Román Sedmé dítě, jak už název napovídá, se točí kolem sedmi malých dětí, jejichž osudy byly navzájem propojeny už od samotného narození až po dospělost. Všechny se totiž narodily na porodnickém oddělení B Královské nemocnice a byly určeny ihned k adopci. Tedy až na jedno z nich! S tím jedním se totiž pojí velmi temné tajemství, jež může nejvíce ohrozit nejvyššího představitele dánského království, a proto musí být za každou cenu umlčeno.
Kniha začíná nalezením těla mrtvé ženy na nedaleké pláži, v blízkosti dětského domova Kongslund, ve které tu byly v roce 1961 odloženy k adopci oněch sedm dětí. Totožnost ženy je neznámá, neboť nemá u sebe žádné doklady. Kdo je tato neznámá, záhadná žena? Odkud se vzala a co jí spojuje s nedalekým dětským domovem?
V 60. a 70. letech Konglund přijímal téměř nekonečný proud dětí narozených v hanbě osamělým neprovdaným ženám. Děti v ústavu uvítali s jediným příslibem, a to tím, že jim bude co nejrychleji nalezen nový domov a nová rodina.
„Děti z našeho domova se později v životě potkaly na nejpodivnějších místech - aniž by to samy věděly a aniž bychom jim to vzhledem k naší povinnosti mlčet mohli říct. Dánsko není moc velké! Rodiče adoptovaných dětí bydleli hodně blízko původních biologických rodin a nevěděli o tom. potkávali se v supermarketech a v obchodech s oblečením, aniž by tušili souvislost. Hráli ve stejném badmintonovém klubu, zdravili se a mysleli si: to je ale zajímavý člověk, s ním bych se rád seznámil blíž, dokonce se do sebe zamilovávali, zasnubovali se a brali se, ale nic nevěděli...“
Ovšem když se o několik let později naleze na pláži ona mrtvá žena, rozběhne se velmi rozsáhlé vyšetřování, které doslova zasáhne celé Dánsko. A vám při čtení jednotlivých stránek naskakuje pořád jedna a tytéž otázka: Tajil snad dětský domov ty spousty let skandály, jež sahají i do vrstev té nejvyšší společnosti? Pokud ano, jak je možné, že k tomu mohlo docházet tolik let bez povšimnutí?
Hlavní postavou celého příběhu je Inger Mare Ladegaardová, která se narodila s mnoha deformacemi a postiženími, a bohužel jako jediná z oněch sedmi dětí nakonec nebyla adoptována. Pěstounkou se jí stala Magna, prví ředitelka kojeneckého ústavu Kongslund, jež za dívku cítila nejen morální odpovědnost, ale i tak trochu si jí zamilovala, možná i pro její bezbrannost.
„Všech šest dětí, které o Vánocích žily v Pokoji miminek, bylo adoptováno. Jen to sedmé, které si po porodu prošlo tolika operacemi, zůstává. Je to holčička: je fyzicky postižená, ale i přesto krásná.“
A právě tato nenápadná, nyní už mladá žena, tak trochu i navenek plachá (ovšem zdání může klamat), odešle pět anonymních dopisů, které rozpoutají doslova vražedný kolotoč a příval spousty otázek bez odpovědí. Kdo je John Bjergstrand? Proč tolik podporuje dánská vláda zrovna toto zařízení - Kongslund? Co pojí mrtvou ženu na pláži s nedalekým dětským domovem? Proč najednou začínají umírat ony děti ze záhadné fotografie sedmi malých trpaslíků?
„Pod starou fotkou stál text vytištěný přes obě strany: Sedm malých trpaslíků - pět chlapců a dvě dívky - bydlí ve Sloním pokoji a všichni jsou připraveni najít v novém roce šťastný domov!“
Po přečtení celého příběhu zjistíte, že je kniha naprosto skvěle složenou mozaikou, co do sebe dokonale zapadá. Možná vás trochu zamrazí při myšlence, že je tam spousta dětí narozených ve tmě, které nikdo nechce, nebo záhada mrtvé ženy na písku, která bude muset zůstat chvílí „ležet v archivu“, než se odkryje její skutečné tajemství.
To a mnoho dalšího vás pak dovede k samotné myšlence celého příběhu, že v životě každého člověka existují nějaké temné kapitoly, ke kterým se možná neradi vracíme, ale u kterých by se měla právě ta skutečná pravda vždy dohledat....
Kniha Sedmé dítě je velmi rozsáhlé dílo (skoro na necelých 840 stranách) plného napětí a očekávání, kde se snažíte za každou cenu přijít celé záhadě na kloub. Stránku po stránce pomalu rozplétáte zamotaný příběh a dostáváte se k podstatě celého tajemství, které nemělo být nikdy odhaleno, ale nakonec přeci jen se to podaří!
Děj je jednoduchý a s přibývajícími stránkami se pomalu rozplétají jednotlivé dějové linky hlavních postav. Autor doslova líčí život každé postavy (a není jich tu málo) od jejího narození, přes dětství až nynější dospělost. Spoustu jmen, velké množství časových etap, průřez do života bohatých a chudých v atmosféře mrazivého Dánska, ale to vše - i když se to zdá jako zbytečné a zdlouhavé informace - vše to do sebe pěkně zapadá jako dobře promazaný stroj.
Komu nevadí knihy velkého rozsahu, miluje napětí a rozplétání nejrůznějších tajemství, tak si s knihou „Sedmé dítě“ přijde na své, neboť je moc hezky zpracovaná a poměrně dobře se čte.
SEDMÉ DÍTĚ
- Autor: Erik Valeur
- Z dánského originálu DET SYVENDE BARN přeložila Magdalena Jírková
- Vydal DOBROVSKÝ s.r.o., v edici Knihy Omega v roce 2017
- Počet stran: 838
- ISBN: 978-80-7390-503-3
Foto: Andrea Bátovská & DOBROVSKÝ s.r.o.
Nejnovější komentáře