Člověk by si myslel, že první film produkční společnosti DreamWorksTM SKG bude něco mimořádného. Ono to SKG totiž znamená Steven Spielberg/Jeffrey Katzenberg/David Geffen. Žel, postavení studia a nakupování dalších nezbytných propriet zřejmě sežralo většinu rozpočtu a na snímek zbyla jakási II. cenová skupina.
Peacemaker je ukázkovou sbírkou všech možných myslitelných klišé a omletých akčních sekvencí. Atomové hlavice musí táhnout parní lokomotiva, protože bílý kouř se divokými lesnatými údolími a stržemi vine, pravda, malebněji než dieselový puch. Hrdina je mužný prasák, zatímco hrdinka-velitelka, jemná leč atletická, je předurčena zachránit svět (máme 90. léta, že). Hrdina umí řídit auto 20x lépe než stádo trénovaných padouchů; hrdinka ve věku, kdy by v reálném světě ještě pořád asistovala na nějaké universitě, má na povel polovic pohotovostních sborů USA. Všude nás pak pronásledují RUDÉ ODPOČÍTÁVAJÍCÍ DISPLEJE.
Kdyby na filmy existovaly kuchařky, recept na Peacemakera by vypadal asi takto:
HONIČKA NA ATOMOVÉHO TERORISTU
Vezmi prohnilou (Rusko, Ukrajina atd.) atomovou velmoc, kde její vojáci, toužící po starých pořádcích, mají se svou nukleární výzbrojí lepší plány, než nechat ležet nebo zničit (pochodová či sborová hudba s bolševickým motivem). V odlehlém, leč ne zcela opuštěném místě (nevinné ženy a děti: detail) nech cosi vybouchnout.
Stručně ukaž, jak jsou americké výzvědné, vládní a vojenské struktury uvedeny v poplach. Počáteční chaos zvládán díky profesionalitě personálu a mimořádně vyspělé technice (superpodrobné družicové snímky: detail). Mladá, leč zkušená hrdinka (Julia Kelly - hraje Nicole Kidman) tomu všemu náhle velí, protože v dětství pro vládu stavěla atomové bomby.
Hrdince přihrej protipól - mužný sval. Stanoven vojenský pobočník (Thomas Devoe - hraje George Clooney), právě se zodpovídající u jakéhosi výboru z utracení $200 tisíc v jakémsi moskevském baru a darování amerického terénního automobilu dceři kteréhosi ruského mafiána... Je ale tak zkušený, že z několika fleků na fotografiích odvypráví celý průběh domnělé dopravní havárie, nezapomínaje ani na motivy a pravděpodobné úmysly záškodníků.
Pracuj s teroristickým motivem. V rozbombardovaném Sarajevu (děti hrající si v troskách: detail) muž s propadlými tvářemi a krhavýma očima (Dušan Gavrič - hraje Marcel Iures) mlčky obžalovává svět z dopuštění toho, že násilí bylo spácháno na jeho zemi, spoluobčanech a rodině, zatímco virtuosně hraje na klavír.
Směřuj padouchy, kteří se zmocnili atomových hlavic, do některého ze světových ohnisek napětí. Klaďáci nechť jejich záměry prohlédnou za pomoci vyspělé americké techniky ve službách NATO, leč pomalost vládních mašinerií nutí hrdiny porušovat předpisy a riskovat světovou válku a dokonce i vlastní kariéru. Umírají první (nepodstatní) obránci míru - hrdina se cynicky šklebí (je to muž - šovinistické prase), zatímco hrdinka zaslzí (to není projev slabosti, nýbrž přirozený fyziologický pochod!).
Nechť jedna z atomových mašinek chybí - odnáší ji obětavý, pro věc terorismu zapálený knecht na zádech. Dej hrdinům k dispozici jen několik málo náznaků: reference na jednoho z teroristů vedoucí do Sarajeva, odkaz na New York a sídlo OSN, jakož i šifru 44E. Kam se obrátí, kde zasáhnou?
Padouch terorista, který hluboce lituje svého (dosud neuskutečněného) činu a zároveň je přesvědčen o jeho nezbytnosti, neboť jen tak lze vrátit historii a životy všem sarajevským mrtvým (!), si vyhoupne brašničku s hlavicí na záda a vyrazí do ulic, připomínaje si děsivé zážitky, kdy jeho rodina byla povražděna (prostřelená dětská hlava: detail).
A tak dále.
Peacemaker je podivnou směsicí ploskolebého děje a mnohých působivých a zcela profesionálně ztvárněných akčních sekvencí. Nevadí-li nám vysoká nepravděpodobnost, s jakou se věci daří či nezhatí, pak zde máme velmi okázalou vlakovou honičku, automobilovou honičku (zápas), vrtulníkovou honičku a policejní pěší honičku v lidnatém centru města.
Násilí, jak jinak, je samozřejmě hlavní náplní filmu; děti na něj nejspíš nevoďte. Pokud snesete občasnou urážku vaší inteligence dějem (ke konci je to horší), očekávejte, že uvidíte mírně podprůměrný akční film.
Hodnocení: SLABÉ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ
- Laserové paprsky křížem krážem vagónem jsou sice malebné, ale nesmyslné - to by tam musela být mlha jak v prádelně, abychom je viděli, jenže to bychom zas nic neviděli.
- Product placement (reklama) přinutila tvůrce, aby otočili logo DIGITAL na notebooku vzhůru nohama, abychom si je mohli přečíst - když se takový notebook zavře, logo je na něm obráceně :)Kelly se ve Vídni loguje na AOL, ze strojku se ozývá reklamní „You got mail!“, a agentka neopomene plný název sponsora vzápětí zmínit v dialogu.Spielberg musí mít nějaký dlouhodobý kšeft s Mercedesem; jak už i ve Ztraceném světě, vozík zmíněné firmy se zde dopouští úžasných výkonů, navíc drtí řadu vozů konkurence.Mercedesem to nekončí, i Nissan sarajevských jednotek IFOR má zvlášť naleštěné a oka kamery hodné logo.
- Chce-li hrdina zapálit auto padouchů a nemá zápalných bombiček, nejprve najížděním rozbije jejich nádrž, takže benzín volně vytéká; pak si serve pneumatiku o obrubník a diskem vlastního kola křesajícím o dlažbu těkavou kapalinu zažehne.
- Jestli se nepletu, mají v bývalém SSSR ze strategických důvodů koleje o širším rozchodu, než je jinde ve světě zvykem. Vagóny ve filmu sice nesou označení KŽD v azbuce (ať už to znamená cokoliv), rozchod je evropský.
- Srážka vlaků je v poslední chvíli ustřižená (jedou po sousedních kolejích). Búúú, búúú, paní režisérko, páni producenti. Došly $$$ na animaci?
- Že by měla ruská pohraniční armáda k dispozici jen JEDNU salvu raket?
- Padouši s náklaďákem neustále projíždějí nejroztodivnější krajinou, tu pouští, tu slušně zalesněnými stráněmi, tu říčním údolím, tu stepní plání -- na klimatická pásma nebo aspoň jejich logické pořadí se neohlížejí.
- Kamera často zobrazuje jízdu zmíněného vozidla z vyvýšeného, leč jednoznačně POZEMNÍHO stanoviště. Za několik minut filmu, zatímco auto se přesunulo o několik klimatických pásem jižněji, se nám týchž záběrů téže krajiny dostane v černobílém, digitálně usmoleném provedení jako DRUŽICOVÝCH snímků.
- Když někdo zamíří na padoucha pušku nebo pistoli, vždy se najde dostatek obětavých rodičů, kteří své dítě vstrčí do rány, případně ploskolebé školní mládeže před padouchem zmateně pobíhající a ječící.
- Dětský sbor ochráníme před účinky atomového výbuchu, když jej vyvedeme před budovu, kde se bomba nachází.
- Konečně! Dočkali jsme se, že někoho napadlo zneškodnit bombu tak, že ji rozbije tupým předmětem.
- Přimlouvám se, aby RUDÉ DIGITÁLNÍ DISPLEJE bombiček HLASITĚ TIKALY a posledních pět vteřin KUKALY.
Photo © 1997 Dreamworks Pictures
Nejnovější komentáře