Další pokračování kultovního hororu z roku 1981, tentokrát laděným spíše do černé komedie. Povedlo se jim zachovat i vyváženost mezi komediální částí děje a tou hororovou, takže si užijete celou škálu hororových prvků a lekaček.
Rozhodně neváhejte se shlédnutím. I přes několik chybiček na kráse to rozhodně bude stát za to.
Mám pro vás bezva nápad na fajn suprový zážitek o víkendu, co vy na to, pánové? Tady je návod - sbalte nějakou fešnou blond_krasavici, sežeňte si Oldsmobila z roku 1973/74, pronajměte si slušnou chatu v temných lesích mimo civilizaci a za vzájemného cukrblíkování tam vyrazte.
A pak se může stát třeba toto - přijedete na pronajatou chajdu, necháte se hezky pochválit od svého nového vyblondýnkovaného objevu a zatímco se vaše přítelkyně v kterémsi z pokojů zvelebuje a biohazarduje na večerní šmajchlování a následné vzájemné předávání genetických informací, tak vy zatím najdete ve skříni u krbu starý zaprášený cívkový magneťák a ze zvědavosti si hned pustíte, co na něm je. Ve většině případů vás může vylekat drsný nářez trumpet z dechovky. Ovšem může se stát i to, že se ozve hlas, který předříkává jakýsi prastarý temný rituál a zatímco jej udiveně posloucháte, za domem se začne cosi podivného dít..
No pak už to jde ráz naráz, jako na nějaké vesnické zabíjačce - než se stihnete své krasavici pochlubit, co že jste to našli ve skříni, během zlomku vteřiny zjistíte, že existují najednou i jiné a mnohem temnější „zajímavosti“, než je nějaká nahrávka na starém cívkáči. Pak už se musíte bránit, jinak hrdě chcípnete a vymřete po meči. Protože jste ale chlap a s ničím se nesejříte, vezmete to z gruntu a nastolíte ryze gore_hororově pořádek. Blbý na tom je to, že už nemáte vaši novou krásnou Bárbí_blodýnečku. Tu právě zakopáváte za chatou a tajně doufáte, že na to nikdo nikdy nepřijde...
... jenomže být mrtvý - už není co bývalo, hlavně když jste nevědomky vyvolali pomocí toho debilního magneťáku COSI, co začíná pořádně řádit a umane si, že si z vás udělá jemu podobného a chce se s vámi kamarádit po svém...
Přesně takto dopadl Ash ve druhém díle Evil Dead hned na začátku. A jak se druhý díl vyrovnává s popularitou předchozího a ryze kultovního majstrštyku z roku 1981 s názvem Evil Dead?
Trochu dějové osvěty:
To, že se Ash během snad 5-ti minut děje hned v úvodu po příjezdu musí vypořádávat se ZLEM - je samozřejmě záměr tvůrců. Nicméně ten začátek vzali strašně rychle hopem. Za pět minut stihne Ashík přijet na chatu, poslechnout vyvolávačku na ZLO, bránit se a zabít svou přítelkyni, zakopat ji v lese + další a další drobnůstky. Dějově to spíš vypadá, že tvůrci jen chtěli rychle nějak začít, aby se pak už jenom věnovali řezničině a legráckám.
Ash tentokrát v chatě není sám, jako v prvním filmu. Ohlas prvního dílu především z Evropy nakonec přiměl hlavouny jistého studia, by zafinancovali pořádné natáčení se vší parádou, takže tvůrci se mohli i víc rozjet. Do chaty přijde pár dalších lidí, samozřejmě, že i je si COSI oblíbí a legrace může začít.
Když píšu, že legrace, tak to myslím smrtelně vážně. Tvůrci totiž tak nějak dostali nápad, že příliš temná hororová atmoška duchu i tělu člověka vezdejšího nesvědčí a zkoušeli tu atmosféru sem tam odlehčit různými legráckami. Mám za to, že jen díky Bruci Campbellovi se to naštěstí vcelku povedlo. Naštěstí se z Ashe stane za chvilku znovu vyšinutý a cáknutý magor, který si s projevy ZLA všude okolo dokonce začne notovat a dělat si z nich prdel, takže na jedné straně vás něco vyleká a hned na to se smějete Ashovi, který to ikonicky ironicky ohláškuje a zesměšní.
Na vlnách hororu a komedie proplouváte celým dějem. Naštěstí je obojí vcelku ve vyvážené formě. ZLO sice dává Ashovi zabrat, posílá na něj jeho nové turistické přátele, jako zombáče, ale Ash to komentuje tím, že „jsou to všechno cucáci“ a srovnává je do latě. Celé to pak zdárně graduje vcelku zajímavým koncem řízlým sci-fi tématikou. Ash pak úplně ve finále zjistí, že to, co prožíval na té chatě (ano - té, která je hezky v USA v Tenessee, poblíž jeho rodiště a ze které by se klíďo mohl vrátit do Walmartu, jako prodavač, kdyby tedy chtěl a zkusil přebrodit rozvodněnou řeku a kdyby furt nebyla noc) - je vcelku ještě pohodička proti tomu, kam se nakonec dostal.
Kultovní a nadčasové záběry z mého pohledu:
- dnes už legendární vlastní amputace Ashovy posedlé ruky, která si pak žije svým životem a občas Ashovi dělá pěkné vylomeniny.
- letící a následně téměř spolknuté oko.
- Ash s motorovou pilou přikurtovanou na pahýl zápěstí, s brokovnicí v druhé ruce a hláškou „groowy..“ na rtech.
- Chechtající se jelení hlava, která je v chatě jako trofej na stěně.
- Jistá useknutá hlava ve svěráku, která Ashovi několikahlasně vyhrožuje a směje se mu.
Závěr a hodnocení:
Tvůrci tohoto snímku chtěli natočit cosi jako „remejk“ Evil Dead z roku 1981 (ano, už tehdy remejkovali), takže se začátek odvíjí dle popisu výše v úvodu. Tím chtěli zřejmě vyřešit návrat Ashe (i dyž samozřejmě nikdo neví, jak to s ním doopravdy v jedničce dopadlo. Nebo ano?) Kámen úrazu je trochu v dalším podání příběhu. Opravdu - nebýt Bruce „Ashe“ Campbella, který z toho vytěžil maximum a podal skvělý výkon - tak nevím nevím...
Vizuální stránka je slušná. Ovšem kvůli komediálně laděným částem děje byla některá monstra spíše víc legrační, než strašidelná. Každopádně i tady se povedlo zachovat jakž takž vyváženost, takže i hororových prvků a pár lekaček si užijete.
Po zvukové stránce není co vytknout. Joseph LoDuca odvedl skvělou práci.
Celkově je snímek skvělou zábavou hlavně díky hláškujícímu Bruceovi „Ashovi“. Ostatní se mu snaží zdatně sekundovat.
Rozhodně neváhejte se shlédnutím. I přes několik chybiček na kráse to rozhodně bude stát za to.
- - -
Sam Raimi dostal na snímek slušný rozpočet a tak si chtěl natáčet po svém, jenomže znáte to - peníze nejsou jen tak zadarmo, jistí hlavouni se tak trošku montovali do natáčení a nakonec vznikla tak trochu parodie na původní Evil Dead z roku 1981.
Posedlou monstrózní Henriettu si zahrál Tedd Raimi, nejmladší bratr Sama Raimiho.
Stephen King je velký fanoušek Evil Dead a přimluvil se u Dino De Laurentise, aby dofinancoval konec filmu. Dino De Laurentis se pak stal producentem i „třetího“ dílu s názvem Army of Darkness.
Části seriálu: Evil Dead
- Evil Dead - Klasický horor, který vás vážně dokáže vyděsit. První film ze série, kde se Sam Raimi ještě zdržel komediálních prvků a pokusil se o skutečně děsivý film. Podařilo se.
- Evil Dead II - Sam Raimi překonal sám sebe a vytvořil pokračování, které je lepší než originál. Alespoň pro mnohé fandy. Dvojka je vtipnější, ale původní „Evil Dead“ je pro mě ten pravý horor.
- Armáda temnot - Třetí díl legendární série „Evil Dead“ je pro mě osobně tím nejslabším, protože humor zde zachází až příliš daleko.
- Evil Dead (1981) - 100 % - kultovní masakr nejen motorovou pilou
- Evil Dead 2 (1987) - 80 % za tu Ashovu single pracku bez závazků
- Evil Dead 3 - Army of Darkness (1992) - 65 % za Ashe. „Hail to the King, baby!“
Nejnovější komentáře