Kritiky.cz > Recenze knih > Cibulkův kalendář pro pamětníky 2018

Cibulkův kalendář pro pamětníky 2018

Cibulka
Cibulka
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Polovina roku nená­vrat­ně za námi a nastal nej­vyš­ší čas poo­hléd­nout se po novém kalen­dá­ři na příští rok. Pokud dává­te před­nost kalen­dá­řům stol­ním, jste fanouš­kem sta­rých fil­mů a chce­te se prostřed­nic­tvím kalen­dá­ře kaž­dý týden dozvě­dět něco zají­ma­vé­ho, máme pro vás tip - Cibulkův kalen­dář pro pamět­ní­ky 2018.

 Cibulkův kalen­dář na rok 2018 je jubi­lej­ní, jde o desá­tý vyda­ný kalen­dář, kte­rý při­pra­vil herec, mode­rá­tor, spi­so­va­tel a dra­ma­turg, čty­ři­ce­ti­le­tý Aleš Cibulka. Na tele­viz­ní obra­zov­ce se popr­vé obje­vil ve svých dva­ce­ti letech, a to s Hankou Šimkovou ve Snídani s Novou. Po roce „sní­da­ní“ pře­síd­lil do České tele­vi­ze, kde uvá­děl něko­lik pořa­dů a zábav­ných sou­tě­ží. Několikrát také ote­ví­ral 13. kom­na­tu, a to napří­klad Dušana Kleina, Yvonne Přenosilové nebo Marie Rettkové.

Čtenáři zna­jí Cibulku pře­ved­ším díky dvě­ma kni­hám o Nataše Gollové a bio­gra­fii Zdenky Sulanové. Namísto jed­né hvězdě fil­mo­vé­ho plát­na se od roku 2008 věnu­je kaž­do­roč­ně dva­a­pa­de­sát­ce her­ců a here­ček, zná­mých v čer­no­bí­lých obra­zo­vek.

„Jsou zde uve­de­ny pou­ze ty osob­nos­ti, kte­ré se zapsa­ly do dějin čes­ké kine­ma­to­gra­fie nej­poz­dě­ji do květ­na 1945. To je důvod, proč tu kupří­kla­du najde­te Jiřinu Bohdalovou (popr­vé fil­mo­va­la v roce 1937), a proč tu nao­pak není Jiřina Jirásková (svůj prv­ní film nato­či­la „až“ roku 1953),“ vysvět­lu­je Aleš Cibulka sys­tém výbě­ru zná­mých osob­nos­tí, kte­rým jsou v kalen­dá­ři věno­vá­ny jed­not­li­vé týd­ny nebo o jejichž naro­ze­ní či úmr­tí je zmín­ka u jed­not­li­vých dnů. Kromě těch­to zázna­mů najde­te v kalen­dá­ři také význam­né udá­los­ti z dějin čes­ké­ho fil­mu, napří­klad ter­mí­ny fil­mo­vých pre­mi­ér.

Cibulkův kalen­dář není ale jen kalen­dář ve vlast­ním slo­va smys­lu, jde o poměr­ně čti­vou lite­ra­tu­ru, jakési ději­ny čes­ké­ho fil­mu ve zkrat­ce, dopl­ně­né pikant­nost­mi (ale jem­ně!) z živo­tů her­ců a here­ček. Krátký text se vždy vzta­hu­je k hez­kým foto­gra­fi­ím z jed­not­li­vých fil­mů. Například tře­tí led­no­vý týden uvo­zu­je asi neje­ro­tič­těj­ší foto­gra­fie kalen­dá­ře – obrá­zek kou­pa­jí­cí se dív­ky, do půl těla svle­če­né: „Říkal jsem si, že když už tu máme jubi­lej­ní kalen­dář, chtě­lo by to něco spe­ci­ál­ní­ho! Co tře­ba tro­cha cud­né ero­ti­ky? Dnes by na podob­né foto­gra­fii neby­lo nic zvlášt­ní­ho, ale v době své­ho vzni­ku vzbu­di­la údiv i pohor­še­ní. Dalo by se klid­ně mlu­vit i o skan­dá­lu. Na sním­ku je deva­te­nác­ti­le­tá Hedy Kieslerová ve fil­mu reži­sé­ra Gustava Machatého Extase (1932). Průlomový film obsa­hu­je mini­mum dia­lo­gů, jde spíš o důmy­sl­né spo­je­ní hud­by a obra­zu. Scéna kou­pa­jí­cí se hlav­ní hrdin­ky se zapsa­la do his­to­rie svě­to­vé kine­ma­to­gra­fie. V mno­ha zemích byla Extase zaká­zá­na, tře­ba v USA se veřej­ně promíta­la až roku 1938. Začínající rakous­ká hereč­ka, jejíž nahé scé­ny byly teh­dy sen­za­cí, se sta­la na pře­lo­mu 30. a 40. let holly­wo­od­skou hvězdou, ovšem to už jako Hedy Lamarr (1913 – 2000),“ píše Aleš Cibulka.


  • Autor: Aleš Cibulka
  • Žánr: lite­ra­tu­ra pro děti
  • Nakladatelství: Albatros Media
  • Rok vydá­ní: 2017
  • Hodnocení: 100 %

Knihu si může­te kou­pit na AlbatorsMedia.cz za se sle­vou za 76 Kč.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Více info o autorce: http://janaspackovaknihy.webnode.cz/

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,02192 s | počet dotazů: 263 | paměť: 72090 KB. | 03.05.2024 - 20:10:13