Piráti z Karibiku: Na konci světa je americký výpravný fantasy film režiséra Gorea Verbinského z roku 2007, třetí díl filmové série Piráti z Karibiku a pokračování filmu Truhla mrtvého muže (2006). Sleduje Willa Turnera, Elizabeth Swannovou, Hectora Barbossu a posádku Černé perly, kteří se snaží zachránit kapitána Jacka Sparrowa ze skříňky Davyho Jonese. Poté se připravují na boj s Východoindickou obchodní společností vedenou Cutlerem Beckettem, který ovládá Davyho Jonese a plánuje navždy vyhladit pirátství.
Dvě pokračování Pirátů z Karibiku: Prokletí Černé perly vznikla v roce 2004, přičemž Elliott a Rossio připravili příběhový oblouk, který by se táhl oběma filmy. Film byl natočen ve dvou fázích v letech 2005 a 2006, z nichž první byla uvedena pod názvem Truhla mrtvého muže. Jedná se také o poslední film série, který režíroval Verbinski. S produkčním rozpočtem téměř 300 milionů amerických dolarů se v době výroby jednalo o nejdražší film, jaký kdy byl natočen.
Walt Disney Pictures uvedla film do kin ve Spojených státech 25. května 2007. Kritické ohlasy byly smíšené; film byl chválen za herecké výkony, režii, hudební doprovod, akční scény, humor a speciální efekty, ale byl kritizován za děj, vývoj postav a dlouhou stopáž 168 minut. Přesto se film Na konci světa stal nejvýdělečnějším filmem roku 2007 a vydělal přes 960 milionů dolarů. Na 80. ročníku Oscarů byl nominován za nejlepší make-up a nejlepší vizuální efekty. V roce 2008 získal Johnny Depp cenu za nejoblíbenějšího filmového herce v soutěži Kids“ Choice Awards. Pokračování s názvem Na vlnách podivna bylo uvedeno do kin 20. května 2011.
Děj
Aby měl lord Cutler Beckett pod kontrolou oceány, popraví v Port Royal každého, kdo je spojen s pirátstvím, a nařídí Davymu Jonesovi, aby zničil všechny pirátské lodě. Odsouzení vězni zazpívají „Hoist the Colours“, aby přiměli devět lordů pirátů ke svolání do Zátoky vraků k bratrskému soudu. Protože kapitán Jack Sparrow, Pán pirátů Karibského moře, nikdy nejmenoval svého nástupce, než byl odvlečen do Locke Davyho Jonese, Hector Barbossa, Will Turner, Elizabeth Swannová, Tia Dalma a přeživší posádka Černé perly ve složení Marty, Cotton, Pintel, Ragetti a Joshamee Gibbs se spiknou, aby Jacka zachránili. V Singapuru se posádka setká s kapitánem Sao Fengem, pirátským pánem Jihočínského moře, který vlastní navigační mapy ke Skříňce. Will tajně slíbí, že Jacka Fengovi předá výměnou za Perlu, kterou hodlá použít k záchraně svého otce Bootstrap Billa Turnera z Bludného Holanďana.
Posádka Jacka zachrání a získá zpět Perlu. Při odjezdu narazí na lodě s mrtvými dušemi, mezi nimiž je i Elizabethin otec guvernér Swann, popravený Beckettem. Tia Dalma odhalí, že bohyně Kalypsó pověřila Davyho Jonese, aby vedl duše těch, kteří zemřeli na moři, na onen svět. Každých deset let mohl vystoupit na břeh a být se ženou, kterou miloval. Jones svůj záměr zkazil a byl proklet, aby se stal netvorem. Duše guvernéra Swanna odhalí, že kdo Jonese zabije, musí se probodnutím jeho beztělesného srdce stát kapitánem Holanďana.
Při návratu do světa živých se Perla zastaví na ostrově pro čerstvou vodu. Jsou napadeni Sao Fengem a Beckettovými muži. Jack tajně slíbí, že se postará o to, aby se pirátský sabat vydal do boje proti Beckettovi výměnou za svou svobodu. Elizabeth je předána Fengovi, který věří, že je Kalypsó, zatímco zbytek posádky se na palubě Perly vydává do Zátoky ztroskotání. Jack vyhodí Willa z lodi jako součást plánu na převzetí kontroly nad Holanďanem. Sao Feng řekne Elizabeth, že první bratrský soud spoutal Calypso v lidské podobě poté, co zradila svého milence Davyho Jonese. Feng má v plánu ji osvobodit, aby porazil Becketta. Jones zaútočí na Fengovu loď. Feng před smrtí jmenuje Alžbětu svou nástupkyní ve funkci Pána pirátů.
Alžběta a její posádka jsou zavřeni v kajutě Holanďana, kde zjistí, že Bootstrap Bill propadl Holanďanově kletbě. Řekne jí, že Will nesmí přijít; zabitím Jonese se připoutá k lodi. Admirál James Norrington osvobodí Elizabeth a její posádku od Holanďana, ale je zabit šíleným Bootstrap Billem.
Perla dorazí do Zátoky vraků, kde se Barbossa pokouší přesvědčit Bratrský dvůr, aby propustil Calypso. Davy Jones navštíví Tiu Dalmu v Perlově brize a prozradí jí, že je Calypso. Jackův otec kapitán Teague, Strážce pirátského kodexu, informuje Soud, že válku může vyhlásit pouze zvolený král pirátů. Aby se vyhnul patové situaci, hlasuje Jack pro Alžbětu, čímž se stane králem. Elizabeth, Jack, Barbossa, Beckett, Jones a Will vyjednávají a vymění Willa za Jacka. Barbossa osvobodí Calypso, ale když Will prozradí, že to byl Jones, kdo umožnil prvnímu dvoru ji uvěznit, Calypso zmizí a přivolá vír.
Perla a Holanďan bojují ve víru. Alžběta a Will jsou oddáni Barbossou. Na Holanďanovi se Jack a Jones utkají v souboji o vládu nad Jonesovým srdcem. Jones bodne Willa a smrtelně ho zraní. Jack pomůže Willovi probodnout srdce, čímž zabije Jonese, jehož tělo spadne do víru. Jack a Elizabeth uniknou z Holanďana, který se potápí do víru.
Když Beckettova loď Endeavour zasahuje proti Perle, Holanďan se vynoří z moře s kapitánem Willem; posádka byla osvobozena od Jonesovy kletby. Obě pirátské lodě Endeavour zničí. Ohromený Beckett jde ke dnu se svou lodí, zatímco jeho námořnictvo ustupuje. Will je zavázán, aby vedl duše ztracené na moři na onen svět, a tak se s Elizabeth rozloučí. Will odplouvá na Holanďanovi a zanechává Elizabeth těhotnou a s truhlou obsahující jeho srdce.
Jack a Joshamee Gibbsovi zjistí, že Barbossa opět ukradl Perlu, ale Jack předtím ukradl Fengovy mapy, když to předvídal. Odjíždí z Tortugy, aby vypátral Fontánu mládí.
V post-kreditové scéně odehrávající se o deset let později sledují Elizabeth a její syn Henry návrat Willa na palubu Holanďana.
Produkce
Vývoj
„Považoval jsem za důležité, aby třetí film byl koncem jedné éry - jako v postmoderním westernu, kde přijde železnice a pistolníci vymřou. Zdálo se, že máme příležitost podívat se na svět, kde se legitimní stalo zkorumpovaným a pro poctivé zloděje v této společnosti není místo, takže máte temnější témata a trochu melancholie. Mýty umírají. To mi přišlo jako skvělé téma, kterým bychom mohli trilogii završit.“
-Gore Verbinski
Po úspěchu Prokletí Černé perly v roce 2003 se herci a štáb upsali dvěma pokračováním, která se měla natáčet zády k sobě. Režisér Gore Verbinski chtěl u třetího filmu vrátit tón k charakterovému dílu poté, co využil druhý film k tomu, aby udržel děj v pohybu. Elliott a Rossio se inspirovali skutečnou konfederací pirátů, podívali se na historické postavy a vytvořili z nich fiktivní postavy, aby rozšířili záběr i mimo hlavní obsazení. Nakonec přikrášlili jejich mytologii a představili Calypso, čímž se uzavřel kruh Barbossovy zmínky o „pohanských bozích“, kteří v prvním filmu vytvořili kletbu.
Natáčení
Části třetího filmu se natáčely během lokačního natáčení filmu Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže, dlouhého natáčení, které skončilo 1. března 2006. Během srpna 2005 byla natočena singapurská sekvence. Kulisy byly postaveny na 12. scéně v zázemí Universal Studios a skládaly se ze 40 staveb v nádrži o rozměrech 80 x 130 stop (24 x 40 m), která byla hluboká 3 ⁄2 stopy (1,1 m). Protože Singapur 18. století není dobře zdokumentovanou epochou, rozhodli se filmaři použít expresionistický styl vycházející z čínských a malajských měst stejného období. Design města měl podle Verbinského také parodovat lázeňskou kulturu, přičemž v celé scéně rostou houby. V návaznosti na tuto přírodní atmosféru musela být prkna na podlaze lázní Sao Feng řezána ručně a skutečná vlhkost byla vytvořena kombinací litrů vody a osvětlovací techniky na place.
Natáčení pokračovalo 3. srpna 2006 na solných pláních Bonneville v Utahu po dobu 70 dní u kalifornského pobřeží, protože veškeré potřebné natáčení v Karibiku proběhlo v roce 2005. Locker Davyho Jonese se natáčel v Utahu a byl natočen monochromaticky, aby reprezentoval odlišný pocit z obvyklého barevného prostředí pirátů. Vrcholná bitva se natáčela v bývalém leteckém hangáru v kalifornském Palmdale, kde herci museli mít pod kostýmy na lodích s úhlovými nástavci neoprénové obleky. Ve vodou nasáklých kulisách se udržovaly mrazivé teploty, aby se dovnitř nedostaly bakterie a nenakazily posádku. Druhá jednotka se natáčela u Niagarských vodopádů. Společnost Industrial Light and Magic vytvořila 750 efektových záběrů, 300 záběrů si vzala na starost také společnost Digital Domain. Na speciálních efektech pracovali pouhých pět měsíců. Film představoval četné výzvy při vytváření efektů na bázi vody.
Natáčení skončilo 12. prosince 2006 na Molokai a první montážní střih trval tři hodiny. Dvacet minut bylo odstraněno, nepočítaje závěrečné titulky, ačkoli producent Jerry Bruckheimer tvrdil, že dlouhá stopáž byla nutná, aby závěrečná bitva fungovala z hlediska budování.
Photo © Walt Disney Pictures
Části seriálu: Piráti z Karibiku
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly - a jak to před 16 lety začalo
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže - A Bruckheimer se zase směje...
- Piráti z Karibiku: Na konci světa - skoro tříhodinové utrpení
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže aneb vítejte v Disneylandu podruhé
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
- Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly
- Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže
- Piráti z Karibiku: Na konci světa
- Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
- Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta
Nejnovější komentáře