V roce 1996 byl natočen akční špionážní film Mise: Impossible. Režisérem byl Brian De Palma a hlavní roli ztvárnil Tom Cruise. Scénář napsali David Koepp a Robert Towne, a příběh vytvořili Koepp a Steven Zaillian. Film je založen na stejnojmenném televizním seriálu z roku 1966 a jeho pokračování z roku 1988. Ethan Hunt (Cruise) se ve filmu snaží odhalit, kdo stojí za vraždou většiny členů jeho týmu IMF (Impossible Missions Force).
Paramount Pictures dlouho usilovala o filmovou adaptaci seriálu, ale projekt se zadrhl, dokud Cruise nezaložil Cruise/Wagner Productions a nevybral Mission: Impossible jako svůj první projekt. Původně měl film režírovat Sydney Pollack, ale většina scénáře byla dokončena poté, co se přidali De Palma, Steven Zaillian, David Koepp a Robert Towne. De Palma také přispěl většinou akčních sekvencí, zatímco Cruise si sám plnil většinu kaskadérských kousků. Natáčení probíhalo od března do srpna 1995 v Londýně, studiích Pinewood v Anglii a v Praze.
Film Mise: Impossible měl premiéru 22. května 1996 v USA pod záštitou společnosti Paramount Pictures. Kritici film hodnotili smíšeně až pozitivně, ocenili akční scény, De Palmovu režii a Cruisův výkon, ale kritizovali ho za složitý děj. Dokonce i herci z původního seriálu vyjádřili negativní názor na film. Celosvětově vydělal Mise: Impossible 457,7 milionů dolarů, což ho řadí mezi tři nejvýdělečnější filmy roku 1996. Ústřední píseň ve filmu, kterou složili Larry Mullen Jr. a Adam Clayton, se stala mezinárodním hitem a byla nominována na cenu Grammy za nejlepší popový instrumentální výkon. Úspěch filmu vedl k vytvoření dlouhé série filmů, která započala filmem Mission: Impossible.
Příběh
Poté, co dokončí mise v Kyjevě, je Jim Phelps a jeho poslední tým IMF vyslán do Prahy s cílem zastavit zločinného agenta Alexandra Golicyna, který se chystá ukrást seznam CIA NOC. Bohužel mise selže, když je seznam ukraden a tým je postupně likvidován spolu s Golitsynem, a tak jediným přeživším je Ethan Hunt, Phelpsův společník.
Hunt je vyslýchán ředitelem IMF Eugenem Kittridgem v restauraci. Zjišťuje, že během mise byl v blízkosti další tým IMF a dozvídá se, že celá operace byla pastí, aby odhalila zrádce v řadách IMF pomocí Golitsyna, který se vydával za zběhlého agenta. Podezírá se, že zrádce spolupracuje s obchodníkem se zbraněmi jménem „Max“ v rámci „úkolu 314“. Když Hunt zjistí, že Kittridge podezírá právě jeho, unikne díky vybuchující žvýkačce, kterou dostal před misí.
Po návratu do pražského úkrytu si Hunt uvědomí, že „Job 314“ ve skutečnosti odkazuje na biblický verš Job 3,14, přičemž „Job“ je krycí jméno zrádce. Phelpsova manželka Claire se neočekávaně objeví v úkrytu. Předtím se myslelo, že byla během mise zabita, ale Claire vysvětluje, že ji Phelps před svou smrtí varoval o zradě, což jí umožnilo uniknout. Hunt se dohodne na schůzce s Max, aby ji varoval, že seznam NOC, který má, je falešný a obsahuje sledovací zařízení. Max si uvědomí, že Hunt mluví pravdu, a společně uniknou Kittridgovu týmu. Hunt přesvědčí Max, že může získat skutečný seznam NOC výměnou za 10 milionů dolarů a pravou identitu Joba.
Hunt a Claire naverbují dva opuštěné agenty IMF, hackera Luthera Stickella a pilota vrtulníku Franze Kriegera. Infiltrují centrálu CIA v Langley, ukradnou pravý seznam a uprchnou do Londýna. Krieger se zmocní disku s seznamem, ale Hunt ho podvede a donutí ho vzdát se disku, který poté svěří Stickellovi. Kittridge nechá falešně zatknout Huntovu matku a strýce, aby Hunta přilákal ven. Poté, co se Hunt dozví o jejich zatčení, kontaktuje Kittridgeho z telefonní budky, čímž záměrně umožní sledování hovoru IMF. Phelps se neočekávaně objeví, tvrdí, že přežil střelbu, a prozradí, že Kittridge je zrádce. Nicméně Hunt už si uvědomil, že Phelps je ve skutečnosti zrádce, když zjistil, že bible, kterou Phelps používal v Praze, byla odnesena z hotelu Drake v Chicagu, kde Phelps předtím působil. Hunt se předstírá, že věří Phelpsovi a domlouvá si s Max výměnu seznamu ve vlaku TGV směrem do Paříže, přičemž tajně zve Kittridgeho na schůzku.
Vlakem Hunt navádí Max k seznamu a posílá ji do zavazadlového prostoru, kde jsou peníze a Job. Mezitím Stickellová použije rušičku, aby Maxovi zabránila nahrát seznam na své servery. Claire jde do prostoru, aby si vyzvedla svůj podíl z peněz, ale zjišťuje, že místo ní tam je převlečený Hunt. Když dorazí skutečný Phelps a hrozí zbraní, vezme si peníze. Hunt posílá Kittridgovi živé video z jejich konfrontace a odhaluje Phelpse jako zrádce. Claire se snaží manžela přesvědčit, ale Phelps ji zabije a vystoupí na střechu vlaku, kde ho čeká Krieger s vrtulníkem. Když se Phelps snaží dostat na vrtulník pomocí lana, Hunt ho zadrží, což zabrání Kriegerovi v odletu, a vrtulník vletí do tunelu pod kanálem La Manche. Hunt pomocí další žvýkačky vybuchující na dálku zničí vrtulník a zabije Phelpse i Kriegera. Kittridge vezme Maxe do vazby a Stickell získá seznam NOC. Hunt není jistý, zda se vrátí do týmu IMF, ale během letu ho letuška osloví a ptá se, zda je připraven přijmout novou misi jako velitel týmu.
Obsazení
- Tom Cruise jako Ethan Hunt:
- Jon Voight jako Jim Phelps / Job 314: Mladý agent jednotky IMF (Impossible Missions Force): Huntův mentor a veterán, který tajně pracuje pro Maxe.
- Emmanuelle Béart jako Claire Phelpsová: Phelpsova manželka a agentka IMF, která pracuje po Ethanově boku, ale spikne se s manželem, aby ukradla seznam NOC
- Ving Rhames jako Luther Stickell:
- Vanessa Redgrave jako Max: Nelegální obchodník se zbraněmi a Jobův kontakt
- Henry Czerny jako Eugene Kittridge:
- Jean Reno jako Franz Krieger:
- Kristin Scott Thomasová jako Sarah Daviesová: Agentka IMF a Ethanova partnerka, která je odbornicí na sledování.
- Emilio Estevez jako Jack Harmon: Estevez je v roli bez titulků.
- Ingeborga Dapkūnaitė jako Hannah Williamsová:
- Rolf Saxon jako William Donloe: agentka IMF a terénní pracovnice přidělená do Phelpsova týmu: Marcel Iureş jako Alexander Golitsyn: Agent IMF, který se vydává za zběhlého agenta, aby vylákal krtka v Praze.
- Karel Dobrý jako Maxův poskok.
- Andreas Wisniewski jako Maxův poskok.
- Annabel Mullionová jako agentka IMF vydávající se za letušku v Ethanově letadle.
- Olegar Fedoro jako agent IMF během sekvence v Kyjevě.
- Morgan Deare jako Donald Hunt:
Produkce
Vývoj a scénář
Paramount Pictures držela práva na televizní seriál a po několika letech snahy se snažila převést ho na film, ale nenalezla žádný životaschopný koncept. Tom Cruise byl dlouholetým fanouškem seriálu a přišel s nápadem, že by to mohlo být dobré téma pro film. Jako svůj první projekt ve své nové produkční společnosti si Cruise vybral Mission: Impossible a přesvědčil Paramount, aby přidělil rozpočet ve výši 70 milionů dolarů. Cruise a jeho producentská partnerka Paula Wagnerová spolupracovali s režisérem Sydney Pollackem na vývoji příběhu po několik měsíců, a poté najali Briana De Palmu jako režiséra. Během společné večeře s Stevenem Spielbergem se Cruise setkal s De Palmou, který ho ohromil svým filmografickým dílem. Po návratu domů si Cruise prohlédl všechny De Palmovy filmy a rozhodl se ho najmout na režii Mission: Impossible. Původní scénáře se nikomu nelíbily, a tak De Palma přizval scenáristy Steva Zailliana, Davida Koeppa a nakonec Roberta Towneho. Koepp byl nakonec vyhozen a Towne se stal hlavním scenáristou. Cílem scénáře bylo neustále překvapovat diváky. Koepp prý dostal 1 milion dolarů za přepracování původního scénáře. Při přípravě filmu se objevily problémy s dialogy a vývojem příběhu, ale základní zápletka zůstala nedotčena.
Film začal s předprodukčními pracemi bez finálního scénáře. De Palma navrhl akční sekvence, ale Koepp a Towne nebyli spokojeni s příběhem, který by je provázel. Nakonec Towne pomohl sestavit začátek, střed a konec, na které se mohly napojit detaily příběhu, zatímco De Palma a Koepp pracovali na zápletce. De Palma přesvědčil Cruisera, aby první část filmu probíhala v Praze, městě, které se v té době v hollywoodských filmech jen zřídka objevovalo. Studia chtěla udržet rozpočet mezi 40-50 miliony dolarů, ale Cruise toužil po velkolepých akčních scénách, které by rozpočet zvýšily na 62 milionů dolarů. Nápad s prosklenou restaurací s nádrží s humry a akvárii s rybami nad hlavou byl Cruisův. Ve všech nádržích bylo 16 tun vody a existovala obava, že při explozi bude létat mnoho skla. De Palma vyzkoušel sekvenci s kaskadérem, ale nebyla přesvědčivá, a tak požádal Cruisera, aby ji sám zkusil, i když by to mohl ohrozit jeho život. Během natáčení scény, kdy je Cruise zavěšen na laně při přepadení trezoru, si do bot dal britské librové mince jako protizávaží, aby zůstal ve vodorovné poloze.
Natáčení začalo v březnu a trvalo až do srpna 1995, převážně v Praze a studiích Pinewood, ale některé scény se točily také v Londýně, Skotsku a Spojených státech. Film byl jedním z prvních, který se natáčel v současné Praze a byly použity známé lokace, jako je Karlov most, Národní muzeum a Staroměstské náměstí.
Cruise schválil scénář pro akční scénu na střeše jedoucího vlaku. Původně chtěl použít francouzský vysokorychlostní vlak TGV, ale byl mu odepřen souhlas železničními úřady. De Palma hledal vhodné místo na jiných železnicích a nakonec se domluvil s majiteli TGV poté, co strávil večeři s nimi. Pro tuto scénu Cruise potřeboval silný vítr, který by ho mohl od vlaku odfouknout. Po několika neúspěšných pokusech najít vhodný stroj si Cruise vzpomněl na simulátor, který používal při výcviku parašutisty. Našel jediný stroj svého druhu v Evropě, který vytvořil vítr rychlostí až 140 mil za hodinu, aby mu zkreslil obličej. Exteriérové záběry vlaku byly natočeny na trati Glasgow South Western Line mezi městy New Cumnock, Dumfries a Annan. Většina scén byla však natočena v Pinewood Studios před modrým plátnem a později digitalizována společností Industrial Light & Magic.
Tvůrci dokončili film včas a pod rozpočtem, což je v Hollywoodu vzácnost, a Cruise sám prováděl většinu kaskadérských kousků. Původní úvodní sekvence, která předst
avovala milostný trojúhelník mezi Jimem Phelpsem, jeho ženou Claire a Ethanem Huntem, byla na radu George Lucase odstraněna, protože podle De Palmy testovací publikum odváděla „mimo žánr“. Objevily se zvěsti o nepřátelství mezi Cruisem a De Palmou, což ještě umocnily, když se režisér na poslední chvíli omluvil z plánovaných rozhovorů před uvedením filmu do kin.
Hudba
Ve filmu „Mission: Impossible“ byla použita původní skladba od Lala Schifrina s názvem „Theme from Mission: Impossible“. Původně měl být zodpovědný za filmovou hudbu Alan Silvestri, ale jeho hudba byla zamítnuta a nahrazena novou hudbou od skladatele Dannyho Elfmana. Podle některých zdrojů Silvestri napsal a nahrál asi 20 minut hudby, ale během postprodukce rozhodl producent Tom Cruise o jejím nahrazení. Elfman měl pouze několik týdnů na složení a produkci finální hudby, do které včetně Schifrinova hlavního tématu „The Plot“ zahrnul i nová témata pro postavy Ethana Hunta, Claire a IMF.
Členové kapely U2, Larry Mullen Jr. a Adam Clayton, byli fanoušky seriálu a dobře znají původní hudbu. Avšak byli nervózní z předělávky Schifrinovy znělky. Clayton vytvořil svou vlastní verzi v New Yorku a Mullen ji dokončil v Dublinu o víkendech mezi nahrávacími sezeními U2. Oba hudebníci byli inspirováni Brianem Enem a evropskou taneční klubovou scénou, což odráželo jejich album Original Soundtracks 1, které nedávno nahráli s Enem. Nechali společnost Polygram vybrat svého favorita, ale chtěli oba. Během jednoho měsíce vytvořili dvě verze písně a pět remixů od DJů. Všechny sedm skladeb se objevilo na limitovaném vydání vinylu. Píseň se dostala do první desítky hudebních žebříčků po celém světě.
Skladba od U2 a také Schifrinova verze v podání Londýnského filharmonického orchestru byly nominovány na cenu Grammy za nejlepší popový instrumentální výkon na 39. ročníku udílení cen Grammy.
Marketing
Společnost Apple Inc. investovala 15 milionů dolarů do propagační kampaně filmu, která zahrnovala hry, tiskové reklamy, televizní spoty s fragmenty televizního pořadu převedeného na celovečerní film, propagaci u prodejců a v kinech a umístění Apple počítačů ve filmu. Tato snaha ze strany Apple měla za cíl zlepšit si pověst, poté co ve druhém fiskálním čtvrtletí zaznamenala ztrátu 740 milionů dolarů.
V Německu byla propagace filmu komplikována rozhodnutím bavorského ministerského předsedy Edmunda Stoibera zakázat scientology vstup do státní správy. Tento zákaz vedl k proti filmu postoji členů vládnoucí strany CDU/CSU a mládežnické organizace Junge Union, která film bojkotovala. Mezinárodní scientologická církev reagovala tím, že nepodporovala film finančně a označila situaci za příklad náboženské diskriminace ze strany německých úřadů. Bojkot byl také kritizován americkým ministerstvem zahraničí a Komisí OSN pro lidská práva poté, co se scientolog John Travolta setkal s americkým prezidentem Billem Clintonem a poradcem pro národní bezpečnost Sandym Bergerem. Církev následně zveřejnila otevřený dopis v International Herald Tribune adresovaný kancléři Helmutu Kohlovi, který napsal Bert Fields, ve kterém srovnával německý bojkot scientologických celebrit, včetně Cruisa, s nacistickým pálením knih.
Vydání
Domácí média
Společnost Paramount Home Video vydala film Mission: Impossible na VHS a LaserDiscu dne 12. listopadu 1996 a na DVD dne 17. listopadu 1998. Film byl poté znovu vydán jako speciální sběratelská edice na DVD dne 11. dubna 2006, následovaná vydáním na Blu-ray dne 3. června 2008. Mezi speciálními funkcemi jsou pět celovečerních filmů představujících 40leté dědictví a zákulisí, fotogalerie a ukázky z kin. Verze na 4K UHD Blu-ray vyšla dne 26. června 2018 a nabízí vylepšený obraz a zvuk. V květnu 2021 se film Mission: Impossible objevil na trhu. K oslavě 25. výročí byla ve Spojených státech a Velké Británii vydána speciální edice na remasterovaném disku Blu-ray, obsahující všechny jedenáct předchozích speciálních funkcí.
Recepce
Box office
Dne 22. května 1996 se konala premiéra Mission: Impossible ve více než 3 000 kinech, což tehdy představovalo rekordní počet kinových sálů ve Spojených státech. Tímto se stal prvním filmem, který dosáhl této významné milníku. Film také překonal rekord v tržbách za premiérový den ve středu, kdy vydělal 11,8 milionu dolarů, čímž překonal předchozí rekord držený Terminátorem 2: Soudný den z roku 1991 s částkou 11,7 milionů dolarů. Mission: Impossible také zaznamenal vysokou návštěvnost v mnoha kinech po celém Spojených státech. S celkovými tržbami ve výši 45,4 milionu dolarů překonal film Twister a stal se nejúspěšnějším filmem květnového premiérového víkendu. V prvních šesti dnech promítání vydělal 75 milionů dolarů, čímž překonal Jurský park, a během čtyřdenního Memorial Day víkendu dosáhl tržeb přesahujících 56 milionů dolarů, čímž překonal film Flinstoneovi. Následující rok byl tento rekord překonán filmem Ztracený svět: Jurský park, který se stal nejvýdělečnějším filmem květnového premiérového víkendu, filmem s největším počtem promítání a filmem s nejvyššími tržbami během Memorial Day. Mission: Impossible se držel na vrcholu žebříčků tržeb po dobu dvou týdnů, než ho vystřídal film Skála. Tom Cruise, hlavní herec ve filmu, odložil svou obvyklou honorářní odměnu ve výši dvaceti milionů dolarů ve prospěch podílu na tržbách. Celosvětově film vydělal 180,9 milionu dolarů v Severní Americe a 276,7 milionu dolarů ve zbytku světa, čímž se celkové tržby dostaly na částku 457,6 milionu dolarů.
Kritické ohlasy
Na stránce Rotten Tomatoes získal film s 65 recenzemi hodnocení 66 % a průměrné skóre 6,1/10. Na této platformě je považován za nejlepší. Kritici se shodují, že film „Mission: Impossible“ nabízí ohromující speciální efekty a velkolepou podívanou, ale příběh občas působí zmateně.
Na serveru Metacritic získal film na základě 29 kritik hodnocení 59 bodů ze 100, což označuje „smíšené nebo průměrné hodnocení“. Diváci, kteří byli dotazováni na serveru CinemaScore, udělili filmu průměrnou známku „B“ na stupnici od A do F.
Roger Ebert, filmový kritik listu Chicago Sun-Times, udělil filmu tři hvězdičky ze čtyř a poznamenal: „Je to film, který existuje v okamžiku, a my musíme existovat v okamžiku, abychom si ho mohli vychutnat.“
Na druhou stranu Hal Hinson ve své recenzi pro The Washington Post napsal: „Film obsahuje prázdné vzruchy a napětí. Celým filmem však chybí osobnost, dialogy jsou bezbarvé a scény působí prázdně. Nic zde není.“
Richard Schickel z časopisu Time poznamenal: „Ve filmu Mission: Impossible je zápletka, která by měla spojit všechny tyto události a postavy s nějakými zřetelnými motivy, ale kromě přežití momentální krize se tak neděje.“
Owen Gleiberman z Entertainment Weekly udělil filmu hodnocení „B“ a uvedl: „Problém není v komplikovanosti zápletky, ale v neustálém důrazu na každý detail. Je poutavý, ale mechanický, plný akce, ale přeplněný až jako fyzikální seminář. Studijně labyrintický.“
I přestože mnoho recenzentů chválí scény vloupání do CIA a poslední vrcholnou pronásledovací scénu, mají smíšené pocity zbytku filmu. Tyto scény jsou často zmiňovány jako vrcholné momenty v sérii a opakovaně se na ně odkazuje v následujících dílech.
Reakce herců původního televizního seriálu
Reakce některých herců původního televizního seriálu, který se vysílal v letech 1966-1973, na film byly negativní. Greg Morris, který ve seriálu hrál Barneyho Colliera, údajně projevil znechucení způsobem, jakým film zacházel s postavou Phelpse, a dokonce odešel z kina před jeho skončením. Peter Graves, který ztvárnil Jima Phelpse jak v původním seriálu, tak ve znovuzrození z konce 80. let, také nebyl spokojen s osudem Phelpse ve filmu. Gravesovi byla nabídnuta možnost opět zahrát si svou roli ze seriálu, ale odmítl ji, když se dozvěděl, že jeho postava bude odhalena jako zrádce.
Martin Landau, který ve seriálu hrál Rollina Handa, vyjádřil vlastní nesouhlas s filmem. V rozhovoru pro MTV v říjnu 2009 Landau uvedl: „Když pracovali na rané verzi prvního dílu - nikoliv na scénáři, který nakonec vznikl - chtěli, aby byl celý tým zničen, jednotlivci odstraněni postupně, a já s tím nesouhlasil. Byl to především akční dobrodružný film, nikoliv Mission. Mise byla o hře mysli. Ideální mise spočívala v proniknutí dovnitř a úspěšném opuštění, aniž by někdo tušil, že jsme tam byli. Celá struktura se tedy změnila. Proč jsme se dobrovolně rozhodli, že naše postavy budou v podstatě páchat sebevraždu? Na to jsem zanevřel... Dokonce ani samotný scénář nebyl tak kvalitní!“
Zdroj: Anglická Wikipedie
Části seriálu: Mission Impossible
- Mission: Impossible III
- Mission Impossible II - Nejslabší film série.
- Mission: Impossible - Fallout - 75 %
- Mission: Impossible - Národ grázlů - Ethan Hunt se opět dostává do boje se zlem, ale tentokrát to bude trochu jiné.
- Mission: Impossible - První díl z Oktalogie.
- Mission: Impossible - Až mě bude chtít někdo zastřelit, hodím po něm brýle. Hunt to tak udělal a pomohlo to.
- Mission: Impossible - Ghost Protocol
- Král současného akčního filmu do toho opět šlape naplno. Sedmý díl Mission: Impossible je žhavým kandidátem na snímek roku
- Mission: Impossible
- Mission: Impossible Odplata – První část (Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One) – Recenze – 80 %
Nejnovější komentáře