostech ucelený obraz. Chcete-li si přečíst skvělý thriller, ve kterém je nečitelný vrah, důsledné vyšetřování a nečekané rozuzlení děje, je „KLÍČ 17“ tou pravou knihou pro vás.
V Berlínské kopuli, asi ve výšce deseti metrů se vznáší lidská postava, žena v černém rouchu, s roztaženými perutěmi, podobná stoupajícímu andělovi. Hlava ji visí dopředu, oči a ústa má zavázané černými pruhy látky, nos jí dopředu trčí jako malý bledý bod.
Od východu dopadají do dómu první sluneční paprsky a způsobí, že se zaleskne něco, co visí na šňůře kolem krku černého anděla. A předmět, který spatří je klíč. Ne, není to nějaký klíč.... Na šňůrce se houpal stříbrný klíč s šedou krytkou. Do plastiku bylo vyryto číslo 17...
Tom Babylon z LKA, ten polda, co hledá to děvče, chce tento případ získat za každou cenu, neboť je tak trochu spojen s jeho minulostí.
Toho léta náhodou na dně kanálu Teltow spolu se svými kamarády Karin, Joshuou, Benem a Nadjou, ještě jako nevyzrálí teenageři, našli mrtvé tělo a vedle něj klíč s číslem 17.
Bylo to špatné, ale zavánělo to dobrodružstvím. Takovým druhem dobrodružství, o jakých se píše v knihách, jaké se odehrávají ve filmech. S tím klíčem bylo spojeno nějaké tajemství, a tajemství by člověk jen tak s pokrčením ramen neměl odevzdat ani ho nechat být.
V noci z desátého na jedenáctého července zmizela moje sestra. Viola právě s tímto klíčem. O pár týdnů později byla nalezená mrtvá v kanálu Teltow. Klíč u sebe neměla. Bylo řečeno, že se utopila. Bylo jí tenkrát…. Deset.
Tom Babylon zůstane pro všechny „oním poldou, co hledá to děvče.“, Člověk je tím, co dělá, a podle toho také získá své jméno. A Tom? Jak stabilní ve skutečnosti je? To, že občas mluví s Violou, Sita tušila a Tom ji to nakonec i odsouhlasil. Otázkou však je, jak reálná je Viola v jeho mysli?
Jakýsi stín, tajná průvodkyně, jako ozvěna jeho malé sestry? Nebo se jeho pocity viny spojily se vzpomínkami na Violu a vytvořily živoucí osobnost, která má vlastní hlas, která ho dokonce doplňuje, odporuje mu a dává špatné rady, jako jakési druhé nad-já, kontrolující jeho chování, které tak může spustit nebezpečně iracionální chování ....
Při vyšetřování má na něj tak trochu dohlédnou psycholožka Sita Johannová. Spolupráce není jednoduchá, neboť Tom je dosti nevypočitatelný, zapálený, ambiciózní a neústupný v hledání domnělé pravdy, někdy i jednající na vlastní pěst. Sita si proto začíná klást otázku, co všechno před ní ještě Tom skrývá.
Tom spolu se Sitou se vydávají po stopách vraha, a mrtvých – i z řad přátel, přibývá, a vždy v souvislosti se záhadným klíčem 17. Proč vrah první oběti tento klíč zavěsil kolem krku? Je to snad nějaké poselství? Chce tím vrah něco říct či naznačit?
Co znamená sedmnáctka na tom klíči? Je to číslo domu, pokoje... možná nějaká schránka? To, že to číslo není vyražené, nýbrž vyryté, mluví tak jako tak pro nějaký význam. Daleko děsivější je, pokud se oba vyšetřovatelé podívají na samotný význam čísla 17. Při čtení jeho významu vás začne mrazit v zádech, a budete se sami sebe ptát, jaké děsivé poselství tento klíč v sobě ukrývá.
Sedmnáct je totiž italský symbol nešťastného čísla. Z číslic, nebo lépe řečeno písmen římských čísel sedmnáctky, tedy X,V,I,I můžete vytvořit anagram VIXI. Vixi je první osoba perfekta, od Vivere a doslova přeloženo znamená „žil jsem“ nebo vyjádřeno jinak… „….jsem mrtev“.
Během vyšetřování náhodou narazí na klinice Höbecke na velmi záhadnou pacientku Kláru Winterovou. Vypadá to, že příjmení ženy je vymyšlené a údajně ji prý v roce 98 přivezla policie. Byla zmatená, nemohla si na nic vzpomenout. Profesor a šéf kliniky Wittenberg ji chrání a mlží o její minulosti.
Kým je Klára ve skutečnosti. A proč se ve jejím pokoji nachází tajemně popsaná zeď se záhadnými bloky čísel?
Ony bloky čísel jsou evidentně nějaký kalendář. Každý blok jeden měsíc. Dvanáct bloků jeden rok. Nekonečné řádky a sloupce s číslicemi. Kolik let to může být. Přímo před ní je drobounkým písmem napsáno nad jedním z měsíců slovo prosinec. Poslední číslo v tomto bloku ji zaujme, v první chvíli se jí zdá, že se zmýlila. Je to však tak: poslední číslo v prosinci je dvacet tři.
Tato žena, Klára Winterová, čeká na opětovný příchod Ježíše a obává se, že by se naopak mohl vrátit Ďábel a opět ji ublížit, potrestat ji. Je zmatená, vyšinutá, anebo je za tím vším nějaká doposud nepochopená logika, která Tomovi a Sitě uniká?
Na povrch se také dere velmi zajímavá otázka, a to, zda Klára nemůže být ztracená a zmizelá Viola. Co všechny ty bloky čísel znamenají, a jakou mají souvislost s vraždami a klíči číslem 17. Kolik klíčů bude ještě rozdáno, a nad kým vším tak bude vynesen nezvratitelný ortel smrti?
Dostane i Tom svůj vlastní klíč? Kdo všechno musí ještě zemřít? A jaké skryté poslání má všechno to zabíjení? Má vůbec nějaké? Anebo je to něčí „hořká“ pomsta? A co když je v sázce mnohem víc? …
Kniha „Klíč 17“ je úžasný thriller, který čtenáře vtáhne do strhující děje hned s jeho první stránkou, a díky nikdy nekončícímu napětí a skrytému, neznámému poselství si udrží jeho pozornost až do poslední stránky. Věřte, že knihu jen tak neodložíte. Při jejím čtení vás bude doslova mrazit v zádech a stále se budete sami sebe ptát: jaký význam a poselství mají „klíče s označením 17“.
Pro mě je tato kniha jedna z nejlepších, kterou jsem za poslední měsíce četla a první případ Toma Babylona mě doslova dostal. Osobně se budu těšit na případné další případy tohoto nikdy nevzdávajícího se vyšetřovatele.
Za recenzní výtisk děkuji Knihám Dobrovský. Vydáno v edici VENDETA
Klíč 17
Napsal: Marc Raabe
Přeložila Anna Marie Halasová
Vydal Dobrovský s.r.o. v edici Vendeta v roce 2019
Počet stran: 446
ISBN 978-80-7585-630-2
Nejnovější komentáře