Už při natáčení prvních mayovek se skupina kaskadérů spřátelila s německým personálem i s režisérem Reinlem. Také on měl rád tyhle rozpustilé mladíky, zejména proto, že svoji kaskadérskou práci dělali profesionálně, ale současně s humorem. Kromě němčiny ovládal Reinl také italštinu a snažil se naučit i několik chorvatských slov, která mohl upotřebit při natáčení. Jedna ze scén se odehrávala poměrně daleko od kamery a režiséra, a tak si Reinl domluvil s kaskadéry znamení, po kterém se měli tryskem rozjet na svých koních. Tím znamením bylo, že si sundá klobouk a zvedne jej nad hlavu. Jen mimochodem se zeptal svého asistenta Slavka Andrese, jak se chorvatsky řekne klobouk. „Šešir,“ odpověděl krátce Andres. Zavalitý kaskadér a vtipálek Stjepan Špoljarić rýpnul asistenta pod žebra a přísně řekl: „No, co? V Zagorje říkáme škrlak!“ Všichni kaskadéři s mručením přitakali; tak zůstalo u škrlaku. Reinl zkoušel to komplikované slovo vyslovit, ale byl totálně popletený. Po chvíli se mu ale podařilo těžkost jazyka překonat a se zjevnou hrdostí hlásil kaskadérům, že jakmile si sundá svůj škrlak a opět ho rychle nasadí, mají se tryskem rozjet. Domluva se zdařila, stejně jako natočení scény. Tím ale historka se škrlakem ještě nekončí...
Režiséru Reinlovi dělalo vždy velkou radost používat slovo škrlak při různých příležitostech, ať už to bylo vhodné nebo ne, protože byl na sebe hrdý, že umí vyslovit tak obtížné slovo. Natáčení všech filmů o Vinnetouovi se muselo dokončovat v Berlíně, pokud měl film dostat „německou státní příslušnost“. V Berlíně účinkovali němečtí kaskadéři, na což Reinl zapomněl a opakoval jim pokyn: „Když zvednu škrlak a zase ho nasadím, je konec odpočinku!“ Němečtí kaskadéři se po sobě nechápavě dívali a jeden z nich se nakonec Reinla zeptal: „Promiňte, pane doktore, co znamená to slovo, které nemůžu ani vyslovit, natož pak pochopit?“ Režisér se plácl do čela. Požádal německé kaskadéry o prominutí a nazval klobouk jeho německým názvem.
Na planině Grobničko polje vznikly kulisy vojenské pevnosti Niobrara. K tomuto účelu byly přestavěny a obměněny interiéry Butlerovy farmy, kterou vystavěl scénograf Duško Jeričević pro Poklad na Stříbrném jezeře, a která ještě existovala, včetně upraveného krbu. Jednou z posledních lokalit, kde se natáčel film Vinnetou - Rudý gentleman, byl Platak. Hluboko v lese filmaři objevili překrásnou rozlehlou louku, na které postavili tábor Assiniboinů. Nacházeli se však uprostřed zimního sportovního areálu a kameraman Kalinke musel dávat dobrý pozor, aby se v záběrech neobjevil lyžařský vlek. Natáčení v exteriéru skončilo 20. července 1964.
Části seriálu: Vinnetou - Rudý gentleman
- Vinnetou - Rudý gentleman - Winnetou 2. Teil (1964)
- Vinnetou - Rudý gentleman - Trojice medvědů
- Vinnetou - Rudý gentleman - Požár v New Venangu
- Vinnetou - Rudý gentleman - Škrlak
- Vinnetou - Rudý gentleman - Suma sumárum
- Vinnetou - Rudý gentleman - Premiéra filmu Rudý gentleman
- Vinnetou - Rudý gentleman - Obsah filmu
- Vinnetou - Rudý gentleman
Nejnovější komentáře