Když se malý chlapec Mauglí snaží uniknout před černým panterem, vypadá jeho běh jako zoufalý pokus o záchranu života, ale ve skutečnosti je to jen jedna z mnoha výchovných lekcí, které musí absolvovat. Mauglí je sice členem vlčí smečky, která ho vychovala a je ochotná za jeho život bojovat, ale nastoupilo období výchovy černého pantera Baghíry. Tahle šelma zná zákony pralesa a snaží se naučit vše potřebné pro přežití v tvrdých podmínkách. Zároveň si uvědomuje, že Mauglí je člověk a nemůže se ubránit všem zvířatům. A největším nepřítelem pro všechna zvířata v džungli je tygr Šer Chán, kterého se všichni bojí. Mauglí však nezapře svůj původ a dokáže si poradit.
Když v roce 1894 vyšla Kniha džunglí od britského spisovatele Rudyarda Kiplinga, našlo se dostatek nadšených čtenářů a v následujícím roce vyšlo pokračování. Knihy obsahovaly celkem patnáct příběhů o zvířatech, které propojila postava malého indického chlapce Mauglího. Dnes patří kniha do zlatého fondu dětské literatury a často se stává předlohou pro divadelní nebo filmové scénáře. Jednak je tou poutavý příběh malého chlapce, který vyrůstá mezi zvířaty, pak je tu množství napínavých i humorných situací a jasně patrný respekt k přírodním zákonům i k samotnému člověku.
Justin Marks napsal filmový scénář, který zachycuje Mauglího v době, kdy už dokáže v džungli přežít. Jsou jasně určené jeho vztahy ve vlčí smečce, kterou chápe jako rodinu. Zároveň však respektuje ostatní zvířata v džungli a dokáže s nimi komunikovat. Černý panter Baghíra vystupuje jako moudrý učitel, který připomíná zákony džungle a objeví se, když je Mauglí ve velkém nebezpečí. Jako trochu vypočítavý kamarád se ukáže medvěd Balů a pěkně nebezpečný je i opičí král. Největším padouchem zůstává ale tygr Šer Chán, který zahyne díky chytrosti a odvaze Mauglího. Základní zajímavé figury z původní Knihy džunglí zůstaly, ale některé vztahy a situace jsou ve scénáři řešeny jinak. Další úprava je směrována přímo na dětské diváky, aby si užily trochu hudby a zpěvu. A tak se Balů s písničkou na rtech rozvážně cachtá v řece a opičí král se po písničce změní v ničivé monstrum. Scénář sice chytře střídá chvíle poklidu s napětím dramatických scén, ale právě zařazení písniček posouvají příběh dál od citlivě vedené linie příběhu směrem k dětskému kabaretu.
Režisér filmu Jon Favreau (Iron Man) dokázal natočit film s jediným hercem. Jedenáctiletý Neel Sethi dokázal být přirozený ve všech situacích. Je známo, že se od svých 4 let věnoval bojovému umění taekwondo a na jeho pohybech je to znát. Vše kolem Mauglího je digitální animace, od výborných zvířat až po drobné detaily rostlin a vodní hladinu. Většinou obraz vypadá hodně reálně a souhra pohybů Mauglího a jeho zvířecích přítel je téměř dokonalá. Hůř dopadly scény bojové, které se odehrají v opičím chrámu. Tady došlo k větší zkratce pohybů a obraz ztrácí na reálnosti. Výsledný filmový dojem však vychází dobře. Film působí přes uvedené výhrady celistvě a je působivý. Mauglí vychází jednoznačně jako sympatický hrdina a všechna zvířata i s krutým tygrem prezentují přírodu mocnou a čarovnou. Pan Kipling by asi našel k trochu pozměněnému příběhy výhrady, ale jako celek by musel film ocenit.
Já oceňuji práci animátorů a všech, kdo se podíleli na digitálních tricích. Zvířecí postavy jsou hodně reálné a spolu s živým hercem působí výborně. Tvůrcům se podařilo vytvořit film, který je napínavý a současně ukazuje základní lidské emoce a vztahy.
Režisérem českého znění je Vladimír Žďánský, který měl šťastnou ruku při výběru dabérů hlavního hrdiny a hrozivého Šer Chána. Matěj Převrátil dal Mauglímu hlas stejně uvolněný a přirozený v intonaci, jako jeho herecký představitel v pohybovém ztvárnění. Marek Vašut si Šer Chána skutečně vychutnal a dramaticky ho dotvořil v nebezpečného a podlého zlosyna.
Film je příjemnou podívanou pro děti i dospělé.
Nejnovější komentáře