Kritiky.cz > Filmy > Zajímavosti > Flash neúprosně závodí časem, aby resetoval vesmír v epickém superhrdinském dobrodružství od Warner Bros.!

Flash neúprosně závodí časem, aby resetoval vesmír v epickém superhrdinském dobrodružství od Warner Bros.!

Photo © Warner Bros.
Photo © Warner Bros.
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Warner Bros. Pictures uvádí film „The Flash“, který režíroval Andy Muschietti (filmy „IT“, „Mama“). Ezra Miller si zopakuje svou roli Barryho Allena ve vůbec prvním samostatném celovečerním filmu o superhrdinovi DC.

Světy se ve „Flashovi“ střetnou, když Barry využije své superschopnosti k cestování zpět v čase, aby změnil události minulosti. Když však jeho snaha zachránit rodinu nechtěně změní budoucnost, Barry se ocitne v pasti reality, v níž se vrátil generál Zod, hrozí mu vyhlazení a neexistuje žádný superhrdina, na kterého by se mohl obrátit. Tedy pokud se Barrymu nepodaří přimět úplně jiného Batmana, aby se vrátil z důchodu a zachránil uvězněného Kryptoňana… i když ne toho, kterého hledá. Nakonec, aby zachránil svět, ve kterém se nachází, a vrátil se do budoucnosti, kterou zná, je Barryho jedinou nadějí závod o život. Bude však přinášení nejvyšší oběti stačit k resetování vesmíru?

V hereckém ansámblu filmu „The Flash“ se objeví také vycházející hvězda Sasha Calle, Michael Shannon („Bullet Train“, „Batman vs. Superman“: Úsvit spravedlnosti“), Ron Livingston („Loudermilk“, „The Conjuring“), Maribel Verdú („Elite“, „Y tu mamá también“), Kiersey Clemons („Liga spravedlnosti Zacka Snydera“, „Zlatíčko“), Antje Traue („Král havranů“, „Muž z oceli“) a Michael Keaton („Spider-Man: Návrat domů“, „Batman“).

„The Flash“ produkují Barbara Muschietti (filmy „IT“, „Mama“) a Michael Disco („Rampage“, „San Andreas“). Autorkou scénáře je Christina Hodson („Ptáci v trní“, „Bumblebee“), scénář napsali John Francis Daley & Jonathan Goldstein („Dungeons & Dragons: Čest mezi zloději“, „Spider-Man: Návrat domů“) a Joby Harold („Transformers: Vzestup bestií“, „Armáda mrtvých“) podle postav z DC. Výkonnými producenty jsou Toby Emmerich, Walter Hamada, Galen Vaisman a Marianne Jenkins.

K režisérovi Muschiettimu se za kamerou připojí kameraman Henry Braham („Strážci Galaxie Vol. 3“, „Sebevražedný oddíl“), scénograf Paul Denham Austerberry („IT“, „Druhá kapitola“, „Podoba vody“), střihači Jason Ballantine (filmy „IT“, „Velký Gatsby“) a Paul Machliss („Gentlemani“, „Baby Driver“) a kostýmní výtvarnice Alexandra Byrne („Doctor Strange“, „Strážci Galaxie“); hudbu složil Benjamin Wallfisch („Neviditelný muž“, filmy „IT“).

Warner Bros. Pictures uvádí film Andyho Muschiettiho „The Flash“ v produkci Double Dream/a Disco Factory. Film bude celosvětově distribuován společností Warner Bros. Pictures a jeho premiéra v kinech v Severní Americe je naplánována na 16. června 2023 a v mezinárodním měřítku od 14. června 2023.

„Flash“ je film, který staví oblíbeného superhrdinu DC do popředí zájmu fanoušků ve velkofilmu plném epické akce, překvapivého humoru a srdečnosti spolu se superschopností plnící přání – schopností ohýbat čas… a měnit minulost. Tento film, který spojuje ikonické a oblíbené postavy DC napříč časovými liniemi – Batmana, Flashe, Supergirl a dalšího Batmana! – a představuje jednoho z nejvýznamnějších padouchů kánonu v podobě kryptonského generála Zoda, vyniká jako filmová podívaná, která povyšuje žánr jedinečnou optikou Andyho Muschiettiho.

A postava Flashe si takové výjimečné zpracování více než zaslouží. Představil se v roce 1940 jako „rychlejší než rychlost myšlenky“ v komiksu Flash Comics #1 a vytvořili ho spisovatel Gardner Fox a výtvarník Harry Lampert. Později, když Fox spolupracoval s Carminem Infantinem na Flashovi dvou světů z roku 1961, se Flash stal první komiksovou postavou, která si pohrávala s multiverzem, když Barry Allen ze stříbrného věku cestoval zpět v čase, aby se setkal s Jayem Garrickem ze zlatého věku – tehdy revoluční myšlenka, která dodnes podněcuje příběhy a rozněcuje fantazii, včetně talentovaných herců a nadaných filmařů, kteří stojí za „Flashem“.

V rozhovoru s filmaři:

Tahák filmu „The Flash“…

Režisér Andy Muschietti: Pro mě šlo o čistotu emocionálního jádra příběhu, které se skrývá pod tímto masivním akčním dobrodružstvím. V základech příběhu je něco, co je velmi emocionální. Je to příběh mezi klukem a jeho matkou. Bez toho není možné na něm cokoli stavět. A to je to, co ve filmech hledám, čeho si vážím a jaké filmy chci točit. A tento příběh má krásné emocionální jádro. Byl dostatečně silný na to, aby se z něj zrodilo dobrodružství těchto rozměrů.

Natáčení superhrdinského filmu pro mě samozřejmě znamenalo cestu zpět do dětství, protože to je období mého života, kdy jsem byl s komiksy spjat více. Takže to pro mě hodně znamenalo. Bylo to něco podobného, jako když mě IT spojilo s mým dospíváním. To je kniha, kterou jsem měl samozřejmě dlouho v srdci. „Flash“ mě vrátil do let, kdy jsem si kupoval komiksy, hlavně Supermana a Batmana, ale Flash byl vždycky někde poblíž. Je to pro mě krásný nostalgický výlet a přivést „Flashe“ k životu byla krásná výzva.

Producentka Barbara Muschietti: Vždycky jsem milovala DC, už od dětství. Ve Flashovi je něco dětského, co vás jako dítě podle mě přitahuje. Nemohla jsem tomu odolat. Všichni jsou tak střežení, superhrdinové. Musí se držet silní a nepřemožitelní, a to je pravý opak Flashe. Flash je láska a humor, takový otevřený a sebekritický, což… To mám tak rád u lidí, ale ještě víc u Superhrdiny. Flash je můj nejoblíbenější Superhrdina, protože je nejlidštější.

Ezra Miller jako Flash…

Andy Muschietti: Setkání s Ezrou bylo z uměleckého a tvůrčího hlediska neuvěřitelným zážitkem. Myslím, že je to jeden z mých nejlepších zážitků při práci s hercem. A zjistil jsem, že je také neuvěřitelný komik, což jsem nečekal. Ezra samozřejmě zprostředkoval humor Barryho Allena v předchozích filmech, ale to, že se jedná o samostatný film, kde Ezra není jen hlavním hrdinou, ale musí hrát dvě verze Barryho, je neuvěřitelně náročné. Když vidíte Ezru, jak to dělá, vypadá to tak snadno. A bylo mi ctí s nimi spolupracovat a vidět jejich neuvěřitelný talent.

Barbara Muschietti: Vím, že spousta herců se v branži pohybuje už nějakou dobu. Nedokážu si představit žádného, který by byl schopen podat Blesk takovým způsobem – takovým, jaký jsme si s Andym vysnili. Je to Ezra, Ezrova vitalita a ohromující odolnost. Nikdy jsem neviděl herce, který by pracoval tvrději, nikdy, a opět, znám spoustu opravdu pracovitých herců. Ale to, co Ezra předvedl v tomto filmu, je neuvěřitelné. Po 80 % filmu hraje dvě postavy, a to znamená, že za dobu, kterou jsme natáčeli jeden film, natočil dva. Je to neuvěřitelné.

Rozsah toho podniku…

Barbara Muschietti: Je to největší film, na kterém jsme kdy pracovali. Opravdu jsem si nedokázala představit tak velký projekt. Když jsme dělali film Mama, natáčeli jsme 42 dní. „IT“ se natáčelo 60 dní a „IT Chapter Two“ 80 dní. Do té doby jsem měl celý harmonogram v hlavě. V tomhle případě se to nedělo. Takže pro producenta a někoho, jako jsem já – kdo má rád kontrolu – jsem se musel naučit nechat to být a říct si: „Budu znát část harmonogramu a budu ho znát opravdu dobře, a pak budu dál vstřebávat, přidávat další a učit se to za pochodu.“ A tak jsem se musel naučit, že to bude lepší. V tomto filmu jsem měl také partnera ve zločinu, [producenta] Michaela Disca, a opravdu jsme byli tým. Předtím jsem mnohokrát produkoval sám, ale u tohoto filmu bych to nedokázal. Tohle byla opravdu společná práce a vyžadovalo to nás oba.

Získání Michaela Keatona…

Andy Muschietti: Chci říct, že Michael je ten nejpohodovější chlap na světě. Byl velmi zvědavý, jestli si znovu zahraje Batmana. Byl jsem nadšený a myslel jsem si, že se snažíme prodat něco, co by nikdy neudělal, ale nakonec jsme pochopili, že si to všichni přejí. Když řekl „ano“, všichni jsme z toho byli neuvěřitelně nadšení. A pak to byla cesta objevování představivosti s ním – snažili jsme se přijít na to, jak by ta postava vypadala, jak by se cítila 25 let poté, co jsme ji viděli naposledy. Byla to velmi zábavná výzva a on se jí zcela oddal. Je to tak mnohovrstevnatá postava. Velkou otázkou bylo, jak bude Bruce Wayne vypadat po 25 letech? To byl začátek našeho rozhovoru a začali jsme mluvit o jeho samotářské části. A myslím, že Michaela na té roli částečně přitahovalo to, že takhle Batmana ještě nikdo neviděl. A jaká to byla úžasná výzva, které se skvěle zhostil.

Keaton opět obléká oblek…

Barbara Muschietti: No, rozhodně to byl emotivní okamžik pro něj i pro nás jako fanoušky. Je to, myslím, už 30 let, co ho měl na sobě naposledy. Řekl nám, že jeho syn, který je dnes dospělý a je skvělým hudebním skladatelem, tam byl jako malinký kluk, když si ho naposledy oblékl. A po všech těch letech vypadal skvěle! A tentokrát, když si ji oblékal, měl u sebe svého vnuka.

Andy Muschietti: Režírovat Michaela byla velká zábava. Začalo to jako vždy rozhovory o postavě, příběhu a jeho emocionálním oblouku. Velmi jsem respektoval jeho postupy, protože tu postavu už hrál. Takže jsem opravdu chtěl slyšet všechno, co k postavě cítil. A tak se vytvořilo prostředí, ve kterém konverzace opravdu plynula. A samozřejmě se objevily i úvahy o tom, kde se Bruce Wayneův život nachází o 30 let později. Vedli jsme plodné diskuse a byli jsme na stejné vlně. A tak to šlo dál. Ve dnech natáčení jsem se snažil do něj jako do herce příliš nezasahovat. Byl jsem moc rád, že tam ztvárnil Bruce a Batmana, a zbytek už je historie.

Barbara Muschietti: Ještě dodám… skvělá věc na tom, že jsme na roli čekali dalších 30 let, je, že Alexandra Byrne, která je naší kostýmní výtvarnicí, si dala záležet, aby byl jeho oblek mnohem pohodlnější. Konečně mohl hýbat hlavou a nohama!“

Práce v multiversu…

Andy Muschietti: Multivesmír umožňuje koexistenci všech těchto světů bez konfliktů. Respektujeme vesmír a estetiku každého Batmana. Například u Keatonova Batmana šlo o to „vytvořit“ Batmana, který by jako Batman fungoval i deset let poté, co jsme ho naposledy viděli ve filmu. Snažíme se to všechno vyvážit a vytvořit prostor pro improvizaci, humor, akci, dobrodružství. A pak to všechno střihem vrátíme zpátky na zem, zabijeme pár miláčků a znovu se soustředíme.

Při tvorbě příběhu o cestování v čase, o více světech, to byla skutečná výzva. Barry se setkává se svým mladším já – úplně jinou verzí, která se nevypořádala s těžkostmi a překážkami, jimž bude muset čelit dál. Ezra musel hrát dvě zcela odlišné postavy. Vymyslet takový příběh je samozřejmě zábava, ale technicky vzato si tu výzvu uvědomíte, až když tam skutečně natáčíte. Vypovídá to o jejich herecké práci – dokázali v té situaci vytvořit humor, který je pro ně jedinečný.

Spolupráce na vizi…

Barbara Muschietti: Pracuji se svým bratrem, protože ho obdivuji a spolupráci s ním jsem obětovala svůj profesní život, protože z celého srdce věřím tomu, kým je jako umělec, kým je jako člověk. To, co jsem viděl tentokrát, mě nepřekvapuje, protože jsem vždycky věděl, že toho bude schopen dosáhnout. Jsem pyšný na to, že můj malý bratr režíroval film takového rozsahu a natočil film takového rozsahu, aniž by zapomněl na to, co bylo vždy jeho vizí, a to natočit obrovský dobrodružný, superhrdinský film s vnitřním, velmi emocionálním jádrem…, kterým je láska matky a dítěte.

Andy Muschietti: Je jich mnoho, ale pro mě je jedním z hlavních témat to, že bez ohledu na to, jak moc se snažíme – a Barry jde do takových krajností, že to žádný člověk opravdu nedokáže – nemůžeme změnit minulost. Jinak by se dostavil motýlí efekt. A budoucnost by nebyla taková, jakou jsme ji zanechali. Takže se nakonec musíme smířit s přítomností.

V rozhovoru s herci:

Barryho cesta…

Ezra Miller (Barry Allen / The Flash): V tom příběhu je něco opravdu základního a lidského. Barry žije s bolestí, když se snaží vyřešit problémy ze své minulosti. A tohle je jeho cesta někoho, kdo se odmítá vzdát naděje, že je dokáže vyřešit, a dokáže najít rovnováhu mezi svou neustálou nadějí – kterou na něm milujeme – a přijetím, které umožňuje budoucnost.

Představitelka Supergirl…

Sasha Calle (Kara Zor-El / Supergirl): Hrát Supergirl je pro mě naprostá čest. Miluji ji celým svým srdcem. Myslím, že je to úplně jiná superhrdinka. Myslím, že je velmi krásná a silná, ale má také složitosti jako každý jiný člověk, i když je mimozemšťanka. Myslím, že vždycky budu říkat, že hrát ji je pro mě jedna z největších poct a cítím se velmi hrdá a poctěná, že se s ní mohu střetnout, cítit ji a prožívat ji.

Nabídka role Nory Allen…

Maribel Verdú (Nora Allen): Vzpomínám si, že Barbara zavolala mému agentovi a já se s Andym poprvé setkala o několik dní později. A strávili jsme skoro tři hodiny povídáním, Andy a já, o čemkoli – o životě, tequile, tenisu, zážitcích – a pak, na konci těch tří hodin, se mnou mluvil o tomto projektu. A já byl tak šokovaný. Nabídl mi roli Nory Allenové. A já se ho zeptala: „Proč zrovna já?“ A on odpověděl: „Chtěl bych, aby Nora měla tvoje oči a tvůj pohled.“ A tak jsem se zeptala. A já jsem řekla: „Dobře, jestli chceš, abych hrála Noru, jdu do toho. Rozhodně!“ Protože po třech hodinách rozhovoru s Andym jsem věděla, že bude nejen mým režisérem, ale i mým přítelem. Spojili jsme se tak neuvěřitelným způsobem a na spoustu věcí máme stejný názor. Jsem tady, protože na mě opravdu spoléhal, stejně jako na Barbaru, a jsem mu za to velmi, velmi vděčný.

Co odlišuje Barryho Allena/Flashe…

Ezra Miller: Líbí se mi na něm, že mám pocit, že v Barryho osobnosti je spousta věcí, které ho odlišují od zbytku party. Vždycky se mi líbil jako někdo, kdo je zranitelný a postrádá sebejistotu a nafoukanost, které si obvykle spojujeme se superhrdinstvím. A na Flashovi jako superhrdinovi se mi líbí, že je to teoreticky jen jedna jediná schopnost – jeho rychlost – ale v kombinaci s jeho inteligencí a následně vyhnaná do extrému znamená tolik různých schopností, možností a sil.

Velikosti Iris Westové…

Kiersey Clemons (Iris Westová): Existují různé verze Iris, ale vždycky jsou tu ty vlastnosti síly a stability, a to se dá zahrát mnoha způsoby. Opravdu jsem chtěla využít sílu, která vyžaduje zranitelnost, a tak mě to opravdu přitahovalo. A také mě přitahoval způsob, jakým dokáže být k Barrymu něžná, ale přitom je to stále ta tvrdá, vášnivá novinářka. S Barrym má jinou stránku, která od ní vyžaduje, aby byla možná trochu empatičtější – to je vidět na způsobu, jakým spolu komunikují, a je to opravdu zvláštní.

Dichotomie Supergirl…

Sasha Calle: Supergirl není ta dokonalá hrdinka. Je to mimozemšťanka ve všech směrech. Nemá žádný domov. Přijde na místo, kde si myslí, že najde bezpečí, a je umístěna do této cely – to je spousta bolesti a utrpení, kterým si projde i po ztrátě rodičů a planety. Bylo to úžasné, když jsem si přečetla scénář a pomyslela jsem si: „Tohle je všechno, co jsem kdy chtěla hrát, a ještě víc.“ To je úžasné.

S Andym jsme se velmi shodli v tom, kolik její lidskosti jsme chtěli, aby prozkoumala a našla. Myslím, že jako mimozemšťanka prožívá všechno desetkrát víc než ostatní. Desetkrát větší tlak, desetkrát větší bolest, desetkrát větší zodpovědnost, desetkrát větší osamělost. Mám velké štěstí a jsem nadšená, že ji lidé uvidí. Přála bych si mít někoho, jako je ona, ke komu bych mohla vzhlížet, když jsem byla malá – přála bych si mít takovou Supergirl.

Nezlomné pouto mezi Norou a Barrym…

Maribel Verdú: Vím jen to, že se mají moc rádi. Myslím, že Nora má velké štěstí, že ho má, a Barry má velké štěstí, že má svou matku. Protože mezi nimi je neuvěřitelný vztah plný spoluúčasti, smíchu a porozumění. Mají se rádi, ale také se mají rádi. Barry je kouzelný, je jiný než ostatní kluci. Svou mámu velmi obdivuje a zároveň jeho máma obdivuje svého syna. A prožívají spolu neuvěřitelné chvíle, jen tak dělají těstoviny, tančí a zpívají. To, co spolu prožívají, je velmi výjimečné.

Kresba superhrdiny…

Kiersey Clemons: Zdá se, že v našich skutečných světech jde vždycky o to, kdo je hrdina a kdo padouch. Je to obranný mechanismus, který používáme, když jsme rozrušení nebo zmatení. Musí tam být nepřítel, a pokud máte štěstí, je tam i hrdina – to je člověk, který vás miluje – a myslím, že lidi tyhle příběhy přitahují, protože je to svým způsobem trochu léčivé. Často se stává, že osoba, která zachraňuje situaci, možná není zrovna nejsympatičtější nebo nejchválenější. Musí se mnohokrát osvědčit a může být také vyvrhelem, pro nedostatek lepšího slova, a to nikdy nezmizí. Nezmizí to, ani když člověk dokončí střední školu, ani když se posune dál ve světě. Život tak stále funguje a myslím, že v tomto světě filmů o superhrdinech je to zdůrazněno. Je to příběh, který stojí v popředí všeho, že?“

Flash jako klíčový…

Ezra Miller: Barry Allen je jakoby přístupový bod, protože překonává ty bariéry rychlosti světla a tak dále. A tak je mechanismem, díky němuž můžeme zažít a pochopit multivesmír v rámci DC. Multivesmír je v podstatě myšlenka, která pochází ze současné kvantové teorie. Je to velká část toho, o čem lidé spekulují, že by mohlo být realitou, ve které se nacházíme – což znamená, že každá iterace vesmíru existuje a toto je ta, ve které se náhodou nacházíme. Existuje dlouhá historie seriálu Flash, který je mechanismem pro zkoumání různých kvantových teorií, a to je jedna z hlavních teorií, které se v tomto filmu zkoumají.

Supergirl vypadá…

Sasha Calle: Vývoj Supergirl si vyžádal hodně přemýšlení, lásky a času, od oddělení kostýmů, přes vlasy a make-up až po kaskadérské kousky, protože ty mají s postavou hodně společného. A opravdu se to povedlo. Když jsme dělali focení mé postavy, zeptala jsem se Alex [Alexandry Byrne], která kostým vytvořila: „Jak se cítíš? Jsi pyšná, jsi šťastná?“ A ona odpověděla: „Rozhodně.“ To je to nejlepší, v co můžete doufat, že jsou všichni spokojeni s prací, kterou odvedli, a s tím, jak to vypadá a jak se cítí. A je to úchylný kostým. Líbí se mi. Myslím, že je prostě drsňák. Je tak cool a ten kostým je prostě nádherný.

Co odlišuje Andyho Muschiettiho…

Ezra Miller: Andy je tak talentovaný režisér, který má tak hluboké pochopení pro emocionální složku, ale zároveň má skvělý smysl pro humor a také rozumí tomu, jak tento svět oživit z hlediska vizuálních efektů… což z něj dělá perfektní volbu pro „Flashe“.

V rozhovoru s řemeslníky:

Setkání s výzvou…

Scénáristka Christina Hodson: Když mi poprvé zavolali, abych napsala „Flashe“, byla jsem dost vyděšená, protože se samozřejmě jedná o velmi oblíbenou postavu s neuvěřitelně bohatou historií. Nejvíce mě nadchla právě možnost vyprávět velký, vesmír měnící, epický příběh, který má zároveň v centru neuvěřitelně intimní, osobní srdce. Myslím, že to se vám v takovém velkofilmu podaří jen zřídka.“

Vizuální styl filmu „Flash“…

Ředitel kamery Henry Braham: Celkovou vizuální a fotografickou myšlenkou filmu bylo uzemnit ho v realitě. I když je příběh fantastický, všechno muselo vycházet z pravdy a mít nějaký důvod, abychom uvěřili, že to může být každodenní svět kolem nás. Neobyčejnost odehrávající se v obyčejnosti. Jádrem myšlenky bylo vzít diváky na obrovskou vizuální cestu, nepředstavovat příběh objektivním způsobem „stůj a dívej se“, ale ponořit diváka do cesty řízené příběhem a zároveň rozvinout vzrušující divadelní zážitek.

Design ctící historii…

Designér produkce Paul Denham Austerberry: Když jsme začali pracovat na vzhledu tohoto filmu, musel jsem se podívat na historii toho, co mu předcházelo. Máme dvě linie, dva různé filmy, kterým musíme vzdát hold – „Batmanovi“ Tima Burtona s Michaelem Keatonem navrženému Antonem Furstem a designu Patricka Tatopoulose ve Snyderově filmu s Benem Affleckem. Takže v obou těchto filmech už je poměrně silný jazyk, ale jsou neuvěřitelně odlišné a my jsme pracovali na tom, abychom oba úžasné návrhy přenesli do našeho filmu.

Například jeskyně Batcave je pro náš film klíčová a v prvním filmu také dost důležitá. Jiná doba, jiné vizuální efekty a jiný rozpočet. K vytvoření celé jeskyně byly použity miniatury a matné malby. Ale tady jsme díky modernějším technikám dokázali vytvořit plnější 360° prostředí.

A když se pak dostaneme k návrhům Tatopoulů, máme úplně jiný jazyk pro všechna vozidla a tak dále. Takže i když jsem se chtěl ujistit, že tyto dva světy jsou od sebe vzdálené, musel jsem je poněkud více sladit, aby náš film byl soudržný… I když se vracíme tam a zpět do dvou různých časových linií, myslím, že diváci musí rozpoznat přiměřeně soudržný vizuální jazyk. Takže ten náš je jakousi směsicí, melanží několika různých věcí, které byly pro použití v našem filmu uceleny.

Střihači jako partneři…

Střihač Jason Ballantine: Paul a já jsme se na filmu podíleli jako rovnocenní spoluredaktoři. Paul byl na place v období londýnského natáčení s hlavní jednotkou, aby podpořil Andyho v bezprostřední montáži. Paulovy montáže se předávaly mně v Los Angeles a já jsem je dále upřesňoval s vyhodnocováním všech záběrů kvůli nejlepším momentům. Také jsem montoval akční záběry s druhou jednotkou a odštěpnými jednotkami.

Po dokončení natáčení se Paul vrátil do Los Angeles na většinu postprodukce. Rovnoměrně jsme si rozdělili deset kotoučů a pracovali na dosažení Andyho požadovaného filmu.

Střihač Paul Machliss: V posledních několika filmech, které jsem natočil s Edgarem Wrightem, jsem tento druh střihu na place s přenosným setem vyvinul, a to v průběhu posledních 12 let. Když jsem to Andymu navrhl, nebyl si jistý; nabídl jsem mu, že to budu dělat dva týdny, a pokud se to neosvědčí, přesunu se zpět do střižny. A nebylo to ani tak kvůli tomu, že bych tu práci dělal já, ale kvůli výhodám střihu přímo na place a okamžité zpětné vazbě – jakmile si to Andy vyzkoušel, bylo to jako, jo, zůstáváš.

Když jsme se dostali k větším scénám, bylo pro Andyho a ostatní skvělé vidět – kontrolovat, zda postupujeme tak, jak máme, a mít možnost kombinovat, co se děje s dlahovou kamerou, druhou jednotkou a všemi ostatními týmy, které se na tom podílely. Všechny je bylo možné porovnat a předložit Andymu, takže mohl získat průběžný komentář o tom, jak se všechna oddělení společně integrují.

Důvěryhodnost…

Henry Braham: Pro film se zdálo vhodné zasadit ho do světa, který by byl po všech stránkách hyperrealistický, abychom mohli věřit, že by to mohl být každodenní svět kolem nás… až na to, že se v něm dějí mimořádné věci. Tak nějak jsem tuto cestu začal zkoumat v jiných filmech, ale s Andym jsme usoudili, že to je opravdu cesta, kterou se vydáme pro „Flashe“. To jsme se rozhodli udělat.

Pamatujte, že nejlepší místo pro sledování takového filmu je divadlo, protože můžete divákům odvíjet vizuální příběh kousek po kousku, místo abyste jim představili nějaké obrovské kulisy a chytré obrazy, ustoupili a řekli: „Nejsme chytří?“

. Pro diváky to není zajímavé, protože je vytrháváte z příběhu. Ale pokud dokážete rozvinout příběh a postupně divákům odhalit vizuální rozsah tohoto příběhu, aniž by si to uvědomovali, pak je to svým způsobem pravdivý způsob, jak na to jít, a slouží to myšlence.

Rozšiřování designu…

Paul Denham Austerberry: Na začátku bylo místo, kde je Supergirl držena, spíše jako opevněná věznice na Sibiři. Když jsem nastoupil, říkal jsem si, že je to zajímavé, ale zároveň jsem přemýšlel o tom, že bych to ještě trochu posunul. Navrhl jsem Andymu: „Co kdybychom z toho udělali nějakou nepoužívanou vojenskou základnu? Tím bys získal širší jazyk, ze kterého bychom mohli čerpat?“ „Ano,“ odpověděl jsem. Jakmile jsme to změnili na vojenskou základnu z dob studené války, hodně to otevřelo vizuální stránku. Dal jsem dohromady spoustu referencí z různých základen v chladném podnebí. V Bulharsku je také konkrétní památník, který se Andymu velmi líbil, a stal se jedním z referenčních prvků, které chtěl do základny zakomponovat. Všechny tyto věci se spojily a myslím, že jsme vytvořili opravdu rozsáhlou a zajímavou scénu s přesvědčivými vizuály – to byla zábava.

Dvojnásobný charakter…

Christina Hodson: Napsat dvě různé verze Barryho Allena znamenalo také napsat dvě verze Flashe, což bylo super náročné, ale také velmi, velmi zábavné. Docela se mi líbí myšlenka, že když se vrátíte v čase a změníte jednu jednoduchou věc, můžete nakonec mít dvě verze téhož člověka, které se od sebe šíleně liší. A bylo skvělé hrát si s tím, v čem jsou oba Barryové stejní a v čem jsou úplně opační. Je to něco jako opravdu vyhrocená verze vašeho otravného mladšího bratra. A jako protivná mladší sestra jsem si psaní těchto scén upřímně užívala. Mým cílem bylo najít způsob, aby každý z obou Barryů působil dostatečně odlišně, aby jejich přátelství bylo opravdu relativní a abyste jim mohli fandit.

Spojení s divákem…

Henry Braham: Spojení diváka s postavami bylo klíčové pro způsob, jakým jsme se pustili do natáčení filmu. Můžete umístit kameru do místnosti a přenést do ní diváka mnoha různými způsoby. Andy a já jsme měli zájem vložit diváka do filmu spolu s postavami – zejména díky pozoruhodnému výkonu Ezry v obou hlavních rolích. Pro nás to znamenalo, že jsem držel kameru, byl jsem blízko a propojený s hereckými výkony po celou dobu snímku.

Ačkoli je tedy ve filmu spousta velkých kulis, které vyžadují velké plánování a vizualizaci, „Flash“ byl natočen velmi volným stylem. Šlo o vztah kamery k hercům tak, jak se jejich výkony vyvíjely v rámci jednotlivých scén. Ezra i Andy jsou oba velmi intuitivní. Bylo tedy důležité se s nimi spojit. Dělali jsme to instinktivně s tím, že se práce všech proplétala dohromady, aniž bychom o tom diskutovali, protože jsme byli všichni dokonale naladěni na práci toho druhého. Myslím, že právě odtud pramení intimita pro diváky ve filmu takového rozsahu. A pro mě jsou nejzajímavější filmy ty, kde se intuitivní hlas režiséra, jeho osobitý pohled, přenáší na plátno. To je to, čeho jsem chtěl dosáhnout.

Jason Ballantine: Andy a [kameraman] Henry [Braham] si přáli svobodu kamery, kterou technologie objemového snímání nabízí pro natáčení dvou Barryho postav. Tradičně by se u dvou postav na plátně jednalo doslova o uzamčenou kameru a rozdělenou obrazovku, nebo třeba o kameru s řízením pohybu, která by byla schopna donekonečna opakovat pohyb kamery, aby si herec mohl vyměnit místo. Pro tento film jsme však měli dvojníka, který komunikoval s Ezrou, což umožňovalo volnost kamery s vědomím, že náhradník bude digitálně nahrazen. Ezra by pak v kabině pro snímání hlasitosti hrál opačnou roli a viděl by svůj první výkon promítaný na stěny pro plynulou interakci se sebou samým. Tato data by umožnila VFX efektivně přilepit jeho druhou výkonnostní hlavu na tělo stand-inu.

Paul Machliss: To je věc, na kterou se jako střihač v postprodukci obvykle těšíte: vzít všechny záběry a zkrátit je na dobrou délku a přitom zachovat všechny dějové linie a prvky. Říkáte si: „Skvělé, už se nemůžu dočkat, až to dostanu do rukou a pomůžu to dotvořit.“ To je skvělé. Ale s přidanými prvky zachycení objemu a dvou Barryů v neuvěřitelně složitém příběhu, u něhož chcete mít jistotu, že dává smysl a je pochopen – aby všichni, kdo se dívají, mohli sledovat a neztratili v něm přehled -, měla práce, kterou jsme dělali, zřetelné výhody.

Bohatá spolupráce…

Christina Hodson: Práce s Andym na tomto filmu byla naprostá bomba. Přináší tolik vášně a radosti a je to prostě opravdový fanoušek, takže s ním byla naprostá radost pracovat. Strávili jsme mnoho a mnoho hodin jen diskusemi o postavách, vtipkováním, debatami o cestování v čase, probíráním logiky multivesmíru a on byl neuvěřitelný spolupracovník. Myslím, že to, co Andy přináší, je výjimečné, a to je schopnost žonglovat s různými tóny. Má momenty, kdy je zábavný, vtipný, potrhlý a trochu praštěný, momenty, kdy dokáže udělat skutečné drama a emoce, momenty, které jsou děsivé, a také neuvěřitelně bláznivé kulisy a akce, které mají skutečný rozsah a podívanou…

Myslím, že moment, kdy jsem si uvědomil, že se nám spolu bude skvěle pracovat, byl, když jsme se bavili o úvodní scéně. V prvním návrhu jsem napsal něco, co mělo být záchranou dne, velkou, zábavnou podívanou s Batmanem a Barrym, a Andy mě vzal stranou a nadhodil mi nápad s dětskou oslavou. A já na to: „Chceš, aby dvanáct miminek padalo z nemocničního okna z deseti pater?“ Stačí říct, že jsme si užili spoustu legrace při vymýšlení všeho toho chaosu, který z toho vznikne…

Paul Denham Austerberry: Mezi Andym, Barbarou a mnou panuje velmi přátelský a příjemný vztah. Natáčení filmu je docela náročné a je v něm spousta věcí – je příjemné se vždy cítit dostatečně pohodlně na to, abyste mohli nadhodit nějaké nápady, které mohou být šílené, nebo také ne, a vědět, že vás nikdo nesestřelí. Andy má skvělé nápady, některé z nich jsou docela šílené, a my jsme je prostě mohli házet sem a tam a všichni jsme se snažili najít způsob, jak je nakonec uskutečnit.

Jason Ballantine: Když Andy zaklepe, nikdy neřeknu ne! Mám k Andyho vypravěčskému umění takový obdiv a důvěru. Myslím, že filmy „IT“ jsou klasickým příkladem Andyho mistrovství v překračování žánrů a přinášení filmů daleko za očekáváním. „Flash“ je to samé, pokud jde o emocionální hloubku zabalenou do lásky k superhrdinům. Na Andym je skvělé, že se vždy snaží o emocionální jádro. „Flash“ se v tomto ohledu neliší, příběh je zakotven v lásce mezi synem a jeho matkou. Co se týče akční nadstavby, celá komplexnost multivesmíru znamená, že je to prostě větší a lepší.

První kontakt a první hudba…

Skladatel Benjamin Wallfisch: Andy mě pozval, abych se v létě 2020 zapojil do natáčení filmu. Přestože se scénář teprve připravoval, inspirovaly mě koncepty filmu, o kterých jsme se bavili. „Run“ byla v podstatě první hudba, kterou jsem si představoval: neklidná, hledající klavírní figura, představující Barryho krizi po ztrátě matky, hraná na pozadí naléhavých staccatových smyčců, které jsou kvůli své rychlosti na hranici proveditelnosti. O několik dní později a několik měsíců před natáčením jsem tuto superhrubou skicu přehrál Andymu spolu s několika dalšími nápady pro film…

Hudba, která zůstala…

Benjamin Wallfisch: O dva roky později, když Andy dával dohromady první střih, mě překvapil tím, že v jednom z klíčových momentů filmu dal proti obrazu tuhle malou klavírní skicu „Run“, a ta tam zůstala až do finále, téměř beze změny. S Andym jsme úzce spolupracovali posledních šest let a tohle byl moment, kdy jsem byl za náš vztah obzvlášť vděčný. Mám obrovské štěstí, že mám takovou tvůrčí zkratku s někým, koho považuji za naprostého génia.

INFORMACE O PRODUKCI

Při tvorbě filmu THE FLASH byli tvůrci ovlivněni dvěma zásadními díly komiksového kánonu:

-Flash of Two Worlds (Gardner Fox a Carmine Infantino, 1961), kde Barry Allen ze stříbrného věku zjistí, že vibrováním svých molekul na určité frekvenci se přenese do jiné verze Země, kde se setká s Jayem Garrickem ze zlatého věku

-Flashpoint (Geoff Johns a Andy Kubert, 2011, pětidílná minisérie), kde se Barry Allen probudí a zjistí, že se jeho svět změnil a jen on si uvědomuje rozdíl mezi svým skutečným světem a tímto změněným světem

Film se natáčel 25 týdnů na více než 50 neuvěřitelných kulisách postavených na šesti scénách a v obrovských kulisách (Warner Bros. Leavesden Studios) a na několika různorodých místech.

Produkční designér Paul Denham Austerberry měl za úkol vytvořit soudržný a moderní vizuální jazyk, který propojí dva světy, které se střetávají… návrhy Antona Fursta z BATMANA Tima Burtona a práci Patricka Tatopoulose z JUSTICE LEAGUE Zacka Snydera.

Děj se odehrává jak v Central City, tak v Gothamu, a již rané designové rozhodnutí – cihly v Central City a beton v Gothamu – zajistilo vizuální odlišení, díky němuž diváci okamžitě poznají identifikátor.

Natáčení v Londýně se ukázalo jako téměř vojenské cvičení pro produkci, která měla za úkol měnit nápisy na obchodech, pouliční nábytek a zásobovat americká auta/náklaďáky na rozsáhlých plochách získaných od dodavatele filmových vozidel. Stěhování zahrnovalo přepravu obrovské jednotky (s až 400 lidmi najednou) z jednoho místa na druhé; skládalo se z přívěsů, nákladních aut s vybavením, kostýmů a maskérských prostor a stravovacích a zadržovacích prostor pro herce, štáb a diváky, přesun byl ještě náročnější při dodržování pandemických omezení.

Klíčové lokace v centru města

Allenův dům

Vnější část Barryho rodinného domu byla postavena podél vzrostlé ulice lemované stromy, která se pyšnila dokonale rozmístěnými duby vysazenými ke zlatému jubileu královny Viktorie v roce 1897. Kolem 130 let starých stromů vytvořila produkce celou sousední ulici s domy, příjezdovými cestami a chodníky. Stavba trvala čtyři měsíce a vyžadovala povolení a souhlas rady a mnoho návštěv arboristy. Kvůli ochraně stromů musela stavba vybudovat silnici a chodníky na stávajícím povrchu, čímž se zvýšila úroveň trávníku o 16 palců, místo aby se do něj kopalo. Změny časové osy byly ovlivněny úpravou vzhledu rostlin, změnou barevnosti některých dveří a parkováním jiných aut na příjezdových cestách.

Interiér domu byl zvukovou kulisou – z jedné úrovně Barryho ložnice, chodby, kuchyně a jídelny byl v postatě vytvořen dvoupatrový dům. Nábytek a klimatizační jednotky byly přivezeny z USA a rostliny byly pořízeny v různých životních fázích, aby se ukázalo plynutí času od jedné časové linie k druhé; dekorace fotografií, suvenýrů a ozdob v ložnici mladého Barryho naznačují život, který Barry neměl.

Barryho byt

Vnější vzhled Barryho bytu (umístěného v typické, zchátralé pětipatrové budově) spolu s celým okolním městským blokem byl postaven v Leavesdenu. Ulice se pyšnila deseti různými obchody (průčelími), spolu s plně oblečeným obchodem s koly a kavárnou Filby’s, kde je pro Barryho náročné objednat si sendvič; Filby’s je pojmenován podle postavy Davida Filbyho z románu Julese Verna Stroj času. Většina neonových nápisů zdobících obchody byla vyrobena na zakázku. Společnost Greens poskytla osm skutečných stromů a více než 2 000 rostlin, které vnesly do filmu „zelenou“ (režisér ji zvolil jako charakteristickou barvu inscenace).

Zvukové kulisy Barryho spartánského obytného prostoru – rozpadající se příčka, desaturované barvy, chladné osvětlení – byly předělány na mladší Barryho byt – teplejší osvětlení, útulnější místo, intenzivnější barvy (zelená!) a záludné odkazy na předchozí filmy Andyho Muschiettiho (knihy Stevena Kinga a figurky IT).

Kriminalistická laboratoř

Pro exteriér kriminalistické laboratoře byla vybrána ohromující budova londýnské univerzity ve stylu art deco, Senate House – impozantní budova dokonale zapadající do Muschiettiho vize Barryho každodenního drandícího pracoviště.

Kanceláře laboratoře byly nalezeny v prostorách bývalého londýnského dopravního úřadu, který byl nedávno vyklizen. Společné architektonické atributy těchto dvou objektů se staly podkladem pro interiéry postavené na scéně B v Leavesdenu. Scénografie byla konzultována se soudním technikem a veškerý laboratorní nábytek byl vyroben na zakázku, aby se do prostoru vešel. Americké forenzní vybavení pocházelo z celosvětových zdrojů. Vybudovaný prostor umožnil kameramanovi Henrymu Brahamovi intenzitu světla potřebnou k vytvoření zásahu bleskem (když Barry získá své schopnosti) v kameře, natáčené na vysokorychlostní zařízení Phantom.

Soudní budova

Exteriér soudní budovy Central City Courthouse se nacházel mimo jednu z nejznámějších londýnských památek – katedrálu svatého Pavla. Právě zde Barry opouští soud, je přivítán novináři a poté sleduje, jak k němu přijíždí Mercedes Maybach Vision 6 Bruce Waynea (jedno z pouhých dvou koncepčních vozidel vyrobených a zapůjčených automobilkou). Zde má také režisér Muschietti svůj vlastní moment Alfreda Hitchcocka, když hraje muže, kterému téměř vždy hladový Barry Allen/The Flash ukradne hot dog. Při poklesu příjmů a dotací v posledních letech byly honoráře za natáčení z produkce velmi ceněny a zachránily několik katedrálních oddělení před zánikem. Produkce si také vyjednala u historické instituce prvenství: její charakteristické zvony byly pro natáčení vypnuty (což se žádné jiné produkci nikdy nepodařilo).

-Interiéry soudní budovy se natáčely v Goodenough College, postgraduální komunitě v londýnské čtvrti Bloomsbury.

Supermarket

Interiér této lokace hraje v příběhu Barryho a jeho matky klíčovou roli. Turecký supermarket ve východním Londýně byl vybrán pro svou podobnost s tradičním americkým obchodem s potravinami. Regály byly zásobeny americkými značkami; pro uličku, kde Barry komunikuje se svou matkou, vytvořilo grafické oddělení přes 200 krabic s cereáliemi a 500 plechovek rajčat vyrobených na míru.

Klíčová místa Gothamu

Batcave

Velkolepá 12týdenní stavba na scéně C v Leavesdenu zaplnila téměř celou plochu scény o rozloze 2 900 metrů čtverečních (více než 31 000 čtverečních stop). Prostředí s úhlem 360 stupňů měřilo 60 metrů na délku, 40 metrů na šířku a 14 metrů na výšku.

Deskový beton dominoval matným obrazům v návrhu Antona Fursta ve filmu BATMAN a produkční designér THE FLASH Austerberry tento materiál použil k vytvoření tvarů vodní přehrady a turbínového generátoru. Pro vytvoření stavby bylo vyrobeno přibližně 750 odlitků z kamenné sádry sedmi jedinečných tvarů.

Dějová linie v alternativním filmu z roku 2013 předpokládá, že Batman odešel do důchodu kolem roku 1999, čímž technologie jeskyně fakticky zamrzla. Dekoratér Dominic Capon a jeho tým získali pro vytvoření konzoly tlačítka, páky a rukojeti ze starého leteckého hardwaru a ovládacích skříněk, přičemž rekvizitáři vytvořili všechny ostatní oděvy od základu. K vytvoření obrazovek a ovládacích panelů bylo použito více než 30 tabletů a telefonů (všechny obrazovky byly funkční a zajišťovaly grafiku v kameře). Aby se odrazily roky nepoužívání, byly povrchy opatřeny prachem, špínou a (umělým) netopýřím guánem, přičemž do stropu bylo pro větší detail připevněno 100 umělých netopýrů.

Masivní vodopád u vchodu do jeskyně je z důvodu obav z ozvučení praktickým vodopádem vytvořen technologií VFX, ale kameraman Henry Braham nainstaloval obrovskou LED stěnu s padajícími světelnými obrazci, které napodobují světlo lomené a odrážené vodou. Skutečnou tekoucí vodu zajistil SFX ze tří různých úrovní prostřednictvím bazénků, malých kaskád přes skály a deště procházejícího okulusem ve stropě – 300 ocelových plechů bylo spojeno 1,5 míle svařování, aby byla zajištěna vodotěsnost nádrže.

Wayne Manor

Verze Wayne Manor na plátně je výsledkem spojení několika nejlepších britských honosných sídel spolu se třemi kulisami postavenými na jevišti.

oKnebworth House poskytl režisérovi gotickou vstupní bránu (a část historie) zachovanou z Burtonova BATMANA.

oBurghley House poskytl podobné kamenné zdivo jako Knebworth, ale je větší a poskytuje větší střechu pro klíčovou scénu se Sashou Calle jako Supergirl.

oHatfield House poskytl produkci zbrojnici Bruce Waynea (a rezonanci, protože se zde natáčela i památná scéna mezi Keatonovým Batmanem a Vicki Valeovou Kim Basingerové); knihovna domu sloužila jako pracovna Bruce Waynea (další místo, které bylo k vidění i ve filmu BATMAN z roku 1989).

oTring Park School for the Performing Arts vybavila velkolepé centrální schodiště Wayne Manor.

Gothamská nemocnice

Celá nemocniční scéna byla postavena na jevišti Leavesden na masivní hydraulické plošině pro praktické efekty zkonstruované tak, aby se mohla naklánět v akci. Byla vyvýšena nad podlahu studia o 40 stop (s druhou plošinou na nižší úrovni pro padající sanitku). Novorozenecké oddělení bylo oblékáno pod dohledem RN z jednoho takového oddělení a veškerý obvaz – včetně 10 umělých miminek – byl zapojen na místo, aby byla zajištěna autentičnost, záběr po záběru.

Ulice Gothamu

Ulice Glasgow – s širšími jízdními pruhy a nezavátými ulicemi podobnými americké metropoli – se staly centrem Gothamu, přičemž natáčení probíhalo v několika různých městských blocích po dobu sedmi dnů.

Pro sekvenci s Batmanem na Batcycle pronásledujícím Humvee (na zakázku vyrobená lehká laminátová karoserie Humvee přetavená na podvozek Fordu F-150 Lightning – aby tento model získal rychlost a obratnost, kterou u mnohem těžšího továrního Humvee nenajdete) se produkce vydala do ulic Glasgow. Honička se klikatí po chodníku a uličkami.

– Pro převlečení/účast ve vysokooktanové sekvenci bylo získáno více než 150 snímacích vozidel, mezi nimiž byla i flotila kaskadérských policejních Dodge Chargers. Všechna byla vybavena ochrannými klecemi, hydraulickými ručními brzdami, kaskadérskými nádržemi a protipožární ochranou. Vozidla byla zaparkována v areálu mimo Glasgow a každé ráno převážena.

Část honičky byla pod vedením Roberta Alonza natočena jako druhá jednotka na vyřazeném letišti v Bovingdonu v Anglii. To dalo týmům kaskadérů a vozidel volnost, aby mohly bezpečně nacvičit hlavní akční údery a také natočit několik scén v zapojené sekvenci, včetně série výbuchů, které skončí ve virtuálně dokončeném světě Gothamu. V Bovingdonu se také natáčela havárie kloubového palivového vozu – na cisternu byly naloženy kanystry s dusíkem a tým SFX spustil řízenou explozi, zatímco kameramanský tým použil několik kamer, aby zachytil epický okamžik v jednom pohybu v reálném čase.

Někde v chladu…

Neznámé místo

Scéna nepoužívané vojenské základny – relikvie z dob studené války, která slouží jako vězení s maximální ostrahou, v němž je držena Kara Zor-El – byla postavena na scéně F v Leavesdenu a odkazuje na množství bunkrů a raketových sil ze Spojených států i bývalého sovětského bloku; stavěla se 12 týdnů. To, co začalo na papíře jako podzemní bunkr, se proměnilo ve stínovou betonovou kouli vězení zavěšenou pod ještě větší koulí vznášející se nad ním.

Sférická scéna byla mimořádně vypadající konstrukcí. Šest dveří připomínajících okvětní lístky se rozkládalo pomocí složitého hydraulického zařízení postaveného SFX a téměř připomínalo oční bulvu, která se otevírala, aby odhalila kryptonského zajatce uvnitř. Téměř 2 000 ostrých zelených keramických dlaždic vytvářelo geometrický vzor na stěnách, které byly opatřeny 50 kilometry červených pásků LED, aby vytvářely efekt pulzující světelné mřížky. Cela a komora byly oblečeny do historického elektronického a vojenského vybavení pocházejícího z Ukrajiny. Soustava trysek a dýz, průmyslové ocelové stroje, bublající kádě a testovací zásobníky v pozadí laboratoře naznačují, jakými experimenty musel skomírající subjekt projít.

Exteriér a vchod do základny byl postaven částečně na kulisách (zasněžený skalní útes a vrchol jednoho sila, přičemž sníh zajišťuje 70 tun přírodní hořčíkové soli) a na scéně A (vrchol druhého sila a bunkru, rovněž završený slaným sněhem).

Vozidla

Batmobil

Nejlepší z původních Keatonových batmobilů ujel 6 000 mil z Los Angeles do Leavesdenu, přičemž samotné dopravení vozidla na plac bylo nejnáročnější částí cesty. Dvoutunový Batmobil byl navezen na přepravní vůz, poté naložen do upraveného letištního nákladního vozu, vyzdvižen do výšky 20 stop a opatrně přetočen na své místo na place. (Během přestávek v natáčení bylo vidět, jak se nadšení herci a štáb fotografují vedle ikonického vozidla.)

Batwing

Návrhářský tým vyvinul expresionistický design Batwingu z filmu BATMAN Tima Burtona, aby vytvořil realističtější plavidlo (v souladu s estetikou „střetu světů“ v THE FLASH) a zároveň zvětšil jeho velikost, aby se do něj vešli tři cestující, přičemž retro dojem zůstal zachován.

Dílna SFX postavila Batwing z ocelové konstrukce, sádry a vlakové lokomotivy a na scéně jej doplnila o křídla a oblékání, které zahrnovalo více skutečných obrazovek (12 chytrých telefonů, šest tabletů a další menší obrazovky). Interiér oblékají padákové sedačky a stříšky vyrobené na zakázku v Ukrajině, v exteriéru jsou připevněny části ze skutečných stíhaček a vysloužilých vojenských letadel. Asistenti designéra připevnili na trup více než 1 000 falešných nýtů.

-Muschietti chtěl, aby Keatonův Batman pilotoval ze samostatného gyroskopicky stabilizovaného sedadla nezávislého na orientaci letadla (zůstával ve svislé poloze, zatímco Batwinga válcoval). SFX vytvořila konzolovou plošinu, která to umožňovala, a všechny rotující sekvence byly natáčeny v kameře, což zajišťovalo přirozenou změnu hlasů a poloh herců. Během natáčení museli cestující na zadních sedadlech Barryho a Millerova dvojníka v roli Barryho bojovat s nevolností z otáčení během několika záběrů.

Byly postaveny dva Batwingy – jeden, který se mohl otáčet, a druhý s interiérem bez dna, aby bylo možné vysunout sedadla při natáčení shora.

Batcycle

-Drsňácký Batcycle se dvěma předními nůžkovými koly vznikl na základě požadavku režiséra na motocykl postavený jako tank – skutečné beranidlo – a jeho stavba trvala 10 týdnů. Po měsících spolupráce s koncepčními umělci na zdokonalení designu poskytl Austerberry 3D model vedoucímu speciálních efektů Domu Tuohymu a jeho týmu. Navzdory své relativní mohutnosti – tři metry na délku a metr na šířku – zůstává motorka elegantní a moderní, jak je vidět ve scénách, kdy Affleck pronásleduje zločince v Gothamu.

Batcycle byl zkonstruován pro rychlost a manévrovací schopnosti – nejen pro boj – a mohl dosáhnout rychlosti až 80 mil za hodinu. Pro pomoc při změně směru jízdy je vzadu umístěn reverzní tryskový pohon, který by mohl být nasazen na obou stranách motorky a rychle změnit trajektorii a pomoci ji zastavit.

S využitím motorů z dárcovských kol byly postaveny dvě praktické elektricky poháněné motorky, které jezdily během natáčení v Glasgow a druhá jednotka na letišti v Bovingdonu. Třetí model bez motoru byl postaven na hydraulické pohyblivé základně navržené SFX na jevišti pro snímání detailních záběrů a dialogů.

-Všechny pomůcky Batcycle byly praktické: přední štít, který se zvedá na místo, aby chránil Batmana, zadní trysky, „střílející“ kulomety a vystřelovače „žihadel“. Speciálně byla vytvořena zadní pneumatika.

Kostýmy

-Kostýmní výtvarnice Alexandra Byrne a její tým se s nadšením ujali náročného projektu, navrhli a vytvořili garderobu pro superhrdiny a jejich alter ega, desítky lidí i mimozemšťanů. Snad největší výzvou bylo obrovské množství kostýmů Superhrdinů, s více postavami ve více oblecích a se speciálními požadavky na akční, dublérské, kaskadérské a drátěné postroje. Návrhářka vlasů Zoe Tahir a návrhářka make-upu Victoria Down pracovaly ruku v ruce, aby realizovaly vizi Andyho Muschiettiho pro tyto Superhrdiny a zároveň sladily vzhled některých vracejících se postav.

Nakonec bylo vytvořeno více než 90 obleků Superhrdinů pro 10 různých postav, včetně devíti zcela odlišných návrhů Batmanova obleku – hrdinského obleku Keatona, šesti obleků ve skříni Wayne Manor a dvou hrdinských obleků pro Afflecka. Šestice v Batmanově šatníku obsahuje čtyři zcela nové obleky, které dosud nebyly k vidění, spolu s původními obleky z filmů BATMAN z roku 1989 a BATMAN RETURNS z roku 1992.

The Flash

-Byrneová se do Flashova obleku začala nořit tak, že hledala inspiraci v komiksech, včetně Flashpointu a série The New 52, což je přepracování a obnovení celé řady průběžných měsíčních superhrdinských komiksů DC Comics z roku 2011. Studovány byly také předchozí filmové podoby postavy, přičemž všechny tyto informace posloužily jako podklad pro koncepční návrh, aby se dospělo k režisérčině vizi – obleku, který reaguje na Barryho schopnosti tak, že se rozsvítí, přičemž každý z nich se živí energií toho druhého. Součástí zadání bylo také vytvoření vícevrstvého obleku s vyššími technologiemi, který by zlepšil pohyb superhrdiny na obrazovce, zachycoval energii vytvořenou jeho rychlostí a recykloval ji zpět, aby Flashe „nabil“.

Keatonův Batman

-Oblek hrdiny Michaela Keatona je navržen s ohledem na myšlenku, že by pokračoval v technologickém pokroku až do doby, kdy by odešel do důchodu a přestal bojovat se zločinem (v dějové linii filmu přibližně v letech 1999-2000). Byrne a tým se snažili do aktualizace zakomponovat klasickou siluetu BATMANA v černé gumě a s delšíma ušima a tvarem kapuce. Pro sestavu obleků ve Wayne Manor tým prozkoumal dlouhou řadu předchozích obleků – počínaje nejnovějším THE BATMAN a pokračuje až k prvnímu výskytu postavy v Detective Comics, dokonce cestou zkoumal i hračky Batmana z 90. let a jejich koncepty létajících a potápěčských obleků. Jejich cílem bylo do této řady zakomponovat klíčové momenty z dlouhé historie designu této ikonické postavy.

Affleckův Batman

V předchozích dílech měl Batman Bena Afflecka specifické obleky přizpůsobené jednotlivým činnostem (například taktický oblek). Protože se jeho Batman ve filmu objevuje téměř výhradně na Batcycle, navrhl kostýmní tým kostým právě podle něj a využil nápady z motocyklového brnění – exoskelet/ochranná vnější vrstva se nosí přes konvenčnější látkový oblek. Jeho boty, rukavice a brnění na těle vycházejí z nápadů taktické motocyklové techniky a zachovávají (samozřejmě) jeho ikonickou kapuci.

Supergirl

Kostým Supergirl je krásnou prvotinou, inspirovanou komiksy a aktualizovanou, čímž vznikl praktičtější oblek v souladu se Supermanem a ostatními Kryptoňany. Oblek se skládá ze základní stříbrné vrstvy obleku, překryté tenkou modrou vrstvou látky, která je opatřena hlubokým technickým potiskem; stříbrná barva je ve správném světle přes modrou viditelná a dodává vzhled oceli. Boty jsou zabudované a nosí se pod oblekem, přičemž nohu obepíná speciálně navržená klec na boty. Plášť je potištěn vzorem kryptonského písma (dohlížel na něj odborník na kryptonský jazyk!).

O POSTAVĚ

EZRA MILLER (Barry Allen/The Flash) je umělec, herec, hudebník, skladatel a tvůrce. Od svého průlomu v roce 2012 se jejich jméno stalo synonymem pro schopnost přivést k životu bohaté, eklektické a mnohotvárné postavy. Ve vesmíru DC ztvárňují „Barryho Allena“ alias Flashe – titulní roli v připravovaném filmu THE FLASH společností Warner Bros. Pictures a DC Studios. Jako Flash si Miller již dříve zahrál ve filmu JUSTICE LEAGUE (2017) po boku Gal Gadot, Bena Afflecka, Raye Fishera a Jasona Momoa, a to po překvapivých vystoupeních jejich postav ve filmech BATMAN V SUPERMAN: DAWN OF JUSTICE (2016) a SUICIDE SQUAD (2016). Kromě toho si Miller nedávno zahrál ve spin-offu franšízy o Harrym Potterovi FANSTASTICKÉ PŘÍBĚHY A KDE JE NAJÍT v roli Credence pro Warner Bros., Po boku Eddieho Redmayna, Colina Farrella, Judea Lawa a dalších.

Od svého debutu na filmovém plátně v roce 2008 v drsném dramatu z prostředí přípravné školy AFTERSCHOOL si Ezra Miller vybudoval pověst nebojácného herce, komika, který se dokáže prosadit i po boku tak rozdílných hvězd, jako jsou Tilda Swinton, Andy Garcia, Amy Schumer, Emma Watson nebo Liev Schreiber. Vysoce ceněný snímek AFTERSCHOOL byl v roce 2008 uveden na festivalu v Cannes a v roce 2009 na filmovém festivalu v Berlíně. Film získal ocenění kritiků, včetně nominací na Gotham Independent Film Awards a Independent Spirit Awards. Miller se objevil také ve filmu Lynne Ramsay WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN, kde si zahrál hlavní roli Kevina po boku Tildy Swinton a Johna C. Reillyho. Film měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes, kde sklidil nadšené recenze, a vynesl jim nominaci na British Independent Film Awards za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. V roce 2014 Ezra natáčel ve francouzské Normandii film MADAME BOVARY po boku Mii Wasikowské a Paula Giamattiho. Předtím si Miller zahrál po boku Emmy Watson ve filmu THE PERKS OF BEING A WALLFLOWER a za ztvárnění role Patricka sklidil uznání kritiky; za tuto roli byli v roce 2013 nominováni na MTV Movie Awards za průlomový herecký výkon. V roce 2015 Miller dokončil natáčení filmů Judda Apatowa TRAINWRECK pro společnost Universal a STANFORD PRISON EXPERIMENT po boku Billyho Crudupa, který měl premiéru a sklidil velké uznání na filmovém festivalu Sundance 2015. V roce 2020 si Miller zahrál v televizní minisérii Stephena Kinga THE STAND v roli Trashcan Man po boku Alexandera Skarsgårda. Naposledy ztvárnili mladého Salvadora Dalího ve filmu DALILAND po boku Bena Kingsleyho a v režii Mary Harronové; film byl vybrán jako závěrečný snímek filmového festivalu v Torontu v roce 2022. Film DALILAND, který distribuuje společnost Magnolia Pictures, bude uveden do kin 9. června 2023.

Když zrovna nehrají, je Miller vášnivým hudebníkem a koncertuje s několika hudebními skupinami. Co se týče značky, Miller byl jednou z tváří kampaně Urban Decay „Pretty Different“ spolu s Lizzo, Joey Kingem, CL a Karol G. V oblasti módy byl jednou z tváří pánské kampaně Saint Lauren pro jaro/léto 2020 a ve spolupráci s touto značkou pokračuje dodnes.

SASHA CALLE (Kara Zor-El/Supergirl) je americko-kolumbijská herečka, která bude debutovat v roli Supergirl v očekávaném filmu společnosti Warner Bros. s názvem THE FLASH, který bude mít premiéru 16. června. Ve filmu THE FLASH hraje Sasha po boku Ezry Millera, Michaela Shannona a Michaela Keatona. Zapsala se tak do historie jako první latinskoamerická herečka, která ztvárnila tuto ikonickou postavu ve velkofilmu o superhrdinech.

Kromě toho bude Sasha k vidění v připravovaném filmu Daniela Minahana ON SWIFT HORSES, kde si zahraje po boku Daisy Edgar-Jones, Jacoba Elordiho, Willa Poultera a Diega Calvy. Film je dobovým dramatem z 50. let minulého století, které sleduje dvojici, jejíž životy se převrátí naruby, když se objeví mužův bratr a vznikne milostný trojúhelník. V roce 2020 získala Sasha za roli Loly Rosalesové v seriálu THE YOUNG AND THE RESTLESS nominaci na cenu Daytime Emmy Award za vynikající mladší herecký výkon v dramatickém seriálu.

Svým nepopiratelným talentem a pozoruhodným ztvárněním postav si Sasha upevnila pozici vycházející hvězdy ve světě herectví. Sasha se narodila v Bostonu ve státě Massachusetts, vyrůstala v Bostonu i v Kolumbii a nyní žije v Los Angeles v Kalifornii.

Nominant na cenu Akademie, Zlatý glóbus a cenu Tony MICHAEL SHANNON (generál Zod) pokračuje ve své kariéře v zábavním průmyslu, spolupracuje s těmi nejuznávanějšími talenty a hraje na prknech významných divadel po celém světě.

Shannon si nedávno zahrál po boku Jessicy Chastain v limitovaném seriálu společnosti Showtime GEORGE & TAMMY. Seriál sleduje bouřlivé manželství country & westernového hudebního páru George Jonese (Shannon) a Tammy Wynette (Chastain). Shannonová v této roli „vystihla Jonesovu zranitelnost a jízlivý, sebekritický humor a od začátku do konce podává skvělý výkon“, jak uvedl deník The New York Times.

Shannon nedávno dokončil natáčení svého režijního debutu ERIC LaRUE, filmu s Judy Greer, Paulem Sparksem, Alison Pill, Tracy Letts, Annie Parisse, Kate Arrington a Alexanderem Skarsgårdem, natočeného podle stejnojmenné divadelní hry Bretta Neveua, která měla premiéru v divadle A Red Orchid v Chicagu v roce 2002. Neveu je zároveň autorem scénáře. Film sleduje Janice (Greer), matku sedmnáctiletého chlapce Erica, který zastřelil tři své spolužáky. Jak se dny blíží k setkání matek postižených synovým násilím, Janice se snaží proniknout do situace prostřednictvím výměny názorů s manželem (Skarsgård), pastorem (Sparks) a spolupracovníky. Příběh se nestává příběhem o násilí, ale o tom, co se rozhodneme myslet a dělat, abychom přežili trauma. Sympatie, které k Janice cítíme, jsou komplikovány temnou cestou, po níž se vydává, aby našla cestu k uzdravení.

V nejbližší době si Shannon zopakuje roli generála Zoda v multiversu DC Comics prostřednictvím filmu THE FLASH režiséra Andyho Muschiettiho, který do kin vstoupí 16. června 2023.

Shannon bude k vidění také ve filmu Jeffa Nicholse THE BIKERIDERS po boku Austina Butlera, Jodie Comer, Toma Hardyho, Boyda Holdbrooka a Damona Herrimana. Film je originálním příběhem odehrávajícím se v 60. letech minulého století a sledujícím vzestup fiktivního motorkářského klubu na Středozápadě – z místa setkávání místních outsiderů v mnohem zlověstnější gang. Jedná se již o osmou spolupráci Shannona s Nicholsem. Naposledy se objevil v jeho dramatu LOVING. Předchozí spolupráce s Nicholsem zahrnuje filmy HANK THE COWDOG; MIDNIGHT SPECIAL; TAKE SHELER, za který byl v roce 2011 nominován na cenu Film Independent Spirit Award za nejlepší mužský herecký výkon, a také filmy MUD a SHOTGUN STORIES.

V současné době Shannon natáčí film Joshe Oppenheimera THE END, kde hraje po boku Tildy Swinton, George MacKaye a Mosese Ingrama. Muzikál ve stylu zlatého věku sleduje poslední lidskou rodinu, která zůstala na Zemi a která žije v luxusním podzemním bunkru po zničení lidstva v důsledku klimatických změn. Shannon se příště objeví v objektivu ve filmu Václava Marhoula McCARTHY po boku Emilie Clarke, Danea DeHaana a Scoota McNairyho. Životopisný film se soustředí na život kontroverzního amerického senátora Josepha McCarthyho (Shannon), představeného jako muže stojícího za antikomunistickou doktrínou mccarthismu, a líčí, co právníka a vyznamenaného bývalého amerického mariňáka přivedlo na bezprecedentní cestu demagogie, show-trialu a jedovatého populismu.

Nejvýrazněji Shannon sklidil uznání kritiky za vedlejší roli ve filmu Sama Mendese REVOLUTIONARY ROAD, kde si zahrál Johna Givingse, psychicky problémového sousedova syna po boku Leonarda DiCapria, Kate Winslet a Kathy Bates. Dále byl nominován na Zlatý glóbus, Screen Actors Guild, Critics Choice Award, Gotham Award a Film Independent Spirit Award za roli v aktuálním dramatu Ramina Bahraniho 99 DOMŮ, kde si zahrál po boku Andrewa Garfielda. Na pozadí hospodářské krize ztvárnil Shannon Ricka Carvera, charismatického a bezohledného realitního magnáta, který hraje na trhu a v bankovním systému domů. Mezi další ocenění patří nominace na Oscara a cenu kritiků ve filmu Toma Forda NOCTURNAL ANIMALS po boku Jakea Gyllenhaala, Amy Adamsové a Aarona Taylora Johnsona a také v kritiky oceňovaném dramatu Guillerma del Tora PODOBA VODY po boku Sally Hawkinsové, Richarda Jenkinse, Michaela Stuhlbarga a Octavie Spencerové, které získalo Oscara za nejlepší film roku 2018.

S téměř devadesáti filmovými rolemi má Shannon na svém kontě například filmy Michaela Marena MALÁ BÍLÁ LEŽ; Davida O. Russella AMSTERDAM; akční thriller Davida Leitche BULLET TRAIN; thriller Spencera Squirea ABANDONED; NIGHT’S OUT Jennifer Reederové; HEART OF A CHAMPION Michaela Mailera; ECHO BOOMERS Setha Savoye; THE QUARRY Scotta Teemse; Rian Johnson’s KNIVES OUT; Alfonso Gomez-Rejon’s THE CURRENT WAR; Meredith Danluck’s STATE LIKE SLEEP; Elizabeth Chomko’s, WHAT THE HAD; Nicolai Fuglsig’s 12 STRONG; Werner Herzog’s SALT AND FIRE; Bart Freundlich’s WOLVES; Matthew M. Rosse FRANK & LOLA; Joshuy Marstona KOMPLETNÍ NEZNÁMÝ; Lizy Johnsonové ELVIE & NIXON; Jonathana Levina NOC PŘED; Petera Solletta FREEHELD; Johna McNaughtona HARVEST; Jakea Paltrowa THE YOUNG ONES; Zacka Snydera MAN OF STEEL; Ariela Vromena THE ICEMAN; Davida Koeppa PREMIUM RUSH; Lizy Johnsonové RETURN; Marca Forstera MACHINE GUN PREACHER; Floria Sigismondiho THE RUNAWAYS; Wernera Herzoga MŮJ SYN, MŮJ SYN, CO JSI UDĚLAL a ZLÝ LÍTANEC; Sydneyho Lumeta PŘED TÍM, NEŽ ĎÁBEL ZJISTÍ, ŽE JSI MRTVÝ; Olivera Stonea SVĚTOVÉ OBCHODNÍ CENTRUM; Williama Friedkina BUG; Curtise Hansona LUCKY YOU; Michael Bay: BAD BOYS II; Curtis Hanson: 8 MILE; David McNally: KANGAROO JACK; Cameron Crowe: VANILLA SKY; Michael Bay: PEARL HARBOR; John Waters: CECIL B. DeMENTED; THE MISSING PERSON Noaha Buschela a THE GREATEST Shana Festeho.

V televizi byl Shannon naposledy k vidění v seriálu Drew a Johna Ericka Dowdleových ze stanice Showtime WACO: THE AFTERNATH, v němž si Shannon zopakoval roli Garyho Noesnera a působil jako výkonný producent. Mezi jeho televizní počiny patří také dramatický seriál NINE PERFECT STRANGERS společnosti Hulu, minisérie THE LITTLE DRUMMER GIRL společnosti Chan-wook Park na stanici AMC, antologický seriál ROOM 104 společnosti HBO Jaye a Marka Duplassových, film FAHRENHEIT 451 společnosti HBO Ramina Bahraniho a také seriál BOARDWALK EMPIRE společnosti HBO Martina Scorseseho.

Mimo své role na obrazovce si Shannon udržuje silný vztah k divadlu. V roce 2018 režíroval světovou premiéru hry TRAITOR, adaptace Henrika Ibsena ENEMY OF THE PEOPLE od Bretta Neveua, za kterou získal Jeffovu cenu v kategorii Nejlepší režie ve středně velké hře. Naposledy byl na jevišti k vidění v hlavní roli v poslední inscenaci Terrence McNallyho, broadwayském obnovení hry FRANKIE A JOHNNY V KLÁŠTERU DE LUNE, která byla nominována na cenu Tony v kategorii nejlepší obnovená hra. Na Broadwayi si Shannon zahrála také po boku Jessicy Langeové, Gabriela Byrnea a Johna Gallaghera Jr. v inscenaci Jonathana Kenta LONG DAY’S JOURNEY INTO NIGHT pro Roundabout Theater Company. Za obnovení dramatu Eugena O’Neilla získal Shannon v roce 2016 nominaci na cenu Tony za vedlejší roli a v roce 2016 také cenu Drama Desk Award za vynikající herecký výkon ve hře. Mezi jeho další broadwayské role patří GRACE (Cort Theatre), za kterou byl v roce 2013 nominován na cenu Distinguished Performance Drama League Award.

Další divadelní role: SIMPATICO (McCarter Theatre Center); UNCLE VANYA (Soho Rep Theatre); MISTAKES WERE MADE (Barrow Street Theater a A Red Orchid Theatre), za kterou si vysloužil nominaci na cenu Lortel Award za mimořádný herecký výkon v hlavní roli, nominaci na cenu Drama Desk Award za mimořádný herecký výkon ve hře, nominaci na cenu Outer Critics Award za mimořádný sólový výkon a nominaci na cenu Distinguished Performance Drama League Award; OUR TOWN (Barrow Street Theater); LADY (Rattlestick Theatre); THE METAL CHILDREN (Vineyard Theatre); THE LITTLE FLOWER OF EAST ORANGE (Public Theatre); THE PILLOWMAN (Steppenwolf Theatre); BUG (Barrow Street Theatre, Red Orchid Theatre a Gate Theatre); MAN FROM NEBRASKA (Steppenwolf Theatre); KILLER JOE (SoHo Playhouse, Next Lab Theatre a Vaudeville Theatre); THE IDIOT (Lookingglass Theatre) a WOYZECK (Gate Theatre). Shannon je zakladatelkou divadla A Red Orchid Theater v Chicagu a na této scéně hrála také v inscenacích VICTIMS OF DUTY; PILGRIM’S PROGRESS; MR. Michael Shannon vyrostl v Lexingtonu ve státě Kentucky a svou profesionální divadelní kariéru zahájil v Chicagu ve státě Illinois.

RON LIVINGSTON (Henry Allen) je k vidění v roli Henryho Allena v připravovaném filmu společnosti Warner Bros. THE FLASH. Nedávno si zahrál ve filmu THE ESTATE po boku Kathleen Turner, Anny Faris a Toni Collette. Hrál v původním seriálu LOUDERMILK od Petera Farrellyho a Bobbyho Morta pro AT&T Audience Network/Amazon Prime a hrál jednu z hlavních postav v první sezóně seriálu A MILLION LITTLE THINGS od DJ Nashe na ABC.

Livingston v poslední době natočil například filmy TENDER BAR, MUŽ, KTERÝ ZABIL HITLERA A TEDY HITLERA, HOLLY SLEPT OVER, DLOUHÁ HLOUPÁ CESTA a TULLY.

V roli kapitána Lewise Nixona v seriálu HBO BANDY BRATRŮ byl Livingston nominován na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. Kritikou oceňovaný seriál získal cenu Emmy a Zlatý glóbus za nejlepší minisérii.

Mezi předchozí televizní tituly patří SEX A MĚSTO, BOARDWALK EMPIRE (nominace na cenu SAG v kategorii vynikající herecký výkon v dramatickém seriálu) a GAME CHANGE.

Další filmové role: OFFICE SPACE, THE CONJURING, SWINGERS, ADAPTATION, THE COOLER, THE TIME TRAVELER’S WIFE, DINNER FOR SCHMUCKS, DRINKING BUDDIES a THE ODD LIFE OF TIMOTHY GREEN.

Livingston žije v Los Angeles se svou ženou a dvěma dcerami.

MARIBEL VERDÚ (Nora Allen) je herečka s nepopiratelnými úspěchy. Má za sebou dlouholetou úspěšnou kariéru, během více než 30 let hrála hlavní role ve více než 50 filmech.

Verdú začala pracovat ve filmu ve 14 letech a hned získala role ve významných filmech, jako například AMANTES DE VICENTE ARANDA, kde sdílela světla reflektorů s Victorií Abril. Následoval film BELLE EPOQUE, kde si zahrála po boku Penelope Cruzové a Ariadny Gilové. Film režíroval Fernando Trueba a v roce 1993 získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Režírovali ji někteří z nejvýznamnějších španělských režisérů, mezi nimi oscarový Fernando Trueba, Carlos Saura, Mario Camus, Ricardo Franco, Montxo Armendariz a Bigas Luna. Pracovala také pro působivou řadu zahraničních režisérů – včetně Francise Forda Coppoly, Guillerma del Tora, Alfonsa Cuaróna, Rodriga Garcíi a Andyho Muschiettiho – a spolupracovala s předními herci, jako jsou Javier Bardem, Matt Dillon, Ewan McGregor a Ethan Hawke.

Y TU MAMÁ TAMBIÉN v režii Alfonsa Cuaróna byl nominován na Oscara a získal řadu ocenění po celém světě, včetně Ceny newyorských filmových kritiků. Dosáhl také úctyhodných celosvětových kasovních úspěchů, na svou dobu pozoruhodných pro španělsky mluvený film.

PANSKÝ LABYRINT – považovaný za jeden z nejlepších filmů roku 2006 – napsal a režíroval Guillermo del Toro. Premiéru měl v květnu 2006 na filmovém festivalu v Cannes a byl nominován na Zlatou palmu. Film se setkal s velkým ohlasem kritiky, získal tři Oscary a řadu mezinárodních ocenění.

Její nejnovější role v angličtině byly THE FLASH v režii Andyho Muschiettiho a RAYMOND & RAY v režii Rodriga Garcíi.

Maribel Verdú získala desítky nominací na nejlepší herečku. Byla oceněna nejvýznamnějšími cenami španělského filmového průmyslu: Zlatou medailí Královské akademie filmového umění a věd a Národní filmovou cenou, cenou udělovanou ministerstvem kultury. Jedenáctkrát byla nominována na cenu Goya, nejvýznamnější ocenění španělské filmové akademie, a dvakrát ji získala, a to za filmy SIETE MESAS DE BILLAR FRANCÉS a BLANCANIEVES. Tyto nominace a ocenění vypovídají o jejím postavení v oboru a významném uznání jejích úspěchů.

Je členkou hollywoodské, španělské, mexické a evropské filmové akademie.

KIERSEY CLEMONS (Iris Westová) je všestranná herečka, kterou můžeme příště vidět jako Iris Westovou v připravovaném filmu společnosti Warner Bros Pictures THE FLASH, který bude uveden do kin v červnu 2023, a ve filmu společnosti Amazon Studios SOMEBODY I USED TO KNOW po boku Alison Brie a Jaye Ellise, který byl uveden na Prime Video 10. února 2023. Clemons nedávno dokončil natáčení hlavní role po boku Leona Bridgese v dramatu společnosti FilmNation THE YOUNG WIFE, který měl právě premiéru na SXSW a sklidil nadšené recenze. V současné době natáčí pro Apple TV nepojmenovaný hraný seriál Godzilla a Titáni podle série Monsterverse společnosti Legendary. Zahraje si také v celovečerním režijním debutu Larina Sullivana THE YOUNG KING a propůjčí svůj hlas jako Eliza v připravovaném animovaném komediálním seriálu pro mladé Freeform PRAISE PETEY.

Clemonsová si již dříve zahrála ve filmu Sophie Kargmanové SUSIE HLEDÁ, který měl letos premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu, a po boku Janelle Monáe v dramatickém thrilleru společnosti Lionsgate ANTEBELLUM. Dále natočila CGI/live-action snímek LADY AND THE TRAMP pro Disney, hudební dramedii Bretta Haleyho HEARTS BEAT LOUD, film Marca Webba ONLY LIVING BOY IN NEW YORK, film AN L.A MINUTE, který také koprodukovala, thriller JD Dillarda z produkce Blumhouse SWEETHEART a animované televizní seriály FAIRFAX a BOJACK HORSEMAN. V roce 2015 se Clemonsová prosadila rolí Diggy v úspěšné komedii Ricka Famuyiwy DOPE, která získala Velkou cenu poroty na filmovém festivalu Sundance 2015 a dále získala cenu AAFCA a nominace na BET Award, GLAAD Media Award a NAACP Image Award.

Kromě herectví je Clemons klasicky vzdělaný hudebník, který spolupracoval s producentem/umělcem Pharrellem Williamsem, držitelem ceny Grammy, na několika skladbách a jehož vokály můžete slyšet v několika projektech, včetně DOPE, TRANSPARENT a HEARTS BEAT LOUD.

Antje TRAUE (Faora-Ul), která má za sebou výrazné úspěchy v rodném Německu, prorazila na mezinárodní trh v převyprávění Supermana od Zacka Snydera, MAN OF STEEL, jako zlotřilá Faora-Ul. Mezi další snímky patří 5 DNÍ AUGUSTU Rennyho Harlina, SEDMÝ SYN společnosti Warner Bros, ŽENA VE ZLATĚ (s Helen Mirren a Ryanem Reynoldsem) Simona Curtise a KRIMINÁLKA (s Kevinem Costnerem, Garym Oldmanem a Tommym Lee Jonesem) Ariela Vromana. V poslední době jsme Traueho mohli vidět ve filmu Stephena Poliakoffa CLOSE TO THE ENEMY pro BBC, v pilotním filmu Sky/Amazon OASIS a v populárním seriálu společnosti Netflix DARK.

Nominovaný na cenu Akademie a držitel ceny Emmy MICHAEL KEATON (Bruce Wayne/Batman) vytvořil jedny z nejikoničtějších, nejrozmanitějších a nejoblíbenějších hereckých výkonů všech dob. Je jedním z mála představitelů hlavních rolí, jehož filmy SPOTLIGHT a BIRDMAN získaly Oscara za nejlepší film zády k sobě, a zapsal se do historie poté, co získal tři ceny SAG za vynikající herecký výkon ve filmu.

Nedávno Keaton dokončil natáčení komedie Hallie Meyers-Shyer GOODRICH a noirového thrilleru KNOX GOES AWAY, který režíroval a v němž hraje po boku Jamese Marsdena, Marcii Gay Harden a Ala Pacina. Příště ho uvidíme v jeho ikonické roli Batmana ve filmu THE FLASH, který společnost Warner Bros. uvede do kin letos v červnu.

Keatonův výkon v roli doktora Samuela Finnixe v limitovaném seriálu DOPESICK společnosti Hulu, v němž si zahrál hlavní roli a který také produkoval, mu vynesl vzácný úspěch v podobě zisku všech pěti hlavních televizních cen v jednom cyklu, včetně Zlatého glóbu, ceny Screen Actors Guild, ceny Asociace televizních kritiků, ceny Critic’s Choice a slavné ceny Emmy za hlavní mužský herecký výkon v limitovaném antologickém seriálu nebo filmu. Kromě toho převzal jménem společnosti DOPESICK cenu Peabody Award za vynikající výsledky v oblasti zábavy.

V roce 2015 si Keaton zahrál hlavní roli v Oscarem oceněném filmu SPOTLIGHT, strhujícím skutečném příběhu o tom, jak deník Boston Globe odhalil rozsáhlý skandál v katolické církvi. Herecký ansámbl získal za svou kolektivní práci ve filmu cenu SAG. Ve filmu BIRDMAN režiséra Alejandra G. Iñárritua sklidil Keaton velké uznání za roli Riggana, kdysi slavného, nyní zkrachovalého herce, který se snaží získat zpět své ego a kariéru uspořádáním broadwayské inscenace. Za svůj výkon ve filmu BIRDMAN byl Keaton nominován na Oscara a získal Zlatý glóbus, Independent Spirit a National Board of Review Awards za nejlepší mužský herecký výkon a mnoho dalších nominací a ocenění.

V rámci jedné z největších hollywoodských spoluprací všech dob Keaton čtyřikrát spolupracoval s vizionářským režisérem Timem Burtonem, naposledy na filmu DUMBO studia Walta Disneyho. Předtím Keaton ztvárnil titulní roli ve filmových trhácích BATMAN a BATMAN RETURNS. Jejich první spoluprací byla oblíbená klasika BEETLEJUICE.

Další tituly si připsal za ztvárnění bývalého amerického vojáka. generálního prokurátora Ramseyho Clarka ve filmu Aarona Sorkina SOUDNÍ PŘELÍČENÍ 7 CHICAGO, za který získal cenu SAG za vynikající herecký výkon; Vulture ve fanouškovsky oblíbeném filmu SPIDERMAN: HOMECOMING; zopakoval si roli padoucha ve filmu MORBIUS; zahrál si po boku Amy Ryan a Stanleyho Tucciho ve filmu WORTH; legendárního trenéra CIA ve filmu AMERICKÝ ASASÍN; ztvárnil Roye Kroca, otce McDonald’s, ve filmu THE FOUNDER; neohroženého reportéra CNN Roberta Weinera ve filmu HBO LIVE FROM BAGHDAD; thriller společnosti Universal WHITE NOISE; a GAME 6. Keaton na sebe poprvé upozornil v komediálním hitu NIGHT SHIFT, po němž následovaly hlavní role v populárních filmech jako MR. MÁMA, JOHNNY NEBEZPEČNĚ a TÝM SEN.

O FILMOVÝCH TVŮRCÍCH

ANDY MUSCHIETTI (režie) se etabloval jako vizionářský filmař, známý především díky trhání kasovních rekordů s hity IT a IT KAPITOLA DRUHÁ, adaptací klasického románu Stephena Kinga. IT zaznamenalo vůbec největší otevírací víkend pro horor na více než 30 trzích s 189,7 milionu dolarů, což nakonec celosvětově vyneslo 701,7 milionu dolarů. IT KAPITOLA DVA vydělala celosvětově 473,1 milionu dolarů, čímž se celková suma série vyšplhala na 1,17 miliardy dolarů. Muschietti a jeho sestra Barbara rozšiřují franšízu o nedávno oznámený prequelový seriál IT s názvem WELCOME TO DERRY pro HBO Max. Seriál WELCOME TO DERRY, zasazený do světa IT Stephena Kinga, vychází z Kingova románu IT a rozšiřuje příběh založený v IT a IT KAPITOLA 2.

Další Muschiettiho vysoce očekávaný film THE FLASH bude uveden do kin 16. června pro Warner Bros. a DC Films.

V roce 2021 založili Barbara a Andy Muschiettiovi svou produkční společnost Double Dream. Mezi nadcházející projekty patří ATTACK ON TITAN s Davidem Heymanem ze společnosti Heyday Films a Jeffreym Cliffordem (rovněž založeno u Warner Bros.), Muschietti produkuje a Andy je spojen s režií. Dále produkují pro Amblin s Dani Bernfeldovou film Edwarda Goreyho THE DOUBTFUL GUEST, jehož scénář napsali a produkují Emily Gordonová a Kumail Nainjiani; a budou produkovat THE ELECTRIC STATE – s Joe a Anthony Russoovými z AGBO, Russellem Ackermanem a Johnem Schoenfelderem -, přičemž Millie Bobby Brownová je spojena s Netflixem. V televizi Muschiettiovi připravují pro HBO Max film Gradyho Hendrixe FINAL GIRLS SUPPORT GROUP s Charlize Theron Denver a Delilah. Sourozenci spolu pracují již více než dvacet let a spolupracují na všech svých projektech napříč filmem, televizí i komerční sférou.

Před filmem IT Muschietti debutoval celovečerním hororovým hitem MAMA, který vznikl podle jeho vlastního stejnojmenného krátkého filmu. Muschietti film režíroval podle scénáře, který napsal společně s Barbarou a Neilem Grossovými. Film, v němž si hlavní roli zahrála Jessica Chastain a jehož výkonným producentem byl Guillermo del Toro, se stal jedním z nejvýdělečnějších filmů roku 2013. Na filmovém festivalu Fantasporto získal ocenění za nejlepší film a režii a na filmovém festivalu v Gérardmeru získal cenu za nejlepší film a cenu diváků. Muschietti byl také jmenován režisérem, kterého je třeba sledovat, na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs. Jeho krátký film MAMA se rovněž hrál na mnoha filmových festivalech.

Muschietti začal svou kariéru jako režisér reklam v Buenos Aires u kultovní produkční společnosti Cuatro Cabezas. Po přesunu do Evropy založil Muschietti spolu se svou tvůrčí kolegyní Barbarou společnost Toma 78, která se zabývá reklamní a filmovou produkcí a působí v Barceloně a Madridu. Muschietti režíroval stovky reklam pro mezinárodně uznávané klienty, jako jsou Coca Cola, Mercedes a Ford, a za svou práci na Mezinárodním filmovém festivalu v Buenos Aires (BAFICI) získal nejvyšší reklamní ocenění, včetně Zlatého lva z Cannes.

Muschietti studoval na prestižní FUC v Buenos Aires, kde režíroval tři uznávané krátké filmy: „Rosendo“, „Fierro Chifle“ a „Nostalgia en la mesa 8“, které získaly ocenění na festivalech v La Habaně, Bilbau a Biarritzu. V Argentině působil také jako story boarder, což kombinoval s psaním scénářů.

BARBARA MUSCHIETTI (producentka) má za sebou tvorbu světových hitů, naposledy produkovala kasovní trháky IT a IT KAPITOLA DRUHÁ, adaptaci klasického románu Stephena Kinga. Film IT zaznamenal největší premiérový víkend v historii hororu na více než 30 trzích s tržbami 189,7 milionu dolarů a celosvětově dosáhl kasovního zisku 701,7 milionu dolarů. IT KAPITOLA DRUHÁ celosvětově vydělala 473,1 milionu dolarů, čímž se celková suma celé série vyšplhala na 1,17 miliardy dolarů. Pokračování zaznamenalo druhý nejlepší celosvětový otvírák v historii hororu. Muschietti a její bratr Andy rozšiřují franšízu o nedávno oznámený prequelový seriál IT s názvem WELCOME TO DERRY pro HBO Max. Seriál WELCOME TO DERRY, zasazený do světa IT Stephena Kinga, vychází z Kingova románu IT a rozšiřuje příběh nastolený v IT a IT KAPITOLA 2.

Dalším dílem, který Muschietti produkoval, je THE FLASH v režii Andyho Muschiettiho pro Warner Bros. a DC Films. Film bude uveden do kin 16. června.

V roce 2021 založili Barbara a Andy Muschiettiovi produkční společnost Double Dream. Mezi nadcházející projekty patří ATTACK ON TITAN s Davidem Heymanem ze společnosti Heyday Films a Jeffreym Cliffordem (také založeno u Warner Bros.), Muschietti produkuje a Andy je spojen s režií. Pro Amblin s Danim Bernfeldem produkují také film Edwarda Goreyho THE DOUBTFUL GUEST, jehož scénář napsali a výkonnými producenty jsou Emily Gordon a Kumail Nainjiani, a budou produkovat THE ELECTRIC STATE (s Joe a Anthony Russoovými z AGBO, Russellem Ackermanem a Johnem Schoenfelderem), jehož hlavní roli má u Netflixu hrát Millie Bobby Brown. Co se týče televize, Muschiettiovi připravují pro HBO Max film Grady Hendrix’s FINAL GIRLS SUPPORT GROUP s Denverem a Delilah Charlize Theron. Sourozenci spolu pracují již více než dvacet let a spolupracují na všech svých projektech napříč filmem, televizí i komerční sférou.

Předtím Muschietti produkoval hit MAMA, natočený podle stejnojmenného krátkého filmu. Muschietti se spolu s režisérem Andym a Neilem Grossem podílel i na scénáři k tomuto filmu. Film s Jessicou Chastain v hlavní roli a s Guillermem del Torem jako výkonným producentem patřil k nejvýdělečnějším filmům roku 2013. Na filmovém festivalu Fantasporto získal ocenění za nejlepší film a režii a na filmovém festivalu v Gérardmeru získal cenu za nejlepší film a cenu diváků. Andy také režíroval krátký film, podle kterého byl film natočen a na němž se Barbara podílela jako scenáristka a producentka.

Předtím Muschietti pod svou španělskou značkou Toma 78 produkovala dokumentární filmy DHALLYWOOD STORIES, THE FIFTH CHROMOSOME a ANTIGONE AWAKE.

Produkovala stovky reklamních spotů pro klienty, jako jsou Coca Cola, Mercedes, Pepsico, Ford a Kalifornská loterie.

Muschietti vyrostla v Argentině a navštěvovala Kalifornskou univerzitu.

MICHAEL DISCO (producent) v současné době působí jako prezident filmového oddělení AGBO, nezávislého filmového a televizního studia bratří Russoových. AGBO stojí za filmy, jako je oscarový snímek VŠECHNO VŠUDE V RÁMCI, ŠEDÝ MUŽ s Ryanem Goslingem v čele a série EXTRACTION s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli.

Před nástupem do AGBO byl Disco zakladatelem filmové produkční společnosti The Disco Factory s exkluzivní smlouvou u Warner Bros. a New Line Cinema. Prvním projektem této společnosti byl prequelový film THE SOPRANOS, THE MANY SAINTS OF NEWARK. Následně Disco produkovalo film THE FLASH režiséra Andyho Muschiettiho s Ezrou Millerem a Michaelem Keatonem v hlavních rolích.

Předtím Disco působil v letech 2000-2018 jako vedoucí vývojový pracovník ve společnosti New Line Cinema, kde se vyšvihl na pozici výkonného viceprezidenta produkční divize. Během svého působení dohlížel na 34 filmů s celkovým výdělkem blížícím se 4,5 miliardy dolarů. Mezi nejvýznamnější filmy patří akční dobrodružné filmy s Dwaynem Johnsonem SAN ANDREAS (474 milionů dolarů celosvětové tržby), RAMPAGE (426 milionů dolarů WWBO) a JOURNEY 2: (335 MILIONŮ DOLARŮ WWBO). Mezi další úspěchy patří komediální hity CENTRAL INTELLIGENCE, HORRIBLE BOSSES, GAME NIGHT, držitel Zlatého glóbu THE DISASTER ARTIST, stejně jako úspěchy na počátku kariéry, jako jsou HAIRSPRAY, VALENTINE’S DAY a HE’S JUST NOT THAT INTO INYOU.

V roce 2010 byl Disco vybrán časopisem The Hollywood Reporter do seznamu „Next Gen“, který zahrnuje vedoucí pracovníky studií mladší 35 let. Vystudoval politická studia na Syrakuské univerzitě, společný program Maxwellovy školy občanství a veřejných záležitostí a Vysoké školy umění a věd. Je členem PGA, BAFTA a AFI.

CHRISTINA HODSON (scénáristka) se narodila v Británii, žije v Los Angeles a je filmovou a televizní producentkou. V roce 2012 poprvé přešla z pozice výkonné ředitelky vývoje na pozici scenáristky. Od té doby napsala kromě různých projektů pro filmová studia například film BUMBLEBEE pro Paramount (2018) a napsala a spoluprodukovala film HARLEY QUINN: BIRDS OF PREY (2020) pro Warner Bros. a DC Comics. Napsala také scénář k připravovanému filmu THE FLASH pro Warner Bros. a DC Comics. Christina v současné době píše společně s Orenem Uzielem scénář k 11. dílu série THE FAST AND THE FURIOUS.

Kromě psaní scénářů se Christina věnuje produkci prostřednictvím své společnosti Hodson Exports, kterou vede společně s výkonným ředitelem Morganem Howellem. Společnost Hodson Exports, která se zaměřuje na scénáristy, se soustředí na úzkou spolupráci s talenty a vypráví příběhy, v nichž jsou v centru dění komplexní a jedinečné postavy. V roce 2019 se Hodson Exports spojila se společností LuckyChap Entertainment Margot Robbie, aby spustila program Lucky Exports Pitch Program a úspěšně prodala všech šest pitchů tohoto programu významným kupcům. Společně s Temple Hill Entertainment Christina a Morgan produkují adaptaci velmi očekávané knihy nakladatelství Penguin Teen, Zlodějský gambit, od debutující autorky Kayvion Lewis. Knihu adaptuje Henry Gayden (série SHAZAM!) a režírovat a produkovat ji bude Steven Caple Jr (CREED II, TRANSFORMERS: RISE OF THE BEASTS).

JOHN FRANCIS DALEY (scénárista) a JONATHAN GOLDSTEIN (scénárista) nedávno napsali a režírovali pro Paramount a Entertainment One kritikou oceňovaný tentpole DUNGEONS aaaa DRAGONS: ČEST MEZI DRAKY, založený na klasické stolní hře na hraní rolí Dungeons aaaa Dragons. Dvojice je také výkonnými producenty filmu, v němž hrají Chris Pine, Michelle Rodriguez, Hugh Grant, Regé-Jean Page a Sophia Lillis.

Goldstein a Daley dříve řídili hit společnosti Warner Bros. z roku 2018, komedii GAME NIGHT s Jasonem Batemanem a Rachel McAdams v hlavních rolích, která celosvětově vydělala přes 117 milionů dolarů. Předtím napsali scénář a režírovali reboot VACATION společnosti New Line z roku 2015 s Edem Helmsem, Christinou Applegate a Chrisem Hemsworthem v hlavních rolích.

Mezi další scénáristické počiny dvojice patří SPIDER-MAN: HOMECOMING, hitová komedie VACATION FRIENDS společnosti Hulu, HORRIBLE BOSSES, CLOUDY S ŠANCÍ NA MEATBALLS 2 a NEUVĚŘITELNÝ BURT WONDERSTONE.

JOBY HAROLD (scenárista) je anglický scenárista, producent a režisér, který se svým producentským partnerem Tory Tunnellem vede společnost Safehouse Pictures. Harold je scenáristou a výkonným producentem filmu společnosti Disney ‚OBI-WAN KENOBI, který režírovala Deborah Chow a v němž hrají Ewan McGregor, Hayden Christensen a Joel Edgerton. Harold je také spoluautorem scénáře nového filmu TRANSFORMERS společnosti Paramount: RISE OF THE BEASTS, který režíruje Steven Caple Jr., a scénář k novému filmu společnosti Warner Bros. pro DC Universe, THE FLASH, který režíruje Andy Muschietti. Dříve Harold produkoval filmy JOHN WICK: KAPITOLA 3 – PARABELLUM s Keanu Reevesem v hlavní roli (poté, co se podílel na přepisu scénáře k filmu JOHN WICK: KAPITOLA 2), EDGE OF TOMORROW s Tomem Cruisem a Emily Blunt a ROBIN HOOD s Taronem Egertonem a Jaime Foxxem v hlavních rolích a také se podílel na scénáři a produkci filmu KING ARTHUR: LEGENDA O MEČI režiséra Guye Ritchieho pro Warner Bros., s Charliem Hunnamem, Judem Lawem a Djimonem Hounsou. V současné době adaptuje celosvětově uznávanou mangu MY HERO ACADEMIA pro Legendary a Netflix.

Pod hlavičkou Safehouse Harold produkuje pro Apple a Legendary seriál UNTITLED MONSTERVERSE event series s Godzillou a Titány, který je v současné době v postprodukci. Produkoval také sci-fi tentpole ATLAS s Jennifer Lopez, Simu Liu a Sterlingem K. Brownem v hlavních rolích pro Netflix, který je rovněž v postprodukci. Harold dříve produkoval seriály SPINNING OUT s Kayou Scodelario a January Jones pro Netflix, kritikou oceňovaný UNDERGROUND s Aldisem Hodgem a Jurnee Smollett pro WGN a MY BLIND BROTHER s Adamem Scottem, Nickem Krollem a Jenny Slate pro Starz. Prostřednictvím společnosti Safehouse Harold v současné době také produkuje / vyvíjí film SPACE MOUNTAIN pro společnost Disney, založený na slavné atrakci v zábavním parku; THE LIBERATORS s Michaelem B. Jordanem pro Warner Bros; BATTLE OF BRITAIN s Ridleym Scottem v režii pro 20th Century Studios; BACKWARDS s Shawnem Levym v režii pro Netflix a řadu dalších. Safehouse má režijní smlouvu s Legendary TV a smlouvu na první pohled se studiem Amazon. Harolda zastupují agentury CAA, Kaplan Perrone a Goodman, Genow, Schenkman a další.

THE FLASH je první spoluprací Andyho Muschiettiho a HENRYHO BRAHAMA (kameraman).

Henryho raná práce zahrnovala časté kameramanské práce pro průkopnickou britskou skupinu THE KLF a film WAKING NED DEVINE pro Kirka Jonese.

Mezi poslední filmové kameramanské počiny patří čtyři snímky s Jamesem Gunnem, včetně GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 3 a THE SUICIDE SQUAD. Henry právě dokončil oba filmy THE INSTIGATORS a ROAD HOUSE s Dougem Limanem.

Mezi další nedávné projekty patří scénický design pro operu FIDELIO ve Vídni k 250. výročí Beethovena v režii Christopha Waltze.

PAUL DENHAM AUSTERBERRY (scénograf) je nejznámější díky získání Oscara za nejlepší scénografii k filmu PODOBA VODY režiséra Guillerma del Tora. Austerberry vystudoval architekturu na Carletonově univerzitě v kanadské Ottawě. Po ukončení studia pracoval jako architekt a navrhoval malé komerční a obytné projekty, než se začal věnovat filmovému designu.

Paul se intenzivně věnuje navrhování pro celovečerní filmy, mezi jeho úspěchy patří Muschiettiho film IT KAPITOLA DRUHÁ; THE CHRISTMAS CHRONICLES s Kurtem Russellem v hlavní roli; 30 DNÍ NOCI s Joshem Hartnettem v hlavní roli; POMPEII, v hlavní roli Kit Harington; OSVOBODITEL, v hlavní roli Edgar Ramirez; DEADFALL, v hlavních rolích Eric Bana a Olivia Wilde; TŘI MUŠKETÝŘI, v hlavních rolích Orlando Bloom a Christoph Waltz; THE TWILIGHT SAGA: ECLIPSE s Kristen Stewart a Robertem Pattinsonem v hlavních rolích a DEATH RACE s Jasonem Stathamem v hlavní roli. V poslední době se podílel na filmu THE FLASH společnosti Warner Bros. Pictures s Ezrou Millerem a Michaelem Keatonem v hlavních rolích a také na novém odvážném zpracování oblíbené klasiky THE COLOR PURPLE.

Kromě Oscara získal film THE SHAPE OF WATER také cenu za nejlepší výpravu na Critics Choice Awards a cenu Britské filmové a televizní akademie (BAFTA). Austerberry také získal Canadian Screen Award (CSA) za úspěch v oblasti výtvarné režie / produkčního designu za práci na filmu POMPEII a byl oceněn kanadskou cenou Gemini za práci na designu speciálního muzikálu INSPIRED BY BACH.

Jako dítě Paul s rodiči hodně cestoval, včetně tří let života v Ugandě. Film ho zavedl na řadu míst po celém světě, a tak pro něj cestování zůstává stálým zdrojem inspirace. Paul žije v kanadském Torontu.

JASON BALLANTINE (střihač) v současné době připravuje franšízovou odbočku společnosti Liongate ze světa Johna Wicka, BALLERINA, s Anou de Armas v hlavní roli, v režii Lena Wisemana.

Nedávno dokončil vysoce očekávaný tentpole společnosti Warner Bros. Pictures THE FLASH, který režíruje Andy Muschietti.

Mezi jeho předchozí snímky patří thriller Antoina Fuquy VINA, akční dobrodružství Matthew Vaughna KRÁLOVSKÝ MUŽ, kasovní trháky Andyho Muschiettiho IT a IT KAPITOLA DRUHÁ, pilotní díl kriminálního dramatu stanice CBS BATTLE CREEK Bryana Singera, vysokooktanové akční dobrodružství MAD MAX: FURY ROAD George Millera a americká klasika Baze Luhrmanna THE GREAT GATSBY.

Jako asistent střihu a/nebo střihač vizuálních efektů pracoval Ballantine po boku mnoha významných režisérů a střihačů na filmech jako BABE, TEMNÉ MĚSTO, MOULIN ROUGE, MI-2, SRDCE V ATLANTĚ, TICHÝ AMERIČAN, AUSTRÁLIE a HVĚZDNÉ VÁLKY:

Australský rodák PAUL MACHLISS (střihač) je na Oscara nominovaný střihač s působivým seznamem projektů napříč různými žánry a médii. Kromě filmu THE FLASH patří mezi jeho nejnovější práce střih připravovaného snímku THE COLLABORATION režiséra Kwameho Kwei-Armaha, příběhu o jedinečném a bohatém přátelství dvou nejzajímavějších umělců světa – legendy pop-artu Andyho Warhola (hraje ho Paul Bettany) a krále neoexpresionismu Jeana-Michela Basquiata (ztvárnil ho Jeremy Pope).

Sám střihač má za sebou bohatou spolupráci se scenáristou a režisérem Edgarem Wrightem, Machliss stříhal režisérovy filmy POSLEDNÍ NOC V SOHO, BABY DRIVER (za který byl nominován na Oscara za nejlepší střih), KONEC SVĚTA a SCOTT PILGRIM VS. THE WORLD. Machliss také usedl do režisérského křesla a v roce 2011 režíroval a stříhal film DYLAN MORAN: YEAH, YEAH, kroniku standupového vystoupení irského komika v HMV Hammersmith Apollo.

Mezi Machlissovy další celovečerní filmy patří THE GENTLEMEN Guye Ritchieho, THE KID WHO WOULD BE KING Joea Cornishe, MAN UP Bena Palmera a RABBIT FEVER Iana Denyera. Stříhal také řadu krátkých filmů, hudebních videoklipů a dlouhých videoklipů pro umělce, jako jsou New Order a André Previn. Jeho práci můžete vidět také v nedávných televizních projektech, jako je populární seriál FLEABAG, animovaná minisérie FUNGUS AND THE BOGEYMAN a seriály BROTHERHOOD, FRIDAY NIGHT DINNER, THE HOUR, THREESOME a THE IT CROWD.

Kromě Oscara získal Machliss za svou práci nominace na dlouhý seznam ocenění od různých institucí, včetně American Cinema Editors, BAFTA (vítězství za film BABY DRIVER) a Hollywood Critics Association (vítězství za film LAST NIGHT IN SOHO).

ALEXANDRA BYRNE (kostýmní výtvarnice) vystudovala architekturu na Bristolské univerzitě a poté studovala divadelní výtvarnictví na Motley Course v Anglické národní opeře pod vedením legendární Margaret Harrisové. Pracovala hojně v televizi a divadle jako scénografka i kostýmní výtvarnice. Mezi její televizní počiny patří seriály Rogera Michella PERSUASION, za který získala cenu BAFTA za nejlepší kostýmy, a THE BUDDHA OF SUBURBIA, za který získala nominaci na cenu BAFTA a cenu RTS. V divadle získala Byrneová nominaci na cenu Tony za nejlepší scénografii za film NĚKTEŘÍ AMERIČANÉ V CIZINĚ, který byl z Royal Shakespeare Company přenesen do Lincolnova centra v New Yorku.

Po práci v divadle navrhla Byrneová kostýmy pro celovečerní film Kennetha Branagha HAMLET, za který získala svou první nominaci na Oscara. Mezi její další úspěchy patří například FANTOM OPERY, SLEUTH a ZAHRADA EDEN. Další dvě nominace na Oscara získala za kostýmy ve filmech ELIZABETH a FINDING NEVERLAND. ELIZABETH, THE GOLDEN AGE jí nakonec vynesla Oscara.

Byrne opět spolupracovala s Kennethem Branaghem na filmu THOR, její první produkci s Marvelem, a získala za ni cenu Saturn. Poté následovala spolupráce s Jossem Whedonem na filmu THE AVENGERS. Poté, co navrhla kostýmy pro film 300, RISE OF AN EMPIRE společnosti Warner Bros. se Byrneová vrátila k Marvelu pro film Jamese Gunna GUARDIANS OF THE GALAXY a znovu spolupracovala s Whedonem na filmu AVENGERS: AGE OF ULTRON (cena Saturn); následoval film DOCTOR STRANGE režiséra Scotta Derricksona, který získal cenu CDG a nominaci na cenu Satellite. S Branaghem se znovu sešla u filmu VRAŽDA NA ORIENT EXPRESU (nominace na cenu CDG, nominace na Satellite Award) a dále spolupracovala s Josiem Rourkem na filmu MARY QUEEN OF SCOTS, za který získala nominace na Oscara, cenu BAFTA a CDG.

Nejnověji navrhla s Tomem Harperem filmy THE AERONAUTS; Autumn De Wilde’s EMMA.; Kevin Macdonald’s THE MAURITANIAN; a Sam Mendes’s EMPIRE OF LIGHT. Její nejnovější práci můžete vidět v očekávaném celovečerním filmu THE FLASH. Byrneová je vdaná za herce Simona Shepherda a mají spolu čtyři děti.

Skladatel BENJAMIN WALLFISCH (skladatel), nominovaný na Zlatý glóbus, cenu BAFTA, dvakrát na Grammy a Emmy a pětkrát na World Soundtrack Award, pracoval na více než 80 celovečerních filmech. Jeho nejnovějším projektem je THE FLASH Andyho Muschiettiho pro Warner Bros Pictures.

Wallfischova nejznámější práce zahrnuje BLADE RUNNER 2049 Denise Villeneuvea (s Hansem Zimmerem); IT a IT CHAPTER TWO Andyho Muschiettiho; SHAZAM!; THE INVISIBLE MAN Leigha Whannella; TŘINÁCT ŽIVOTŮ Rona Howarda a MORTAL KOMBAT Simona McQuoida.

Dalšími významnými projekty jsou na Oscara za nejlepší film nominovaný HIDDEN FIGURES režiséra Teda Melfiho (spoluautorství Pharrell Williams a Hans Zimmer); kasovní trhák Davida F. Sandberga ANNABELLE: KREATIVITA; film Gorea Verbinskiho LÉK NA VESMÍR; krátký film Stevena Spielberga AUSCHWITZ v režii Jamese Molla; film Jamese Marshe KRÁL ZLODĚJŮ a film Stevena Knighta SERENITY. Na pozvání Hanse Zimmera přispěl hudbou na motivy Elgarových „Enigma“ variací k filmu Christophera Nolana DUNKIRK.

Do dnešního dne jeho filmy jako skladatele vydělaly na celosvětových tržbách přes 2,6 miliardy dolarů a v roce 2019 ho za to časopis Variety zařadil do své série „Billion Dollar Composer“.

Vydal více než 25 alb se svou hudbou a Benjamin živě vystoupil na více než 100 koncertech po celém světě, a to s předními orchestry, jako jsou Londýnská filharmonie, Filharmonie, Losangeleská filharmonie, Losangeleský komorní orchestr a Symfonický orchestr ze Sydney na místech, jako je Hollywood Bowl, Sydney Opera House a Royal Festival Hall. Spolupracoval, nahrával a hrál svou hudbu s umělci jako Lang Lang, Herbie Hancock a Yuja Wang a má na svém kontě více než 50 objednávek koncertní hudby.

Benjamin je členem Akademie filmového umění a věd a BAFTA a je přidruženým členem Královské hudební akademie v Londýně. V roce 2019 založil The Scoring Lab, nejmodernější produkční společnost a mixážní studio s certifikací Dolby Atmos v srdci kalifornské Santa Moniky.


Zdroj: Tisková zpráva – Warner Bros.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,76208 s | počet dotazů: 251 | paměť: 57813 KB. | 21.10.2024 - 12:00:40