Kritiky.cz > Recenze knih > Audioknihy > Petra Dvořáková – Chirurg (recenzní audiokniha)

Petra Dvořáková – Chirurg (recenzní audiokniha)

Recenze Audioknihy
Recenze Audioknihy
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji vydavatelství OneHotBook

Zdravím všechny své báječné čtenáře u nové recenze! 

Ke konci roku 2019 jsem slyšela několik audioknih. Jednou z nich je poměrně novinka z produkce OneHotBook – Chirurg od Petry Dvořákové. Docela zajímavý příběh jednoho českého doktora s pohnutou minulostí. Pojďme se na něj společně podívat! 

Autor – Petra Dvořáková
Interpret – Pavel Batěk
Délka – 9 hodin 50 minut
Vydavatelství – OneHotBook

„Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit.“

Chirurg v příhraniční nemocnici MUDr. Hynek Grábl se ocitl v mrtvém bodě a balancuje se svou neutěšenou profesní i osobní situací. Jeho kariéru špičkového odborníka na pražské klinice uťal opilecký karambol – a následky teď nese nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena, kterou už ani nedokáže mít rád, a dospívající děti, jež krizi intenzivně vnímají. Život ani rodinné finance nevykazují příznivou účetní bilanci a na horizontu zítřka číhají všechny symptomy krize středního věku. Hrdinova snaha nalézt východisko se ale dál podobá spíš jízdě na horské dráze a nejednou končí kocovinou. Pomůže mu, když najde vztah ke stárnoucím rodičům, pořídí si milenku nebo se přiměje odborně růst? Na operačním sále i mimo něj se většinou dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz, kdo poražený a kudy kam. Hynkovi často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.

Chirurg byla první (audio)kniha od Petry Dvořákové, která se ke mně dostala, a musím říct, že mile překvapil. Do tajů českých autorů pronikám teprve nějakou dobu, a zatím se mi zdárně daří narážet na povedená díla. Zařekla jsem se, že se na české autory musím více zaměřit, protože mi jejich skvělá díla buď unikají, nebo se k nim dostanu třeba až po dlouhé době. Takže odteď jim budu dávat přednost. Ono vůbec mi přijde, že se čeští autoři u nás moc nepropagují. Všude je hlavně ta „záplava“ překladové beletrie a čeští autoři jsem tak „odsunuti“ do pozadí. Nebo aspoň tak to vnímám já. Schválně mi dole v komentářích napište, jaký na to máte vy osobně názor.

Audiokniha Chirurg nese (jak už název trochu napovídá) příběh mladého doktora z nemocnice, jež má doma ženu, dvě děti, má dluhy a problémy s alkoholem dluhy. Do toho se nad ním vznáší tajemství, které si nese z bývalého zaměstnání. Teď pracuje na malé klinice s pár dalšími doktory a sestrami, plyne životem a snaží se každý den přežít. Když do nemocnice nastoupí jeho bývalý kolega, kvůli kterému v minulém zaměstnání skončil, ví že to není jen tak a že z toho čiší průser. Ten nakonec vyvrcholí v celém závěru knihy, kdy se to všechno semele tak hrozně rychle, že to nestačíte ani sledovat. 

Co mě na tom všem velice zaujalo, byl fakt, že příběh napsala žena z pohledu muže. Na takové knihy narážím spíše zřídka, většinou vidím hlavní postavu – ženu. Dokonce jsem i přemýšlela, jak dokáže být vlastně žena sprostá 😀 Protože pokud se na tenhle příběh chystáte, připravte se na to, že sprostých slov je tu fakt hodně.  Potěšil mě i dobrý konec, i když pro koho jak dobrý. 

Audioknihu namluvil herec a dabér Pavel Batěk, který s lékařským prostředím má i trochu zkušenosti, protože hrával jeden čas doktora v Ordinaci v růžové zahradě. Takže se do role chirurga s problémy hodí skvěle. Jeho hlas je příjemný, pevný, bez sebemenšího zaváhání. Také celá audiokniha byla čistá, bez šumu. Potěšily mě velice krátké hudební vsuvky, které byly cca 3-4 vteřiny. 

Audiokniha není moc dlouhá, má necelých 10 hodin, takže tak za dva, tři dny se dá poslechnout (nebo pokud má někdo možnost poslouchat přes den více, tak to zvládne i dřív.) Já si užívala každou minutu poslechu, schválně jsem to poslouchala po kouskách, aby mi audiokniha vydržela co nejdéle. Celkově jsem si audioknihu rozvrhla asi do čtyř dní, abych si ji fakt co nejvíce užila.

Těším se na další příběhy Petry Dvořákové, doufám, že budou stejně napínavé jako Chirurg 🙂 Co jsem se tak dívala, tak v prosinci na Audiolibrixu přibyla další kniha od Petry Dvořákové, a sice její prvotina Dědina. Určo se na ní mrknu, poslechnu ukázku a zauvažuji o koupi🙂

Ještě jednou děkuji vydavatelství OneHotBook za poskytnutí Chirurga k recenzi. Pokud uvažujete o koupi, můžete mrknout zde – Chirurg OneHotBook 

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Knihomol věčně s hlavou v oblacích, milovník seriálů, cestování a gumových medvídků. Amatérský pisálek, který by chtěl jednou vydat knihu. A hlavně - potrhlý podivín. Vše v jednom dárkovém balení. :)


Webové stránky autorky

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,46290 s | počet dotazů: 313 | paměť: 72095 KB. | 12.04.2024 - 19:52:55