Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta je americký fantasy film z roku 2017, který natočili Joachim Rønning a Espen Sandberg podle scénáře Jeffa Nathansona. Film produkovaný Jerrym Bruckheimerem a distribuovaný společností Walt Disney Studios Motion Pictures je pokračováním filmu Na vlnách podivna (2011) a pátým dílem filmové série Piráti z Karibiku. V hlavních rolích se představí Johnny Depp, Javier Bardem, Geoffrey Rush, Brenton Thwaites, Kaya Scodelario a Kevin McNally.
Tvůrci se při psaní scénáře a tónu filmu inspirovali prvním dílem série, Prokletí Černé perly (2003). Preprodukce filmu začala krátce před uvedením snímku Na vlnách podivna na začátku roku 2011, přičemž původní scénář napsal Terry Rossio. Na začátku roku 2013 byl najat Jeff Nathanson, aby pro film napsal nový scénář, přičemž Depp se na Nathansonově psaní podílel. Původně plánovaná premiéra v roce 2015 byla kvůli problémům se scénářem a rozpočtem odložena na rok 2016 a poté na rok 2017. Hlavní natáčení začalo v Austrálii v únoru 2015 poté, co australská vláda nabídla společnosti Disney daňové pobídky ve výši 20 milionů dolarů, a skončilo v červenci 2015.
Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta měl film premiéru v Šanghaji 11. května 2017 a ve Spojených státech byl uveden 26. května. Film získal na serveru Metacritic „obecně nepříznivé hodnocení“ a celosvětově vydělal 794 milionů dolarů při produkčním rozpočtu mezi 230-320 miliony dolarů.
Děj
Třináct let po bitvě v maelstromu Kalypsó se dvanáctiletý Henry Turner nalodí na palubu Bludného Holanďana a informuje svého otce Willa, že kletbu, která Willa poutá k Holanďanovi a dovoluje mu vstoupit na pevninu pouze jednou za deset let, může zlomit Poseidonův trojzubec. Henry má v úmyslu najmout kapitána Jacka Sparrowa, aby mu ho pomohl najít, ale Will se domnívá, že je to nemožné, a nařídí Henrymu, aby odjel. Will a Holanďan pak zmizí v moři, ale Henry přísahá, že Jacka a Trojzubec najde.
O devět let později je Henry námořníkem v královském námořnictvu. Loď pluje do nadpřirozeného Ďábelského trojúhelníku a narazí na vrak Tiché Marie, jejíž přízračná posádka vedená španělským lovcem pirátů kapitánem Armandem Salazarem zaútočí a ušetří Henryho život, aby mohl předat zprávu Jackovi, který Salazara a jeho posádku před desítkami let zabil tím, že je zavedl do Ďábelského trojúhelníku a nechtěně je proklel.
Ve Svatém Martinu je mladá astronomka Carina Smythová odsouzena k smrti za čarodějnictví, ale uteče a zkříží cestu Jackovi, když se svou posádkou překazí bankovní loupež. Jack vymění kompas za pití a zrada kompasu osvobodí Salazara a jeho posádku z Ďábelského trojúhelníku. Carina se dozvídá, že Henry hledá místo odpočinku Trojzubce, a nabídne mu pomoc pomocí deníku svého neznámého otce. Carina a Jack zdržují proces popravy, ale s pomocí Henryho a Jackovy posádky se jim podaří uniknout a vyplout na lodi Umírající racek. Carina rozluští nápovědu v deníku a zjistí, že hvězdy vedou na ostrov, kde je Trojzubec ukryt.
Mezitím se kapitán Hector Barbossa dozví od své pirátské posádky, že oživlý kapitán Salazar zabil na moři několik pirátů a ničí Barbossovu flotilu. Barbossa se vymluví, že ho nezabije, a nabídne mu pomoc při hledání Jacka a dozví se, že Trojzubec by ho mohl dovést k „pokladu“. Salazar souhlasí a chce se Jackovi pomstít. Salazar pronásleduje Umírajícího racka a donutí Jacka, Henryho a Carinu uprchnout na ostrov, přičemž zjistí, že Salazarova posádka nemůže na pevninu. Barbossa se spojí s Jackem, vrátí mu kompas a obnoví zmenšenou Černou perlu, do její původní velikosti. Pokračují v cestě na ostrov a Barbossa se opět ujímá velení nad Perlou. Během plavby si Jack a Barbossa uvědomí, že Carina je jeho dávno ztracená dcera.
Perla se blíží k ostrovu Trident a uniká válečné lodi královského námořnictva, dokud ji nezničí Tichá Marie, než Perla najede na mělčinu ostrova. Jack, Barbossa a Carina použijí magii ostrova, aby rozdělili oceán a otevřeli si cestu k Trojzubci na dně oceánu. Salazar zajme Henryho a posedne ho, aby se prošel po dně oceánu a zmocnil se Trojzubce. Jakmile se mu to podaří, Henry dostane zpět své tělo a Jack odvede Salazarovu pozornost, což Henrymu umožní zničit Trojzubec, zlomit všechny kletby na moři a vrátit Salazarovu posádku k životu. Rozdělené moře se však začne hroutit samo do sebe. Perla spustí kotvu, aby skupinu vyzvedla do bezpečí, ale Salazar je pronásleduje, stále pekelně odhodlaný Jacka zabít. Carina si uvědomí, že Barbossa je její otec, když si všimne tetování na jeho paži, které je stejné jako na obálce deníku. Barbossa se obětuje, aby Salazara zabil, a umožní tak ostatním uniknout.
O něco později se Henry a Carina dostanou do Port Royal, kde se objeví Will, osvobozený od Holanďana. O chvíli později se objeví jeho žena Elizabeth Swannová a rodina Turnerových se znovu shledá. Henry a Carina se políbí. Jack se dívá z Perly, než odpluje na obzor, opět kapitán, a zároveň si osvojí opici kapitána Barbossy.
V post-kreditové scéně Will a Elizabeth spí ve své posteli, když se v jejich pokoji objeví Davy Jones. V domnění, že měl noční můru, Will znovu usne, nevšímaje si mokrých sudokopytníků na podlaze, kteří odhalí, že to nebyl sen a Davy Jones je skutečně naživu.
¨
Produkce
Vývoj
Krátce před uvedením filmu Na vlnách podivna bylo hercům a štábu čtvrtého filmu řečeno, aby si v blízké budoucnosti vyhradili čas, protože společnost Walt Disney Pictures hodlá natočit pátý a šestý film zády k sobě. Později však bylo uvedeno, že se pracuje pouze na pátém filmu, přičemž Terry Rossio napsal scénář k pátému filmu bez svého partnera Teda Elliotta. Proslýchalo se, že se Rob Marshall vrátí k režii, ale odmítl poté, co se rozhodl režírovat film Into the Woods (2014). Po Marshallově odchodu se spekulovalo o tom, že se filmu ujme řada režisérů, včetně Gorea Verbinského, který byl zodpovědný za původní tři filmy. Verbinski nakonec projekt odmítl, protože měl pocit, že „k natočení filmu není jiný než finanční důvod“. Do užšího výběru se nakonec dostali Fredrik Bond, Rupert Sanders a konečná volba, norské filmové duo Joachim Rønning a Espen Sandberg. Studio si je vybralo na základě jejich na Oscara nominovaného vysokomýtského filmu Kon-Tiki a jejich schopnosti pracovat s omezeným rozpočtem.
Rossioův scénář byl nakonec odmítnut a autor uvedl, že hlavním důvodem bylo použití ženského padoucha, kvůli čemuž se herec Johnny Depp „obával, že by to bylo nadbytečné vůči Temným stínům (2012), kde také vystupovala ženská padouška“. V lednu 2013 společnost Disney najala Jeffa Nathansona, aby pracoval na scénáři. Rønning a Sandberg uvedli, že je Nathansonův „vtipný a dojemný“ scénář obzvlášť zaujal, což je přesvědčilo, aby v květnu podepsali smlouvu na režii, přičemž Rønning věřil, že ve scénáři „bylo všechno“, ale potřeboval scény, které by „nesly tradici Gora Verbinského, přinesly emocionální jádro a velké akční scény“. V srpnu Rønning a Sandbergová prozradili, že název filmu bude Dead Men Tell No Tales (Mrtví muži nevyprávějí příběhy). Následující měsíc však producent Jerry Bruckheimer prohlásil: „Máme osnovu, kterou všichni milují, ale scénář není hotový,“ a vysvětlil, že premiéra bude odložena za léto 2015. Po finančních ztrátách filmu Osamělý jezdec (2013) studio zpochybnilo Deppovu bonitu a první návrhy scénáře neschválil předseda představenstva studia Walt Disney Alan Horn, který měl obavy z hotového produktu. Bruckheimer prozradil, že za odkladem stály problémy se scénářem a rozpočtem a že Nathanson pracuje na druhém návrhu, který vychází z dobře přijatého náčrtu, s tím, že potřebují scénář a rozpočet, který by všichni schválili. Ke spolupráci na scénáři byl přizván i Depp, který věřil, že to bude poslední díl série, a chtěl ji správně ukončit. Poté, co byl scénář přijat, dalo studio Disney filmu v červenci 2014 oficiálně zelenou a premiéra byla naplánována na 7. července 2017.
Režiséři se inspirovali prvním filmem Prokletí Černé perly a uvedli, že originál je napínavý, ale především je to komedie se srdcem, a chtěli znovu objevit „strukturu a dynamiku mezi postavami“. Kromě toho, že režiséři znovu zachytili to nejlepší z předchozích dílů série, měli při vytváření tónu filmu na mysli díla Charlieho Chaplina a Bustera Keatona. Dvojice chtěla, aby byl film „nejemotivnější“ z celé série a aby prozkoumal kořeny Jacka Sparrowa. Rozhodli se použít Jackův kompas jako „klíč k odemčení Salazara z jeho pekelného vězení v Trojúhelníku“ a zmírnili některé fantastické prvky, „aby to uzemnili i v Pirátech z Karibiku [sic]“. Geoffrey Rush tvrdil, že dvojice vnesla „eurocitlivost do tradičního hollywoodského myšlení o franšízách“, zatímco Orlando Bloom věřil, že se jim „podařilo znovu zachytit jednoduchost a kouzlo“ původního filmu. Kaya Scodelario uvedla, že producenti chtěli franšízu vrátit k jejím počátkům, a to příběhem, který postavám poskytl závěr a zároveň otevřel nové možnosti. Vedle režisérů a scenáristů byla řada členů štábu v sérii nová, nahradili ty, kteří pracovali na předchozích čtyřech filmech, s výjimkou Bruckheimera, kostýmní výtvarnice Penny Rose a výkonného producenta Chada Omana.
Osazení herců
Ve svém projevu na novinářské prezentaci On Stranger Tides v Cannes Depp řekl, že bude hrát roli tak dlouho, dokud bude u publika oblíbená. V srpnu 2012 se objevily zprávy, že Depp podepsal smlouvu na pátý film a za zopakování své role si vydělá 90 milionů australských dolarů. O měsíc později Penélope Cruzová prohlásila, že přestože se jí role Angeliky ve filmu Na vlnách podivna líbila, nebyla ohledně pátého filmu kontaktována. Geoffrey Rush se k návratu v roli Hectora Barbossy v pátém díle vyjádřil slovy: „Pokud budou tuhle postavu dál měnit, tak určitě,“ a naznačil, že by se mohl vrátit jako padouch. Orlando Bloom se vyjádřil v prosinci 2014 s tím, že si sice není jistý, zda se vrátí, ale že probíhají jednání. Naznačil také, že by společnost Disney mohla s franšízou udělat měkký restart a zaměřit se na Willa Turnera a jeho syna. Bloomova účast byla utajena až do Disney D23 v roce 2015, po skončení natáčení. Jakmile tvůrci začali s Bloomem spolupracovat, rozhodli se, že musí postavu znovu spojit s jeho ženou Elizabeth. Aby si Keira Knightley mohla tuto roli zopakovat, přesunula se produkce na jednodenní natáčení do Londýna, kde pracovala.
Dne 2. prosince 2013 bylo oznámeno, že se jedná o Christophu Waltzovi, který se měl objevit v roli hlavního antagonisty filmu, ale později odmítl. Záporáka nakonec ztvárnil manžel Cruzové Javier Bardem. V roce 2014 Bardem podepsal smlouvu na ztvárnění Armanda Salazara, který byl v prvních scénářích označován jako kapitán John Brand. Bardemovi se líbilo pracovní prostředí čtvrtého filmu, jehož byl svědkem v doprovodu své manželky, a prohlásil, že je také fanouškem série a Deppovy role Jacka Sparrowa. Australský herec Brenton Thwaites vstoupil do jednání o roli Henryho koncem listopadu 2014 poté, co si ho společnost Disney vybrala mezi Taronem Egertonem, Georgem MacKayem, Mitchellem Hopeem, Anselem Elgortem a Samem Keeleyem.
Kaya Scodelario byla vybrána jako představitelka hlavní ženské role z užšího výběru, na kterém byly Gabriella Wilde, Alexandra Dowling, Jenna Thiam a Lucy Boynton. Její postava Carina je astronomka obviněná z čarodějnictví. Scodelario potvrdila, že hraje „úplně jinou postavu“ než Elizabeth Swannová, a také to, že bude Henryho milostným zájmem, vzhledem k tomu, že v dřívějších návrzích se s ní počítalo jako s milostným zájmem Sparrowa. Kevin McNally potvrdil svůj návrat v roli Joshameeho Gibbse koncem ledna. Adam Brown, Delroy Atkinson a Danny Kirrane byli odhaleni jako členové obsazení krátce před natáčením. Se začátkem natáčení byl potvrzen návrat dvou herců z předchozích filmů, Martina Klebby jako Martyho a Stephena Grahama jako Scruma. Keith Richards projevil zájem zopakovat si svou roli kapitána Edwarda Teaguea, ale nebyl k dispozici, což vedlo Deppa k tomu, že přizval Paula McCartneyho, aby se objevil v roli strýce Jacka Sparrowa (také se jmenoval Jack).
Další herci projevili zájem zopakovat si své role z předchozích filmů, například představitelka Tii Dalmy Naomie Harris a Greg Ellis, i když se zdálo, že jeho postava Theodora Grovese v předchozím filmu zemřela. Lee Arenberg i Mackenzie Crook se vyjádřili k možnosti návratu v rolích Pintela a Ragettiho. V rozhovoru ze 7. listopadu 2014 Crook potvrdil, že od společnosti Disney obdržel nabídku na účast ve filmu, ačkoli ji později odmítl, aby se mohl věnovat svému televiznímu seriálu Detektoráři. Řekl, že cítil „záchvaty nostalgie“, když herci a štáb natáčeli bez něj. Arenberg, který měl také televizní závazky, a to v seriálu Tenkrát na západě, dodal, že měl pocit, že se o nás producenti „nesnažili ucházet tak, jak by nás opravdu chtěli.“
Natáčení
Režiséři Joachim Rønning a Espen Sandberg původně uvedli, že natáčení bude probíhat v Portoriku a New Orleans, a Bruckheimer se již dříve zmínil, že by se mohla objevit sekvence v Louisianě. Mluvčí australského ministra umění George Brandise však potvrdil, že pátý díl se bude natáčet výhradně v Austrálii poté, co vláda souhlasila s opětovným využitím daňových pobídek ve výši 20 milionů dolarů, původně určených pro remake filmu 20 000 mil pod mořem; tím vyřadila Mexiko a Jižní Afriku jako místa natáčení. Natáčení probíhalo výhradně v australském Queenslandu a jednalo se o největší produkci, která se kdy v této zemi natáčela. Jako místa natáčení byly oficiálně potvrzeny Village Roadshow Studios a Whitsunday Islands. Dne 1. ledna 2015 prošla loď Rainbow Gypsy, 15 let stará replika skotského bawley z roku 1897, rozsáhlou přestavbou v Gold Coast, včetně nového bowspritu a přestavěných palub a kajut, pro natáčení jako Dying Gull. Její kapitán a majitel Kit Woodward se na filmu podílel jako takelier.
Natáčení začalo 17. února 2015. Scény s lodí se natáčely před obří venkovní zelenou obrazovkou v Helensvale, zatímco filmové kulisy v podobě vesnice byly postaveny v Maudslandu. Protože výška greenscreenů bránila přístupu slunečního světla, byly na scénu přidány kontejnery s nafukovacími bluescreeny namontovanými nahoře, aby dovnitř pronikalo trochu světla. Zatímco původní návrh scénáře obsahoval šest lodí, konečný produkt měl jedenáct plavidel; kvůli snížení nákladů byla většina z nich částečnými konstrukcemi, později vylepšenými počítačovou grafikou, přičemž některá byla postavena na hydraulické plošině, aby napodobovala pohyb námořníků na souši. Kameramanský tým pod vedením kameramana Paula Camerona také hojně využíval drony, aby zachytil působivé pohledy na moře, aniž by se musel uchylovat k leteckým záběrům nebo jeřábům.
Natáčení se přesunulo do parku Douga Jenningse na Spit od 30. března do 15. června pro scény na vodě. Kvůli extrémní mořské nemoci herců a štábu z „velkých vln“ se však natáčení přesunulo do zátoky Raby Bay do klidnějších vod. V Byron Bay se scény natáčely 1. června. Více než 75 % z více než 850členného štábu, který tehdy na filmu pracoval, tvořili místní obyvatelé. Po dlouhých spekulacích, zda se Orlando Bloom vrátí, dorazil Bloom koncem května na Gold Coast, aby si zopakoval roli Willa Turnera. Scény s postavenou kostrou vorvaně se natáčely v Hastings Point od 21. do 23. června.
V průběhu natáčení se film potýkal s řadou problémů a kontroverzí. Australské zákony o biologické bezpečnosti představovaly problém, pokud jde o opice kapucíny, které ztvárňují domácího mazlíčka Hectora Barbossy, opičáka Jacka, protože tato zvířata jsou považována za škůdce kategorie 1 a vyžadují přísné požadavky a 30denní karanténu. Další kontroverze vyvolaly skupiny aktivistů za práva zvířat, které vyzvaly federálního ministra životního prostředí Grega Hunta, aby žádost o vstup zamítl, s odůvodněním, že dlouhý let letadlem ovlivní jejich zdraví a že jejich vystoupení je nepřirozené a vytvoří poptávku po nelegálním obchodu s volně žijícími zvířaty. Jedna z opic způsobila další rozruch, když se zatoulala z natáčení ve Světě filmu a kousla do ucha maskérku na jiném natáčení.
Členové štábu a herci byli nuceni zakrýt objektivy kamer na všech mobilních telefonech lepicí páskou, aby zabránili pirátskému šíření filmu před jeho uvedením do kin. Aby fanoušci nezasahovali do natáčení, používaly tajné lokace natáčení produkční název „Herschel“, aby skryly skutečnost, že jde o pátý film Pirátů z Karibiku. Po pokusu ozbrojeného muže, který se snažil obejít ochranku, byla již tak přísná bezpečnostní opatření posílena.
10. března 2015 se Depp zranil mimo natáčení a musel být letecky přepraven do Spojených států na operaci. Kvůli jeho nepřítomnosti se natáčení zcela zastavilo a 200 členů štábu bylo nuceno na dva týdny odstoupit, poté co dokončili vše, co mohli bez Deppa udělat. Depp se na plac vrátil 21. dubna. V červnu se na place zranila Kaya Scodelario spolu s kaskadérem. Začátkem července začala demontáž kulis na Špičáku. Většina herců a štábu skončila 8. července a 11. července se konal závěrečný večírek. Poté se natáčení přesunulo na Whitsundays, kde proběhly závěrečné záběry. Dne 21. července 2015 Rønning oznámil, že natáčení po 95 dnech skončilo. Po téměř roční postprodukci proběhlo od 24. března do 13. dubna 2016 ve Vancouveru v Kanadě dotáčení a dodatečné fotografování pod produkčním názvem „Herschel Additional Photography“.
Postprodukce
Na střihu spolupracovali Roger Barton a Leigh Folsom Boyd, přičemž druhý jmenovaný upřesnil, že „Roger začal od začátku filmu a já od konce a tak nějak jsme se potkali uprostřed“. Boydová dodala, že šlo o nejdelší postprodukční proces, na kterém se kdy podílela, protože společnost Disney chtěla poskytnout „podporu a volnost, kterou jsme potřebovali k vyprávění příběhu a umožnit vypečení složitých vizuálních efektů“. Střihači úzce spolupracovali s previzualizačním týmem, aby podle vedoucího efektů Garyho Brozenicha „dali maso kostem desek, které potřebovaly vysvětlení efektů, stejně jako všechny nové CG údery, které budou přidány později“. Spolu s postprodukčním týmem v Los Angeles musel Brozenich rozdělit svůj čas cestováním do Velké Británie a Montrealu, aby zkontroloval osm společností, které zpracovávaly 2 000 záběrů vizuálních efektů filmu, přičemž 150 z nich tvořila pouze počítačová grafika. Hlavním dodavatelem byl Brozenichův vlastní zaměstnavatel Moving Picture Company (MPC). Mezi práce MPC patřili Salazarovi nemrtví piráti, jejichž záběry z natáčení byly většinou nahrazeny CGI, aby se dosáhlo chybějících částí těla a plovoucích vlasů a oblečení. Brozenich uvedl, že z původních herců byl zachován pouze „jejich běh, chůze a obličeje“. Aby byla zajištěna reference pro plovoucí části, které měly připomínat stav věčného tonutí, byl kaskadér v plném kostýmu a paruce natočen pod vodou v bazénu, kde prováděl různé úkony.
Atomic Fiction se postarala o scény ve Svatém Martinu a proměnila několik bloků budov postavených na place ve více než 600 CG budov, obklopených prostředím džungle. Práce kombinovala odkazy z Karibiku i Thajska a pomocí CGI vylepšila jak gilotinu, na níž je Jack Sparrow téměř popraven, tak banku ze scény loupeže; banka měla vypadat, jako by její základy byly prokopány zemí, místo aby se klouzaly po povrchu. Spolu se záběry moře natočenými v australských kulisách i na Key Westu na Floridě byly hojně využity simulace vody, přičemž tvůrci použili Beaufortovu stupnici, aby zajistili realistické zobrazení vln a větru.
Photo © Walt Disney Studios
Části seriálu: Piráti z Karibiku
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly - a jak to před 16 lety začalo
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže - A Bruckheimer se zase směje...
- Piráti z Karibiku: Na konci světa - skoro tříhodinové utrpení
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže aneb vítejte v Disneylandu podruhé
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
- Piráti z Karibiku: Na konci světa
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Nejnovější komentáře