Filmové zpracování proslulé fantasy trilogie Pána Prstenů od Johna Ronalda Reuela Tolkiena aneb první skutečně vynikající převedení fantasy světa na filmová plátna.
Jestliže pocházíte z této planety nebo na ní alespoň krátkodobě přebýváte, tak vám nemohlo uniknout, že se natáčí film Pán Prstenů. Respektive souběžně se natáčí tři filmová díla, tím pádem jsou už hotova všechna pokračování, ale jejich premiér se dočkáme vždy za rok od uvedení předchozího dílu. Je to pochopitelný krok, knižní trilogie je totiž velice rozsáhlá a tak je nemožná vměstnat vše do jednoho filmu (Společenstvo Prstenu samo o sobě trvá skoro tři hodiny, ale to v žádném případě neznamená, že se budete nudit. Film je dynamický a strhující a vůbec mi nepřišlo, že je tak dlouhý). J. R. R. Tolkien je bezesporu nejznámějším autorem fantasy všech dob (a já se tu veřejně přiznávám, že i když mám fantasy rád, tak jsem od něj nic nečetl. Není to proto, že by se mi jeho knihy nelíbily, ale dostal jsem Pána Prstenů ve škole jako povinnou četbu a tím pádem už mohla být kniha sebelepší a stejně by mě nezaujala. Z nepochopitelného aktu rebelství jsem prostě a jednoduše trilogie nečetl a teď toho lituji). Pána Prstenů a Hobita se prodalo několik miliónů kusů a tato díla se stala nejčtenějšími fantasy počiny vůbec. Samozřejmě, že vyvstává na mysli otázka, zda je možno si film vychutnat i bez toho, že byste si přečetli knížku. Myslím, že dá, ale něco mi říká, že zážitek z Pána Prstenů Společenstva Prstenu se znásobí, pokud si knihu(y) ještě před jeho shlédnutím přečtete. Ale i bez toho se jedná o naprosto strhující fantasy dobrodružství, která se dosud dala prožít jen v naší mysli při čtení knih. Určitě si vybavujete situaci, kdy sedíte nad knihou, hltáte každé slovo a naprosto se děsíte okamžiku, kdy otočíte na poslední stránku a z hrůzou si uvědomíte, že jste dočetli…. Já osobně mám fantasy literaturu moc rád. Speciálně pak onu klasickou, kterou přesně Pán Prstenů je. Boj dobra proti zla. Kdy zlo je reprezentováno temnou bytostí a dobro znázorňuje skupina dobrodruhů. Ať si kdo chce, co chce říká, to je ta nejlepší dějová linie pro fantasy. Nic jiného nemá tu správnou atmosféru, která je pro fantasy tak důležitá. Ale než se tu rozplynu blahem, tak rychle k filmu.
Podle všeho je film poměrně věrnou kopií knižní předlohy (samozřejmě až na několik detailů) a dokonale se mu daří převádět svět z knihy na filmové plátno. Vše je tak jak má být. Temný pán je skutečně ztělesněním zla, jeho skřetí armáda je odporná (opravdu musím vyzdvihnout masky), kouzla jsou všudypřítomná, svět je rozmanitý. Ale na čem hlavně stojí fantasy? Samozřejmě, že na vykreslení hlavních hrdinů. A to se skutečně povedlo na výbornou. Hlavní charaktery jsou dokonale propracovány a perfektně zahrány. Je to skoro až nemožná, ale mé představy o postavách vystupujících ve fantasy byly zhmotněny na plátně. Čtveřice hobitů (půlčíků) vedená Frodem Pytlíkem je taková jak byste si hobity představovali, malí, ale houževnatí a roztomilí. Elfové jsou moudří, rozvážní, ušlechtilí a mysticky krásní (to dvojnásob platí pro princeznu Arwen a lučištníka Legolase). Hraničáři jsou odvážní, bojovní, hrdí a silní. Trpaslíci zase tvrdohlavý a nezdolný. Čaroděj působí vševědoucím a upřímným dojmem, ale občas z něj jde strach. Nedá se to více méně popsat slovy. Jak jsem řekl, jde o dokonalé převedení charakterů z fantasy knih na filmová plátna.
Nerad bych vám popisoval příběh příliš detailně. Stačí říci, že jde o věčný boj dobra a zla. Devět hrdinů se vydává splnit poslání, které rozhodne o osudu mnoha bytostí, ale v cestě jim stojí nesmírné zlo. Jistě, typický příběh pro fantasy, jenže tak je to správné. Je nám dáno, to co máme rádi a to v míře vrchovaté.
Než jsem film viděl, tak jsem se docela obával, co mohu čekat. Popravdě vzpomínáte si na nějaké dobře odvedené filmové fantasy? Tak si to projdeme, není to dlouhý seznam. Barbar Conan – pěkná oddechová akční podívaná, ale čistokrevná fantasy? V žádném případě. Barbar Ničitel? Naopak příliš moc pohádkové, všeho moc škodí. Rudá Sonja? To samé, co Barbar Conan, jen hlavní hrdina není muž, ale žena. Dračí srdce? Dobrý film, to rozhodně, ale obraz vtipného mluvícího draka není to pravé ořechové (pro pokračování platí to samé). Dračí doupě? Šlo to, ale žádný zázrak se nekonal. Poměrně dobrá fantasy, ale něco jí chybělo. Něco podstatného – nádech hrdinství a atmosféra, která se dosud dala pocítit jen při čtení knihy, ale Pán Prstenů Společenstvo Prstenu to nabízí. Jde totiž o nejlepší filmovou fantasy všech dob. Opravdu nevím, co si myslí skalní fanoušci knižního Pána Prstenů (a ne, že by se nedalo očekávat, že budou reptat a budou se snažit najít nějakou chybičku, aby nikdo nemohl říct, že film je důstojným nástupcem knihy), ale já osobně jsem nadšený. Pán Prstenů Společenstvo Prstenu přinesl to, co mi dlouho chybělo. Čistokrevnou, perfektně provedenou fantasy, kde skřeti padají pod elfskými šípy, meči hraničářů a sekerami trpaslíky, kde se hobiti utkávají s Černými rytíři, kde čarodějové sesílají mocná kouzla na bytosti zla. „Skutečný“ svět fantasy je konečně i ve vizuální formě.
Knihy to mají o mnoho jednodušší. Vše závisí na čtenáři a jeho představivosti. Film to má o mnoho ztížené. Někdo si může představovat hobita tak a někdo zase jinak. Pán Prstenů Společenstvo prstenů nabízí naprosto uspokojující obrazové ztvárnění literárního světa. Jak už jsem psal, postavy jsou takové, jak jsem si je představoval (a mými oblíbenci jsou elfové, jsou prostě dokonalí – vysocí, hrdí, neohrožení, mocní a krásní), ale i prostředí je vizuálně strhující. Ať už je to temný Mordor nebo překrásný les v němž přebývá mocná elfská kouzelnice. Oči doslova přecházejí. Někdy budete zírat až v němém údivu nad fantastickou krajinou.
Další dvě důležité složky jsou samozřejmě speciální efekty a souboje. Speciální efekty jsou na velice vysoké úrovni a autoři se z valné části vyhnuli trapným obludám, které známe z televizních seriálů a snažili se propracovat elektronicky vytvořené bytosti, tak aby byly „uvěřitelné“ a nutno říct, že se jim to podařilo. Kouzla jsou vytvořena , aby působily efektně a to se jim daří. Souboje jsou dalším z mnoha pozitiv filmu. Jsou dynamické a strhující. Tomu napomáhá kamera, která přibližuje detaily a zpomalené záběry přidávají bojům na atraktivnosti.
Herecké výkony posoudím jen ve stručnosti, protože ve filmu se objevuje tolik charakterů, že bych s jejich, alespoň, trošku detailním rozborem, zabral dalších deset stránek. Musím hereckým aktérům poděkovat za krásný zážitek. Uvědomuji si jak těžké je ztělesnit tak obtížné role, ale všem se to podařilo. Nemohu kritizovat ani jednoho z nich. Všichni odvedli dobrou, respektive vynikající práci a tím ještě dodali dílu na dokonalosti. Speciálně mě zaujal Orlando Bloom v roli Legolase. Má neuvěřitelné charisma a vyzařuje z něj něco zvláštního. Froda Pytlíka si zahrála dětská hvězda Elijah Wood, jehož obrovské nevinné modré oči sedí půlčíkovi jako „ušité“. Ian McKellen skvěle ztvárnil Gandalfa. Sympatického hraničáře Aragorna hraje Viggo Mortensen. V roli bojovníka Boromira uvidíme Seana Beana. John Rhys-Davies ztvárňuje trpaslíka Gimliho. Další známou tváří je Hugo Weaving jako Lord Elrond. Jemnější pohlaví dostalo o poznání méně příležitostí, ale i tak minimálně na dvě dívky nemohu než upozornit. Liv Tyler hraje elfí princeznu Arwen a Cate Blanchett elfí kouzelnici Galadriel.
Jistě vám neunikl klip, který nazpívala Enya a ve stejném duchu se nese i zbytek filmových melodií. Hudba je směsicí magický tónů, které dotvářejí celkový, už tak vynikající, dojem z celého díla. Tajemná hudba, která se v dramatických situacích rychle mění. Co více si přát.
Není těžké uhodnout, že jsem Pánem Prstenů Společenstvem Prstenu nadšen. Jsem. A to oprávněně. Protože se bezesporu jedná o nejlepší fantasy, která kdy byla natočena. Přesně takhle jsem si představoval filmové zpracování fantasy světa. Povedlo se. Konečně. Už se moc těším na další dvě pokračování. A protože byly všechny tři filmy točeny současně, ve stejném obsazení a se stejným štábem, vůbec se nebojím o kvalitu dalších dílů. Dočkám se sice až za dlouhý rok (vlastně už ne celý), ale určitě to bude stát za to.
Nakonec se musím přiznat (já se dnes pořád k něčemu přiznávám, nemohu si pomoct) k jednomu špatnému pocitu, který z filmu mám. Nenechte se mýlit, není způsobem dílem jako takovým, to ne. Jak bych to vysvětlil. Jde o to, že mám hroznou depresi. A je to pochopitelné. I když vím, že jde o čistou fikci, tak mě prostě ubíjí, vědomí toho, jak nudný život je. Hrdinové filmového světa si prožívají taková dobrodružství a my tvrdneme ve svých panelových „klecích“ prožíváme si své stereotypní životy (já si ho sice snažím neustále zpestřovat, ale pořád to není to pravé „ořechové“). Copak my někdy budeme moci porazit temného pána? Nebo i něco z trošku reálnější oblasti – porazit teroristy, vydat se do budoucnosti nebo minulosti? Bojovat za svou lásku (pozor, už začínám být sentimentální). Těžko. Naším největším vzrušením v životě bude, když nám někdo ukradne peněženku (ne, že by v té mojí něco našel). Radši už nebudu moc přemýšlet, protože bych z toho musel zešílet (pozdě). Lidi já nechci žít tak nudný a obyčejný život!!!!! Toto malé zamyšlení jsem si prostě nemohl odpustit. Fantasie vs skutečnost….
Recenze sepsána 16. 11. 2002
Části seriálu: Pán prstenů
- Pán Prstenů - Společenstvo Prstenu
- Pán prstenů: Dvě věže - cesta k Mordoru pokračuje!
- Pán prstenů: Návrat krále - 11 zasloužených Oscarů
- Co napsat o Pánovi prstenů, aby jste byli šokovaní?
- Pán prstenů: Společenstvo prstenu - Frodo, Sam, Smělmír, Peregrin, Gimli, Legolas, Gandalf, Aragorn a Boromir - ti všichni vás provedou pohádkovým světem...
- Pán prstenů: Dvě věže - Není to horší... Není to lepší... Je to zkrátka jiné...
- Pán prstenů: Návrat krále - Srazí vás do kolen.
- Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
- Pán prstenů: Dvě věže - Z trilogie Pána Prstenů druhý nejlepší.
- Pán prstenů: Návrat krále - Nadchází čas rozhodující bitvy o přežití Středozemě.
- Pán prstenů: Zajímavosti z natáčení - Aneb článek, který jsem tvořil čtyři hodiny.
- Glum alias Andy Serkis
- Hobit: Neočekávaná cesta
- Hobit: Šmakova dračí poušť
- Hobit: Bitva pěti armád - 90 %
- Pán prstenů: Prsteny moci - Epizoda 1: Stíny minulosti + Epizoda 2: Na moři
Nejnovější komentáře