Představovat Pána prstenů, to je jako charakterizovat díla Williama Shakespeara. Avšak i přesto se mezi námi najde široké zastoupení lidí, kteří Tolkienovu trilogii nečetli. Pán prstenů je klasická fantasy pohádka, která patří ve svém žánru k tomu nejlepšímu a baví čtenáře po více než půl století. Spekulace o pravděpodobném zfilmování kolovaly světem řadu let a oficiálního potvrzení se jim dostalo v polovině roku 1998, kdy se také objevily první fotky z natáčení na Novém Zélandě.
Vlnu vzrušení rozpoutalo nejen silné mediální embargo, držící průběh točení striktně pod pokličkou, ale především jmenování Petera Jacksona do pozice hlavního režiséra. Z prvotního záměru shrnout zápletku tří knih do dvou celovečerních filmů brzy sešlo a zavčasu se přistoupilo k variantě tří dílů. Natáčení Pána prstenů pohltilo 274 natáčecích dnů, trvalo přes patnáct měsíců, zúčastnilo se jej na dvacet tisíc komparsistů a rozpočet snímku údajně překročil hranici tří set miliónů dolarů. Spletitý příběh se odehrává v bájné Středozemi, nad níž se začínají stahovat hustá mračna. Hlavním hrdinou je hobit Frodo Pytlík, který žije spořádaným životem v pohádkové vesničce Hobitíně společně se svými přáteli a příbuzenstvem. Zásadní změna nastane ve chvíli, kdy od svého dědečka Bilba zdědí tajemný prsten. To však Frodo ještě netuší, jaké se mu dostalo cti, protože dar, který by mohl považovat za všední, je ve skutečnosti nositelem té nejvyšší a neúdernější moci. Síla ukrytá v něm je natolik veliká, že by mohla ohrozit existenci celé Středozemě, a proto je na „zasedaní“ v elfské Roklince sestaveno „Společenstvo prstenu“ a rozhodnuto, že musí být zděděná věc zničena v hoře Osudu, v zemi odvěkého nepřítele, a to dříve, než se dostane do nesprávných rukou. Role spasitele světa se dobrovolně ujímá půlčík Frodo, nezávislý jedinec a oprávněný držitel prstenu. Na cestě plné nebezpečí jej doprovází další členové výpravy – Frodův kamarád Sam, čaroděj Gandalf Šedý, jeho příbuzní Smělmír a Peregrin, trpaslík Gimli, elf Legolas a zástupci lidské rasy – odvážný Aragorn a nevyzpytatelný Boromir.
Hrdiny čeká dobrodružství jako žádné jiné – nebezpečné, ne-li sebevražedné… Přes veškerou snahu, která ve mne kypí, nemohu nalézt vhodná slova, jimiž bych vystihl své nynější pocity. Jak sami uznáte, hodnotit něco tak vyjímečného a překrásného je téměř nemožné, a proto oželte kritičtější text a spokojte se s tím, co jsem stačil sepsat krátce po příchodu z kina. Společenstvo prstenu je natolik úžasné a monumentální dílo, že mu lze jen máloco vytknout, a pakliže ano, jedná se jen o nepatrné vady na kráse, jichž si všimne jen očko bystřejšího diváka. Peter Jackson se zhostil úkolu, na nějž byl krátký i samotný Stanley Kubrick, a strůjce nejnechutnějších hororů v historii celé kinematografie mile překvapil. Vedle brilantních hereckých výkonů a svižných šermířských soubojů dominuje na plátně velkolepá výprava. Tolkien by měl zajisté radost, kdyby se dožil této významné události. Filmovým tvůrcům se totiž zdařilo to, čeho se mnozí fanoušci obávali – bez výraznějších ztrát zasadili Frodovu pouť do reálií odpovídajících Tolkienově fantastickému světu.
Na mnoha místech k divákům promlouvá přirozená krása přírody a výsledky několikaměsíční práce počítačových expertů. A ať už mám na mysli ty záběry, které zachycují pohádkovou hobití vesničku, temný skřetí důl či tajemný lesní palác, vždy bude váš zrak plně vytížen a oslněn rozsáhlými interiéry a exteriéry. Jacksonův film představuje neuvěřitelné vizuální dobrodružství, které vás na mnoha místech uchvátí. Za povšimnutí však stojí i kamera Andrewa Lesnieho, která vždy snímá dějiště z patřičně vyhovujícího úhlu, volně poletuje vzduchem, padá do hlubokých propastí a umožňuje divákům o to lépe si vychutnat krásu elfské Roklinky z ptačí perspektivy, putování hrdinů napříč skalistými hřebeny a chaotické bitvy, odehrávající se na rozsáhlých prostranstvích. Společenstvo prstenu je zosobněním dokonalého snímku a určitou nespojenost s kvalitou filmové adaptace mohou projevit jen fanatičtí příznivci Tolkienovy knižní trilogie. Je si ovšem třeba uvědomit, že vměstnání tak rozsáhlého a literárně přitažlivého díla do jednoho celovečerního filmu, ač tříhodinového, bylo pro tvůrce neřešitelným úkolem (ostatně s tímto problémem se potýká i řada jiných filmových adaptací). Ať tak či onak, ve střižně si užili své a výsledná podoba musela oželet řadu nezapomenutelných pasáží a vtipkující postavu Toma Bombadila.
Naštěstí byly ve filmu ponechány scény, jež se netají silným emocionálním prožitkem. Absence zmíněných pasáží je zapomenuta ve chvíli, kdy se ke slovu dostávají klíčové momenty Tolkienovy ságy - Gandalfův nerovný souboj s Balrogem či Aragornův milostný románek s elfkou Arwen. Společenstvo prstenu je zkrátka nezapomenutelné, fantastické a vizuálně dokonalé dílo. Zbytečně bych nadále pokračoval v charakteristice tohoto snímku, neboť veškeré superlativy jsem vyplýtval na počátku recenze. Učiňme tedy závěrečné resumé. Jste-li příznivci Tolkiena, je Pán prstenů určen právě pro vás. Chcete-li v kině prožít plnohodnotný zážitek, neexistuje jiná volba. A přenesete-li přes hlavu drobné nelogičnosti v ději a nedotažené vizuální efekty, budete s filmem nanejvýš spokojeni – stejně jako já. Snímku uděluji plné procentuální hodnocení, protože kdybych tak neučinil, byl bych zajisté mnohými ukamenován. Tak tedy – 100%!!!
Foto: New Line Cinema
Části seriálu: Pán prstenů
- Pán Prstenů - Společenstvo Prstenu
- Pán prstenů: Dvě věže - cesta k Mordoru pokračuje!
- Pán prstenů: Návrat krále - 11 zasloužených Oscarů
- Co napsat o Pánovi prstenů, aby jste byli šokovaní?
- Pán prstenů: Společenstvo prstenu - Frodo, Sam, Smělmír, Peregrin, Gimli, Legolas, Gandalf, Aragorn a Boromir - ti všichni vás provedou pohádkovým světem...
- Pán prstenů: Dvě věže - Není to horší... Není to lepší... Je to zkrátka jiné...
- Pán prstenů: Návrat krále - Srazí vás do kolen.
- Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
- Pán prstenů: Dvě věže - Z trilogie Pána Prstenů druhý nejlepší.
- Pán prstenů: Návrat krále - Nadchází čas rozhodující bitvy o přežití Středozemě.
- Pán prstenů: Zajímavosti z natáčení - Aneb článek, který jsem tvořil čtyři hodiny.
- Glum alias Andy Serkis
- Hobit: Neočekávaná cesta
- Hobit: Šmakova dračí poušť
- Hobit: Bitva pěti armád - 90 %
- Pán prstenů: Prsteny moci - Epizoda 1: Stíny minulosti + Epizoda 2: Na moři
Nejnovější komentáře